Roboskililerden AİHM’e: Bu mudur adalet?

img
ŞIRNAK – Roboski Katliamı için AİHM’e yapılan başvurunun reddedilmesine tepki gösteren mağdur aileleri, “Bize neden bunu yaptılar. Kanun ve adalet bu mudur? Roboski’ye adalet sağlanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. 
 
Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçakları bombardımanı sonucu 34 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili iç hukuk yollarının tükenmensin ardından, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan başvuru reddedildi. 34 yakınının faillerinin bulunması için yıllardır mücadele eden anneler, dosya kapsamındaki eksik belgelerin geç gönderildiği gerekçesiyle verilen iptal kararına sert tepki gösterdi. 
 
‘ADALET BU MUDUR?’
 
Katliamda oğlu Hamza’yı kaybeden Kadriye Encu, “Roboski’ye adalet sağlamayan düzene lanet olsun” diye tepki gösterdi. “AİHM’in katliamın faillerini cezalandıracağına inandık. Ama o da dosyayı kapattı” diyen Encu, “Bize neden bunu yaptılar. Kanun ve adalet bu mudur?” diye sordu. 6 yılı aşkın bir süredir acılarının dinmediğini dile getiren Encu, “Adalet bekliyoruz. Ama adalet mücadelemiz kanımızın son damlasına kadar devam edecek. Parçalanan bedenleri unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi. 
 
‘AİHM İNSAN HAKLARINA ÖNCELİK VERMELİ’
 
Oğlu Serhat’ı kaybeden Halime Encu de, dosyanın kapatılmasıyla adalet mücadelesinin sona ermeyeceğini vurgulayarak, “Ayaktayız, bunu kabul etmeyeceğiz. Çocuklarımızı parçaladılar, açtığımız bütün davaları kapattılar” dedi.  Çocuklarının ekmekleri, okul harçlıkları için sınıra gittiğini hatırlatan anne Encu, “TIR’larla, gemilerle yapılanlar görülmüyor. AKP bir bidon mazot için çocuklarımız katletti” diye belirtti. AİHM’in insan haklarına öncelik vererek, karar vermesi gerektiğine dikkat çeken Encu, “Bir oğlum katledildi, bir çocuğum (HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu) cezaevine konuldu. AİHM derhal bu kararı geri alarak, çocuklarımızın katledilmesini cezasız bırakmamalıdır” diye konuştu.
 
‘AİHM KARARI TÜRKİYE’NİN KARARINA BENZİYOR’
 
Katledilen Cemal’in annesi Hazal Encu ise, iptal kararının Türkiye mahkemelerinde verilen kararlar ile benzer olduğuna dikkat çekti. “Bu mu adalet?” diye soran Encu, şunları söyledi: “Onlarda Erdoğan’ın yaptığını yaptı. Çocuklarımız suçsuz ve günahsız katledildi. Biz bu davanın peşini bırakmayacağız. Roboski’ye adalet sağlanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”