16 kişinin öldüğü otobüs kazasında şoföre 16 yıl ceza

img
DÎLOK - Dîlok’ta 16 kişinin yaşamını yitirdiği kazayla ilgili açılan davada, otobüs sürücüsü Abdülkadir Memiş hakkında “iyi hal” indirimi uygulanarak, 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi. 
 
Dîlok- Bêlqîs (Nizip) otoyolunda, 20 Ağustos 2022 tarihinde bir yolcu otobüsün itfaiye, ambulans ve bir canlı yayın aracına çarpmasıyla meydana gelen kazada 16 kişi yaşamını yitirmiş, 30 kişi de yaralanmıştı. Kazayla ilgili başlatılan davanın karar duruşması Nizip 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık ve müşteki avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya, tutuklu otobüs şoförü Abdulkadir Memiş cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. 
 
Memiş, savunmasında yaşanan kazanın “kasıt” içermediğini belirterek, “Trafik ekipleri yol güvenliğini yeterli sağlamadı" diye belirtti. 
 
16 YIL HAPİS CEZASI
 
Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, otobüs şoförü Memiş’e, “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek" suçundan 20 yıl hapis cezası verdi. Daha sonra “iyi hal” indirimi uygulayan heyet, cezayı 16 yıl 8 aya indirerek, tutukluluk halin devamına karar verdi.