Tutuklu yakınları Van’da ‘Adalet’ çağrısında bulundu

img
VAN- Adalet Nöbeti’nde konuşan tutuklu annesi Aslıhan Timur, taleplerini yinelerken, HDP Milletvekili Muazzez Orhan ise, iktidar ve Adalet Bakanlığı’na seslenerek, ailelerin taleplerinin karşılanmasını istedi.
 
Van’da tutuklu yakınlarının, cezaevlerinde ağır hasta olan ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması amacıyla başlattığı Adalet Nöbeti eylemi sürüyor. Van Adliyesi önünde bir araya gelen tutuklu yakınları, bir kez daha cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin sonlandırılması ve hasta tutukluların serbest bırakılma çağrısında bulundu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile HDP İl örgütü, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları ile çok sayıda yurttaş, adliye önünde buluşarak, tutuklu yakınlarının nöbetine katıldı. 
 
‘ADALET İSTİYORUZ’
 
Cezaevlerinde hasta tutukluların tahliyesi ve yaşanan hak ihlallerinin sonlandırılması amacıyla uzun bir süredir Adalet Nöbeti eyleminde olduklarını hatırlatan tutuklu yakını Aslıhan Timur, cezaevlerinde cenazelerin çıkmaması, hak ihlallerinin yaşanmaması talep ettiklerini belirtti. Timur, tüm kamuoyuna seslenerek “Başta tutuklu yakınları olmak üzere, tüm annelerin adalet nöbetine katılmasını istiyoruz” dedi.
 
YETKİLİLERE SESLENDİ
 
Ardından konuşan milletvekili Muazzez Orhan, tutuklu yakınlarının cezaevlerindeki hasta tutukluların, devreye konulan tecrit ve yaşanan işkencelere dikkati çekmek amacıyla eylem başlattıklarını ifade etti. Uzun bir süredir tutuklu yakınlarının Adalet Bakanlığına seslendiğini vurgulayan Orhan, “Ailelerin bakanlığa ‘adalet ’çağrısı var. Bizler biliyoruz ki, cezaevlerinde neredeyse hafta iki cenaze çıkıyor. Cezaevleri ölüm ve işkence evlerine dönüşmüş durumda. Bu yüzden bir kez daha Adalet Bakanlığı ve iktidara sesleniyoruz; ailelerin adalet taleplerini karşılayın” dedi. 
 
Orhan’ın konuşması sırasında polisler, valilik kararını ileri sürerek açıklamaya engel oldu. Duruma tepki gösteren kitle, alkış ve zılgıtlarla tepki gösterdi.