İzmir Barosu’nun yürüyüşüne engel

img

İZMİR / MANİSA – İzmir Barosu'nun, "Baroları bölme, savunmayı susturma projesine karşı hiçbir otoriteye, hiçbir güce teslim olmayacağımız" sloganıyla yapmak istediği yürüyüş polis tarafından engellendi, avukatlar oturma eylemine başladı.

İzmir Barosu, “Baroları bölme, savunmayı susturma projesine karşı hiçbir otoriteye, hiçbir güce teslim olmayacağımızı" sloganıyla Alsancak semtinde bulunan İzmir Barosu Merkez binası önünde bir araya geldi. Avukatlar büro önünden Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişine kadar yürüyüş yapmak istedi. Baro üyesi avukatlar yürüyüş yapmak istediği esnada polis tarafından kanuna aykırı olduğunu iddiasıyla engellendi.

Baro başkanı Özkan Yücel yürüyüşlerinin engellenmesine ilişkin kısa bir açıklama yaptı. Yücel, “Barolara yönelik saldırıyı ifade etmek için yola çıktık. Eylemimizin şiddet içeren bir yanı yoktur. Anayasal hakkimizi kullanıyor olmamız rağmen şuan kolluk kuvvetleri tarafından durdurulmuş durumdayız. Suç işliyorlar, bu barikat çözülene kadar buradayız” dedi.

'EYLEMLERİMİZ TAMAMEN BARIŞÇIL'

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çoklu baro sistemini yarın mecliste gündeme getireceğini açıklaması üzerine Yücel, yarın sabah itibari ile baro başkanlarının Ankara'da buluşacağını söyledi. Yaptıkları eylemlerin tamamen barışçıl olduğuna değinen Yücel, yasa teklifi tamamen geri çekilene kadar oturma eylemlerine devam edeceklerini duyurdu.

'ANKARA'DA BULUŞALIM'

Yücel kimi illerde açıklamalar yapıldığını belirterek, “Bugün faşizan uygulamalarla karşı karşıyayız. Bugün karşılaştığımız tablo ülkede yurttaşların her yerde karşılaştığı durum. Az önce Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada çoklu baro sistemini yarın gönderiyoruz dedi. Biz, barolar karar aldık. Bu oturma eylemini yasa teklifi geri çekilene kadar sürdüreceğiz” dedi. Yücel, meslektaşlarına çağrı yaparak talepleri karşılanmadığı takdirde Ankara'da buluşacaklarını söyledi.

Avukatlar, “savunma susmayacak” sloganları eşliğinde oturma eylemine geçti. 

Gecenin ilerleyen saatlerinde polislere seslenen Yücel, suç işlediklerini belirtti. Ardından Yücel avukatları yarın saat 19.00’da yapacakları nöbete çağrıda bulundu. Oturma eylemi atılan sloganlar ardından son buldu.

MANİSA BAROSU'NDAN AÇIKLAMA

Manisa Barosu, Avukatlık Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliklere ve geçen hafta Ankara'ya yürüyüşleri engellenen avukatlara yönelik tutuma ilişkin basın açıklaması yaptı. Manolya Meydanı'nda yapılan açıklamaya çok sayıda avukat cübbeleri ile katıldı. Manisa'dan Ankara'ya yürüyen Manisa Baro Başkanı Avukat Ali Arslan kısa bir konuşma yaptı. Arslan, “Avukatlarin sesi kesilirse yurttaşların nefesi kesilir” diyerek eylemlilik sürecinden bahsetti.

Çoklu baro sisteminin yargı camiasına zarar vereceğini söyleyen Arslan, bir devletin demokratik niteliğinin göstergesinin hukuk devleti ve evrensel hukuk ilkelerinin tüm kurumları ile işler halde olmasından geçtiğini söyledi.  Hukuk devleti ancak güçlü, bağımsız ve tarafsız bir yargı erkinin varlığı ile hayat bulacağını ifade eden Arslan, “O nedenle; Cumhuriyet'in kuruluş felsefesine, Anayasanın 135. Maddesine aykırılık teşkil eden bu tasan aynı zamanda Cumhuriyetimizin köklü kuruluşlarından biri olan baroların da demokratik yapısını bozacak, baroları işlevsizleştirecektir. Herkes için adalet, adalet için avukat” sözleriyle yargı bağımsızlığı ve demokrasiyi savunmaya devam edeceklerini belirtti.