‘İşçilerin hayatı patronların insafına terk edilmeyecek’

img
İSTANBUL - İnşaat iş kolunda örgütlü olan sendikalar yazılı olarak yaptıkları ortak açıklama ile işçilerin hayatının patronların insafına terk edilemeyeceğini belirtti. 
 
İnşaat iş kolunda örgütlü bulunan Devrimci Yapı, Yol ve İnşaat İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş), İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) ve İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) yayınladıkları ortak açıklama ile koronavirüse karşı şantiyelerde önlem alınmasını istedi. Siyasi iktidarın “Evde Kal” çağrılarına değinilen açıklamada, milyonlarca insanın fabrikalarda, şantiyelerde aç kalmamak, kirasını ödeyebilmek için çalışmak zorunda kaldıkları belirtildi. İktidarın virüse karşı sorumluluk almaması karşısında salgının hızla yayılacağı vurgulanan açıklamada, “İşçi sınıfın nicel olarak önemli bir bölmesini oluşturan inşaat işçilerinin, büyük bir bölümü evlerinden uzakta şantiyelerde toplu halde çalışıp yemekhanede yemek yemekte ve çalıştığı şantiyede yüzlerce işçiyle birlikte barınmaktadır” ifadelerine yer verildi. 
 
ŞANTİYELER ÜÇ HAFTA KAPATILSIN
 
“İnşaat işçilerinin canı patronlar tarafından hiçe sayılmaktadır” denilen açıklamada, önümüzdeki üç haftanın salgın açısından kritik olduğu vurgulanarak şantiyelerin üç hafta kapatılması istenildi. Zorunlu olarak durdurulan ya da "maliyetlerin artması" nedeniyle işten çıkartmanın kabul edilemez olduğunun belirtildiği açıklamada, şunlara yer verildi: “Olağanüstü dönemlerde işten çıkartılma yasaklanmalıdır. Salgın türü ‘mücbir sebeplerin’ meydana geldiği durumlarda ücretli izin uygulaması zorunlu kılınmalıdır. İşsizlik sigortası ödeneği alabilmek için son üç yılda 600 gün çalışma koşulu virüsle mücadele döneminde 90 güne indirilmelidir. Gerekli önlemlerin alınmadığı tespit edilen şantiyelerde çalışma durdurulmalı işçiler ücretli izne çıkarılmalıdır. Koranavirüs salgını süresince işsiz kalanların ve gelir kaybına uğrayanların kira, elektrik, su, doğalgaz ve iletişim gibi temel ihtiyaçlar ücretsiz olarak verilmelidir. Kontrolsüz fiyat artışına karşı ihbar ve denetim mekanizması kurulmalıdır.”