Kadınların düşük ücretle çalıştırılması Meclis gündeminde

img

SİİRT - Siirt’te fıstık hasadında çalışan kadın işçilerin erkeklerle aynı işi yapmalarına rağmen daha düşük ücret almasını Meclis’e taşıyan HDP’li vekil Meral Danış Beştaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a ayrımcılık uygulayan işyerlerine neden yaptırım uygulanmadığını sordu.

Halkların Demokratik Partisi Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, aynı işi yapan kadınlara erkeklere oranla düşük ücret verilmesi ve sigortasız çalıştırılmasına ilişkin soru önergesi verdi. Beştaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, "Kadına yönelik ayrımcılık politik ve eril zihniyetin yansıması olarak yaşamın her alanında farklı biçimlerde ortaya çıkmaktadır. Kuşkusuz bunun en belirgin ve diğer ayrımcılık biçimlerine olan etkisi iş yaşamı ve kadın istihdamında kendini göstermektedir. Kadınların kamuda ve özel sektörde geri planda bırakılmış olması pek çok gerekçe öner sürülerek işsizliğin dayatılması önemli bir sorundur" dedi.

‘EVDE OTURMAK TEŞVİK EDİLİYOR’

Mevcut yasaların kadınların çalışmasının yanı sıra "evde oturmasını" teşvik ettiğini belirten Beştaş, "Siirt’te fıstık hasadında çalışan kadınlara 75 TL günlük ücret verilirken erkeklere 120 ile 150 TL arasında değişen ücretler verilmektedir. Yani kadınlar daha fazla emek sarf ettikleri halde erkek işçilerin neredeyse yarısı kadar bir ücretle çalışmaya zorlanmaktadırlar. İşsizliğin yoğun yaşandığı Siirt’te kadınlar için hiçbir iş imkânı olmadığından tarlalarda erkeklerden çok daha düşük ücretle çalışmak zorunda bırakılmaktadırlar" ifadelerini kullandı.

'İŞ YERLERİNE YAPTIRIM NEDEN UYGULANMIYOR?’

Beştaş yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

"*Neden çalışma yaşamında kadın istihdamının artırılmasına ilişkin düzenlemeler yapılmamaktadır?

*Çalışma yaşamında kadınların maruz bırakıldıkları sorun alanları tespit edilmiş midir? Mevcut sorun alanları nelerdir? Bunlara ilişkin bir çözüm üretilmesi yönünde çalışma yapacak mısınız?

*Kadın işsizliğine ilişkin bir çalışma yaptınız mı? Elde edilen bulgular nelerdir?

*Kadınlara ayrımcılık uygulayan işveren ve işyerlerine neden yaptırım uygulanmamaktadır?

*İşverenlerin kadınlara düşük ücret dayatmasına karşın Bakanlık olarak hiçbir çalışma yürütmeyerek hukuk dışı bu uygulamaların meşrulaşmasına zemin hazırlamıyor musunuz?"