KESK’ten ihraçlara tepki: Sendikal hak ve özgürlükleri kullanmak suç değildir

img
ADANA - Adana’da son ihraçları kınayan emekçiler, sendikal hak ve özgürlükleri kullanmanın suç olmadığını belirterek, “Biz kazanacağız. Geri döneceğiz” dedi.
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adana Şubeler Platformu, son çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) kamu emekçilerinin ihraç edilmesini protesto etmek amacıyla Eğitim Sen Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, CHP Milletvekili Ayhan Barut ile DİSK, TMMOB, TTB ve çok sayıda kişi katıldı. “Bizler değil hükümetin yayınladığı 701 sayılı KHK söylüyor. İftiranın adı kurum kanaati olmuştur” diyen Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Seçil Sönmez, sendikal hak ve özgürlükleri kullanmanın suç olmadığını söyledi.
 
Sönmez, sendikal hak ve özgürlükler mücadelesi yürüttüğü için açığa alınan, ihraç edilen yönetici ve üyelerinin de “suçlu” değil, sendikalı ve örgütlü olmanın gereğini yerine getiren kamu emekçileri mücadelesinin onuru olduğunun altını çizdi. Sönmez, “İhraç edilen, açığa alınan tüm üyelerimiz tekrar görevlerine dönene kadar dayanışmayı daha da büyüterek mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. Tüm bu antidemokratik ihraç kararlarına, baskılara karşın bu ülkenin onurlu ve mücadeleci kurumlar olarak boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Tüm emekçileri bir kez daha tüm baskılara rağmen onurlu mücadelesinden vazgeçmeyip, birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Biz kazanacağız. Geri döneceğiz” dedi.