Malatyalı kayısıcılar: AKP'ye yeter diyoruz yüzümüzü HDP'ye çeviriyoruz

img

MALATYA - Kendilerine destek sunmayan bir iktidarı desteklemeyeceklerini belirten Malatyalı kayısı üreticileri, “Biz kayısıcılar olarak artık AKP'ye 'yeter' diyoruz. Yüzümüz HDP ve Demirtaş'a dönüktür" dedi. 

Türkiye’de yaş kayısının yaklaşık yüzde 50’si, kuru kayısının ise yüzde 95’i Malatya’da üretiliyor. Kuru kayısının büyük bölümünü ihraç ederek dünya kuru kayısı ticaretinin de yaklaşık yüzde 80-85’lik pazarına sahip Malatya’da, üreticiler bu yıl dolu ve don olayından kaynaklı ürünlerinin hasar gördüğünden dertli. 16 yıllık AKP iktidarı süresince de mağdur edildiklerini belirten üreticiler, 24 Haziran'da bunum hesap soracaklarını söyledi. 
 
KAYISININ YARISI ISKARTAYA
 
Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi Örneköy mahallesinde kayısı üreticiliği yapan Medet Kılıç, aşırı dolu yağışından dolayı ürünlerin yarıdan fazlasının ıskartaya ayrıldığını belirterek, devletin üreticiye destek vermediğini kaydetti. Kayısıcıların devletten yeterli desteklemeyi alamadığını söyleyen Kılıç, "Çiftçi çok mağdur oldu. Mağdur olunca da bu durum siyaseti de etkiliyor tabi ki. Diğer kayısıcılarla konuşuyoruz, onlar da endişeli. Bu mağduriyet nasıl giderilir, endişeleri var. Resmi kurumlara bildiriler yapıldı. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSIM) bu konuda duyarsız kalmış. Doğanşehir ve Yeşilyurt arasındaki kayısı yetiştirene herhangi bir destekte bulunmuyor" ifadesini kullandı. 
 
AKP'YE 'YETER' YÜZÜMÜZ HDP'YE
 
Kayısıcılara destek sunmayan bir iktidarı desteklemeyeceklerini söyleyen Kılıç, "Bize desteği olmayanlara bunun karşılığı oy olarak dönecektir. Biz kayısıcılar olarak artık AKP'ye 'yeter' diyoruz. Bu halk ne kayısı da ne tarımda bir destek alabildi. Şu anki hükümet çiftinin yanında yer almadı. Bu da oylara yansıyor ve yansıyacak" dedi. 
Yine HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde olmasından dolayı halkın buna karşılık olarak Demirtaş'ı destekleyeceğini söyleyen Kılıç, "Buradaki halkın yüzde 99'u Kürt ve Alevi olduğu için yüzü HDP ve Demirtaş'a dönüktür" diye konuştu. 
 
'ÇALIŞTIKÇA YOKSULLAŞIYORUZ'
 
Doğanşehir ilçesi Suçatı mahallesinden kayısı üreticisi Nihat Erdoğan da, üreticiler olarak büyük sıkıntı içinde olduklarını, kayısının artık para etmediğini, tarımda girdilerin arttığını söyledi. Erdoğan, çiftçinin mağduriyetini şu sözlerle dile getirdi: “Mazot pahalı, gübre pahalı, dolu hasarı var. Üstelik mazotu ve gübreyi de borç olarak alıyoruz. Bunun yanı sıra kayısı piyasası, belli kişilerin elinde. Tatmin eden bir ücret yok ortada. Daha çok çalışıyoruz; ama daha çok yoksullaşıyoruz. Tek kelimeyle Türkiye'de tarım bitti. Samanı ithal ediyoruz. Saman, et ve sağlıksız gıdalar ithal ediliyorsa sözün bittiği yerdir. İnşallah seçimden sonra gelecek yönetim artık tarıma destek verir. Aksi halde böyle gitmez."
 
'İKTİDARA DERS VERİLECEKTİR'
 
Suçatılı bir başka kayısı üreticisi Aziz Doğan da, "Bu yıl dolu ve don olayından dolayı hasar büyük. Sigorta yapıyoruz, primlerini alıyorlar; ancak karşılığını halka yansıtamıyorlar. Bankalara borçluyuz, kredilerimiz var. Devletin çiftçi için ne yapacağı belli değil. Ancak biz inanıyoruz ki halk bu iktidara dersini verecektir. Ülkeye belki demokrasi gelecektir" diye konuştu.