Cazibe Merkezi'nden cezaevi, kalekol ve mülteci kampı çıktı!

img

IĞDIR - Hükümetin Iğdır’ı “cazibe merkezi” haline getirme projesinde, 5 bin kişilik dev büyüklükte cezaevi, 2 bin 500 kişilik mülteci kampı ile kalekol çıktı.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Ermenistan ve İran ile sınırı olmasına rağmen bu ülkelerle ticaret yapmakta sıkıntı çeken Iğdır’da bir dönem revaçta olan nakliyecilikte bitme noktasına geldi. 3 yıl öncesine kadar kentte 4 bin 500 TIR çalışırken şimdi bu sayı 400’e kadar düştü. Mikroklima özelliğiyle bölgenin Çukurova’sı sayılan kentte yılda iki ürün alınıyor. Bir zamanlar onlarca pamuk fabrikası olan kentte, uygulanan politikalar nedeniyle ne fabrika ne de pamuk üretimi kaldı. Tarımsal diğer ürünler de bitme noktasına geldi. Aras Nehri üzerine yapılan Ünlendi Barajı ile çiftçilerin suyu kesilerek tarım ve hayvancılığa vurulan son neşter oldu.
 
600 ÜYELİ BİRLİKTE TEK BAŞINA KALDI 
 
5 yıl öncesine kadar kentte şeker pancarı üretimi hatırı sayılır bir seviyede iken, kota nedeniyle pancar da artık ekilemez noktaya geldi. Kentin geçim kaynakları arasında olan hayvancılık ise, “ithal et”, yayla yasakları, samanın pahalılığı ve teşvik paketlerinin uygulanmaması nedeniyle en kötü dönemi yaşıyor. 2014 yılında kurulan Iğdır Süt Üreticileri Birliği üye sayısı 600 iken bugün sadece tek üye kalmış. Markette raf fiyatı 4 TL’ye kadar çıkan sütün litresini 1 TL’ye satan hayvan yetiştiricileri, elindeki son hayvanlarını da satmaya çalışıyor. 
 
MÜLTECİLERE 2 BİN 500 KİŞİLİK KAMP
 
Hükümetin 16 Nisan referandumu öncesi açıkladığı “Cazibe Merkezi Projesi” için tek bir çivi çakılmazken, Erhacı köyünün yakınında AFAD tarafından 2 bin 500 kişilik mülteci kampı yapılıyor. Kampın yapım maliyeti ise 750 bin TL. İnşasına başlanan kampın 3 ay içerisinde bitirilip Iğdır Göç İdaresine teslim edilmesi bekleniyor. Kapma çoğunluğunu Afganların oluşturduğu mülteciler yerleştirilecek. 
 
BÖLGENİN EN BÜYÜK CEZAEVİ 
 
Iğdır’da havaalanı yakınında yapımına başlanan açık ve kapalı cezaevinin kapasitesi ise 5 bin kişilik. İnşaatı hızla süren cezaevinin bölgenin en büyükleri arasında sayılıyor. 
 
KENT GİRİŞİNE KALEKOL
 
Kentin Doğubayazıt güzergahı üzerinde yapımı süren kalekol da hükümetin en büyük yatırımları arasında. 
 
İŞSİZLİK ARTTI DENGELER BOZULDU 
 
Hükümet kent için verdiği vaatlerin aksine tek bir çivi çakılmadı. Aksine istihdam azaldı, işsizlik arttı, var olan ekonomik dinamikler iyice bozuldu. 
 
MA / Mahmut Ruvanas