Mahkeme başkanı: Sus sendikanın tarihinden bana ne

img
DİYARBAKIR – BES Diyarbakır Şubesi’nin tutuklu Eş Başkanı Bedirhan Çetinkaya, 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada tahliye edildi. Mahkeme başkanı, Çetinkaya'nın sendikal faaliyetlere ilişkin savunmasına keserek, "Sus sus. Sendikanın tarihinden bana ne" diye çıkışması dikkat çekti.    
 
Hakkındaki gizlik tanık ifadesi ve yürüttüğü sendikal faaliyetler nedeniyle 22 Şubat'ta tutuklanan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şube Eş Başkanı Bedirhan Çetinkaya hakkında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması görüldü. Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Çetinkaya ve avukatları hazır bulunurken, BES üyeleri ile çok sayıda kişi de duruşmayı izledi. Kimlik tespiti, iddianamenin özetinin okunmasıyla başlayan duruşmada Çetinkaya Kürtçe savunma yaptı. Türkiye'de herkesin ve emekçilerin haklarını özgürce yaşaması için mücadele ettiğini ifade eden Çetinkaya, sendikal haklar ve örgütlenme özgürlüğü, tüzük ve kanunlarla belirtilmesine rağmen yaptıkları çalışmaların suç olarak gösterildiğini kaydetti.
 
MAHKEME BAŞKANI ENGELLEDİ
 
Çetinkaya sendikal faaliyetlere ilişkin savunmasına devam ettiği sırada sözünü kesen mahkeme başkanı, "Sus sus. Sendikanın tarihinden bana ne. 17 yıldır bu adliyede çalışmışsın, senin bunu bilmen lazım" diyerek çıkıştı. Mahkeme Başkanı, Çetinkaya'nın savunmasına devam etmesini engelledi. Bu sırada söz alan avukatı Emel Sayın, mahkeme başkanına tepki göstererek müvekkilinin savunma hakkını kısıtlandığı, mahkeme başkanının müvekkiline söylediği sözleri tutanağa geçirmesini istedi.  
 
Mahkeme başkanı "tutanağa geçirmiyorum" cevabını verdi. Gerginliğin yatışması ardından Çetinkaya savunmasına kaldığı yerden devam etti. Diyarbakır Adliyesinde çalıştığı 17 yıllık süre içerisinde hiç bir örgüt suçlamasıyla karşılaşmadığını kaydeden Çetinkaya, "Ama darbeden sonra FETÖ operasyonları adı altında demokratik güçlere saldırıldı. Ben bunu kabul etmiyorum, üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.  
 
Duruşma savcısı, Çetinkaya'nın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Tanığın dinlemesi ve avukat savunmalarının ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, Çetinkaya'nın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vererek, duruşmayı eksikliklerin tamamlanması için Ekim ayına erteledi.