CHP'li belediye taleplerine seçim öncesi kulak verdi

img
İZMİR - CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki işlerine son verilmesi üzerine açlık grevine başlayan ve 183 gündür eylemde olan Mahir Kılıç ve beraberindeki 6 işçi, seçimlere 40 gün kala işlerine geri alındı. 
 
CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ilave tediye ve kadro davası açtıkları için işten atılan DİSK Genel İş Sendikası üyesi 258 işçiden biri olan Mahir Kılıç, 183 gün önce işine iade talebi ile açlık grevine başlamıştı. Kılıç, yine işten atılan 6 belediye işçisiyle birlikte o günden bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Devrimci İşçi Sendikalar Konfederasyonu (DİSK) binaları önünde oturma eylemini sürdürüyordu. 
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun daha önce “verimsizlerdi, attık” sözlerini sarf ettiği işçilerin işe iade edilme talepleri, şaşırtıcı şekilde seçim öncesi kabul edildi.
 
Bu güne kadar olumsuz sonuçlanan benzeri girişimlere rağmen, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi yöneticileri aracılığında Büyükşehir Belediyesi ve DİSK arasında yapılan görüşmelerde işçilere CHP’li Karşıyaka Belediyesi’nde farklı bölümlerde işe iade edilmeleri yönünde teklif sunuldu. Yapılan müzakereler neticesinde ise teklifin kabul edilmesi yönünde kanaat gelişti. 
 
İşçilerin, yarın yapacakları açıklama ile eylemlerine son vererek, iş başı yapacakları öğrenildi.
 
KILIÇ’A MAMA TEDAVİSİ UYGULANACAK
 
Mahir Kılıç, işlerine iade edilmesinin ardından doktorlarının yardımı ile tedaviye alındı. Kılıç’ın normal beslenme koşullarına kavuşması için kendisine bir süre mama tedavisi uygulanacağı ve beslenme değerlerinin düzelmesinin ardından normal beslenmesine devam edebileceği belirtildi. 
 
'SEÇİMLER ÖNCESİ SIKINTI YAŞAMAK İSTEMEDİLER'
 
İşine geri dönen işçilerden Seval Gündüz, işlerine iade edildiklerinin kendilerine bildirildiğini ve mutlu olduğunu söyledi. 
 
Gündüz, “İşçiler olarak haklarımızı istiyorduk ve aldık. Diğer işçilerin de hakkını alması için mücadeleyi sürdüreceğiz. Biz işçilerin sokakta mücadele ederek haklarını kazanmalarından başka bir yolu olmadığına inanıyoruz. Bugün bizleri seçimler öncesi sıkıntı yaşamamak için işlerimize iade etmiş olabilirler ancak biz bir kez daha diyoruz ki işçilerin talepleri, hakları ne seçimlere ne de patronlara peşkeş çekilemez. Biz mücadelemizi diğer işçilerin haklarını almaları için de sürdüreceğiz” dedi. 
 
İşçilerden Barış Kaya da, “Bu dirençle kazanılmış bir zaferdir. Bu zafer ile birlikte işçi sınıfının kazanacağını göstermiş olduk” diye konuştu. 
 
SEÇİMLERE 40 GÜN KALA İŞLERİNE GERİ DÖNEBİLDİLER
 
24 Haziran'da yapılacak baskın seçim kararı ile birlikte görevinden istifa edip CHP'den İzmir milletvekilli için aday adaylığı başvurusunda bulunan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, kente geldiğinde direnişteki işçilerin tepkisi ile karşılaşmıştı. Öyle ki direnişteki işçilerden Mahir Kılıç, görüşmek istediği Beko’nun kendisini darp ettiğini öne sürmüştü.
 
Yaşanan bu olayların ardından tepkilerin büyümesi üzerine Kani Beko ve DİSK yöneticilerinin Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşerek bu duruma bir çözüm bulunmasını istediği yansımıştı. Bu görüşmeler sonrası ise seçimlere 40 gün kala, Kılıç ve arkadaşlarının Karşıyaka Belediyesi'nde işe yerleştirilmelerine karar verildi.