'Beyaz Forum'dan eylemsellik kararlılığı öne çıktı

img
ANKARA- Sağlık alanındaki sorun ve buna karşı mücadele yöntemlerinin tartışıldığı "Beyaz Forum"da konuşan sağlık emekçileri, “Söyleyecek sözümüz değiştirecek gücümüz var” dedi. 
 
Türk Tabipler Birliği (TTB) 23 Kasım’da başlattığı “Beyaz Yürüyüş” beşinci gününde Ankara’ya ulaştı.  “Karanlığa karşı; önlüğümüzün beyazına, özlük haklarımıza, halkın sağlık hakkına sahip çıkıyoruz-emek bizim söz bizim" başlıklı eylem programı kapsamında düzenlenen yürüyüşü tamamlayan TTB, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Yılmaz Güney Kültür Merkezi’nde "Beyaz Forum" düzenledi.
 
Türkiye’nin dört bir yanından gelen doktorlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin katıldığı forumda, sağlık alanında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. 
 
'ÇÖZÜMÜN PARÇASIYIZ'
 
Forumda söz alan Antalya Tabip Odası’ndan Dr. Naci İşoğlu, mücadelenin devam edeceğini belirtti. İşoğlu, “Bugünlerin Türkiye sağlık tarihine geçeceğini düşünüyorum. Hekimlerin her uygulama alanı aslında bir sorunlar ağı. Toplumun her alanında olduğu gibi baskının ve şiddetin en fazla yaşandığı mesleki uygulamaların başında geliyor. Attığımız sloganlara layık bir şekilde bundan sonraki süreci öreceğiz. Biz sorunların değil çözümlerin parçasıyız” dedi. 
 
'İKTİDARI GÖNDEREN KÜRTLERDİR'
 
Urfa Tabip Odası’ndan gelen Dr. Osman Yüksekyayla da sorunların sadece sağlık sistemi tartışılarak çözülemeyeceğini belirterek, “19 yıldır iktidarda olan karabulut gidiyor. Gidiyor gitmekte olan. Ancak hiç kimse böyle bir gücü bırakmak istemez. Bugün onları gönderen kadınlar, Kürtler, işçiler, halklardır. Bugün burada yaptığımız gibi TTB’nin beyaz önlükleridir. Bu anlamda TTB’nin her zaman yaptığı gibi sadece özlük haklarımız için değil demokrasi ve adalet için de yürüyoruz. Mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz. Bu eylem bu ülkede birçok şeyi  harekete geçirecek” diye belirtti. 
 
Yüksekyayla, sözlerini Yılmaz Güney’in “Mutlaka kazanacağız” sözleriyle sonlandırdı.
 
Söz alan asistan hekim Volkan Tumer de yaşadıkları sorunları anlattı. Tumer, “Nöbet düzenlemeleri yapılması gerekiyor ama şuanda başhekimlerin inisiyatifine bırakılıyor. Biz eğitim amaçlı asistan öğrenci olduğumuzu hatırlatıyoruz, ülkenin birçok yerinde basın açıklamaları yaptık bizim bütün hekimlere ihtiyacımız var. Nöbet çalışma saatlerinin yasal mevzuatla garanti altına alınması gerekiyor biz mücadeleye devam edeceğiz” dedi.
 
‘DEĞİŞTİRECEK GÜCÜMÜZ VAR’
 
Ardından söz alan Dr. Mehmet Zencir de “Birçok şeyi talep ediyoruz. Emek daha da değersizleştiriliyor. Eğer biz özne olmazsak daha da kötüleşecek. Hastanede dolaşacağız ama o dolaşmamız bir komiteye dönüşmek zorunda. Yürüyüşün adını koymamız gerekiyor. TTB’nin buna dair bir birikimi de var. Geçmişte kurduğu sağlık meclisleri de vardı. Bizim de somut bir şeyler yapmamız gerekiyor. Söyleyecek sözümüz değiştirecek gücümüz var” ifadelerini kullandı.
 
14 MART’A KADAR EYLEMSELLİK
 
İhraç edilen Dr. Benan Koyuncu da şunları söyledi: “Ben de ihraç edilen hekimler adına konuşmak istiyorum. Hala OHAL komisyonunda dosyalar bekliyor. Hala mücadele diyoruz 5 gündür yollardayız. İhraç olduktan sonra bir grup oluşturduk aynı şekilde işten atılanlarla. Kısa meslek hayatıma 3 ihraç 2 geri dönüş sığdırdım tekrar geri döneceğimi biliyorum” dedi. 
 
Söz alan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım, “Birlikte mücadele için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. 14 Mart’a kadar sürecek bir eylemsellik planımız var. 14 Mart’ta da sağlık emekçilerinin gücünü göstermek için gerek süreli gerekse süresiz eylemlerle yaşadığımız sorunları dile getirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.  
 
Ardından söz alan doktorlar ve katılımcılar da başlattıkları yürüyüşün sonunda bir eylemsellik kararının çıkması gerektiğine vurgu yaparak mücadele devam mesajı verdi.  Söz alan kişilerin çoğu ayrıca sağlık alanındaki çalışma ortamında doktordan işçiye kadar birlikte mücadelenin örülmesi gerektiği vurgusu yaptı.
 
Forum, Bandista müzik grubunun sahne almasıyla son buldu.
 
Forumda yapılan önerileri değerlendirecek olan TTB’nin önümüzdeki günlerde netleştirdikleri programı duyuracak.