Sağlık emekçilerinden ‘tarihsel sorumluluk’ hatırlatması

img
BATMAN - Sağlık emekçileri, salgın vakalarında yaşanan artışa dikkati çekerek, artıştan vatandaşın sorumlu tutulmasına karşı yetkililere tarihsel sorumluluk hatırlatmasında bulundu.
 
Batman Tabip Odası (BTO) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Batman Şubesi, Batman'da artan salgın vakalarına ilişkin BTO Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya sağlık emekçileri siperlik, maske ve koruyucu giysiler giyerek katıldı. Öte yandan yaşamlarını yitiren sağlık emekçilerini anmak ve sağlık emekçilerinin görmezden gelinen taleplerini hatırlamak amacıyla siyah kurdeleler takıldı. Toplantıda, "#YönetemiyorsunuzTükeniyoruz" yazılı pankart asıldı. 
 
TARİHSEL SORUMLULUK HATIRLATMASI
 
SES Batman Eş Başkanı Deniz Topkan, normalleşmenin toplumda rehavet yarattığını belirterek, “Tedbirlerin hızlıca gevşetilmesi ile artan toplumsal hareketlilik vaka sayısında artışa neden oldu. Bu sürecin tekrar gözden geçirilmesine yönelik uyarılarımız dikkate alınmadı" dedi. Gelinen aşamada sağlık emekçilerinin sağlığı ve toplum sağlığını tehdit eder bir aşamaya gelindiğini ifade eden Topkan, Batman'daki vaka sayısının 17 bine ulaştığını ve enfekte sağlık emekçisi sayısının 700 civarı olduğunu söyledi. Vaka artışlarındaki sorumluluğun vatandaşlara yüklendiğini söyleyen Topkan, "Suçu onlara yıkanların tarihsel sorumluluğunu hatırlamaya devam edeceğiz" diye konuştu. 
 
'YÖNETEMİYORSUNUZ’ HAFTASI
 
Koronavirüs vakalarına ve sağlık emekçilerinin durumlarına dikkat çekmeye devam edeceklerini vurgulayan Topkan, önümüzdeki haftayı ise "#YönetemiyorsunuzTükeniyoruz" haftası ilan ettiklerini duyurdu. Topkan, "Covid-19'dan yaşamlarını yitirenlerin ve sağlık emekçilerinin anısına sağlık kurumlarında ve yaşam alanlarında bu hafta boyunca siyah kurdele takacağız. Ayrıca 17 Eylül saat 12.30'da Batman Bölge Devlet Hastanesi'nde bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak kamuoyuna çağrı yapacağız" bilgisi verdi.