Kalekollar için ağaç kıyımı sürüyor

img

ŞIRNAK - Cudi Dağı bölgesinde korucuların kesimine devam ettikleri binlerce ağacın farklı illere satıldığı öğrenildi. İl Orman İşletme Müdürlüğü, kıyımın kalekolların yol ve alanları için yapıldığını doğruladı. 

Şırnak kırsalındaki Cudi Dağı bölgesinde yapımları büyük oranda tamamlanan kalekolların etrafında başlayan ağaç kıyımı devam ediyor. Korucular tarafından yaklaşık iki aydır devam eden ağaç kesimi, kent merkezinden Uludere’nin Şenoba Beldesi'ne kadar uzanan bölgede gerçekleştiriliyor. Korucuların, özellikle Anılmış (Gundikê Remo), Kemerli (Gilindor) ve Yarımsu (Nêvava) köyleri civarında her gün 100 tona kadar ağaç kesimi yaptığı belirtiliyor. 
 
KESİLEN AĞAÇLAR SATILIYOR
 
Kesilen ağaçların akıbetine dair ise her gün yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Söz konusu ağaçların tonunun 360 TL’den satıldığı öğrenildi. Kesilen odunların 11-12 ton şeklinde kamyonlara yüklenerek, Urfa merkez ve Ceylanpınar ilçesi ile Adıyaman’a gönderildiği bilgisine ulaşıldı. 
 
MÜDÜRLÜK: KALEKOLLAR İÇİN KESİLİYOR
 
Cudi'deki ağaç kıyımına dair ilgili kurumların sessizliği ise dikkati çekiyor. Kesime dair aradığımız Şırnak Orman İşletme Müdürlüğü, ormandaki ağaç kesimini kabul etti. Telefona bakan kişi, kesimin kalekolların yol ve alanları için ağaç kesiminin yapıldığını belirterek, kurumlarının kesimle bir bağlının olmadığını ifade etti.