Farkındalık için pedal çevirdi

img
İZMİR - Süslü Kadınlar Grubu, "Dünya Otomobilsiz Kentler Günü" kapsamında farkındalık yaratmak için İzmir’de bisiklet turu düzenledi. 
 
İzmir Süslü Kadınlar Grubu, Türkiye’nin 115 şehrinde, 14 ülkede eş zamanlı olarak "Dünya Otomobilsiz Kentler Günü" etkinliği kapsamında bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla bisiklet turu düzenledi. Konak ilçesinde bulunan Saat Kulesi önünde bir araya gelen kadınlar, balon, çiçek ve oyuncaklarla bisikletlerini süsledi. Pedal çeviren kadınlara bazı erkekler de destek verirken, insanlar yoğun ilgi gösterdi. Konak Saat Kulesi önünde başlayan bisiklet turu etkinliği, Alsancak semtinde bulunan Havagazı yerine kadar devam etti. 
 
Tur öncesi kısa bir konuşma yapan İzmir Süslü Kadınlar Grubu Sözcüsü Sema Gür, bu yıl bisiklet turlarının 7'ncisi düzenlediklerini söyledi.  Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'nun, 2013 yılında İzmir'de başladığını belirten Gür, 7 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye'de diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çektiğini söyledi. 
 
Gür, bisiklete binen kadınların farkındalık yaratmak için dikkat çektikleri noktayı şu şekilde sıraladı: 
 
"* Bisiklet çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Dünyanın gündeminde de yer alan İklim değişikliğinin, çevreyi,doğayı kirletmemizin nedeni biz insanlarız. Doğanın dengesini bozduk ve şimdi bunu nasıl durduracağımızı düşünmemiz gerekir. Bizim de bisiklete binerek buna bir katkımız olabilir.
 
* Bisiklet; yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık.
 
*'Avrupa Hareketlilik Haftası' kapsamında yapılan 'Dünya Otomobilsiz Kentler Günü'ne vurgu yapmak istiyoruz. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan etkinlikler zincirine Türkiye'de İzmirli kadınlarımız yıllardır öncülük etmektedir. Biz de İzmir'de bisiklete binen kadınlar olarak, motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız. 
 
* Bugün yollarda araç gürültüsü değil bizim kahkahalarımız olacak.
 
* Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz.
 
* Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğer kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz, görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında 'var' olmalı.
 
* Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz.