Top seslerinin arasında saklı bir cennet: Navdoskiyan

img

HAKKARİ - Doğasıyla adeta renk cümbüşüne dönüşen Yüksekova ilçesine bağlı Navdoskiyan bölgesi saklı bir cennet gibi duruyor. Karakol ve kontrol noktalarının arasında kalan bölgeye şu sıralar pek kimse uğrayamıyor. 

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Navdoskiyan bölgesi yasak ve karakollar arasında gizlenmiş bir doğa harikası. İlçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Navdoskiyan'a bir polis bir de askeri kontrol noktasından geçilerek ulaşmak mümkün. Bölgeye gitmek için geçilen askeri noktadan geçen herkes kayıt altına alındıktan sonra geçişlerine izin veriliyor. 

 
İlkbahar'ın tüm güzelliklerini içine alan Navdoskiyan'ın bu güzelliği sonbaharın sonuna kadar tanıklık etmek mümkün. Bölge, Ceviz, Armut, Ayva,Elma, Erik,Dut, İncir, Kayısı ağaçları, üzüm bağları ve kahve yapımında kullanılan Menengiç (Kizvan) ağacı da sonbaharın tüm renklerini içinde taşıyor.  
 
TOP SESLERİ YANKILANIYOR
 
Dört bir yanı dağlarlar ile çevrili Navdoskiyan'da 90'larda boşaltılan Pişqesrê,  Bêsitkê,  Berdereşe, Memîşte, Sêgîzan, Şagulord, Gulord, Qencan, Gihpe, Mergê,Navxelkan, Haciyan köylerinin kalıntıları duruyor. Bölge boşaltıldığı için geri dönen yurttaşların sayısı çok az.  Tîlane ve Qencan köylerine karakol yapılırken bir çok tepeye de üs bölgesi inşa edilmiş. Çatışmanın yaşanmadığı dönemlerde turist akınına uğrayan bölgeye şimdiler de top ve silah seslerinin gölgesinde. 
 
AVAŞÎN NAVDOSKİYAN BULUŞMASI
 
Navdoskiyan'ın ortasından geçen iki şelale gürül gürül akarken ilkbaharda yeşillik sonbaharda ise renk adeta renk cümbüşüne sahne oluyor. Görül gürül akan şelalelerin Oremar yolu üzerinde Avaşîn Nehri ile buluşması da Navdoskiyan'a ayrı bir güzellik katıyor.  Yasak ve çatışmalara sahne olan Navdoskiyan bölgesinde yaşayan yurttaşlar üç yıl öncesine kadar özgürce dolaştıkları dağlarında şimdi bahçelerine dahi çıkamadıklarını belirtiyor. 
 
MA / Fethi Balaman