Saklı bir cennet: Salördek

img

DERSİM – Sonbaharla birlikte doğadaki tüm renklerin güzelliğini sunan Pülümür ilçesi Salördek köyü doğasever ve fotoğrafçıların akınına uğruyor. 

Sonbaharın gelişi ile ağaçlarda yaprak dökümü başladı. Dersim’in Pülümür ilçesi Salördek köyünde sonbaharla birlikte doğa renk cümbüşüne büründü. Rengarenk bir görüntü ile kendisini ziyaret edenleri büyüleyen Salördek, adeta saklı bir cennet hayranlığını uyandırıyor. Doğadaki tüm renklerin güzelliğini sunan Salördek, Ekim ayı sonlarında başlayıp, Kasım ayı ortalarına kadar doğasever ve fotoğrafçıların akınına uğruyor.
 
‘DERSİM CEZBEDİYOR’
 
Salördek’i ziyaret eden Nimet Alan, ilk defa geldiğini söyleyerek, daha önce Türkiye’nin birçok ilinde ve yurtdışında doğa gezilerine katıldığını söyledi. Her bölgenin kendine göre güzellikleri olduğunu kaydeden Alan, Dersim doğasının büyüleyici farklı bir özelliği olduğunu ifade etti. Alan, “Salördek köyündeki doğa harikası ve renk cümbüşü bizleri cezbediyor. Daha önce fotoğraflarda görmüştüm, ama gelip canlı görünce bu renk cümbüşü beni bayağı büyüledi” dedi. 
 
‘BU GÜZELİKLER GELECEĞE AKTARILMALI’
 
Doğasever Haydar Çetinkaya da, Salördek bölgesinin doğa harikası olduğunu yineleyerek, kavak, söğüt, ceviz, meşe ve çınar ağaçlarının iç içe karışarak renk cümbüşüne dönüştüğünü aktardı. Çetinkaya, Salördek’in sadece bitkiler ile değil Anadolu’nun en önemli yaban hayvanları sahası bakımından da zengin olduğunu söyledi. Salördek’in hem yaban hayvanları hem de bitki florası ile zengin bir bölge olduğunu ifade eden Çetinkaya, Dersim doğasının korunarak, geleceğe aktarılması gereken bir miras olduğunu sözlerine ekledi. 
 
MA / Semra Turan