12 asırlık çınar ağacının temizlik ve bakımı yapılmıyor

img

DERSİM – Dersim’in Pertek ilçesinde bulunan bin 200 yaşındaki çınar ağacı koruma altına alınmasına rağmen temizlik ve bakımı yapılmıyor. İlçe halkı durumdan şikayetçi.

Dersim’in Pertek ilçesi Sağman köyü Cino Köyiçi mevkiinde bulunan tarihi çınar ağacı yıllara meydan okuyor. İlçe halkı, Fırat Üniversitesi’nin 2013 yılında yaptığı incelemeler sonucu ağacın yaklaşık bin 200 yaşında olduğunun tespit edildiğini belirtti. Ayrıca Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından da çınar ağacı 2009’da koruma altına alındı.
 
BÖLGEDE BİR İLK  
 
Pertek ilçesindeki çınar ağacı yaşı itibari ile Türkiye genelinde sayılı ağaçlar arasında olsa da bölgede bir ilk olma özelliğini taşıyor. Pertek’teki çınar ağacının varlığı ve önemi çok bilinmese de ilçe halkı tarafından büyük bir ilgi ile sahipleniliyor. Özelikle gövdesi ve heybetli görüntüsüyle yöre halkının yanı sıra özellikle yaz döneminde bölgeye gelenlerin de ilgi odağı oluyor. 
 
İÇİNDEKİ BOŞLUK BÜYÜLÜYOR
 
Kendisini her yıl yenileyen çınar ağacının gövdesinde bir oda kadar boşluk oluşturması ağacı daha da büyüleyici kılıyor. Ağaç kış aylarında yaban hayvanlarının barınağı haline geliyor.
 
TEMİZLİK VE BAKIMI YAPILMIYOR  
 
Heybetli duruşu ile yeni filizlenmiş ağaçlar gibi bir görüntü oluşturan çınar ağacının bulunduğu bölge oldukça sulak bir yer. Bölge halkı, çınar ağacının sulak yerde olmasından kaynaklı bunca yıl yaşayabildiğini söylüyor. Ancak koruma altına alınmasına rağmen ağacın çevresinin korunmamasından ve bakım çalışmalarının olmamasından yakınıyor. 
 
Çınar ağacının yaklaşık gövde genişliği 20, gövde yüksekliği 15, boy yüksekliği ise 50 metre olduğu belirtiliyor. 
 
MA / Semra Turan