Hoçvan’ın tek ormanlık alanı yok oluyor!

img

ARDAHAN - Hoçvan Bölgesi’ndeki tek ormanlık alanda bulunan çam ağaçları bilinmeyen bir nedenden dolayı tamamen sarardı. Yetkililere seslenen Hoçvanlılar, ormanlık arazinin bir an önce kurtarılmasını istedi.

Ardahan merkeze bağlı 22 köyün bulunduğu Hoçvan bölgesinin tek ormanlık alanı yok olma tehdidi ile karşı karşıya. Hoçvan'a bağlı Tunçoluk (Panik) köyünde bulunan Kısır Dağı tepesindeki 300 bin çam ağacı, bu yıl nedeni bilinmeyen bir hastalık yüzünden sarardı. Köylüler, tek ormanlık alanın yok olmaması için müdahale çağrısında bulundu. 
 
MANTAR, GIDASIZLIK, AŞIRI YAĞMUR…
 
Emekli öğretmen Kasım Yıldız, bölgeye 12 yıl önce 300 bin fidan dikildiğini söyleyerek, “Diktiğimiz ağaçların boyları 2-3 metreye kadar ulaştı. Ben bu okulda öğretmenlik yaptım ve her yıl ormana gelir piknik yapardık. Bu yıl öyle bir durum oldu ki ağaçlar birden bire sarardı. Bu durumu Orman Müdürlüğü’ne bildirdik. Kimi insanlar gıdasızlıktan köklerin birbirlerini yediğini söylüyor kimi mantar hastalığından kaynaklandığını söylüyor kimisi de aşırı yağmurdan dolayı ağaçların sarardığını söylüyor" dedi. 
 
‘EN KISA ZAMANDA MÜDAHALE EDİLSİN’
 
Yetkililere çağrıda bulunan Yıldız, “Büyük bir üzüntü içerisindeyiz. Bizim köyde 300 bin çam ağacımız vardı ve gurur kaynağımızdı. Ağaçların büyüyerek ormana dönüşmesiyle birlikte çok sayıda yabani hayvan da burada kendisine yer buldu. Hayvanların avlanmasına da asla izin vermiyorduk; ama bugün bu güzel orman yok olmayla karşı karşıya. Yetkililerin ve bu konuda uzmanların bu soruna bir çare bulmalarını bekliyoruz” diye konuştu. 
 
ORMAN İŞLETME: EN KISA ZAMANDA BAKACAĞIZ
 
Duruma ilişkin aradığımız Ardahan Orman İşletme Müdürlüğü ise  konuya dair bilgilerinin olmadığını ve herhangi bir başvuruda bulunulmadığını söyleyerek, ilk kez duydukları bu duruma ilişkin en kısa sürede gerekli incelemeyi yapacaklarını söyledi. 
 
MA / Müjdat Can