Yaşam savunucuları cinayete kurban giden çifti unutmadı

img
İZMİR - EGEÇEP üyeleri, taş ocaklarına karşı mücadele ederken öldürülen Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çifti için düzenledikleri anmada cinayetlere dair karanlık noktaların aydınlatılmasını istedi.
 
Antalya'nın Finike ilçesinde, 9 Mayıs 2017'de taş ocaklarına karşı mücadele verirken, şüpheli bir şekilde öldürülen Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin ölümünün üzerinden bir yıl geçti. Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) üyeleri, Büyüknohutçu çiftinin Konak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde düzenledikleri etkinlikle andı.
 
Çok sayıda çevre örgütünün yanı sıra siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı anmada, “Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu yaşamı savunanların mücadelesinde yaşıyor” yazılı pankart açıldı.
 
 Kitle adına açıklamayı EGEÇEP Dönem Sözcüsü Berrin Esin Kaya yaptı.
 
‘MERMER OCAKLARINA KARŞI MÜCADELE ETTİLER’
 
Büyüknohutçu çiftinin sayısız karanlık ilişkinin bulunduğu bir cinayete kurban gittiklerini belirten Kaya, cinayetlerin üzerindeki şaibenin halen kalkmadığını dile getirdi. Büyüknohutçu çiftinin yerel halk ve mücadele platformlarıyla birlikte taş ocaklarına karşı mücadele verdiğini hatırlatan Kaya, sonrasında yaşananların, Türkiye’de ekoloji mücadelesi veren bireylerin içinde bulunduğu tehlikeyi bir kez daha gözler önüne serdiğini vurguladı.
 
Son 5 yılda doğa saldırısı özelinde ülkenin hemen her noktasında açılan taş ocaklarına karşı, Büyüknohutçu çiftinin verdiği mücadelenin eskilere dayandığını ifade eden Kaya, şöyle devam etti: “2013’te, Ali Ulvi ve Aysin, Finike’de mermer ocakları için katledilen sedir ormanlarını ve yine aynı bölgedeki tarihi kalıntıları kamuoyuna duyurmuştu. Bu daha başlangıçtı. Çift, yöre halkıyla birlikte mücadeleyi kuvvetlendirmeye emek verdi ve Finike Cumhuriyet Savcılığı, mermer ocaklarının yarattığı doğal alan tahribatına yönelik soruşturma başlattı. Bu gelişme, bölgedeki ve Türkiye’deki tüm mermer ocaklarını ve ticari faaliyetlerini tehdit etmişti.” 
 
‘MÜCADELEMİZDE YAŞIYORLAR’
 
Büyüknohutçu çiftinin öldürülmesinde yaşananların açık olduğunu belirten Kaya, “Bugün her bir yaşam savunucusunun kalbi, Ali Ulvi ve Aysin için atıyor. Bugün Toroslar’dan esen rüzgar, Ali Ulvi ve Aysin’in nefesini taşıyor. Bugün Finike’nin sedir ormanları, kurdun ve kuşun şarkısıyla Ali Ulvi ve Aysin’i uğurluyor bir defa daha. Bugün ve bundan böyle her gün, Ali Ulvi ve Aysin, yaşamı savunanların mücadelesinde yaşıyor” ifadelerini kullandı.  
 
Kaya, çiftin öldürülmesine dair şaibelerin ortadan kaldırılmasını istediklerini söyleyerek, tüm faillerin yargılanması gerektiğini kaydetti.  
 
Anma, alkışlarla sona erdi.