'Hasankeyf sular altında kalmaması için mücadeleye'

img
BATMAN - Batman Ekoloji Meclisi, 28 Nisan Sur ve Hasankeyf Küresel Eylem Günü'ne ilişkin çağrı yaparak, "Doğaya ve tarihe sahip çıkmak için herkesi Hasankeyf'e bekliyoruz" dedi. 
 
Batman Ekoloji Meclisi bileşenleri 28 Nisan Sur ve Hasankeyf Küresel Eylem Günü dolayısıyla Hasnkeyf'te yapılacak eyleme katılım çağrısında bulundu. Genel-İş Sendikası Batman Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısına Mezopotamya Ekoloji Hareketi sözcüsü Mahfuz Akgül, Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi Sözcüsü Rıdvan Ayhan ve Halkların Demokratik Partisi(HDP) Batman Ekoloji Meclisi Sözcüsü İkram İrgi katıldı. 
 
Toplantıda konuşan İrgi, 28 Nisan'da 20'yi aşkın ülkede eş zamanlı olarak Sur ve Hasankeyf için eylem ve etkinlikler düzenleneceğini söyledi. Türkiye'de İstanbul, Diyarbakır, Batman başta olmak üzere 10 ayrı noktada eylem ve etkinlik yapılacağını ifade eden İrgi, "Hasankeyf'in yok olmaması için bizler de mücadele ederek açıklamamızı yapacağız. Doğa ve tarihe sahip çıkmak için herkesi 28 Nisan saat 12.00'da Hasankeyf'teki seyir tepesine bekliyoruz" dedi. 
 
İrgi, eylem günü Yılmaz Güney Film Festivali kapsamında Yönetmen Ali Ergül'ün Hasankeyf'in sular altında kalmaması için gösterilen direniş mücadelesini anlattığı "Suyun Ölüm Tarihi" belgeselinin de gösterileceğini açıkladı. 
 
İrgi son olarak, "Hasankeyf'in sular altında kalmaması için herkesi mücadeleye davet ediyoruz" diye ifade etti.