Salihli'de 6 JES projesine karşı dava açıldı

img
MANİSA - Salihli ilçesinde AK JEO A.Ş. tarafından 3 mahallede açılmak istenen 6 JES sondaj kuyusuna verilen "ÇED gerekli değildir" kararına karşı dava açıldı.
 
Manisa Salihli ilçesinde AK JEO A.Ş., Beylikli, Durasıllı ve Yeşilova mahallelerinde yeni 6 adet Jeotermal Enerji Santrali (JES)sondaj kuyusu açmak için Manisa Valiliği’ne başvuru yaptı.  Valilik başvuruya ilişkin "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir" kararı verdi.
 
Valiliğin kararına ilişkin Salihli Çevre Derneği ve 7 yurttaş tarafından Manisa 2'inci İdare Mahkemesi'ne” ÇED iptal” talebiyle dava açıldı. Davaya ilişkin açıklamaya yapan avukat Yıldıray Oğur, daha önceki JES projelerinde bilirkişi heyetlerinin bu projelerin ovaya zararlarını sürekli olarak belirttiğini aktardı. 
 
'VALİLİK, ÖNCEKİ MAHKEME KARARINI GÖRMEZDEN GELİYOR' 
 
Buna rağmen, bu kararların verilmeye devam edildiğini söyleyen Oğur, "Bu kez de AK JEO isimli şirket, ilçemizde 6 adet JES sondaj kuyusu açmayı planlıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Valilik burada, önceki mahkeme kararını adeta görmezden geliyor. JES'lerin ovaya vereceği zararlar herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle Manisa 2. İdare Mahkemesinde yürütmeyi durdurma talepli davamızı açmış bulunmaktayız. Tüm vatandaşlarımızdan ve ilçe halkımızdan davamıza sahip çıkmalarını ve desteklerini bekliyoruz" dedi.