Çinli insan hakları aktivisti Liu Feiyue’ye 5 yıl hapis

img
ANKARA - Sosyal medyada “Çin İnsan Hakları” adında sayfa kuran Liu Feiyue, “devleti yıkmaya teşebbüs” gerekçesiyle, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
Sosyal medyada “Çin İnsan Hakları” adıyla bir sayfa kuran aktivist Liu Feiyue, söz konusu sayfasında sokak eylemleri, polislerin görevini kötüye kullanması ve yolsuzluk gibi konuları işliyor. Liu Feiyue, “devlet gücünün yıkılmasını teşvik etmek” suçlamasıyla yargılandığı Hubai bölgesi Suizhou Birinci Derece Mahkemesi tarafından 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 
 
Feiyue’nin mahkemeye gözlemci olarak katılmasına izin verilen bir yakının verdiği bilgiye göre Liu, mahkeme bitiminde “Bu yapılan politik bir zulümdür” diye bağırdıktan sonra sürüklenerek, mahkeme salonundan çıkarıldı.
Feiyue’nin ailesi de, “Kararın haksız olduğunu düşünüyoruz. Liu'nun aldığı ceza politiktir” ifadeleriyle cezaya tepki gösterdi. 
 
Uluslararası Af Örgütü Çin araştırmacısı Patrick Poon ise, “Bu ceza bir kez daha Çin hükümetinin yargı sistemini muhalifleri susturmak için nasıl kötüye kullandığını gösteriyor. Bu davada uluslararası standartlara uygun olmayan bir süreç yürütüldü ve ciddi kusurlar vardı” açıklaması yaptı.