AB Gümrük Birliği'ni genişletmiyor

  • dünya
  • 11:57 27 Haziran 2018
  • |
img
ANKARA - AB, Türkiye'nin Gümrük Birliği'nin genişletilmesi talebini kabul görmedi. Türkiye’nin AB değerlerinden uzaklaştığı vurgulanan gerekçede, adalet, ifade ve basın özgürlüğü örnek gösterildi. 
 
Avrupa Birliği (AB), Türkiye’nin genişletilmesini istediği Gümrük Birliği konusunda şimdilik reddetti. Deutsche Welle Türkçe’nin geçtiği haberde, AB’ye üye ülkelerin dışişleri ve AB bakanlarının katıldığı Genel İşler Konseyi’nin Salı akşamı Lüksemburg’da yapılan toplantısı sonrasındaki açıklamasında, Gümrük Birliği’nin genişletilmesi için müzakerelere şu an için başlanmayacağı belirtildi.
 
ÖZGÜRLÜKLER KISITLANDI 
 
Yapılan açıklamada, Türkiye’nin son dönemde AB’den giderek uzaklaştığı vurgulandı. Hukukun üstünlüğü, temel haklar ve ifade özgürlüğü alanlardaki gerilemenin çok kaygı verici olduğu vurgulanan açıklamada, gazeteciler, akademisyenler, insan hakları savunucuları, muhalif siyasetçiler ve sosyal medya kullanıcılarına yönelik tutumun kabul edilemez olduğu ifade edildi. 
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel aylar önce yaptığı açıklamalarda, Türkiye’deki siyasi gelişmeler nedeniyle Gümrük Birliği’nin genişletilmesinin mümkün olmadığını dile getirmişti. Ancak AB’ye üye ülkeler arasında resmi ortak bir çizgi belirlenememişti. Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği’nin tarım ürünleri ile hizmet sektörünü kapsayacak şekilde genişletilmesinin Türkiye’ye birçok avantaj sağlıyor. 
 
AVUSTURYA: RESMEN SON BULSUN 
 
Toplantıda, Avusturya’nın Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerine resmen son verilmesi yönündeki talebi ise çoğunluğun desteğini alamadı. Toplantı sonrasındaki açıklamada, Türkiye’de temel bir değişimin ardından üyelik müzakerelerinde ilerleme sağlanabileceğinin altı çizildi. Açıklamada, Türkiye’nin “aday ülke” statüsünün devam ettiği, ancak müzakerelerin “durma noktasına” geldiği vurgulandı.
 
Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerine 2005 yılında resmen başlanmıştı. Türkiye’de 15 Temmuz 2016’daki askeri darbenin ardından Türkiye ile AB ilişkilerinde gerileme yaşanmış, 2016 yılının Aralık ayında AB müzakerelerde yeni başlık açılmaması kararı almıştı. Kasım 2017’de de Ankara’ya yapılan AB mali yardımlarında kesinti kararı alınmıştı.
 
AB’nin Türkiye’nin ile üyelik müzakerelerini askıya almamasına neden olarak mülteci krizi gösteriliyor. AB’ye üye birçok ülkenin, müzakerelere son verilmesi veya resmi olarak askıya alınmasının Türkiye ile yapılan mülteci mutabakatının tehlikeye girmesinden kaygı duyduğu belirtiliyor.
 
TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ORTAK 
 
AB Genel İşler Konseyi’nin toplantısı sonrasında yapılan açıklamada ise, Türkiye’nin “birçok alanda önemli bir ortak” olmayı sürdüreceği dile getirildi. Açıklamada, “Türkiye’nin Suriye’den gelen 3,5 milyondan fazla mülteciyi kabul etme ve barındırma konusunda gösterdiği çabaların” takdir edildiği vurgulandı. Mülteci mutabakatının sürdürülmesinin AB’nin “temel” öncelikleri arasında yer aldığı ve “her iki tarafında da çıkarına” olduğu belirtildi.
 
Türkiye ile AB arasında 2016 yılında imzalanan mülteci anlaşması, Yunan adalarına giden sığınmacıların, başvurularının kabul edilmemesi durumunda Türkiye’ye iadelerini öngörüyor. Karşılığında da AB Türkiye’deki mülteciler için mali yardımda bulunmayı ve Suriyeli mültecileri yasal yollardan kabul etmeyi taahhüt ediyor.