Ermenistan’da Paşinyan dönemi

  • dünya
  • 13:41 8 Mayıs 2018
  • |
img
ERİVAN - Ermenistan'da iktidara karşı günlerce süren protestoların liderliğini yapan Nikol Paşinyan, bugün parlamentoda yapılan oylama ile başbakan seçildi.
 
Ermenistan’da Serj Sarkisyan’ı istifaya zorlayan protestoların liderliğini yapan Nikol Paşinyan, bugün parlamentoda yapılan oylama ile başbakan seçildi. Yelq hareketi lideri Paşinyan, 1 Mayıs'ta yapılan ilk oylamada Cumhuriyetçi Parti'nin desteğini alamadığı için seçilememişti. Bugün ikinci oylamada Cumhuriyetçi Parti'den sınırlı destek alan Paşinyan başbakan seçildi. Paşinyan'a 59 vekil evet, 42 vekil hayır oyu verdi. 
 
Oylama öncesinde parlamentoda söz alan Paşinyan, konuşmasında özeti şunları söyledi: "Düşünce suçluları serbest bırakılacak, statükoya artık dönüş yok, ümitsizliğe artık yer yok. Nefret ve nefret propagandası bizim gündemimizde yok. Artık seçimler şeffaf olacak, adil olacak. Vatandaşlar özgür ve anayasa korumasında olacak. Ticarete ve vergi sistemine yeni düzenleme getirilecek. Kadınlara daha çok yer verilecek. Üniversiteler bağımsız olacak. Karabağ konusuna, halkların kendi kaderini tayin ve AGİT çerçevesinde çözüm bulunmasına devam edilecek, Azerbaycan ile görüşmeye hazırım. Yatırımlar çoğaltılacak, yatırımcıya cesaret verilecek."