KNK ve havaalanına yönelik saldırı protesto edildi

  • dünya
  • 21:58 20 Eylül 2023
  • |
img

HABER MERKEZİ – KNK Temsilciliği’ne ve Erbet Havaalanı’ na yapılan saldırıyı protesto eden Kiel, İsveç ve Limasol’daki Kürtler, mücadeleyi büyütecekleri mesajını verdi. 

Almanya’nın Kiel, Duisburg ve Köln kentleri ile Fransa’nın başkenti Paris, Kıbrıs’ın başkenti Limasol, İsveç’in başkenti Stockholm’da, Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) temsilciliği ile Silêmaniyê'deki havalimanına dönük saldırı protesto edildi. 
 
KİEL
 
Almanya’nın Kiel kentinde yaşayan Kurdistanlılar ve dostları, Hauptbahnhof’ta protesto eylemi gerçekleştirdi. Eylemde yapılan konuşmalarla, “KDP’nin ihaneti KDP’nin sonunu getirecektir. Faşist katliamcı Türk devletine maşa olan KDP asla karlı çıkmayacaktır. Kurdistan Özgürlük Hareketi bugüne kadar ihanetçilerden hesap sormuştur ve sormaya devam edecektir. KDP de ihanetinden dolayı payına düşeni yaşayacaktır. Bizler mücadelemizi daha da büyüteceğiz. Şehitlerimiz onurumuzdur ve kanları yerde kalmayacak” denildi. 
Eylem, atılan “Şehîd namirin” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla sonlandırıldı.
 
LİMASOL
 
Kıbrıs’ın başkenti Limasol’da Kürtler, Deniz Cevdet Bülbün’ün katledildiği KNK Temsilciliği’ne ve 3 YNK pêşmergesinin öldürüldüğü Süleymaniye’de bulunan Erbet Tarım Havaalanına yönelik saldırıyı protesto etti. Teofilos Kürt Kültür Derneği’nde bir araya gelen eylemciler yürüyüşe geçerek, “Şehîd namirin”, “Bimre xiyanet”, “Bijî Serok Apo” sloganlarını attı. Yürüyüşte bir basın açıklaması da gerçekleştirildi.
 
İSVEÇ
 
İsveç’in başkenti Stockholm’da Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde eylem düzenlendi. Kurdistanlıların bir araya geldiği Sergels Torg meydanında yüzlerce bildiri dağıtılırken, yapılan konuşmalarda KDP ihanetinin kabul edilemez olduğu, katliamcı zihniyetin her yerde teşhir edilmesi gerektiğini belirtti.