BM önünde eylem: Barışın ön şartı Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasıdır

  • dünya
  • 18:22 20 Eylül 2023
  • |
img
CENEVRE – Almanya Kürt Araştırmaları Merkezi Eşbaşkanı Dr. Thoreau Redcraw, “Barışın gelebilmesinin ön şartı Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasıdır” dedi. 
 
İsviçre’nin Cenevre kentinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle BM Ofisi önünde eylem yapıldı. Cenevre Demokratik Kürt Toplum Merkezi (CDK) öncülüğünde “Dem dema azadiyê ye” hamlesi kapsamında 25 Ocak 2021'den bu yana Nations Meydanı’nda her Çarşamba düzenlenen bu haftaki eylemde, KNK Hewlêr Temsilciliği'ne yönelik düzenlenen saldırıda katledilen Deniz Cevdet Bülbün şahsında  bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.
 
Eylemde konuşan Almanya Kürt Araştırmaları Merkezi (The Kurdish Center for Studies - KCS) Eşbaşkanı Dr. Thoreau Redcraw, Abdullah Öcalan'ın 25 yıla yakın süredir uluslararası hukuka aykırı bir şekilde tutulduğunu belirtti. Afrikalı lider Nelson Mandela örneğini veren Thoreau Redcraw, "Zulüm ve baskıya karşı direniş gösteren bir halk terörist ilan edilmiş ve bu halkın lideri 25 yıla yakın süredir tutsak edilmiştir. Dün aynı şartlar altında Mandela'yı esaret altına alan güçler aynı uluslararası hukuka aykırı politikaları sayın Öcalan üzerinde yürütmektedirler. Bugün gerek Türkiye gerek Kürdistan gerekse bölge topraklarına barışın gelebilmesinin ön şartı Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasıdır” şeklinde konuştu.
 
KÜRT HALKINA YÖNELİK KATLİAMLARI HATIRLATTI 
 
Kürt halkına yönelik katliamları hatırlatarak konuşmasını sürdüren Redcraw, "Türk devleti her gün Kürt gençlerini, Kürt kadınlarını ve Kürt çocuklarını katletmekten geri durmuyor. Bu katliamların temelinde uluslararası kurumların Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın tecrit koşulları altında ne avukatları ne de ailesi ile görüştürülmesi, yani 25 aydır uluslararası hukuka aykırı sürdürülen tecride karşı suskunlukları gerçeği yatmaktadır." ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından sırtlarını BM'ye dönen kitle, Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü talep eden sloganlarla oturma eylemine geçti.