NATO Genel Sekreteri: Rusya, Esad ve İran'a açık mesajdı

  • dünya
  • 12:27 16 Nisan 2018
  • |
img

HABER MERKEZİ - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye’ye dönük gerçekleştirilen operasyon için "Rusya, Esad ve İran'a açık mesajdı" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bir Tv kanalına verdiği demeçte ABD, Fransa ve İngiltere tarafından Suriye’ye yapılan hava harekatını değerlendirdi.
 
NATO Genel Sekreteri, "Operasyon, Esad rejimi ve destekçileri Rusya ve İran'a verilen açık mesajdı. Operasyon uluslararası kamuoyunun kenarda sessizce oturmadığını gösterdi. Türkiye'nin operasyona desteği de memnuniyet verici" dedi. Operasyonun kapsamı ve meşruiyetine ilişkin ise Stoltenberg, "Kimyasal silahları gelecekte kullanma ihtimalini ortadan kaldırmasa da kapasiteyi azaltacak bir operasyondu... Birleşmiş Milletler'de kimyasal silahları bağımsız soruşturma yapılması konusunda çabalar oldu, Rusya engelledi" yorumunda bulundu.
 
Stoltenberg, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Rusya'yla diyalog mesajlarına ilişkin yöneltilen bir soruya ise "NATO siyasi olarak Rusya ile görüşülmesine karşı değil. Rusya ile diyalog olabilir ama güçlü bir ittifak çizgisinin olması gerektiğini düşünüyoruz" yanıtı verdi.
 
NATO Genel Sekreteri'ne Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması da soruldu. Stoltenberg "Hangi ülkenin nasıl bir savunma sistemine sahip olacağı NATO üyesi ülkeler için ulusal bir karar. NATO açısından mesele bu sistemlerin entegre edilebilmesi" yanıtını verdi.
 
Stoltenberg, Milli Savunma Bakanı Canikli'yle görüşmesine ilişkin ise, "Türkiye'yle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.