ABD: Türkiye - DAİŞ arası havale sistemi kurulu

  • dünya
  • 08:39 23 Kasım 2021
  • |
img
HABER MERKEZİ - ABD makamları, Türkiye ile DAİŞ arasında alternatif havele düzeni olduğu ve son iki yıldır düzenli para aktarımının organize edildiğini belirtti. 
 
Amerika Birleşik Devletleri (ABD), DAİŞ’in Afganistan kolu olan IŞİD-Horasan'ın önde gelen isimlerine yönelik yaptırım kararı aldı. ABD Hazine Bakanlığı, “örgütün kasası” olarak tanımladığı İsmatullah Khalozai'yi Türkiye merkezli para hareketleriyle suçladı.
 
Konuyla ilgili olarak Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada yaptırım listesindeki örgüt üyelerinden “İsmatullah Khalozai’nin IŞİD-H için uluslararası finansal aracılık yaptığı ve IŞİD'in üst düzey liderleri için görevler yürüttüğü” bilgisine yer verildi.
 
'TÜRKİYE'DE HAVALE DÜZENİ'
 
ABD makamlarına göre yine Khalozai, “Türkiye'de kurulu alternatif havale düzeniyle IŞİD-H'ye son iki yıldır para aktarımını organize etti.”
 
Artıgerçek sitesinin Euronews’e dayandırdığı habere göre, daha önce Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden aynı amaçla çalıştığı iddia edilen İsmatullah Khalozai, ayrıca yine Afganistan ve çevresine 'yabancı savaşçı temini' ve insan kaçakçılığı ile de suçlanıyor.
 
 
ABD Dışişleri, Khalozai ile birlikte, IŞİD-H üyelerinden Sanaullah Ghafari, Sultan Aziz Azam ve Maulawi Rajab'ı da 'özel belirlenmiş küresel teröristler (SDGT)' listesine dahil etti.