Temsilciler Meclisi'nde Trump'ın görevden alınmasına yönelik tasarı onaylandı

img

ANKARA - ABD'de Temsilciler Meclisi, oy çoğunluğuyla Başkan Yardımcısı Mike Pence'e 25’inci maddeyi kullanarak, Başkan Donald Trump'ın yetkilerini elinden alması için çağrı yapmaya karar verdi.

 
ABD'de Temsilciler Meclisi, oy çoğunluğuyla Başkan Yardımcısı Mike Pence'e 25’inci maddeyi kullanarak, Başkan Donald Trump'ın yetkilerini elinden alması için çağrı yapmaya karar verdi. 6 Ocak'ta meydana gelen saldırıdan sonra yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Kapitol Binası'nda gerçekleştirilen oylamada Temsilciler Meclisi üyeleri çoğunlukla partilerinin resmi duruşuna uygun oy kullandı. 
 
223 oya karşı 205 oy ile Mike Pence'e, “Trump'ın görevlerini yerine getirmeye uygun olmadığını ilan etmesi ve başkan vekili olarak kendisini göreve getirmesi" için çağrı yapılmasına karar verildi. Ancak oylama yapılmadan önce Pence, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye bir mektup göndererek, “Anayasanın 25'inci ek maddesini devreye sokmayacağını” bildirdiği için meclisteki oylama sembolik bir anlam taşıyor ve bir bağlayıcılığı bulunmuyor.
 
Tasarının yazarı olan Temsilciler Meclisi üyesi Jamie Raskin, "Pence'e 25’inci maddeyi kullanmasını gerektiren acil durumun geldiği mesajını vermeye çalışıyoruz" dedi.
 
Öte yandan tasarıya, yalnızca bir Cumhuriyetçi destek verdi fakat birçok Cumhuriyetçi de Trump'ı savunma girişiminde bulunmadı. 
 
Temsilciler Meclisi, bu akşam Trump'ın "Halkı kalkışmaya teşvik etmek" suçuyla itham edilip, edilmeyeceğini oylayacak.
 
25’İNCİ MADDE NEDİR?
 
John F. Kennedy'nin öldürülmesinden sonra oluşturulan 25’inci madde, mevcut başkanın görevini yapamayacak hale gelmesi durumunda görev değişikliği yapılabilmesini hedefliyor.