Pompeo Güney Kıbrıs'ı ziyaret edecek

  • dünya
  • 12:03 11 Eylül 2020
  • |
img
ANKARA - ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Doğu Akdeniz'deki gerilimlere ilişkin Güney Kıbrıs'ı ziyaret edecek.
 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Doğu Akdeniz'deki krizi çözmek için Güney Kıbrıs'a gideceğini açıkladı. Afganistan barış görüşmeleri için Katar'ın başkenti Doha'ya uçan Pompeo, uçakta yaptığı açıklamada, Kıbrıs'a planladığı ziyaretin yarın gerçekleşeceğini belirtti.
 
'DİPLOMATİK VE BARIŞÇIL BİR YOL'
 
Kıbrıs ziyaretinin yanında ABD Başkanı Donald Trump'ın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini söyleyen Pompeo, bölgedeki gerilimin “diplomatik ve barışçıl bir yolla” çözülmesi gerektiği söyledi.
 
‘ASKERİ GÜÇLERİN ÇEKİLMESİNİ UMUYORUZ’
 
Pompeo, "Bu proje üzerinde çalışacağım ve ikili ilişkilerdeki riskleri Kıbrıs halkının perspektifiyle anladığımdan emin olmaya çalışacağım. Gerçek görüşmeler olacağını ve müzakerelerin gerçekleşebilmesi için bölgedeki askeri güçlerin geri çekileceğini umuyoruz" ifadelerini kullandı.
 
AMBORGA KALDIRILMIŞTI
 
Geçtiğimiz günlerde ABD, Güney Kıbrıs’a yönelik 1987’den beri geçerli olan silah ambargosunu kısmen kaldırmıştı. ABD, Eylül ayının başında Güney Kıbrıs’a “ölümcül olmayan savunma mekanizmalarının” satışına izin vereceğini açıklamıştı. Türkiye, karara "barış ortamını zehirleyen kararın müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı" diyerek tepki göstermişti.
 
Pompeo ziyaretinin bu karar ardından gelmesi dikkat çekti.