Rashida Tlaib: Cezaevlerinden gelen haberler endişe verici

  • dünya
  • 16:25 26 Haziran 2020
  • |
img
ANKARA - Michigan Eyalet Meclisi üyesi Rashida Tlaib, on binlerce kişinin koronavirüs salgınına yakalandığı ABD'deki cezaevlerinden gelen haberlerin endişe verici olduğunu belirtti.
 
ABD’nin Michigan Eyalet Meclisi üyesi Rashida Tlaib, “Kitlesel Hapsedilmeleri Halk Sağlığı için Durdurma Yasası”na ilişkin The Guardian'a verdiği röportajda, koronavirüs (Kovid-19) salgını riski altında olan cezaevlerinin durumuna dikkati çekti. Tlaib, “Mahkumlar için Kovid-19’un ölüm cezası haline gelmesine engel olmamız gerekiyor. Şu anda patlak veren salgın insanlık dışı koşullarda tutulan en savunmasız durumdaki kişileri incitiyor” dedi.
 
‘KİTLESEL HAPSEDİLME SONA ERMELİ’
 
Demokratların, mahkumların sayısını azaltmak için önerdiği yasa tasarısı üzerine konuşan Tlaib, “Bu yasa tasarısı, herkes için kitlesel hapsedilmeyi sona erdirme hedefinin sadece bir başlangıcı. Yerel ve ulusal avukat gruplarımızın onlarca yıldır bunun için mücadele veriyor” diye konuştu.
 
Detroit cezaevlerinden gelen haberlerin endişe verdiğini, mahkumların aşırı kalabalık yüzünden karantinaya alınamadığını belirten Tlaib, cezaevlerinde koruyucu ekipman ve sağlık çalışanı eksikliği olduğunu bildirdi.
 
‘BU ÇILGINLIK’
 
Tlaib, “Şu anda yasal olarak masum durumda olan ve salgın nedeniyle mahkemeler kapatıldığı ve kefaletle de serbest kalamadığı için hapishanede yargılanmayı bekleyen bir milyona yakın insan var. Bu çılgınlık” ifadelerini kullandı.
 
ABD’de George Floyd’un polislerce öldürülmesinden sonra devam eden protestolara da katılan Tlaib, “Siyah halkları onlarca yıldır mahfeden bir hapsetme salgınımız var. Ülke çapında protestolar polis vahşeti nedeniyle başladı ve devam ediyor. Ancak daha büyük yapısal değişikliklerin de gerçekleşmesi gerekiyor” dedi.
 
YASA TASARISI 
 
“Kitlesel Hapsedilmeleri Halk Sağlığı için Durdurma Yasası” adlı yasa tasarısı, salgın boyunca cezaevleri mahkumların serbest bırakılmasına yönelik ABD’deki "en cesur" çalışmalardan biri olarak değerlendiriliyor.
 
Yasa tasarısının kabul edilmesi halinde, tutuklu yargılananlar, hafif suçlar nedeniyle tutuklananlar, Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza tarafından tutuklanan göçmenler, hamile kadınlar ve birinci basamak sağlık görevlileri, 55 ve üzerinde yaşta olanlar ile tıbbi olarak koronavirüs (Kovid-19) riskine açık olanlar serbest kalacak.
 
Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), cezaevlerindeki koşullar nedeniyle 100 bin daha fazla koronavirüs ölümü kaydedilebileceğini açıklamıştı.
 
Şimdiye kadar ABD’de 627 mahkum ve personelin virüsten dolayı yaşamını yitirdi. ABD cezaevlerinde 70 bin doğrulanmış koronavirüs vakası bulunuyor.