HDP’yi tasfiye et yerine ikinci bir MHP ikame et!

img

ANKARA - CHP’nin 15 milletvekili transfer ederek İyi Parti’nin Meclis’te grup kurmasına ön ayak olması MHP çizgisinde iki grubun temsil edilmesini beraberinde getirdi. Buna karşılık, seçmenin tercihi ile Meclisin 3’üncü büyük partisi olan HDP; CHP, AKP ve MHP’nin konsensüsü ile yavaş yavaş Meclis’ten tasfiye ediliyor.

Erken seçim kararı alınmasından sonra, Türkiye siyasetinde taşlar hızla yerli yerine oturuyor. Oluşan ittifaklar, ilişkiler ve bunların temelindeki siyasi çizgiler gittikçe daha fazla belirginleşiyor. MHP’den ayrılanların Meral Akşener başkanlığında kurduğu İyi Parti, CHP’li 15 milletvekilinin transferi ile Meclis’te grup kurdu. 
 
MECLİSTE İKİ MHP VAR
 
Böylece Meclis’te MHP çizgisinde iki partinin grubu oluştu. Biri iktidar diğeri ana muhalefet destekli bu siyasi partiler, Kürt muhalefeti ve Türkiye sosyalist hareketini bünyesinde barındıran HDP’yi “flu görüyoruz” diyerek yok saydıklarını ve bu siyasete Meclis’te yer verilmemesi gerektiğini savunuyor. Devlet Bahçeli kadar, başta Ümit Özdağ olmak üzere İyi Parti milletvekilleri de, “Teröristler Meclis’te barındırılmamalı” açıklamasında bulunmuştu. 
 
HDP KARŞITI CEPHE 7 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE OLUŞTU
 
İktidarı ve muhalefeti ile Türkiye siyaseti de HDP’yi tümüyle tasfiye etme noktasına geldi. 7 Haziran’da iktidar partisi HDP’yi baraj altında bırakmak için her türlü yol ve yönteme başvururken, CHP dahil muhalefet partileri de, “HDP, AKP ile özerklik anlaşması yaptı. Meclise girerlerse başkanlığın yolunu açacaklar” diyerek seçmenin HDP’ye oy vermesini engellemeye çalıştı. Her şeye rağmen HDP, önce 7 Haziran’da yüzde 13, 1 Kasım’da yüzde 10.5 oranında oy alınca, bu kez yargı süreçleri ile HDP’yi Meclis’ten tasfiye etme süreçleri başlatıldı. 
 
HDP’Yİ TASFİYE SÜRECİ
 
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın gündeme getirmesi sonrasında 20 Mayıs 2016 tarihinde dokunulmazlıkların kaldırılması bu yönlü atılan ilk somut adım oldu. Bu adım AKP, CHP ve MHP’nin ortak tutumu ile gerçekleşti. Dokunulmazlıklar kaldırıldıktan sonra beklendiği gibi 4 Kasım 2016 tarihinde HDP milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonları başladı. Şimdiye kadar bir çok HDP milletvekili tutuklandı. 7 Haziran’da 80 milletvekili 1 Kasım’da 59 milletvekili çıkaran HDP’nin sandalye sayısı yapılan operasyonlarla 48’e düşürüldü. 11 HDP milletvekilinin milletvekilliği düşürüldü. Halen tutuklu olan HDP önceki dönem Eş Başkanı Demirtaş, HDP milletvekilleri İdris Baluken, Gülser Yıldırım, Abdullah Zeydan, Çağlar Demirel, Burcu Çelik’in vekilliği düşürülebilir ve HDP’nin sandalye sayısı MHP’nin 1 Kasım’da elde ettiği sandalye sayısı ile eşitlenebilir.
 
HDP’Yİ GÖNDER YERİNE BİR BAŞKA MHP GETİR!
 
HDP’yi adım adım Meclis’ten tasfiye eden bu siyasi yaklaşım, bunun yerine MHP’yi de bölerek çoğalttı. En son CHP’nin “demokrasinin gereğini yapıyoruz” diyerek destek vermesi ile İyi Parti’nin Meclis’te grup kurması, MHP çizgisinin iki grupla Meclis’te temsil edilmesini beraberinde getirdi. Bu durum, Kürtlere karşı her kritik dönemde ortak hareket eden Türkiye’deki siyasi partilerin ana omurga olarak MHP çizgisinde hareket ettiklerini, ya da MHP çizgisinde birer yedek oluşturduklarını ve buna karşılık da HDP’yi temel bir tehdit ve tehlike olarak gördüklerini bir kez  daha kanıtladı. 
 
MA / Kenan Kırkaya