Öztürk: DTK’ye yönelim Türkiye halklarının geleceğine saldırıdır

img

DİYARBAKIR - Kongrelerine yönelik baskıların AKP’nin izlediği "Çöktürme Planı"nın bir parçası olduğunu ifade eden DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “DTK ne bir tabeladan ne de bir binadan ibarettir” diyerek, bu yönelimin özünde Türkiye halklarının geleceğine saldırı olduğunu vurguladı.

2007 yılında Kürt sorununun çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi hedefiyle kurulup, bünyesinde siyasi partilerden akademisyenlere, emek örgütlerinden farklı inanç gruplarına, kültür-sanat çevrelerine varan geniş bir skalada 800’ü aşkın yapıyı barındıran Demokratik Toplum Kongresi (DTK), doğrudan devletle masaya oturulduğu Çözüm Süreci’nin sonlandırılmasından bugüne hedefte. Hazırladığımız dosya dizisi ile irdelediğimiz DTK’ye dönük bu yönelimi bu kez Kongre’nin bileşenlerinden biri olan HDP’nin Ağrı Milletvekili olan Eşbaşkan Berdan Öztürk ile konuştuk. 
 
Öztürk, DTK’nin hangi zorunluluklar üzerine kurulup, yürüttüğü çalışmaları, bu çalışmaların devlet ve iktidar nezdinde geçmiş yıllarda nasıl karşılık bulduğunu, bugün yöneltilen suçlamaları ve kapısının mühürlenmesine varan politik atmosferi değerlendirdi.
 
Kürt sorununun çözümünde ciddi bir muhatap olan DTK’ye dönük Çözüm Süreci’nin sonlandırılmasından bugüne artan saldırıların iktidarın "Çöktürme Planı”nın bir parçası olduğunu dile getiren Öztürk, tüm baskılara rağmen hem Kürt sorunu hem de ulusal birlik noktasındaki bütün çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı.
 
‘ÖRGÜTLÜ BİR TOPLUM DİYORUZ’
 
Türkiye’de Kürt sorunu çözülmeden hiçbir sorunun çözülemeyeceğini ve asla demokratik bir sistemin inşa edilemeyeceğini vurgulayan Öztürk, kongrelerinin tam da bu noktada 2007 yılında ortaya çıktığını dile getirdi. DTK’nin çalışmalarında örgütlü bir toplum hedefinin olduğunu belirten Öztürk, Türkiye’de tüm sorunların merkeziyetçi anlayıştan kaynaklandığını kaydetti.
 
Öztürk, “Kürt sorununun çözümü noktasında DTK’nin hem Türkiye’de hem Kürdistan’da ciddi anlamda çalışmaları söz konusu. Örgütlü bir toplum diyoruz. Bu sorunun çözümü noktasında güvenlikçi politikalardan geçmişte hiçbir sonuç alınmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Kürt sorunun çözümündeki yol ve yöntem, diyalog ve müzakeredir. Özellikle bu anlamda DTK’nin çok önemli çalışmaları oldu. Yine ulusal birlik anlamında bir kongrenin oluşması noktasında ciddi anlamda çalışmalar yürüttü. Hatta 2013’te son aşamaya kadar da gelinmişti” diye belirtti.
 
‘DEMOKRASİ İKTİDARIN HEDEFİNDE’
 
DTK’nin bünyesinde birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü barındıran  bir çatı örgütü olduğunu hatırlatan Öztürk, “DTK, Kürdistan coğrafyasında yaşayan bütün farklılıkların, kimlikleriyle ve inançlarıyla bu çalışmalarda yer aldığı bir kongredir” dedi. Türkiye’de uzun yıllardır faşizmin kurumsallaşmaya çalışıldığını, bundan kaynaklı başta DTK gibi demokrasi ve özgürlük mücadelesi yürüten tüm kurum ve kuruluşların iktidar tarafından hedef haline getirildiğine dikkat çeken Öztürk, şunları ekledi: “Hedef noktalarının en başında Demokratik Toplum Kongresi var. Söylemleriyle panel ve konferanslarla sürekli çözüme yönelik arayış içinde olan bir kongreden bahsediyoruz. Şunu iyi bilmek gerekiyor.  DTK’ye yönelik bu yönelim Türkiye’nin tamamında şu anda yaşanıyor. Bakın terörize edilmeye çalışılan bir kongreden bahsediyoruz ama bugün muhalif olan bireylerden tutun farklı farklı STK’lere kadar muhalif olan herkesin terörist olarak ilan edilmesi söz konusu. Dolayısıyla amaçları bizi susturmak, toplumu susturmak, ‘görmedim, duymadım, bilmiyorum’ anlayışını hâkim kılmaktır. Tüm Türkiye toplumunu 3 maymuna çevirmeye çalışıyorlar. Fakat bunda başarılı olamayacaklar, çünkü bu bir mücadeledir ve bu mücadelemiz de amacına ulaşana kadar devam edecektir.” 
 
İKLİM DEĞİŞTİ 
 
Eşbaşkan Öztürk, çalışmalarını başından beri tamamen legal ve kamuoyuna açık bir şekilde yürüten DTK’ye yönelik saldırıların iktidarın yarattığı politik iklim içerisindeki yeri üzerinde de durdu. DTK’nin kriminalize edilmesinin bugün uygulanan politikalarla birebir örtüştüğünü vurgulayan Öztürk, “Bu politikalara baktığımızda ‘Kürde yoksun deniliyor. Kürt olarak var olamazsın’ deniliyor. DTK’nin konferanslarına gelip katılanlar, görüş ve öneri sunanlar, DTK’nin Türkiye demokrasisi için ne kadar önemli bir kongre olduğunu dile getirenler, şimdi kalkıp illegal bir örgüttür diyebiliyorlar. Tabi bu da dediğimiz gibi var olan siyasi iklimle yakından alakalıdır. Şimdi şunu çok iyi biliyoruz. DTK, Cemil Çiçek döneminde Anayasa komisyonu çalışmaları yürütülürken, görüşleri resmi olarak sorulan bir kongreydi. AKP’li isimler de gelmiş katılmıştır. Hatta Kürt sorunuyla ilgili katkı sunmaya çalışmışlardır. Şimdi illegal bir yapılanma gibi sanki bütün çalışmalar gizli yürütülüyormuş, aynı insanlar, aynı kişiler kalkıp DTK’ye illegal bir yapı diyebiliyorlar” dedi. 
 
‘ELE GEÇİRİLEN’ DELEGE LİSTESİ
 
DTK’yi illegalize etme amacıyla “ele geçirdik” söylemleri ile kamuoyuna lanse edilen listelerin ise Kongrelerinin delege listesi olduğunu bilgisini paylaşan Öztürk, şunları söyledi: “İllegal diyebileceğimiz hiçbir şey söz konusu olmamasına rağmen burada bir kılıf ve algı oluşturmaya çalışıyorlar. Algı oluşturmaya çalışırken de işte biz dijital doküman ele geçirdik diyorlar, ama içeriği baktığımız zaman delegelerin isimlerinin olduğu bir listeden bahsediyorlar. Biz bunu zaten kimseden saklamadık. Gizli saklı bir şey de değildi. Diğer alanlarda, etkinlikler, basın açıklamaları suç faaliyetmiş gibi gösteriliyor. Bununla gözaltı ve tutuklamalar gerçekleştiriliyor. Açık net bir şekilde söyleyebiliriz ki, elle tutulur hiçbir kanıt söz konusu değil. İllegal bir durum söz konusu değil. DTK’ye yönelim yeni değil. Çok sayıda delege arkadaşımız, divandan arkadaşlarımız, en son gözaltına alındı. İşte bunlardan 72 yaşındaki Makbule Özbek annemiz tutuklandı. Dosyalara bakıyorsunuz, dosyalarda bir şey yok. Talimatla polisler gözaltına alıyor, savcılar iddianame hazırlıyor, mahkemede karar veriyor. Bana da yöneltilen suçlamalar yaptığım konuşmalardır. Bakın yaptığım Kürtçe konuşma bile fezleke konusu yapıldı. 70’e yakın fezleke söz konusu bunlara baktığınızda her bir konuşmamız bir fezlekeye dönüştürülmüş." 
 
Öztürk, Kürt sorunu konusunda 40 yıldır yok etmeye yönelik adımlar atmaktan ısrar eden devlet aklını da ele aldı.
 
'SİLAHLA ÇÖZEMEME NOKTASINDAYIZ’
 
AKP’nin 2002’de iktidar olduğunda demokrasiden, özgürlükten ve eşitlikten bahsedip, Tayyip Erdoğan’ın 'Kürt sorunu çözülmesi için gerekirse baldıran zehri içerim' yönündeki sözlerini hatırlatan Öztürk, “Şimdi tüm topluma bu zehri içirtiyor ama kendisi içmiyor. Böyle bir hava içerisinde. Sorunları silahla çözememe noktasındayız. Çünkü bu yöntemle çözülmeyeceği görüldüğü için Sayın Abdullah Öcalan’la müzakere süreci başlatıldı. Önceki dönem eşbaşkanımız Sayın Hatip Dicle heyetin içerisinde yer aldı. Bakın 2013-2015 ve sonrasında Dolmabahçe’de açıklanan 10 madde gerçekleşmiş olsaydı, bugün çok farklı şeylerden bahsediyor olacaktık, ama yapılmadı. Tekrar ‘öldüreceğiz, sürgün ettireceğiz, tutuklayacağız, dilini yasaklayacağız, Kürt halkının iradesini tanımayacağız, bu iradeyi hiçe sayacağız’ diyerek topyekûn bir yok etme siyaseti, çöktürme planı devreye sokuldu. Ancak bunlar başarılı olmadı" dedi.
 
‘DTK NE BİR TABELADAN NE DE BİR BİNADAN İBARETTİR’
 
DTK'nin bölgenin en saygın kurumu olduğunu, bu saldırılar ile zayıflayamayacağını, aksine daha fazla güçleneceğinin altını çizen Öztürk, son olarak şunları söyledi: 
 
"Evet, bir tabelayı indirebilirler, ama DTK ne bir tabeladan ne de bir binadan ibarettir. Yani bugün DTK’ye saldırı, aslında Türkiye’nin demokrasisine, eşitlik, özgürlük ve barış talep edenlere bir saldırıdır. Kürt sorununun çözümü noktasında halkımız, arkadaşlarımız yıllardan beri büyük bedeller vermesine rağmen bu mücadelelerinden vazgeçmiyor. Dolayısıyla bunu bir şekilde görmek lazım. DTK’ya mühür vurulduğunda biz mücadeleden vaz mı geçeceğiz? Daha fazla mücadele edeceğiz. Amacımızı gerçekleştirmek noktasında hem Kürt sorunu ve hem ulusal birlik noktasında bütün çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tabela indirmekle mücadeleden vazgeçmeyiz. Geçmişte de denediler. DTK’ye yönelim Türkiye hakları açısından ciddi bir kayıptır. Türkiye halklarının geleceğine bir saldırıdır." - SON
 
MA / Arjin Dilek Öncel - Ergin Çağlar - Cahit Özbek