‘Cins kırımı yaşanıyor’

  • kadın
  • 09:02 11 Haziran 2020
  • |
img

İSTANBUL - Son 3 ayda 70 kadın öldürüldü, failler cezaevinden salıverildi, kadın örgütleri ve kazanımları hedef oldu. İşlenen cinayetler için “Cins kırımı” diyen feminist avukat Selin Nakıpoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı’nı istifaya çağırdı. 

 
Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs (Kovid-19) salgını, normalleşmeye geçilen Türkiye’de 3’ncü ayını geride bıraktı. 11 Mart tarihinde görülmeye başlayıp, hayatın her alanını olumsuz etkileyen salgın sürecinde yapılan “Evde kal” çağrılarıyla birlikte yine en çok kadınlar ve kazanımları hedef oldu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, Mart-Nisan-Mayıs aylarında 70 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Aynı dönem içerisinde şiddete maruz kalan 2 bin 125 kadın, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’na (TKDF) ulaştı. Bir yandan kadına yönelik cinayetler ve şiddet vakaları artarken, diğer yandan mücadelelerle elde edilen kadın kazanımları tartışmaya açıldı. 
 
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
 
Kadın kazanımlarını yönelik saldırıları salgın öncesinde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nin toplumsal cinsiyet kavramı nedeniyle aile kurumuna zarar verdiği gerekçesiyle gözden geçirilmesi yönündeki sözleriyle başladı. Erdoğan’ın bu açıklaması, muhafazakar kesimler tarafından salgın döneminde yeniden gündeme getirildi. Sözleşme’nin geri çekilmesi havuz medyasında günlerce tartışıldı ve bu yönlü tartışmalar halen devam ediyor. En önemli kazanımlarından biri olan İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması kadın örgütlerinin büyük tepkisine neden oldu. Kadınlar, iktidara yasaların geri çekilmesi değil, uygulanması uyarılarında bulundu.
 
6284 ASKIYA ALINDI!
 
Kadın kazanımlarını hedef alan bir diğer şey, salgın nedeniyle yargılama faaliyetlerine ilişkin 30 Mart’ta bazı kararlar alan Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), şiddet uygulayan fail erkeğin evden uzaklaştırılmasını öngören ve kadının koruyan 6284 sayılı kanunun koronavirüs salgını kapsamında kişinin sağlığını tehdit etmeyecek şekilde değerlendirilmesi yönündeki kararı oldu. Bu durumu 6284 sayılı kanunun “askıya alınması” olarak yorumlayan kadın örgütleri, neredeyse her gün bir kadının öldürülürken devletin yükümlülüklerini yerine getirmemesi ve önlem almaması üzerine sosyal medya üzerinden “Acil eylem planı” çağrıları yaptı. 
 
YASADAN KİMLER YARARLANDI? 
 
Kadınların tepkilerine cevap olmayan, herhangi bir önlem almayan iktidar, salgın tedbirleri kapsamında İnfaz Yasası çıkardı. 90 bin kişiyi kapsayan İnfaz Yasası 14 Nisan 2020’de TBMM’de kabul edildi. Yasadan kadına yönelik yaralama, şantaj, tehdit suçları ve çocuk pornografisi yayınlayan erkekler yararlandı. 
 
ÇOCUK İSTİSMARI AFFI 
 
Çıkarılan yasanın hemen akabinde AKP’li Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar’ın son infaz düzenlemesine “erken evlilik mağdurları” ile ilgili değişikliği yetiştiremedikleri, Meclis açılır açılmaz gündemlerine alacağı açıklamalarında bulundu. Bunun üzerine Türkiye’nin birçok ilinden kadınlar salgına rağmen alanlara çıkarak, çocuk istismar affına geçit vermeyecekleri mesajını verdi.  
 
ROSA DERNEĞİ'NE BASKIN 
 
Kadın hareketinin kazanımları ve mücadelesine yönelik saldırılar sürerken, Diyarbakır’da kadına yönelik toplumsal, siyasal, sosyal, kültürel, ekonomik, cinsel, psikolojik şiddetle mücadele eden Rosa Kadın Derneği’ne 22 Mayıs’ta baskın düzenledi. Baskında Dernek Başkanı Adalet Kaya, kurucu üyeleri, Tevgera Jinen Azad (TJA) aktivistleri ile HDP’li kadınlar gözaltına alınarak tutuklandı. Bu baskında Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva Kıran da (65) gözaltına alınarak, daha sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı. 
 
Rosa Kadın Derneği’ne yapılan baskın ve tutuklamalara ilişkin başta bölge illeri olmak üzere Türkiye’nin birçok kentinden kadınlar sokaklara dökülerek, “Kadın mücadelesi yargılanamaz” sözleriyle tepkilerini dile getirdi. 
 
‘LEYLA GÜVEN İRADEMİZDİR’ 
 
Kadına yönelik saldırılar her alanda devam ederken, son olarak, Meclis açılır açılmaz Demokratik Bölgeler Partisi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığı kaldırılıp tutuklandı. Tutuklanan isimlerden Berberoğlu ve Güven daha sonra tahliye edildi. Leyla Güven’in vekilliğinin düşürülmesi ve tutuklanmasını “örgütlü kadın mücadelesine yönelik saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, alanlarda Güven için “İrademizdir” dedi. 
 
SOYL’U’NUN AÇIKLAMASI
 
Son 3 ayda bütün bunlar yaşanırken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 26 Mayıs’ta yaptığı açıklamada aile içi ve kadına yönelik şiddette yüzde 7'lik, hayatını kaybeden kadın sayısında yüzde 31'lik azalma olduğunu söyledi. Soylu’nun bu açıklamasının ardından Türkiye’de her gün neredeyse bir kadın cinayeti yaşandı. 
 
AV. NAKIPOĞLU: ŞİDDET ARTTI 
 
Salgın sürecinde kadınlara yönelik saldırıları ve ne anlama geldiğini konuştuğumuz Feminist Avukat Selin Nakıpoğlu, Türkiye’de var olan mevcut kadına yönelik şiddetin salgın sürecinde arttığına dikkat çekti. Kadınların salgın sürecinde kaderine terk edildiğini ifade eden Nakıpoğlu, yetkililerin bırakın kadına yönelik şiddeti önlemeyi buna dair herhangi bir açıklama bile yapmadığını, görevlerini yerine getirmeyerek, kadınları erkek şiddetiyle baş başa bıraktığını söyledi.
  
ŞİDDETLE MÜCADELE 
 
Kadına yönelik şiddetin artmasına yönelik uyarılarda bulunan Nakıpoğlu, buna karşı çıkan kadın örgütlerinin dikkate alınmadığı gibi, saldırılara maruz kaldığına vurguladı. Salgın sürecine rağmen kadınların alanları terk etmediklerini, yaşananlara karşı çıktığını söyleyen Nakıpoğlu, kadına yönelik şiddetle mücadelenin bir devlet politikası haline gelmesi gerektiğini altını çizdi.  
 
Türkiye’de kadına ve çocuğa yönelik şiddete karşı mücadele eden kadın örgütleri ve STK’ların hedef haline getirilmesine dikkat çeken Nakıpoğlu, “Bunların kötülemek ve şeytanlaştırma politikası son 5 yılda sıkça karşılaştığımız bir durum haline geldi. Buda iktidarın herhangi bir muhalif sese tahammülü olmamasından kaynaklanıyor. Salgın sürecinde eğer iktidar kadın örgütlerini dinleseydi bu kriz yaşanmayabilirdi. İstanbul Sözleşmesi tam da bu noktada önemli bir yer ediniyor” dedi. 
 
‘CİNS KIRIMI YAŞANIYOR’
 
Türkiye’de salgın süreciyle birlikte artan şiddet ve cinayetlerin savaş koşullarını aratmadığını ifade eden Nakıpoğlu, “Rakamlar savaş rakamlarıdır. Bir savaş var sanki ve bir cinse yönelik sürekli bir katliam var.  Sadece mevcut rakamlara baktığımızda bile bunun bir cins kırımı olduğunu görebiliyoruz. Nihayetinde en kutsal olan yaşam hakkı kadınların ellerinden alınıyor. Kaldı ki bizim ülkemizde bir veri toplama çalışması bile yok. Gerçek anlamıyla Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve cinayetler ne boyuttadır bilmiyoruz. Her gün kadınların katledildiği bir ülkede yaşananlara cins kırımı denilir” dedi. 
 
BAKAN'A İSTİFA ÇAĞRISI 
 
Türkiye’de her şeyin çok sıradanlaştığını sözlerine ekleyen Nakıpoğlu, “Ciddi anlamda bir ses de çıkmıyor.  Şiddeti ve cinayetleri önlemeyen Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı'nın istifa etmesi gerekiyor. Çünkü görevini yerine getiremiyor. Yaşananlara dair tek bir açıklaması bile yok. Kadın örgütlerine cevap vermiyor.  O nedenle izlenen politikalar ve çıkan sonuç bu ülkede kadınlara yönelik cins kırımı yaşatıldığını gösteriyor. Yaşananlar normal değil, buna alışmayacağız. Karşı çıkacağız” diye konuştu.
 
MA / Semra Turan

Diğer başlıklar

23:34 Urfa ve Mersin’de toplu taziyeler yasaklandı
21:58 Habur Sınır Kapısı koronavirüs nedeniyle yeniden kapatıldı
20:37 Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için sokaklarda
19:51 Açlık grevindeki Pektaş serbest bırakıldı
19:47 Kızıltepe’deki yangında 500 dönümlük alan kül oldu
19:40 Koronadan ölenlerin sayısı 5 bin 747’ye yükseldi
19:15 Şengal Soykırımı Avrupa’da protesto edildi
18:38 'Şüpheli asker ölümleri devletin sorumluluklarını yerine getirmemesinden kaynaklı’
17:56 Özalp’ta kaza: 2 ölü, 5 yaralı
16:57 Batan teknenin kaptanı tutuklandı
16:54 Soykırıma tepki: Şengal asla unutulmayacak
16:23 Hastane önünde ‘yaşatmak için dayanışma’ nöbeti
16:01 WHO’dan hükümetlere ‘tedbir’ uyarısı
15:32 Açlık grevindeki Pektaş gözaltına alındı
15:11 Bakanlıktan 'Kürtçe anons' cevabı: Ortak dillerden değil
14:57 HAKİM: 522 milyon yaşam hakkı gaspı tespit ettik
14:25 Dersim'deki Milli Park'ın kirletilmesine tepki
13:51 Kadınlar 4-5 Ağustos’ta alanlara çıkıyor
13:30 Batan teknenin kaptanı gözaltına alındı
12:28 HDK ve DBP: Êzidîler hala tehdit altında
12:07 'Kafes' hücreye konan tutuklular açlık grevinde
12:03 Güçlükonak'ta 3 kişi daha serbest: Köylü tarlasına gidemiyor
11:39 Besta'daki yangına 3 gündür müdahale edilmiyor
11:26 İş istediği belediyenin girişinde intihar etti
10:53 Yüksekova’da kaza: 6 ölü
10:48 Darp edilen 3 çobanla ilgili neden soruşturma açılmadı?
10:18 Urfa Baro Başkanı Öncel’den ‘Engizisyon mahkemesi’ tepkisi
10:17 HDP Kadın Meclisi: Êzidî kadınların direnişini selamlıyoruz
10:10 DAİŞ cezaevine saldırdı: 20 ölü
09:04 Kuğulu Park’ta ‘budanan’ ağaçlar yeşermeyecek
09:03 Kadın emeğiyle sofraya ulaşan mantarlar
09:03 Meslektaşları: Timtik ve Ünsal’dan haber alamıyoruz
09:02 45 günde 7 'intihar': Tahammülümüz kalmadı
09:01 Turizm kentinde korona endişesi
09:01 74’üncü ferman sürüyor: Katliamı tamamlamak istiyorlar
09:00 03 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
02/08/2020
22:31 Hafter: Türk işgaline merhamet göstermeyeceğiz
21:27 Batan teknedeki çocuğu arama çalışmaları sürüyor
20:39 Vaka sayısındaki artış uçuşları askıya aldı
19:46 Son 24 saatte 18 can kaybı
19:22 Besta'daki yangın büyüyor
18:58 Koca: Birinci dalga sahillere indi
18:29 Foça’da tekne battı: 4 ölü
18:18 İnce'den yeni parti açıklaması
17:03 Üniversite mezunlarının yüzde 42’si iş bulamıyor
16:54 Timtik’in dayısı: Onlar içeride biz dışarıda eriyoruz
16:13 Menderes’te orman yangını
15:55 Temmuz’da 60 gazeteci yargılandı
15:21 Aydın’daki yangın Muğla’ya ulaştı
15:06 'Tehdit’ sonrası ölü bulunan asker defnedildi: Törende askere tepki
14:33 Kovid-19'a yakalanan tutuklu günler sonra hastaneye kaldırıldı
14:10 Lüks makam aracı isteyen rektör istifa etti
14:04 Polis kurşunu bir çocuğu yaraladı
13:58 Kayyımın yeğeni ve taciz suçlusu Uysaler de tutuklandı
12:58 Ünsal'ın babası: Oğlumu öldürmek mi istiyorsunuz?
12:14 Sevk edilen tutuklu: Yolda ne yemek ne de su verildi
12:02 Artuklu’da araç takla attı: 2 yaralı
11:21 Kayıp çocuğu arama çalışmaları sürüyor
10:50 Afganistan’da sel: 15’i çocuk 16 kişi öldü
10:13 MEBYA-DER: Saldırı şekli değişiyor, zihniyet değişmiyor
09:01 Urfa’da günlük 350 vaka: Hastanelerde yer yok
09:01 Kadınlar: Birlik olursak tecrit son bulur
09:01 Çelebi: Libya mutabakatı zaman kazanmaya dönük
09:00 Amerika’da asimilasyona karşı Kürtçe şarkılar seslendiriyor
09:00 Gençlerden ‘yan yana mücadele’ çağrısı
09:00 74’üncü Ferman: Dünya hala kör, sağır ve dilsiz
09:00 02 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
08:50 Vaka sayısı 18 milyonu geçti
01/08/2020
21:56 Van F Tipi Cezaevi'nde koronaya yakalanan tutuklu tedavi edilmiyor
21:27 Koronavirüsten 19 kişi daha hayatını kaybetti
20:55 Gürpınar'da kaza: 1 kadın yaşamını yitirdi
19:51 Yunanistan 3 ülkeye ulaşım sınırlamasını uzattı
19:21 Gençleri darp eden korucular bir kişiyi silahla yaraladı
19:07 Şerevan Yaylası'nda orman yangını
18:33 Maltepe’de askeri alanda yangın
17:27 Erdoğan prompteri kaçırdı: Geri al, geri al
16:55 KCDP: Temmuz ayında 36 kadın öldürüldü
16:48 Bolu Cezaevi’ndeki hasta tutukluların durumuna dikkat çekildi
16:07 İzmir’de şüpheli asker ölümü
14:50 Timtik ve Ünsal için hastane önünde eylem
14:04 Her hastaneye gidişinde 14 gün karantina
13:54 Dicle’de 4 yaşındaki çocuk kayıp
13:27 DTO Başkanı Turan: Bölge hastanelerinde yer yok
13:20 Hatay Barosu Başkanı’na 72 barodan destek
13:12 Cumartesi Anneleri: İnsanlığa karşı suçlarda zaman aşımı olamaz
13:04 Siyasi partiler bayramlaştı: Ortaklaşmaya ihtiyaç var
12:36 5 yaşındaki çocuğun elleri ve ayaklarını bağlayarak hapsettiler
11:58 TGS: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz
11:55 Kayıp yakınları Oruç'un akıbetini sordu
11:52 Karakolda 'Kanun benim' işkencesi
11:14 Ablukanın kalktığı Güçlükonak'ta gözaltılar sürüyor
11:08 Kürkçüler Cezaevi’nde her şey güllük gülistanlık!
09:43 Askerler 3 çobanı öldüresiye darp etti
09:01 Mor Dayanışma'dan bir günlük özsavunma atölyesi
09:01 Yanık kokulu çerçeve: Üç yürek, üç fidan, üç güzel insan
09:00 Cinsel istismara 2 yıl sonra dava
09:00 01 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
31/07/2020
22:14 İngiltere'de normalleşme süreci askıya alındı
22:08 Irak’ta erken seçimler 2021 yılında yapılacak
21:11 Kozan'da 3 dönüm ormanlık alan kül oldu