Suçun affedileceği inancı istismar vakalarını arttıracak!

img

VAN – İnfaz düzenlemesine dair taslak teklifinde yer alan cinsel istismar suçlarına indirim maddesini değerlendiren Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Ebru Demirtepe ve Çocuk Hakları Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Zehra Ateş, suçun affedileceği inancının vakaları arttıracağını belirtti. 

 
Meclis’te grubu bulunan partilere sunulan infaz düzenlemesine dair taslak teklifine yönelik tartışmalar devam ediyor. Teklifte cinsel istismar suçlarına indirim maddesinin yer alması tepkilere neden olurken, özellikle çocuklar üzerindeki etkisine dikkat çekilerek, suçun affedileceği inancının vakaları arttıracağı belirtiliyor. 
 
Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Ebru Demirtepe ve Baronun Çocuk Hakları Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Zehra Ateş, tartışmaları süren konuyu değerlendirdi. 
 
‘BİR ÖDÜL TASARISINA DÖNÜŞTÜ’
 
Söz konusu tasarıda sadece cinsel istismar değil bütün cinsel suçlarda infaz indirimine gidilmesi öngörüldüğüne dikkat çeken Avukat Demirtepe, “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgını fırsat bilinerek adeta cinsel suç sanıklarına bir af, bir ödül tasarısına dönüşmüştür. TCK’de devlete karşı işlenen suçlar başlığında yer alan örgütlü suçlar infaz düzenlemesinde hiç dikkate alınmazken kişiye karşı işlenen cinsel suçlarda infaz indirimine gidilmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve partisinin daha önceki söylemleriyle de tamamen çelişmektedir” dedi. 
 
‘HATASINDAN DÖNMESİNİ UMUYORUZ’
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “devletin ancak kendisine karşı işlenen suçları affedebileceğine”  yönelik açıklamalarını hatırlatan Demirtepe, yeni infaz tasarısının bu söylemlerin aksine adli suçlulara tahliye yolunu açtığını dikkati çekti. Siyasi suçluların tamamen düzenleme dışı bıraktığını belirten Demirtepe, “Akademisyenler, gazeteciler, siyasetçiler cezaevindeyken uyuşturucu ve cinsel suç sanıklarının erkenden tahliye edilmesi toplum vicdanını nasıl rahatlatılacaktır? Yine bir defaya mahsus olmak üzere 3 yıllık denetimli serbestlik süresi öngörülmüş, örgüt suçları, kasten öldürme ve özel hayatın gizliliğine karşı suçlar bu madde kapsamı dışında tutulurken uyuşturucu ve cinsel suçlar madde kapsamında yer almıştır. Bu demek oluyor ki halihazırda ceza infazının bitmesine 3 yıl kalan cinsel suç sanıkları tahliye olacaktır. Düşünce suçluları tamamen dışarıda bırakılırken, cinsel suçlara bu tür indirimlerin öngörülmesi tarafımızca kabul edilebilecek bir durum değildir. İktidarın olabilecekleri göz önünde bulundurarak bir an önce bu hatasından dönmesini umuyoruz” diye konuştu. 
 
‘MAĞDURLARDA YIKIMA YOL AÇACAK’
 
2014 yılında yapılan değişiklik ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların tamamının cezasının arttırıldığını dile getiren Demirtepe, “Her ne kadar kanunda yüksek cezalar öngörülmüşse de cezalar çoğunlukla en üst sınırdan verilmemektedir. Bunun yanında bazı indirimler yapılmaktadır. Yine de verilen cezalar mağduru ve kamuoyunu tatmin etmez iken, şimdi ise 4’te 3 olan infaz oranı 3’te 2’ye indirilmektedir. Yine başta belirttiğimiz gibi halihazırda infazının bitmesine 3 yıl kalan cinsel suçluların tahliye edilmesi yolu da açılıyor. Cinsel suçların mağdurları korku ile duruşmalara dahi çıkamazlarken faillerinin aldıkları cezalarla biraz olsun kendilerini güvende hissederlerken, birden bire faillerinin tahliye edileceklerini öğrenmeleri onlar için büyük bir yıkıma yol açacaktır” ifadelerinde bulundu.
 
‘KANUNLARA AYKIRI’
 
Cezaevlerinin boşaltılması için mağdurların ve kamuoyunun görüşlerinin göz ardı edilmesinin kabul edilemez olduğuna vurgu yapan Demirtepe, kanunda öngörülen cezaların yeterince caydırıcı olmadığını, bir de infaz indirimi getirilmesinin, suç caydırıcılığına hiçbir etki yapmayıp aksine çoğaltacağının altını çizdi. Söz konusu suçlarda bir takım indirimlerin uygulandığını ve en üst sınırdan cezalar verilmediğini yineleyen Demirtepe, “Devlete karşı işlenmiş suçlarda hiçbir indirim öngörülmezken, kişiye karşı işlenmiş ve toplum vicdanını fazlasıyla rahatsız eden cinsel suçlara indirimlerin öngörülmesi sosyal adalete, eşitlik ilkesine, anayasaya ve kanunlara açıkça aykırıdır. Dile getirdikleri düşünceleri nedeniyle binlerce kişi cezaevinde iken cezaevinin boşalması için cinsel suç hükümlülerinin tahliye edilmesi toplumun adalete olan inancını sarsacaktır” dedi. 
 
‘MAĞDURUN KORUNMASINA YÖNELİK OLMALI’ 
 
Yeni yargı paketindeki infaz tasarısının tamamen ayrımcı, intikamcı fikirlerle hazırlandığını ve hukuka aykırı bir tasarı olduğunu belirten Demirtepe, “Bir infaz indirimine gidilecekse, toplum vicdanına ve hukuka uygun bir şekilde siyasi suç ayrımı yapılmadan düzenleme yapılmalıdır. Cinsel suçlara ilişkin yapılacak indirimler gözden geçirilmeli ve öncelikle mağdurun korunmasına yönelik düzenlemeler yapılmalıdır” şeklinde konuştu.
 
‘ADALETE OLAN İNANCI ZEDELEYECEK’
 
Uyuşturucu ve cinsel istismar suçlarının indirim kapsamına alındığına işaret eden Van Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Zehra Ateş ise her iki suçun da topluma, özellikle çocuklara zarar verici eylemleri düzenleyen suç tipi olduğuna dikkati çekti. Bu suçların indirim kapsamına alınmasının son derece tehlikeli olacağını belirten Ateş, yargıya güvenin daha da azaldığını ve adalet inancının zedeleneceğini söyledi. 
 
 ‘HUKUKA VE İNSAN HAKLARINA AYKIRI’  
 
Hali hazırda cinsel istismar suçlarında verilen cezaların tatmin edici olmadığını dile getiren Ateş, “Cinsel istismar dosyalarında verilen cezaların tatmin edici olmadığı konusunu, özellikle baroların Çocuk Hakları Merkezleri olarak defaatle belirtiyoruz. Bu kapsamda caydırıcı cezaların öngörüldüğü düzenlemeler beklerken, indirim kapsamında bu suçun olması elbette çok üzücü. Ülkemizdeki cinsel istismar vakalarının sayısı çok fazla. Böylesine bir düzenleme hukuka ve insan halklarına aykırılık oluşturacak, başta bu dosyaların takibini yapan STK’lerin olmak üzere toplumun tepkisini çekecektir. Ayrıca, bu suçun eninde sonunda affedileceği inancının oluşması halinde vakaların artacağı kanaatindeyim” dedi. 
 
‘TOPLUM VİCDANINI DERİNDEN YARALAYACAK’
 
İyi hal indiriminin hangi hallerde uygulanacağı konusunun da yine tartışmalı bir konu olduğunu ifade eden Ateş, “Bu husustaki sorunu henüz çözememişken üstüne infaz indiriminin uygulanması yukarıda izah ettiğim tüm olumsuzlukları doğuracağı gibi toplum vicdanını derinden yaralayacaktır. Bu konu çok kapsamlı tartışılması gereken bir konu aslında. Ancak, özetlemek gerekirse, caydırıcı cezalar içeren yeni düzenlemeler yapılmalı ve elbette infaz indirimi gibi lehe düzenlemelerde bu suçlar kapsam dışı bırakılmalıdır” diye belirtti. 
 
‘VAKA SAYISININ ARTMASINA NEDEN OLACAK’
 
Uyuşturucu suçunun topluma en çok zarar veren suçlardan biri olduğuna da değinen Ateş, cinsel istismar suçunun ise mağdur olan çocuklar yönünden inanılmaz önem arz ettiğini söyledi. Ateş, şöyle devam etti: “Çocuklarımızı yeterince koruyamadığımız şu şartlarda, böylesine bir düzenleme onları bir kez daha mağdur etmemiz anlamına gelir. Zira, çoğu zaman ailelerin dahi şikayetçi olmayarak çocuğu yalnızlaştırdığı binlerce vakanın ve dosyanın bulunduğu yargı düzenimizde, bu şekilde bir düzenlemenin yer alması vaka sayısının artmasına neden olacaktır. Bu konular toplumun en hassas olduğu konular ve verilen cezalar bile toplumca az görülmekte iken bu düzenleme son derece tepki çekecektir.”
 
MA / Özlem Yayan 
 

Diğer başlıklar

10:54 Elektrik ve doğalgaz faturaları kıyasen kesilecek!
10:49 Salgına karşı yeni önlemler gündemde
10:41 Diyarbakır’da Kovid-19 testi pozitif çıkanların sayısı artıyor
10:40 Enflasyondaki artış beklentilerin üstünde gerçekleşti
10:38 Diyarbakır’da salgına karşı dayanışma ağı büyüyor
10:00 Van'da deprem
09:58 5 Nisan'dan sonra tufan
Önder: İmralı zemini yol göstericidir
09:24 Kanser hastasına ilacı verilmiyor
09:16 Coşkun: Devletin kontrol etme rolü elinden alınmalı
09:14 'Tanıların tamamı sisteme Kovid-19 olarak girilmiyor'
09:13 Salgın nedeniyle temizliğe gidemeyen kadınlardan çağrı
09:12 İhraç edilen sağlık emekçileri meslektaşları için koruyucu siper üretti
09:12 Babasını cezaevinde tanıyan Arin: Eşitlik istiyorum
09:11 Sur’da kayyım yolsuzlukla suçlanan 4 kişiyi tekrar işe aldı
09:01 Haber-Sen Genel Başkanı: İnternet üzerinden zaruri olmayan ihtiyaçlar istenmemeli
09:01 Kayyım eşbaşkanın evine el koydu!
09:01 Aynı koğuşta 3 hasta tutuklu birbirine nasıl bakacak?
09:01 'Ayrımcılığa karşı bir imza da sen at'
09:01 'Avukat-hükümlü görüşmesine dair yönetmelik OHAL KHK'lerinden öte bir durum'
09:01 İnşaat işçileri memleketlerine dönemiyor
09:01 Kocaeli Tabip Odası Başkanı Hamşioğlu: Yasakta geç kalındı!
09:01 Öğrenciler: YÖK 'Parası olmayan okumasın' diyor
09:01 İstanbul’u dayanışma ağları sardı!
09:00 Evi kamerayla izlenen HDP’linin başvurusuna takipsizlik
09:00 Dede: AKP kriz fırsatçılığı yapıyor
09:00 Öcalan'la anılarını anlattı: İlk görüşme zordu, son görüşme tedbirliydi
09:00 03 NİSAN 2020 GÜNDEMİ
00:34 Kocaeli Valiliği iş bırakmayı yasakladı!
00:25 Ankara’da 3.8 büyüklüğünde deprem
00:12 PTT şubeleri geçici olarak kapatılacak
02/04/2020
23:52 Siirt'te bir köy karantinaya alındı
23:36 Yıldırım’ın 80 yaşındaki annesinden cezaevi çağrısı
23:12 HDP’li Eksik: Kızılay nerede?
22:44 İran Meclis Başkanı koronavirüse yakalandı
22:11 Dünyada Kovid-19 vaka sayısı 1 milyonu aştı: 50 bin kişi öldü
22:05 Dersim’de bir kadının pencereden düştüğü iddiası
21:47 Woman TV kapandı
21:34 Hatay’da toplu halde sokağa çıkmak yasaklandı
21:30 Batman'da kayyım protestosu
21:22 Aydınlardan Erdoğan’a infaz yasasıyla ilgili mektup
21:09 Adıyaman’a giriş çıkışlar yasaklandı
20:51 AKP’li Urfa Belediyesi ‘Devlet içinde devlet olmaz’ kuralına uymamış!
20:42 Van’da şüpheli kadın ölümü
20:34 Dev-Tekstil:Ateş düşürüldükten sonra üretime devam ettirdiler
20:15 ‘Önlem alınmazsa sağlıkçılar çalışmama hakkını kullanabilir’
20:01 Kars’ta bir köy daha karantinaya alındı
19:56 Çavuşoğlu NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı
19:45 ABB fabrikasında bir işçinin testi pozitif çıkınca üretim durdu
19:37 Koca: Vaka sayısı 18 bin 135, hayatını kaybedenlerin sayısı 356’ya yükseldi
19:06 19 yıldır cezaevinde olan Erdal Özel’in annesi yaşamını yitirdi
19:00 Merkez Bankası da ‘bağış’ yaptı
18:50 Hiçbir limana kabul edilmeyen Ro-ro gemisinde test sonuçları bekleniyor
18:42 Şahin Öner davası 23 Haziran’a ertelendi
18:41 Mardin'de PTT önündeki kuyruklar tehlike saçıyor
18:34 Amed Emek ve Demokrasi Platformu’nun koronavirüs açıklaması
17:53 Libya Ulusal Ordusu savaş uçağı düşürdü
17:18 Gazeteci Çelik ve Keser için AYM’ye başvuru
17:15 Eşbaşkan Özaydın'ın test sonucu negatif çıktı
17:10 Silvan’da muhtar koronavirüslü çıktı, mahalle karantinaya alındı
17:02 Nikâhlara koronavirüs düzenlemesi
17:00 Muş’ta 3 HDP’li meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı
16:56 HDP Ahmet Hakan hakkında suç duyurusunda bulundu
16:50 Katliam gibi kaza: 5 ölü, 15 yaralı
16:19 Görmezden gelinen çocuklar!
16:18 Merkez Bankası brüt döviz rezervi 1,1 milyar dolar azaldı
16:02 AKPM raportörü: Türkiye siyasi tutukluları serbest bırakmalı
15:51 İTO’dan 2'nci korona raporu: Özel hastaneler hazırlıksız yakalandı
15:33 Koronavirüs uyarısına 'talimat yukarıdan' engeli
15:32 İzmir'den dayanışmayı büyütme çağrısı
15:26 Mısır'daki tutuklu sağlıkçılar için kampanya
14:51 ‘Daha fazla kayıp vermek istemiyoruz’
14:37 Dayanışma sepeti: İmkanı olan koysun, ihtiyacı olan alsın
14:14 Amara'da 4 Nisan ablukası: Öcalan'a ikametgahı soruldu
14:09 Prof. Dr. Taşçıoğlu son yolculuğuna uğurlandı
14:09 Dünya basınında Kovid-19: Amazon’un yerli kabilelerine virüs bulaştı
13:54 TTB: Sağlık çalışanları için risk değerlendirmesi yapılsın
13:52 Bir işçide korona çıktı, işçiler 2 fabrikada üretimi durdurdu
13:45 Koronavirüsle mücadele önerilerine destek
13:44 HDP’li Önlü: Dayanışma için sorumluluk alalım
13:42 Kaymakamlıktan yardım isteyen aileler önce AKP teşkilatına başvuruyor
13:40 Başaran: Evde katledilen kadınlardan iktidar sorumludur
13:25 50 ülkede vaka sayısı binin üzerinde
13:21 Diyarbakır'da mezarlık ziyareti yasaklandı
13:14 KESK'ten 'bağış' tepkisi: Tutanak tutarız
13:09 İhracatta yüzde 17,8 düşüş
13:01 335 yerleşim yeri karantinada
12:31 BES: Emekçiler risk altında, çalışmalar durdurulmalı
11:57 HDK Sağlık Meclisi'nden salgınla baş etmenin yolları
11:47 Sağlıkçılar Taşçıoğlu’nu saygı duruşuyla andı
11:18 Terhis olan 30 asker bir haftadır karantinada
10:55 Ağır hasta tutuklu Sabri Kaya’nın infazının ertelenmesi talep edildi
10:36 DER-MEZ'den koronavirüse karşı 'dışarıya çıkma' çağrısı
10:27 Işık: İnfaz kanunu çete ve mafyacılar için hazırlanmış
09:51 'İnfazda Eşitlik’ kampanyasına destek
09:50 Dolar 6,70'i geçti
09:24 DTK Eşbaşkanı Güven'den 'imza kampanyası' çağrısı
09:23 'Cezaevlerinden tabutların çıkmasını istemiyoruz'
09:22 HDK Eşsözcüsü Şenoğlu: Dayanışma ağları yeni yaşamın mayasıdır
09:22 Tutuklu aileleri: İnfazda eşitlik olmazsa meydanlara çıkarız
09:21 'Sorun çözücü hiçbir madde yok'