Sağlık örgütlerinden Koronavirüs'ten korunma reçetesi

img

İSTANBUL - Koronavirüs salgınına ilişkin bilgilendirmelerde bulunan sağlık örgütleri, virüsü beklerken aklın ve bilimin gösterdiği yolda gerekli tedbirleri alınması gerektiğine dikkati çekerek, korunma yöntemlerini sıraladı. 

İstanbul Tabip Odası ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, Çin'de ortaya çıkan Koronavirüs salgınına ilişkin İstanbul Tabip Odası binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantının yapıldığı salona, “Koronavirüsü beklerken aklın ve bilimin gösterdiği yolda gerekli tedbirleri alarak” pankartı asıldı. Hazırlanan ortak basın açıklamasını Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri Serap Şimşek Yavuz yaptı. Koronavirüs salgının dünya genelinde hızla yayıldığını ve komşu ülkelerden İran’da da bu virüse bağlı olarak ölümlerin görülmesinin tehlikenin giderek yaklaştığının göstergesi olduğunu ifade eden Yavuz, bu durumun doğal olarak, toplumda büyük bir endişeye yol açtığını söyledi. 
 
Koronavirüs salgını hakkında bilgilendirmelerde bulunan Yavuz, “SARS-CoV-2 henüz 2 ay önce belirlenmiş olup salgın halen devam etmektedir, dolayısıyla bu virüsün yaptığı hastalıkla ilgili tüm bilgiler şu ana kadar elde edilebilmiş verilere dayanmakta ve daha fazla veri geldikçe güncellenmektedir. Şu ana kadar tanımlanmış olgulardan elde edilen veriler COVID-2019'a neden olan SARS-CoV-2'nin solunum yoluyla bulaştığını göstermektedir. Bu virüsün cansız yüzeylerde uzun süreli yaşaması mümkün olmadığı için, hastalığın görüldüğü ülkelerden gelen kargolarla vs. tür bir bulaşma tanımlanmamıştır” dedi. 
 
2-14 GÜN KULUÇKA SÜRESİ SONRA YÜKSEK ATEŞ 
 
Hastalığın, 2-14 gün süren bir kuluçka süresinden sonra birden başlayan yüksek ateş (39 derece), öksürük, nefes darlığı, halsizlik ve kırıklık yakınmalarıyla ortaya çıktığını dile getiren Yavuz, “Bazı hastalarda boğaz ağrısı, burun akıntısı, ishal de olabildiği bildirilmiştir. Hastalığın bazı insanlarda hiçbir belirti vermeden de (asemptomatik) seyredebileceği görülmüştür. Günümüze kadar tanımlanmış olgularda ölüm oranı yüzde 2-3 civarlarında belirlenmiş olup, bu oran SARS ve MERS'ten oldukça düşüktür (sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 35). Ek olarak şu ana kadar belirlenmiş COVID-2019 olgularının genellikle hastaneye başvuran ağır hastalar olduğu, belirtisiz seyreden olguların bu hesaplamalarda pek yer almadığı düşünüldüğünde ölüm oranının yüzde 2'den daha düşük olacağı da öngörülmektedir” diye belirtti. 
 
 
YAŞLILARDA ÖLÜMCÜL OLMA RİSKİ YÜKSEK 
 
Hastalığın yaş dağılımlarına göre de bilgilendirmelerde de bulunan Yavuz, şöyle devam etti: “Eldeki veriler, hastalığın özellikle yaşlı ve ek başka hastalıkları (diyabet, bağışıklık baskılayan hastalıklar, akciğer hastalıkları, organ yetmezlikleri, kanser vb.) olan kişilerde daha ağır seyirli ve ölümcül olabileceğini göstermektedir.”
 
‘PANDEMİ RİSKİ CİDDİ’
 
Virüse karşı halen etkili bir ilacın bulunmamasına değinen Yavuz, geçmiş yıllarda farklı mikroorganizmalara karşı kullanılan bazı antimikrobik ilaçların bu virüse karşı da deneysel ortamlarda etkili olabildiği görüldüğünü aktardı. Yavuz, “Bu ilaçlar başta ağır seyirli olgularda olmak üzere bazı hastalarda kullanılmıştır. Olguların ilk ortaya çıktığı ve şu ana kadar en fazla olgunun belirlendiği Çin'de yetkililer, salgının hızının azaldığını bildirmiş ve Mart sonu veya Nisan ortasında da bu bölgede kontrol altına alınacağını hesapladıklarını ifade etmişlerdir. Ancak İran, Güney Kore, İtalya gibi bazı ülkelerde, salgının ilk ortaya çıktığı Çin'le ilişkisi olmayan, ülke dışına çıkmamış insanlarda da hastalık tanımlanmış olup, bu durum salgının diğer ülke ve bölgelere de yayılımı ve küresel salgın (pandemi) riski konusunda ciddi endişelere neden olmuştur” ifadelerini kullandı.
 
‘ÜLKEMİZ SALGIN RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA’ 
 
“Ülkemizde henüz tanımlanmış bir olgu yoktur. Ancak ülkemiz de diğer tüm ülkeler gibi COVID2019 salgını riskiyle karşı karşıyadır” diyen Yavuz, şunları söyledi: “Salgının başlangıcından itibaren şüpheli olguların girişlerinin sınırlandırılması, şüpheli olguların erkenden saptanması ve izolasyonu, hastalığın tanısının hızla konularak hastanın izolasyonu ve temaslıların takibi, olası salgın senaryolarına göre alt yapı değerlendirmeleri, ek hastane seçenekleri, malzeme ve ekipman gereksinimleri belirlenerek, olası çözümler oluşturulması gibi çalışmalar Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Bu salgının ilerleyen günlerde ne şekilde seyredebileceğine dair elimizde belli veriler olmasına karşın, gerçek durumun nasıl olacağını tamamen öngörmek söz konusu değildir ve alınacak ek önlemler, çok yakından durum değerlendirmesi yapılarak gereğinde güncellenmelidir.” 
 
‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI DA ÖNLEM ALMALI’
 
“Bu amaçla, tanı testlerinin miktarının artırılması ve bu testlerin ülke genelinde çok sayıda laboratuvarda yapılabilir olması gelecek kurgusu açısından önemlidir” diyen Yavuz, sağlık çalışanlarının da hasta insanlara bakarken alması gereken önemler olduğunu vurguladı. Yavuz, dünya genelinde 2 bin sağlık çalışanına bu virüsün bulaştığını ve 6 sağlık çalışanın bu salgından hayatını kaydettiğini belirtti. 
 
‘EN ETKİLİ YÖNTEM TEMASTAN KAÇINMAK’
 
Hastalıktan korunmak için henüz bir aşı geliştirilmediğini kaydeden Yavuz, “Çinli yetkililer, geçtiğimiz hafta içinde laboratuvar çalışmalarını tamamladıkları bir aşının klinik çalışmalarına Nisan ayı itibariyle başlayacağını bildirmiş olmakla birlikte, bu klinik çalışmaların yapılma süresi nedeniyle 1 yıldan önce insanlara uygulanabilir hale gelecek bir aşının geliştirilmesi beklenmemektedir. Bu nedenle korunmada şimdilik en etkili yöntem virüsle (hasta kişilerle) temas etmekten kaçınmaktır” diye aktardı. 
 
ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
 
Hastalıktan korunmak içinde bilgilendirmelerde bulunan Yavuz, şunları aktardı: “Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması gerekir. Zorunlu olmadıkça hastanelere gidilmemesi; ellerin sık sık (özellikle toplu taşıma kullandıktan, kalabalık yerlerde bulunduktan sonra olmak üzere) su veya sabunla yıkanması veya görünür kirlenme yoksa yüzde 60-80 alkol içeren solüsyonlarla 30 saniye ovuşturulması gerekir. Ellerle ağıza, buruna, gözlere dokunulmaması; hapşırık, öksürük vb. belirtileri olan kişilere 1 metreden fazla yaklaşılmaması gerekir. Ateş, hapşırık ve öksürüğü olan kişilerin evde kalması ve mümkün olduğunca diğer insanlarla temasını kısıtlaması; hapşırık ve öksürük görgü kurallarına uyulması (ellere asla hapşırılmaması, mümkünse bir kağıt mendile hapşırıp, mendili attıktan sonra ellerin yıkanması veya alkollü solüsyonla ovuşturulması gerekmektedir. Kişilerin özellikle başka kişilerin bulunduğu ortamlara girecekleri zaman tıbbi maske takması, aynı şekilde hastalık belirtileri olan kişilere evde bakan kişilerin de bu tür maske takmaları ve maskeler kirlendikçe bağlantı yerlerinden tutup açarak atmaları ve sık sık el yıkamaları veya alkollü solüsyonlarla el ovuşturmaları elzemdir.”
 
‘ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLMELİ’ 
 
Ardından söz alan İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip ise koronavirüsü hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, yurttaşların bu anlamda ciddi kaygılarının olduğunu aktardı. Yurttaşların endişelerini anladıklarını ve bu nedenle Tabip Odası olarak Sağlık Bakanlığı’yla iletişim halinde olduklarını vurgulayan Saip, sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi. Sağlık Bakanlığı’nın şeffaflık konusunda yeterince duyarlılık gösterdiğini belirten Saip, hastanelerdeki acil bölümlerine başvuru vakalarına değinerek, yurttaşların bu süreçte hassas davranması gerektiğini ve hijyenin bu süreçte çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Diğer başlıklar

22:04 4 Nisan'ı şarkılar eşliğinde kutladılar
21:55 ‘Emekçilerin vefa grupları adı altında görevlendirilmeleri risk taşıyor'
21:39 Batman Barosu:Koğuşlara müdahale yapıldı, can kaybı yok
21:27 HDP’den Batman Cezaevi isyanına dair açıklama
21:18 İlerici Kadınlar: Salgınla birlikte şiddet ve cinayet de devam ediyor
21:06 Öcalan’ın 71'inci yaş günü Elpelur köyünde kutlandı
20:26 Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 501’e yükseldi
20:12 Diyarbakır’da Kovid-19’tan iki kişi daha yaşamını yitirdi
19:31 Batman Cezaevi’nde tutuklular isyan çıkardı
18:29 ‘20 yaş altı yasağı 4 milyon kişiyi işsiz bırakacak’
18:20 İlham Ehmed: QSD ile Türkiye arasında anlaşma yok!
18:16 Silvan’da iki kişi Kovid-19 salgınından yaşamını yitirdi
18:12 ‘Defin edilme hakkına saygı gösterilmeli’
17:12 Amara'dan seslendi: Öcalan artık Ortadoğu halklarının gönlünde
16:58 İDT: Dayanışma tek elden değil, tüm kesimlerle yapılsın
16:49 Evi 5 ayda 4 kez basıldı
16:36 Sabahattin Ali’nin akıbeti soruldu
16:28 Tekirdağ'da toplu ulaşım durduruldu
16:20 Para yardımı yapılanlar sosyal medyada ifşa ediliyor
16:09 Kadına yönelik artan şiddet bakana soruldu
16:05 İHD: Elçi’nin faillerine en hafif ceza verilmek isteniyor
16:04 ‘Acı kaybın vebali iktidarın boynunadır’
15:35 HDK ve HDP: Türküler susmayacak
15:20 'Zonguldak'ta giriş çıkışların kapatılması yeterli değil yasak ilan edilsin'
15:14 CHP Kadın Kolları Başkan Yardımcısı hayatını kaybetti
15:05 DTK: Öcalan’ın aile ve avukat görüşmeleri sağlansın
15:03 Helin Bölek’in cenazesi zorla defnettirildi
14:56 F Oturumu: Hasta tutuklu Kaya serbest bırakılsın
14:51 KOAH hastası tutuklu koronavirüse karşı korumasız!
14:50 Amed Şehir Tiyatrosu arşivini dijitalde paylaşıma açtı
14:40 Yüksekdağ’ın tahliye başvurusuna mahkeme ‘somut delil’ görmedi
14:12 Diyarbakır’da 2 sağlık çalışanında virüs tespit edildi
14:10 Cenazenin yıkanmasına izin verilmedi
14:05 Cizre'de 4 Nisan kutlaması
13:50 Cumartesi Anneleri Talat Türkoğlu’nun akıbetini sordu
13:31 İnşaat işçileri için dayanışma kampanyası
13:24 Kayıp yakınları: Adaletin tesisi için hakikat ortaya çıkarılmalı
13:13 Ergani’de bir mahalle karantinaya alındı
12:58 Helin Bölek’in cenaze törenine polis engeli
12:55 Özel hastanenin tıbbi atıkları tehlike saçıyor
12:48 Toronto Üniversitesi Kürt dilini müfredatına aldı
12:39 DİSK Temsilcisi Türkmen serbest bırakıldı
12:16 DAD: Bölek’in ölümünden iktidar sorumludur
12:15 AKPM’den çağrı: İnfaz değişikliğindeki ayrımcılığa son verin
12:02 Diyarbakır’da araç giriş çıkış yasağı başladı
12:01 Kars’ta ‘Kardeş Aile Kampanyası’ başlatıldı
11:51 HDK'den Bölek ailesine başsağlığı
11:38 Komisyondan geçen düzenlemeye tepki: Öldürmeye teşebbüs!
11:31 118 İBB personelinin testi pozitif çıktı
11:30 CDC: Ev eşyalarından maske yapılabilir
10:35 İnfaz yasası Adalet Komisyonu’nda kabul edildi: Siyasi tutuklular kapsam dışı bırakıldı
10:18 MED TUHAD-FED: Tecrit kaldırılsın, Öcalan serbest bırakılsın
10:16 Kaçıran araç soruşturulmadı, 3 ay sonra asılı bulundu
09:50 Avukat Epözdemir: Düzenleme tartışılmadan cezaevleri boşaltılsın
09:44 Van Gölü çöp kusuyor!
09:31 ‘Siyasi tutsaklara bedel ödettirilmek isteniyor’
09:30 ‘Bir tutuklu ölürse bunun adı cinayettir’
09:28 Osmaniye’de 3.5 büyüklüğünde deprem
09:12 Öcalan’ın avukatı Erol: Görüşme kanallarının açılması kilidi çözer
09:09 ‘Cezaevlerinin boşaltılması lütuf değil zorunluluktur’
09:08 Çelik ve Keser’in aileleri: Salgın riski altındalar
09:07 Sağlık emekçileri anlattı: Süt izninde olan arkadaşlarımız çalışıyor
09:00 Salgına karşı psikolojik önlemler!
09:00 Öndül: Adil olmayan bir düzenleme uluslararası mahkemelere konu olur
09:00 Türk: Salgına karşı en büyük mücadele toplumsal barıştır
09:00 'Kadın cinayetlerini önleme düzenlemede yok'
09:00 Cezaevlerindeki çocuklar virüs tehdidi altında
09:00 Hatimoğulları: Yeni bir yolsuzluk kampanyasıdır
09:00 ‘6284 Sayılı Yasa’nın uygulanmaması kadınların yaşamını tehlikeye sokuyor’
09:00 Kayyım genelgeye rağmen maaşlarda kesintiye gitti
09:00 Cezaevinin salgın önlemi: Ayda 1 eldiven, 1 maske
09:00 ‘İnfaz yasası bu haliyle Kürtlerin infazı demek’
09:00 Sarısaç: Siyasi tutuklular ölüme terk ediliyor
09:00 Kılıç: Yaşamı savunmaya davet ediyoruz
09:00 'İnfaz düzenlemesi ölüm fermanı niteliği taşıyor'
09:00 04 NİSAN 2020 GÜNDEMİ
00:31 Siirt’te bir mahalle karantina altında
03/04/2020
23:11 Dersimliler Helin Bölek için türküler söyledi
22:14 BM’den çatışmalı bölgeler için salgın uyarısı
22:05 Mardin’de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 4’e yükseldi
21:49 Newroz Kampı’nda yangın:4 çocuk yaşamını yitirdi
21:42 Batman’da kayyım protestosu sürüyor
21:38 Hatay’da 4.7 büyüklüğünde deprem
20:49 CHP’li Beko: Gemide bulunan yurttaşlar çözüm bekliyor
20:24 Erdoğan: 20 yaş altı için de sokağa çıkma yasağı uygulanacak
20:03 İnfaz düzenlemesi komisyonda görüşülüyor: Muhalefet ne diyor?
19:32 Sağlık Bakanı Koca: Toplam can kaybımız 425 kişi oldu
19:18 Karantinadaki gemide koronavirüs testleri pozitif çıktı
18:43 Gazeteci Hakan Aygün tutuklandı
18:33 Helin Bölek için tören: Zaferi hep beraber kazanalım
18:24 78’liler: Helin'in ölümü bir uyarı olmamışsa...
18:20 Avukat Kahraman tahliye edildi
17:55 Milli Eğitim Bakanlığı’ndan LGS sınavına dair açıklama
17:48 HDP’den yaşamını yitiren Helin Bölek için anma çağrısı
17:42 TGS İzmir Şubesi’nden tutuklu gazetecilerle dayanışma çağrısı
17:36 Sağlıkçılar virüsü yenen hastayı alkışlarla uğurladı
17:32 Silvan’da sağanak yağmur hayatı felç etti
17:26 Patnos Cezaevi’nde koronavirüs iddiası!
17:20 Virüs tanısı konulan yurttaş hastaneden kaçtı
17:16 İstanbul’daki işçilerin durumu raporlaştırıldı