HDP 3’üncü Kadın Konferansı başladı
Buldan: 2019 direniş yılıydı, 2020 zafer yılı olacak

img

ANKARA - Partisinin 3’üncü Kadın Konferansı’nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “2019 kadınların direniş yılıydı, 2020 de kadınların zafer yılı olacaktır. İktidar şunu iyi bilsin ki bu meydan boş değildir, bu ülke sahipsiz değildir” dedi.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 4’üncü Büyük Olağan Kongresi öncesi 6 bölgede toplantılar yapan Kadın Meclisi, 3’üncü Olağan Konferansını Ankara’da düzenliyor. “Özgürlükte ısrarlı, mücadelede kararlıyız/Em di azadiyê de bi israr, di têkoşînê de bi biryar in” şiarıyla düzenlenen konferans, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, Yeşil Sol Parti’den Fatma Çetintaş, Devrimci Parti Eş Genel Başkanı Elif Torun Öneren, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eş Sözcüsü Kezban Konukçu, Demokratik Bölgeler Partisi’nden (DBP) Hatice Kiye, Demokratik Toplum Kongresi’nden (DTK) Hülya İpek’in yanı sıra birçok kentten gelen 400 kadının katılımıyla başladı. 
 
Konferans, divan seçiminin ardından 2019 yılında verilen kadın mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimiyle başladı. 
 
Konferansın açış konuşmasını HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaptı. Tutuklu siyasetçileri anarak söze başlayan Buldan, “Büyük bir coşku ve birliktelik ruhuyla gerçekleştirdiğimiz 3. Kadın Konferansımıza hepiniz hoş geldiniz! Onur verdiniz, umut verdiniz, güç verdiniz! Bugün bu konferansımızda olması gereken ancak rehin tutulan başta Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak, Selma Irmak, Aysel Tuğluk, Çağlar Demirel, Gülser Yıldırım, Nurhayat Altun olmak üzere tüm kadın arkadaşlarımızı selamlıyor, buradan onlara kucak dolusu selam ve sevgilerimizi iletiyorum” dedi. 
 
BU YOLU ZAFERE ULAŞTIRMAK 
 
Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i anarak, konuşmasına devam eden Buldan, şöyle devam etti: “Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez çözüm süreci görüşmelerini yürüttüğümüz bir süreçte barışa giden yolları kapatmak, Sayın Öcalan’ın başlattığı çözüm sürecini berhava etmek ve çözümsüzlüğü tek seçenek haline getirmek amacıyla katledildiler! Bu katliam son derece organize ve planlı bir şekilde gerçekleştirildi. Çözüm karşıtı, barış karşıtı güçler bu kirli planı kadın yoldaşlarımız üzerinde gerçekleştirdi! Kadınların özgürlük mücadelesindeki yürüyüşü, inancı ve kararlılığı bu kirli planın kadın yoldaşlarımıza yöneltilmesinin esas nedeniydi! Buradan Sakine’yi, Fidan’ı, Leylayı, Silopi’de katledilen Seve Demir’i, Pakize Nayır’ı, Fatma Uyar’ı ve kadın mücadelesinde kaybettiğimiz tüm canları saygıyla, minnetle anıyorum. Yaşamları, anıları, mücadeleleri yolumuza her daim ışık tutacaktır! Bu yolu zafere ulaştırmak yitirdiğimiz canlara ve halkımıza karşı boyun borcumuzdur! 
 
NE PARİS’İ NE DİNK CİNAYETİNİ UNUTMAYACAĞIZ
 
Diğer taraftan 3 gün önce cezaevlerindeki hukuk dışı, insanlık dışı uygulamaları protesto etmek amacıyla yaşamına son veren Nurcan Bakır’ı derin bir üzüntü ve rahmetle anıyorum. Canlarını uğruna feda ettikleri onurlu bir yaşamı mutlaka ama mutlaka inşa etmek bizim onlara sözümüzdür! HDP var olduğu sürece bu amaç doğrultusunda mücadelesini yükseltmeye ve başarmaya kararlıdır! Bunu herkes böyle bilmelidir! Yarın Sevgili Hrant Dink’in ölüm yıldönümü. Buradan Sevgili Hrant’ı saygıyla anıyorum. Ne Paris cinayeti, ne Dink cinayeti, ne kadın cinayetleri, ne de diğer tüm cinayetleri, katliamları asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu cinayetlerin açığa çıkması için adalet mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”
 
‘KADIN MÜCADELESİ GURURUMUZ’
 
HDP Eş Genel Başkanı Buldan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “HDP olarak, barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde ifadesini bulan ve günden güne, yıldan yıla büyüyerek bugünlere ulaşan kadın mücadelesi gerçeğimiz var! Gururumuz var! Kadınların verdiği mücadele ve elde ettiği kazanımlar, kadınlara, tüm topluma ve bir bütün olarak partimize de kazandırması nedeniyle hepimizin yüz akıdır! Kadınların karar mekanizmalarında ve temsiliyet noktalarında eşit pozisyon alması biz kadınlar için olmazsa olmaz bir hedefti ve bu hedefimizi gerçekleştirdik. 2006’dan buyana genel başkanlıkta, il ve ilçe yönetimlerinde fiili olarak eş başkanlık sistemini uygulamaya soktuk. Öncelikle il ve ilçe başkanlıklarında başlattığımız eş başkanlığı 2014’ten itibaren yerel yönetimlerde de uygulayarak ilki gerçekleştirdik. Ve sonrasında girdiğimiz yerel ve merkezi her seçimden kadınların üstün başarısıyla çıktık.
 
İDDİAMIZ ÇOK DAHA BÜYÜK
 
Kadın milletvekili sayısından, parlamentodaki kadın vekil aritmetiğini değiştirecek oranlara ulaştık. Bu önemli bir başarıdır. Yine dünyada kadın hareketlerinin ilk talepleri olan “kadınların oy hakkı” için verdiği mücadeleyi; dünyada en fazla kadın temsiliyet oranına sahip bir parti olarak çok daha ileri bir seviyeye bizler ulaştırdık. Bunlar yeterli midir? Değildir elbette! Biz kadınların gerçek ve tam eşitliği sağlamak, özgürlüklerimizi tam manasıyla elde etmek gibi büyük bir hedefimiz vardır! Bu nedenle mücadele iddiamız çok daha büyük ve değerlidir! 
 
ARALIKSIZ SALDIRILARLA KARŞI KARŞIYAYIZ
 
HDP ağacının altında el ele vermiş biz bütün kadınlar bu mücadeleyi bütün bilincimiz ve çabamızla zafere ulaştırmaya kararlıyız. Eşit, ekolojik, demokratik bir toplum düzenini sağlamak, aydınlık geleceği inşa etmekte kararlıyız! Tabii, bu kararlılığımızdan ve gücümüzden korkanlar var! Bizim haklı mücadelemizde kendi karanlık sonlarını görenler var! Bu nedenle belki de son yüzyılın devlet gücüyle kadınlara yöneltilmiş en yoğun saldırılarını yaşıyoruz! Siyasi operasyonlardan, 4 Kasım siyasi darbesine, yerel yönetimlerimize karşı sürdürülen kayyım darbelerine kadar aralıksız bir saldırı süreciyle karşı karşıyayız!
 
Gerçek şudur ki; kadınların ve halkımızın siyasal iradesini engellemek ve geriletmek için hukuk dışı, demokrasi dışı yol ve yöntemlerle bizlere karşı bir darbe süreci işletiyorlar. Çok net söylüyorum: İçine girdikleri bu durum, izledikleri yöntemler meşruiyetlerini ve güçlerini tamamen yitirdiklerinin birer göstergesidir! Zira bu tekçi zihniyeti iktidarda tutacak ne bir halk destekleri vardır, ne de dayanacakları demokratik bir zeminleri kalmıştır! 
 
TETİKÇİLERİN GÖNDERİLDİĞİ MERKEZ 
 
Sadece yalanlarla, çarpıtmalarla, komplolarla, coplarla, silahlarla, devletin bütün zor aygıtlarıyla ve yarattıkları korku imparatorluğuyla ayakta durmaya çalışıyorlar! Ülkeyi öyle bir iklime soktular ki, nefret söylemi, kutuplaştırma, hedef gösterme, düşmanlaştırma siyasi iktidarın artık günlük politikası haline dönüşmüş durumdadır. Bildiğiniz üzere 4 gün önce partimizin İstanbul İl Başkanlığı önünde bir saldırgan havaya ateş açarak, bize, halkımıza gözdağı vermeye çalıştı. Bu tetikçilerin hangi merkezden yönlendirildiğini, kimlerin gönderdiğini tahmin etmek zor değildir.
 
Bu saldırıdan birkaç gün önce Sevgili Demirtaş’ın kitabının uyarlandığı tiyatroyu ve tiyatroya katılanları hedef gösterenin kim olduğu da iyi biliniyor. Kadın buluşmasından rahatsız olan gücün kim olduğunu iyi tanıyoruz. Bizi yıldırabileceklerini sananlar yanılıyorlar! Kaybeden kendileri olacaktır! Kendi karanlıklarında kaybolacaklar! Kazanacak olan ise bizleriz!
 
TEK DERTLERİ İHALE VE RANT
 
Bu iktidarın söylemlerine bir bakın icraatlarına bir bakın; ülkeyi kalkındırmaya dair, toplumu güçlendirmeye dair, yurttaşların temel haklarına dair, yaşama ve geleceğe dair, demokrasiye ve adalete dair tek bir sözleri, tek bir projeleri yoktur! Tek dertleri ihale ve rant dağıtımıyla zenginleşmek, güvenlikçi politikalarla ve milliyetçilikle iktidarlarını ayakta tutmaktır. Tek adam erkek rejiminin icraatlarına bir bakın. Önlenmeyen kadına yönelik şiddeti ve cinayetleri, çocuk istismarlarını, yoksulluktan tükenmişlikten intihara sürüklenen bir toplum gerçeğini, açlıktan yaşamına son veren gençleri, soğuktan donarak ölen yurttaşları görürsünüz! 
 
 YALAN MEKANİZMASI HALİNDE ÇALIŞIYORLAR
 
Bir yalan mekanizması halinde çalışıyorlar! Bunların ‘biz hukuk devletiyiz’ dedikleri yalanın yeri, milyonların adalet aradığı fakat adalete ulaşamadığı, milyonların adaletsizliğin pençesinde inim inim inlediği gerçeklikte yoktur. Bunların ‘kadınlar en çok bizden değer gördü’ yalanının her gün onlarca kadının şiddet gördüğü, öldürüldüğü gerçeklikte yeri yoktur. Bunların ‘Suriye’ye barış getiriyoruz’ yalanının; talanı, kıyımı, sürgünü, vahşeti yaşattığı Kuzey Suriye gerçeğinde yeri yoktur. Bunların ‘Davet edilmediğimiz yere gitmeyiz’ yalanının Suriye gerçeğinde, Libya gerçeğinde yeri yoktur. Bunların ‘Kürtlere düşman değiliz’ yalanının Kürtlere yöneltilmiş binlerce gözaltı, binlerce tutuklama, işkence, baskı, asimilasyon, sürgün ve dahi gaspçı kayyum uygulamaları gerçeğinde yeri yoktur. Bunların ekonomide ulaştıklarını iddia ettikleri zirve esnafın gerçeğinde yoktur. Bunların tarımda ulaştıklarını iddia ettikleri zirve çiftçinin gerçeğinde yok, tarımsal üretimde yoktur. Bunların ‘ekonomik kriz yok, enflasyon yok’ yalanı halkın gelirinde yok, sofrasında yok, boğazında yoktur. Bunların ‘fidan dikerek doğayı savunuyoruz’ yalanının; HES’lerle, termik santrallerle, zehirli atıklarla, barajlarla doğayı talan ettikleri gerçeklikte yeri yoktur.
 
HİÇBİR SORUNA DAİR ÇÖZÜMLERİ YOK
 
Geride bıraktığımız yıla baktığımız zaman; ne demokrasi, ne hukuk, ne evrensel insan hakları ve değerleri, ne de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması adına yol alınmayan aksine ülkenin tek adam erkek rejimi ile tepe taklak geriletildiği bir gerçekliği görüyoruz. Sebep oldukları ekonomik kriz işsizliği kat be kat büyütürken halk günden güne ağırlaşan yoksulluk yükünün altında daha da ezildi! Halkın çoğunluğunun açlık sınırının altında yaşadığı,  açlığa mahkûm edildiği bir toplumsal gerçek ile yüz yüzeyiz! Bunun sonucunda gerçekleşen toplu intiharlar ve cinayetler çok ağır bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Böylesine yarattıkları kara tablo karşısında bir gündemleri yandaşlarına para akıtacakları Kanal İstanbul diğer gündemleri ise yine savaş tezkereleri!
 
ŞİDDETE MARUZ KALAN, ÖLDÜRÜLEN KADINLARDIR
 
Ülkenin gerçek hiçbir sorununa dair ne bir söylemleri, ne bir çözümleri, ne de bir projeleri var! Ne sınır içinde ne sınır dışında çözümün, uzlaşının, diyaloğun, dünya barışının bir parçası olmuyorlar! Yıkımın, şiddetin, kutuplaştırmanın ve düşmanlaştırmanın baş aktörlüğü kendilerine biçtikleri tek misyondur!
 
İşte soyundukları bu misyonla ülkeyi felakete sürüklüyorlar! Bu misyonluğun ağır faturasını halka ve kadınlara ödetiyorlar! Faşizmin kara kışını en çok kadınlar yaşıyor, en çok kadınlar eziliyor. Yoksulluksa en çok yoksullaşan kadınlar, işsizlikse en fazla işsiz kalan, güvencesiz işlerde emeği sömürülen kadınlar. Hırsızlıksa yine hırsızlığın da en büyüğü yine kadınlara karşı yapılıyor. Kadının emeğinden, yaşamından, canından, adalet hakkından, bütçe hakkından, gelecek umudundan, özgürlüğünden çalıyorlar! Şiddetse en fazla şiddete maruz kalan kadınlardır, öldürülen kadınlardır!
 
KADINLAR BU İKTİDARIN KORKULU RÜYASI
 
2019 yılı son on yılda en fazla kadının öldürüldüğü yıl oldu. Maalesef ki 474 kadının katledildiği vahim bir tabloyla karşı karşıyayız. Bu kadar cinayet hangi ülkede işlenirse işlensin ülke genelinde yas ilan edilirdi!
 
Yüzlerce kadının yaşamı söndürüldü; sevdiklerinin, yakınlarının yaşamı solduruldu!  Fakat kime gam, kime dert? Her zaman yaptıkları gibi hatta her zamankinden daha fazla yine kadınlara yöneldiler, kadın kazanımlarına saldırdılar. İstanbul Sözleşmesi’nden, nafaka hakkına, eş başkanlık sisteminden kadınların büyük mücadelesi ve emeği ile elde edilmiş eş başkanlık sistemimize ve kadın kurumlarımıza varıncaya kadar bütün kazanımlarımızı hedef aldılar. Kadın milletvekillerimizden, kadın belediye eş başkanlarımıza, birçok il, ilçe eş başkanımız ve çalışanımıza, TJA aktivistlerine saldırdılar, görevden aldılar, tutukladılar!
 
Meydanlara çıkan, adalet isteyen, haklı taleplerini haykıran hatta dans eden kadınlara bir bütün halinde yöneldiler, saldırdılar! Çünkü korkuyorlar! Kadınlar bu iktidarın korkulu rüyasıdır!
 
KADINLAR MÜCADELEYİ YÜKSELTTİ
 
Kadınların kararlı mücadelesinden, kadınların cesaretinden, kadınların değiştirme gücünden korkuyorlar. Kadınların hakikat bilincinden korkuyorlar. Kadınların demokratik iktidara yürüyüşünden korkuyorlar.
 
Kadınların savaş karşıtlığından, kadınların barıştan ve yeni yaşamdan yana koydukları tavırdan, kadınların çözüm arayışından korkuyorlar. Çünkü onlar da biliyor ki; kadın isterse her şey değişir, kadın isterse sonsuz sandıkları iktidarları tuzla buz olur. Çünkü onlar da biliyorlar; bütün baskılarına, bütün zalimliklerine rağmen 2019 yılı kadınların mücadele ve kazanım yılıydı. 2019 yılını sevgili Leyla Güven’in tecrite karşı başlattığı açlık grevi ile karşılamıştık. Bu direniş sayısız kadının ve beyaz leçekli anaların tavizsiz direnişiyle başarıya ulaştı. Kadınlar büyük bir coşku ve direnişle 31 Mart seçimlerine girdiler ve bütün engellemelerine rağmen HDP ile belediye eş başkanlıklarını tekrar kazandılar. Kadınlar zindanlardaki duruşlarıyla, tarihi savunmalarıyla, sözleriyle, kadın özgürlük mücadelesine kattıkları güç ve verdikleri moralle direndiler. Kadınlar 2019’da adalet için mücadeleyi daha da yükselttiler, alanları hiç terk etmediler. Bütün saldırılarına rağmen 8 Mart gece yürüyüşünde kadınlar Taksim’deydiler.
 
25 Kasım’da kadınlar protestoları ve bütün talepleriyle meydanları doldurdular! Erkek sisteme meydan okudular. Nafaka hakkı ve İstanbul sözleşmesinin uygulanması için kadınlar her yerdeydiler. HDP çatısı altında kadınlar meclis kürsüsündeydiler, yasama faaliyetlerinde, siyaset alanındaki mücadeledeydiler, sokaktaydılar, direnişteydiler. Şili’den Rojava’ya; Amed’den İstanbul’a bütün kadınlar erkek iktidar sömürüsüne karşı ayaktaydılar. Kadınlar dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de Las Tesis dansı ile itirazdaydılar.
 
2020 ZAFER YILI OLACAKTIR
 
Kadınlar IŞİD karanlığının coğrafik egemenliğini bitirdiler. Çok inanarak söylüyorum sevgili arkadaşlar. 2019 kadınların direniş yılıydı, 2020 de kadınların zafer yılı olacaktır. İktidar şunu iyi bilsin ki bu meydan boş değildir, bu ülke sahipsiz değildir. Bizler HDP olarak ve bu ülkenin aydınlık geleceğine doğru yol alan kadınlar olarak durmayacağız, mücadele edeceğiz. Bu nedenle medyasından, iktidarına, faşist ittifakından, faşizmin bütün kurum ve kuruluşlarına karşı; kadınlarında demokratik tutum ve hedeflerde; faşizme karşı hep birlikte eşitlik ve özgürlük mücadelesinde birleşmesi elzemdir. Faşizme karşı mücadelemiz, yürek birliğimiz ile emek birliğimiz ile mücadele birliğimiz ile güç kazanır, zafer kazanır. Güç birliğimiz ve dayanışmamız biz kadınların öncülüğünde halkları mutlaka ama mutlaka zafere ulaştıracaktır.
 
Evet, farkındayız; bu sorumluluk çok büyük, bu görev çok ağırdır. Fakat bizim bu rolü üstlenirken bize güç verecek çok fazla haklılığımız ve çok köklü bir mücadele tarihimiz var. Cesaretimiz var, inancımız var.
 
Kadınların cesareti onların karanlığını mutlaka yenecektir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın; faşizmin kara kışını kadınların getireceği rengarenk bir demokrasi baharı bitirecektir.
 
HDP KADIN HAKLARINI YÜKSELTECEK
 
AKP-MHP faşist bloğu sonlarının yaklaştığını ve demokratik mücadelenin yükseldiğini gördükçe korkmakta, korktukça daha da saldırganlaşmaktadır. Seçimle, tamamen demokratik usullerle, milyonlarca seçmenin en meşru oylarıyla kazandığımız belediyelere kayyım atamak siyasi darbedir. Halkın iradesini, kanun dışılıkla zapt etmeye kalkışmanın başka hiçbir adı yoktur. Bu kayyım darbelerinin temelde üç nedeni var. Birincisi; Seçme, seçilme ve yönetmeyi Kürtlerin demokratik meşru hakkı olarak görmüyorlar.  Kürt hür iradesi ile seçime katılıp kendi kentini kendi yerleşkesini kendisi yönetsin istemiyorlar. İkincisi; ise kadın kazanımlarımızın ortadan kaldırılmasıdır. Başta eş başkanlık sistemimiz olmak üzere; kadınların eşit temsiliyetinden, kadınların siyaset hakkından, kadınların irade sahibi olmasından son derece rahatsız oluyorlar. Çünkü onlar da biliyorlar ki kadınlar HDP ile birlikte yol almaya devam edeceklerdir! Kadınlar HDP ile birlikte kadın kazanımlarını arttıracaklar, kadın haklarını layık olduğu mertebeye yükselteceklerdir.
 
HER YERDE KANAL İSTİYORLAR
 
Bir üçüncü husus ise; rant meselesidir! AKP’nin görevlendirdiği onlarca müfettişle de teyitlidir ki; HDP’li belediyelerin hiçbirinde yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet, haksız ihale ve rant devşirme yoktur. Halkın bir tek kuruşunu hiçbir fırsatçıya, hiçbir yandaşa peşkeş çekmiyoruz, yedirtmiyoruz! Onlarsa yedikleriyle, vurgunlarıyla, talanlarıyla doymuyorlar. Sadece kendi belediyeleri yeterli gelmiyor çünkü. Büyükşehir belediyelerini de kaybettiler. 31 Mart ve 23 Haziran’da bunların batıdaki büyük rant musluklarını halk kapattı. Rahatsızlıklarının nedeni budur. HDP olduğu sürece halkın payından çaldırmayacağımızı çok iyi biliyorlar. İşte bu nedenle kayyımları hırsızlık ve yolsuzluk için gönderiyorlar. Aslında onlar sadece İstanbul’da değil onlarda olmayan her belediyeden kendi ceplerine bir kanal döşemek istiyorlar.
 
Yolsuzluk kanalı yapmak istiyorlar. Kanalcı kayyımların, hırsız kayyımların belediyelerimizdeki tek işlevi budur. Onların tüm bu hukuk dışı saldırılarına karşı bizler dünyaya ilham verecek mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz, yine dünyaya ilham verecek demokratik yerel yönetim ve eş başkanlık sistemimizde ısrar edeceğiz.
 
EZBERLERİNİ BOZACAĞIZ
 
Halkımıza ait olanı geri halkımıza teslim edinceye kadar bu mücadele kesintisiz sürecektir. Biz kadınlar tekçi erkek iktidarın tüm ezberlerini bozacağız. Tek adam rejimi rahatsız olsa da kadın eş başkanlar, kadın vekiller HDP ile beraber her zaman var olacak ve her seçimde sayımız, gücümüz, etkimiz, katlanarak artacaktır! Çoğala çoğa, büyüye büyüye geleceğiz. Parlamentonun rengi HDP ile değişiyor HDP ile daha fazla değişmeye devam edecektir. Yerel yönetimlerimizin rengi HDP ile değişiyor daha fazla değişmeye devam edecektir. Her seçimde daha fazla şehre, daha fazla ilçeye, daha fazla beldeye kadın eli değecek, kadın siyaseti rengini verecektir. Kadınlar eş başkanlık sistemiyle yaşadığı kentte daha fazla nefes alacak, hak sahibi olacak söz sahibi olacaktır. HDP olarak siyasetin her kademesine, yaşamın her alanına, kamusal alana kadının iradesini mutlaka taşıyacağız. Göreceksiniz, bu mücadelenin sonunda HDP’nin öncülük ettiği bu yolda kadınlar hak ettiği eşit temsiliyeti siyasette de, kamusal alanda da yaşamda da her yerde kazanacaktır. Bunun için sadece kararlılığa, örgütlülüğe ve daha çok çalışmaya daha çok mücadeleye ihtiyacımız var. Tek çare bizdedir, tek kurtuluş bizim, öz mücadelemizdedir. Bulunduğumuz her yerde kadın duyarlılığı ve kadın bilinciyle mücadelemizi örgütleyelim, erkek egemen sistemin karanlığını yenelim. İçinde bulunduğumuz yüz yıl inanın ki kadınların yüzyılıdır. Yaşadığımız asra kadınların mücadelesi, kazanımları ve zaferi damgasını vuracaktır. Kadınlar sınırları aşan mücadeleleriyle yaşadığı her yeri değiştirecek ve dönüştürecektir. Bundan kaçış yoktur. Ben bu vesileyle bütün kadınları 23 Şubatta gerçekleştireceğimiz büyük kongremize çağırıyor birlik olmaya güç vermeye davet ediyorum. Hepinize büyük başarılar diliyorum.”

Diğer başlıklar

09:07 Kayyım belediyeyi aile şirketine çevirdi: Yeğeni Kent AŞ.’nin başına getirdi
09:06 Oğluyla bir saat görüşmek için 745 kilometre yol gitmek zorunda
09:05 Kürtçe eğitmenler beraat etti
09:04 Cezaevinde kol saatine de yasak getirildi
09:03 KHK hukuksuzluğunun somut hikayesi: Ölümünden 10 ay sonra işe iade edildi
09:02 Mahalleli plastik fabrikasına karşı birlik oldu
09:02 Prof. Dr. Atmış: ‘Orman kurduk’ basit bir aldatmadır
09:02 Sürücü: Çocuk istismarının sorumlusu devlettir
09:00 18 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
17/02/2020
23:51 Isınmak için evinde mangal yakan kişi hayatını kaybetti
23:41 Van’da 4.1 büyüklüğünde deprem
23:22 Rusya ve Türkiye Suriye'de ortak devriye gerçekleştirdi
22:59 Esad: İdlib'in kurtarılması savaşı kuzeyden gelen boş seslere rağmen devam edecek
22:49 Bursa'da doğalgaz servisinde çalışan DAİŞ’li gözaltına alındı!
22:41 Bitlis'te trafik kazası:2 ölü, 3 yaralı
22:10 Evinde kitap ve dergi bulunduran 10 öğrenciye 7 buçuk yıl hapis cezası
21:44 Mardin’de gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
21:42 Bornova Kadın Platformu kuruldu
21:33 Gazeteci Nuh Köklü anıldı
21:20 Af Örgütü’nden Gezi davası açıklaması
21:11 14 barodan Kanal İstanbul projesine iptal davası
20:35 HDP’li Dede cezaevlerindeki hak ihlallerini meclise taşıdı
20:21 Trans kadın Esra Ateş katledildiği yerde anıldı
20:14 HDP’den Mahmut Alınak açıklaması
19:59 İstanbul’da üniversite öğrencisi genç intihar etti
19:42 BM’den İdlib için ateşkes çağrısı
19:23 İzmir’de iş cinayeti
19:15 AB, Libya'ya silah ambargosunu kontrol altına alacak
18:50 Roboski katliamı protestosuna önce beraat sonra ceza!
18:46 AA'nın ‘terörist’ diye lanse ettiği PM üyesi tutuklandı
18:32 Türk ve Rus heyetlerin görüşmesi yarın devam edecek
18:16 Cizre’de gözaltına alınan 12 kişi serbest
18:13 Kaymakamlık binasında intihar eden Kılıç defnedildi
17:43 İstanbul’da gözaltına alınanlar serbest
17:39 Evrensel gazetesi İmtiyaz Sahibi yaşamını yitirdi
17:11 Şırnak Valiliği'nden intihar eden Kılıç açıklaması
17:08 HDP’nin kongre için bildiri dağıtımına valilik yasağı
17:04 Diyarbakır’da araç yayaya çarptı
16:49 Diyarbakır ve Dersim’de gözaltına alınan 27 kişi serbest bırakıldı
16:37 Alınak'ın suç iddiası hakimlikte 'örgüt üyeliği'nden 302'ye çevrildi
16:35 Diyarbakır’da bir uzman çavuş intihar etti
16:31 AKP’li Üsküdar Belediyesi'nin usulsüzlüğü protesto edildi
16:29 Erdoğan’a 5 kuruşluk dava
16:19 Metin Yüksel suikastı Meclis gündeminde
15:46 Mahmut Alınak tutuklandı
15:21 Elazığ'da 4.4 büyüklüğünde deprem
15:18 Demirtaş’ın Leylan kitabı suç unsuru sayıldı
15:16 Öcalan'a ilişkin ortak açıklama: Tecrit işkencedir, kaldırılsın
15:12 Sağlık örgütlerinden Beyaz Miting çağrısı
14:57 Hakkari Belediye Eşbaşkanı Karaman tahliye edilmedi
14:45 HDP’nin kongre açıklaması engellendi
14:28 Sağlık meslek örgütleri: Şiddet varsa hizmet yok
14:12 Kaymakamlık binasından atlayan yurttaş yaşamını yitirdi
14:02 Mardin'de 15 Şubat gözaltılarına tepki
13:57 Ferhat Tunç müzik yaşamının 40'ncı yılını kutladı
13:51 Bütçe ‘müdahalelerle’ fazla verdi
13:50 Adana'da Gezi açıklaması: Arkadaşlarımızı aramızdan alanlar yargılansın
13:50 Oluç: İktidar 2023’e kadar bu koltukta oturamayacak
13:36 Kadınlardan 8 Mart çağrısı: Krize ve şiddete karşı isyandayız
13:35 Hindistan büyükelçisi dışişlerine çağrıldı
13:34 İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok partisinden istifa etti
13:17 Yüksekova'da kar kalınlığı 6 metreyi geçti
12:47 Gizli tanık: Parlak gazetecidir
12:03 HDP'li eşbaşkana sosyal medyadan tehdit
11:54 Van'da iş merkezinin çatısı çöktü
11:44 Demirtaş’tan HDP kongresine çağrı
11:37 Karamollaoğlu: FETÖ’nün siyasi ayağı AK Parti'nin kendisidir
11:36 Valiliğe göre Hıristiyan mezarlarını çocuklar tahrip etmiş!
11:22 Sarısaç'ın aracından alınan HDP PM üyesi adliyeye getirildi
11:18 HDP delegesi EGO otobüsüyle kaçırıldı
11:16 AA dünyanın çevresini dolaşıp Ağrı'ya geldi!
11:14 Okul müdürünü yaralayan güvenlik görevlisi intihar girişiminde bulundu
11:12 TÜİK verilerine göre Türkiye'nin yarısı mutsuz
10:51 İdlib'deki HTŞ'liler ailelerini Efrin'e yerleştiriyor
10:49 Bankacılık düzenlemesine HDP’den şerh: Tekel kurmaya çalışıyor
10:42 Van'da 343 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı
10:42 Alınak'ın kitabının gelirini Tunç ailesine bağışlaması suç oldu
10:21 ‘Xewna Şevek Havînê’ Ankara'da izleyiciyle buluşacak
09:00 Mahmur'daki ambargo 8'inci ayda: Hastaneye götürülemediği için ölenler var
09:00 Cudi'nin dağ keçileri avcıların hedefinde!
09:00 Rize Cezaevi'nde koğuş bahçesine boş mermi kovanları atılıyor
09:00 17 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
16/02/2020
21:53 ‘Siya Avê’ belgeselinin gösterimi yapıldı
21:18 Van’da 4.7 büyüklüğünde deprem
20:53 Suriye rejimi Halep genelinde kontrolü ele geçirdi
19:30 Şırnak’ta gözaltına alınan 4 kişi serbest bırakıldı
19:24 Gezi için ortak bildiri: Ben de oradaydım
18:53 Ruhani’den Türkiye’ye: Soçi Mutabakatı'ndan vazgeçilmemeli
18:33 Osman Kavala için sosyal medya kampanyası
18:20 İran’da 6.0 büyüklüğünde deprem
18:17 Dersim'de gözaltına alınan öğrenciler açlık grevine başladı
18:12 Erciş’te bir genç intihar etti
18:02 Van'da kadın mücadelesi konulu söyleşi
17:57 Konya’da bir şoför geçinemediği için intihar etti
17:47 CHP kongresinde cinsiyetçi ifadeler tepkiye neden oldu
17:42 Psikolog Aykıl: İstismarı önlemenin yolu çocuk haklarını bilmekten geçer
17:29 Urfa’da gözaltına alınan 12 kişi serbest bırakıldı
17:26 Valilik Şırnak’ta yaşanan darp olayının görüntülerini yayınladı
17:22 Kurtulan: Gelin kongrede boyun eğmeyeceğimizi gösterelim
17:17 Karçik’in darp edilmesine tepki gösteren Oluç: Yapılanlar haydutluktur