2000'li yıllardan bugüne insan hakları konuşuldu

MERSİN – Mersin’de düzenlenen “İki Binli Yıllarda İnsan Hakları…” panelinde konuşan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, dünden farklı olarak bugün “hak ihlallerinin kabul eden ve inkar etmeyen” bir devlet anlayışıyla karşı karşıya olduklarını söyledi. TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise, “Bu topraklarda her gün bu iktidar bize insan hakları ihlalleri izlettiriyor” dedi.
 
Mersin’de  “İki Binli Yıllarda İnsan Hakları…” panelinde konuşan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, 90’lı süreçlerdeki hak ihlalleri ile bugün ki hak ihlalleri arasındaki farkı “Devlet evet biz yaptık, yaparız” şeklinde özetledi. TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı da, “Bu topraklarda her gün bu iktidar bize insan hakları ihlalleri izlettiriyor” dedi.
 
Mersin’de İnsan Hakları Haftası’nda “İki Binli Yıllarda İnsan Hakları…” başlıklı bir panel düzenlendi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi ile Wernicke Korsakofflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi tarafından organize edilen panel, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı.
 
Moderatörlüğünü Zeynep Kaya’nın yaptığı panelde konuşmacı olarak İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, 19 Aralık Katliamı tanığı Hasan Gülbahar, Wernicke Korsakoff hastası Bekir Sıtkı Keçeci, Görüşmüştür Temsilcisi Adil Okay ve Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen yer aldı. 
 
Birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri tarafından takip edilen panel öncesinde Türkiye’nin yakın tarihinde yaşanan kimi insan hakları mağduriyetlerini konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sonrasında barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan panelde ilk olarak 19 Aralık Katliamı tanığı Hasan Gülbahar konuştu.
 
‘AMAÇ BİAT KÜLTÜRÜYDÜ’
 
Hasan Gülbahar, tanık ettiği katliam ile sonrasındaki işkencelerde yaşamını yitirenler ve yaralananların yaşadığı travmalardan bahsetti. 19 Aralık katliamının iktidar tarafından daha öncesinden planlanıp, tüm hazırlıkların yapıldığını söyleyen Gülbahar, her dönemde iktidarların muhaliflere karşı baskı ve işkencelerle biat kültürünü aşılamayı hedeflediğini ifade etti.
 
‘MÜCADELE ETMELİYİZ’
 
Wernicke Korsakoff hastası Bekir Sıtkı Keçeci ise, 12 Eylül dönemi itibariyle uzun yıllar boyunca cezaevlerinde maruz kaldığı işkence ve baskılardan bahsetti. Cezaevlerindeki uygulamalara karşı girmiş olduğu ölüm oruçlarıyla Wernicke Korsakoff hastalığına yakalandığını anlatan Keçeci, girmiş oldukları eylemin dünyada bir ilk olduğunu ve çok fazla ölümlerin yaşandığına belirtti.
 
Devlet baskısının gün geçtikçe arttığını belirten Keçeci, “Bugün baskılardan dolayı mücadeleden gerilemeye başlamış durumdayız. Bugün iktidarlar doğaya, insana karşı aslında her şeye karşı savaş açmıştır. Buna karşı mücadele etmeliyiz” dedi.
 
‘CEZAEVLERİNDE DURUM AYNI’
 
19 Aralık döneminde cezaevlerinde gelişen baskılar sonrası hastanelere getirilen tutukluların durumuna dair bilgiler veren Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen de, cezaevlerindeki uygulamaların bugün de aynı şekilde sürdüğünü belirtti.
 
‘ÇOK FAZLA HAK İHLALİ VAR’
 
Görülmüştür Ekibi’nin kurucularından olan Adil Okay ise, 2000’li yıllarda başlayan sürecin bugünde kalıcılaşan Olağanüstü Hal uygulamalarıyla devam ettiğini kaydetti. Okay, “Ülkemizde hak ihlali geçtiğimiz gün 17 bin faili meçhul insanın olayına ilişkin dava görüldü. Onlar teker teker beraat etti. Yine yakın tarihte Roboski katliamı yaşandı. Gazeteciler cezaevlerine konuluyor hatta öldürülüyor. Bu ülkede anlayacağınız çok fazla hak ihlalleri var. Kapitalist düzen insan hak ihlallerini doğuruyor. İktidarlar ise sermaye için hak ihlallerini doğuruyor ” dedi.
 
‘21. YÜZYIL CANAVARLAR ÇAĞI’
 
TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise, devletlerin insanlığa karşı suçlar işledikleri 21. yüzyılı “canavarlar çağı” olarak adlandırdıklarını söyleyerek sözlerine başladı. 
 
Hak ihlallerinin geldiği boyutun cezaevlerindeki doluluk oranlarıyla eş değer olduğunu söyleyen Fincancı, “Türkiye 21. yüzyılda ilk katliamlarını cezaevleri ile başlattı. 19 Aralık katliamı bunlardan biridir. Bu katliamda sayısız birçok insan yakılarak katledildi. Bu topraklarda her gün bu iktidar bize insan hakları ihlalleri izlettiriyor. 21. yüzyılda Roboski katliamı ile yeni yıla merhaba dediler insanlar. Roboski bizim kırılma noktalarımızdan biridir. Bizim bu ülkede kırılan çok noktamız var. 19 Aralık olayları da bu kırılmaların başlangıçlarından biriydi. Bu katliamlardan sonra artık evlerimize girdiler” dedi.
 
Fincancı, ikinci kırılma noktasının ise insanların biat etmemek için sokağa döküldüğü ‘Gezi’ olayları olduğunu belirtti.
 
Fincancı, devamında şunları söyledi: “2015 yılının 7 Haziran’ı sonrası ülkenin birçok yerinde bombalar patladı. Daha sonra sokağa çıkma süreçleri yaşandı. En uzun sokağa çıkma yasaklarından biri de Cizre’ydi. Bu olaylardan sonra binlerce insan yerinden yurdundan edilmişti. Bu iktidar insan hak ihlallerinden mutluluk duyuyordu tüm bunlar karşısında. Cuma günü görülen Ankara’da  JİTEM davası da hak ihlaliydi. Bu davada sanıkların beraat etmeleri çok önemli değil, biz toplumsal adalet mekanizması içinde onları teşhir eder ve gerçek adaleti sağlayabiliriz. Bizler ta ki iktidarın fahişesi haline gelen hukuku değiştirip, toplumsal adaleti geliştirene kadar, insanı özne kılana kadar hak ihlalleri sonlanana kadar mücadele etmeyi sürdüreceğiz.” 
 
‘BİZİ AYRIŞTIRMAYA ÇALIŞTILAR AMA BAŞARAMADILAR’
 
Ülkede hak ihlallerinin en fazla 1990’lı yıllarda başladığını ve halan sürdüğünü dile getiren İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin de, dernek olarak o tarihten bu yana ciddi anlamda mücadele ettiklerini kaydetti.
 
1990 yıllarında hak ihlallerinin Kürdistan’da ciddi boyutlara ulaştığını hatırlatan Keskin, “Kürt sorunu ve bölgede yaşananları dile getirmek için yapmış olduğumuz çalışmaları ve Kürt halkına dönük saldırıları dile getirdiğimizde bize ‘Kürt derneği, Kürtçü, PKK destekçisi’ falan demeye başladılar. Oysa İHD sömürülen çocuğa, şiddet gören kadına kadar her ihlali dile getirir. Biz Kürdistan’da yaşananları dile getirdiğimizden kaynaklı bizi ayrıştırmaya çalıştılar ama başaramadılar. Kürt sorunu tartışılıyorsa bu bizden dolayıdır. O dönemde biliyoruz ki faili meçhuller, kontra gerillalar, Özel Harp Dairesi, JİTEM gibi örgütler insanları ortadan kaybediyorlardı” ifadelerini kullandı.
 
‘DEVLET ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRILIYOR’
 
Keskin, 90’lardaki fiziki saldırılar ile bugün ki saldırılar arasındaki tek farkın ise “failler” olduğunu vurguladı.
 
Bugün saldırılar gerçekleştirenlerin olayları kabul eden ve inkar etmeyen bir anlayışla savunduklarına dikkat çeken Keskin, “Eskiden insanlar kaybedildiğinde muhatap aradığımızda herkes ‘biz yapmadık’ diyordu ama bugün ‘biz yaptık’ diyorlar, ‘yaparız’ diyorlar. Bakın bugün jandarma ve polis istihbaratları çeşitli isimlerle sosyal medyada sayfalar açıp, insanlara izlettiriyorlar. Şiddet bugün devlet tarafından meşrulaştırıldı. Devlet her yerde bütün kurumlarda bunları yayınlıyor. Bugün televizyon ve dizilerde çok net bir şekilde gösteriyorlar.  90’larda kaybeden öldüren devlet, bugün gözaltına alıp tutukluyor” dedi.
 
 
 

Diğer başlıklar

14:18 İzmir’de gözaltına alınan 20 kişi mahkemeye sevk edildi
14:16 'Elazığ Cezaevinde ihlaller sistematik bir biçimde sürüyor'
13:56 Yüklenici firma: Sinyalizasyon olmadan çalıştıramazsınız
Mahkeme başkanı: Gayet çalışıyor arkadaşım
13:43 'AKP- MHP iktidarına boyun eğmeyeceğiz'
12:46 Uğur Mumcu anıldı
12:42 Erdoğan: Libya’daki kaos tüm Akdeniz havzasını etkileyecektir
12:26 Mahkeme başkanından müştekiye: Korkunun ecele faydası yok
12:23 İhbar iddiasıyla ev basan polis: HDP önündeki ailelere katılın
12:15 Temelli: Demokratik Cumhuriyet'i hep birlikte inşa etmeliyiz
12:03 Demirtaş ve Zeydan’dan HDP'ye 4 öneri: Zulüm tarihini ters yüz etmenin zamanı gelmiştir
11:58 Van TUHAY-DER’e polis baskını: Çok sayıda gözaltı
11:57 Van’a kar yağdı: Kayyım ve AKP yönetimindeki belediyeler sınıfta kaldı
11:49 Gazeteci Osman Akın’a ceza
11:44 ABD, Irak'taki üslerine patriot konuşlandırıyor
11:43 'Pergal' Diyarbakır'da izleyiciyle buluştu
11:37 Buldan: Yeni yaşam olacağız
10:55 HDP’nin kongre öncesi son konferansı başladı
10:53 Tekirdağ F Tipi’nde tutuklulara kitap verilmiyor
10:21 Ceren Damar duruşması öncesi kadınlardan açıklama: Artık yeter diyoruz!
10:13 8 yaşındaki çocuğun ölümü ile ilgili savcılık ek ifade alacak
10:07 Doğalgaz faturasına öfke dinmiyor
09:36 Evrensel çalışanlarının sarı basın kartları iptal edildi
09:21 Afyon Cezaevi yönetimi falaka işkenecesini 'yeniyiz' gerekçesiyle savundu
09:20 1 Eylül eylemine katılanlara verilen ceza 'hukuka aykırı' bulundu
09:19 Mültezimlerden varlık yönetim firmalarına: Bunlar yasal tefeci
09:17 Aileyi tehdit eden polisler işini yapmış!
09:16 Türkiye BM’ye ‘kuvvetler ayrılığı’ ve ‘demokrasi’ iddiasıyla gidiyor
09:03 7 yeni film vizyonda
09:02 Köylüler 'yasak' nedeniyle hayvancılık yapamaz hale geldi
09:02 Kobanê’de yazılan tarihin direniş mayası
09:01 Şehriban Çatı'nın ailesi: Katil en ağır şekilde cezalandırılsın
09:01 'Kürt kadınları ulusal birlik için öncü rolünü üstlenecek'
09:00 Turistik Çarşı’da kepenkler iniyor!
09:00 İstismara 'evlilik yoluyla af' tasarısı kadınların hedefinde
09:00 19 yıl geçti ancak halen kayıplar: Dosya bir kez daha AİHM’de
09:00 Daş: Birlik olmadan kurtuluş olmaz
09:00 Beraatla ihraç edildi, karşı dava sürerken göreve iade edildi
09:00 24 OCAK 2020 GÜNDEMİ
23/01/2020
23:32 Merkel İstanbul'a geldi
22:05 HDP’li Özsoy zırhlı araç ölümlerini Soylu’ya sordu
21:35 66 barodan ortak ‘İyidil’ açıklaması
21:13 İzmirli kadınlar Gülistan Doku için bir araya geldi
19:13 HDP, AB Türkiye Raportörü Amor ile görüştü
19:08 HDP PM Üyesi Bağcık ve 12 kişi tutuklandı
18:25 Merve Kotan davası görüldü
18:02 Katledilen öğretmen Kübra Aşkın'ın davası ertelendi
17:45 HRW: Suriye’de Türkiye destekli gruplar çok sayıda hak ihlalinde bulundu
17:34 Gergerlioğlu: OHAL Komisyonu insanları aldatma komisyonudur
17:05 Öldürülen kaymakamın yakın koruması ‘Emniyet amiri öldürttü’ demiş!
16:53 Küçük Hüseyin'in katil zanlısı ifade vermedi
16:40 'Savaşa hayır' dediği için tutuklanan Esin Kavruk’a tahliye
16:34 5 ilde kar ve sağanak yağış bekleniyor
16:33 Özçelik ailesine taziye ziyareti
16:32 Mahkeme başkanından gazeteciye: Savunmanı sonlandırırım
16:29 TTB ve 47 tabip odasından ortak açıklama: İstismara evlilik affı kabul edilemez
16:11 Polisin yerde sürüklediği Barış Annesi hakkında yeni bir soruşturma
16:00 HDP Sözcüsü Kubilay’a 301’den soruşturma
15:23 Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
15:18 SES: Grup Yorum üyeleriyle görüşülsün
15:15 KESK: OHAL Komisyonu lağvedilmeli
14:57 ‘Kürdistan’ yazılı broşüre takipsizlik
14:17 Birleşik Metal-İş’ten son çağrı: Grev kapıda
14:08 Türkiye’nin yolsuzluk algı endeksi gerilemeye devam ediyor
14:06 Akdemir’in duruşması ertelendi
13:55 Yeni Demokrasi gazetesine toplatma kararı
13:52 Cizre'de HDP'lilerin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü
13:44 Kürt siyasetçi Bulgaristan’da gözaltına alındı
12:28 YSK’nin son üyesi de belli oldu
11:53 Skandal kayyım kararı Danıştay'a taşındı
11:48 ‘Bitlis’te güvenlik gerekçesiyle kesilen ağaçlar toprağa gömülüyor’
11:43 KÜRDSİAD davasında yakalama kararı
11:40 Gazeteci Kırkaya: Akit hedef gösterdikten sonra dava açıldı
10:54 Van'daki 'eylem ve etkinlik yasağı' yine uzatıldı
10:16 HDP’li Önlü: Demokratik Cumhuriyeti inşa edecek kadroları açığa çıkaracağız
10:16 Açlık grevine destek verenlere açılan soruşturmaya takipsizlik
10:12 Torba kanun Meclis'ten geçmeden yönetmelik değiştirildi
10:08 Ankara’da 4.5 şiddetinde deprem
10:04 Şa Performans İzmir'de sahne alacak
10:03 Çınar’da 8 yaşındaki çocuk ölü bulundu
09:32 Tarihin üstüne beton döküldü: Rapor istenmedi, bilirkişi incelemedi
09:23 Asrın Hukuk Bürosu’ndan AYM’ye İmralı başvurusu
09:16 'Devlet aklı birleşip Dersim'de kadınlara savaş açtı'
09:13 Amedspor Başkanı Kılavuz: Ciddi bir kuşatma altındayız, takıma sahip çıkın
09:10 Nuriye Gülmen'den Grup Yorum için çağrı
09:06 Siyasetçilerden Kanal İstanbul yorumu: Borç yükü onlarca yıla yayılacak
09:06 Kürtçe öğrenen Trabzonlu: Dil algımızı da değiştirecek
09:05 8 bin yıllık tarih maden ocaklarının tehdidi altında
09:04 'Vergi değil haraç alıyorlar'
09:02 Kayyımın müdürü 11 yıl cezaya rağmen tutuklanmadı
09:00 Yazar İşler: Asimilasyon evimizin içerisine kadar sirayet etti
09:00 23 OCAK 2020 GÜNDEMİ
22/01/2020
23:15 İran'da 5.2 büyüklüğünde deprem
22:32 Manisa’da 5.4 büyüklüğünde deprem
22:19 Trablus ve çevresi uçuşa yasak bölge ilan edildi
22:02 Kırıkkale Üniversite Hastanesi’nde 20’den fazla hasta görme yetisini kaybetti
21:03 İhraçlara karşı yapılan oturma eylemi 132. haftasında
20:20 Trump, Salih ve Barzani ile görüştü
20:13 Türkiye ‘2019 Demokrasi Endeksi Raporu’nda 110. sırada
20:05 Kayıp Gülistan Doku’yu arama çalışmaları 18. gününde
19:57 Libya Ulusal Ordusu Türkiye’ye ait İHA düşürdü