2000'li yıllardan bugüne insan hakları konuşuldu

MERSİN – Mersin’de düzenlenen “İki Binli Yıllarda İnsan Hakları…” panelinde konuşan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, dünden farklı olarak bugün “hak ihlallerinin kabul eden ve inkar etmeyen” bir devlet anlayışıyla karşı karşıya olduklarını söyledi. TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise, “Bu topraklarda her gün bu iktidar bize insan hakları ihlalleri izlettiriyor” dedi.
 
Mersin’de  “İki Binli Yıllarda İnsan Hakları…” panelinde konuşan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, 90’lı süreçlerdeki hak ihlalleri ile bugün ki hak ihlalleri arasındaki farkı “Devlet evet biz yaptık, yaparız” şeklinde özetledi. TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı da, “Bu topraklarda her gün bu iktidar bize insan hakları ihlalleri izlettiriyor” dedi.
 
Mersin’de İnsan Hakları Haftası’nda “İki Binli Yıllarda İnsan Hakları…” başlıklı bir panel düzenlendi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi ile Wernicke Korsakofflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi tarafından organize edilen panel, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı.
 
Moderatörlüğünü Zeynep Kaya’nın yaptığı panelde konuşmacı olarak İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, 19 Aralık Katliamı tanığı Hasan Gülbahar, Wernicke Korsakoff hastası Bekir Sıtkı Keçeci, Görüşmüştür Temsilcisi Adil Okay ve Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen yer aldı. 
 
Birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri tarafından takip edilen panel öncesinde Türkiye’nin yakın tarihinde yaşanan kimi insan hakları mağduriyetlerini konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sonrasında barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan panelde ilk olarak 19 Aralık Katliamı tanığı Hasan Gülbahar konuştu.
 
‘AMAÇ BİAT KÜLTÜRÜYDÜ’
 
Hasan Gülbahar, tanık ettiği katliam ile sonrasındaki işkencelerde yaşamını yitirenler ve yaralananların yaşadığı travmalardan bahsetti. 19 Aralık katliamının iktidar tarafından daha öncesinden planlanıp, tüm hazırlıkların yapıldığını söyleyen Gülbahar, her dönemde iktidarların muhaliflere karşı baskı ve işkencelerle biat kültürünü aşılamayı hedeflediğini ifade etti.
 
‘MÜCADELE ETMELİYİZ’
 
Wernicke Korsakoff hastası Bekir Sıtkı Keçeci ise, 12 Eylül dönemi itibariyle uzun yıllar boyunca cezaevlerinde maruz kaldığı işkence ve baskılardan bahsetti. Cezaevlerindeki uygulamalara karşı girmiş olduğu ölüm oruçlarıyla Wernicke Korsakoff hastalığına yakalandığını anlatan Keçeci, girmiş oldukları eylemin dünyada bir ilk olduğunu ve çok fazla ölümlerin yaşandığına belirtti.
 
Devlet baskısının gün geçtikçe arttığını belirten Keçeci, “Bugün baskılardan dolayı mücadeleden gerilemeye başlamış durumdayız. Bugün iktidarlar doğaya, insana karşı aslında her şeye karşı savaş açmıştır. Buna karşı mücadele etmeliyiz” dedi.
 
‘CEZAEVLERİNDE DURUM AYNI’
 
19 Aralık döneminde cezaevlerinde gelişen baskılar sonrası hastanelere getirilen tutukluların durumuna dair bilgiler veren Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen de, cezaevlerindeki uygulamaların bugün de aynı şekilde sürdüğünü belirtti.
 
‘ÇOK FAZLA HAK İHLALİ VAR’
 
Görülmüştür Ekibi’nin kurucularından olan Adil Okay ise, 2000’li yıllarda başlayan sürecin bugünde kalıcılaşan Olağanüstü Hal uygulamalarıyla devam ettiğini kaydetti. Okay, “Ülkemizde hak ihlali geçtiğimiz gün 17 bin faili meçhul insanın olayına ilişkin dava görüldü. Onlar teker teker beraat etti. Yine yakın tarihte Roboski katliamı yaşandı. Gazeteciler cezaevlerine konuluyor hatta öldürülüyor. Bu ülkede anlayacağınız çok fazla hak ihlalleri var. Kapitalist düzen insan hak ihlallerini doğuruyor. İktidarlar ise sermaye için hak ihlallerini doğuruyor ” dedi.
 
‘21. YÜZYIL CANAVARLAR ÇAĞI’
 
TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise, devletlerin insanlığa karşı suçlar işledikleri 21. yüzyılı “canavarlar çağı” olarak adlandırdıklarını söyleyerek sözlerine başladı. 
 
Hak ihlallerinin geldiği boyutun cezaevlerindeki doluluk oranlarıyla eş değer olduğunu söyleyen Fincancı, “Türkiye 21. yüzyılda ilk katliamlarını cezaevleri ile başlattı. 19 Aralık katliamı bunlardan biridir. Bu katliamda sayısız birçok insan yakılarak katledildi. Bu topraklarda her gün bu iktidar bize insan hakları ihlalleri izlettiriyor. 21. yüzyılda Roboski katliamı ile yeni yıla merhaba dediler insanlar. Roboski bizim kırılma noktalarımızdan biridir. Bizim bu ülkede kırılan çok noktamız var. 19 Aralık olayları da bu kırılmaların başlangıçlarından biriydi. Bu katliamlardan sonra artık evlerimize girdiler” dedi.
 
Fincancı, ikinci kırılma noktasının ise insanların biat etmemek için sokağa döküldüğü ‘Gezi’ olayları olduğunu belirtti.
 
Fincancı, devamında şunları söyledi: “2015 yılının 7 Haziran’ı sonrası ülkenin birçok yerinde bombalar patladı. Daha sonra sokağa çıkma süreçleri yaşandı. En uzun sokağa çıkma yasaklarından biri de Cizre’ydi. Bu olaylardan sonra binlerce insan yerinden yurdundan edilmişti. Bu iktidar insan hak ihlallerinden mutluluk duyuyordu tüm bunlar karşısında. Cuma günü görülen Ankara’da  JİTEM davası da hak ihlaliydi. Bu davada sanıkların beraat etmeleri çok önemli değil, biz toplumsal adalet mekanizması içinde onları teşhir eder ve gerçek adaleti sağlayabiliriz. Bizler ta ki iktidarın fahişesi haline gelen hukuku değiştirip, toplumsal adaleti geliştirene kadar, insanı özne kılana kadar hak ihlalleri sonlanana kadar mücadele etmeyi sürdüreceğiz.” 
 
‘BİZİ AYRIŞTIRMAYA ÇALIŞTILAR AMA BAŞARAMADILAR’
 
Ülkede hak ihlallerinin en fazla 1990’lı yıllarda başladığını ve halan sürdüğünü dile getiren İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin de, dernek olarak o tarihten bu yana ciddi anlamda mücadele ettiklerini kaydetti.
 
1990 yıllarında hak ihlallerinin Kürdistan’da ciddi boyutlara ulaştığını hatırlatan Keskin, “Kürt sorunu ve bölgede yaşananları dile getirmek için yapmış olduğumuz çalışmaları ve Kürt halkına dönük saldırıları dile getirdiğimizde bize ‘Kürt derneği, Kürtçü, PKK destekçisi’ falan demeye başladılar. Oysa İHD sömürülen çocuğa, şiddet gören kadına kadar her ihlali dile getirir. Biz Kürdistan’da yaşananları dile getirdiğimizden kaynaklı bizi ayrıştırmaya çalıştılar ama başaramadılar. Kürt sorunu tartışılıyorsa bu bizden dolayıdır. O dönemde biliyoruz ki faili meçhuller, kontra gerillalar, Özel Harp Dairesi, JİTEM gibi örgütler insanları ortadan kaybediyorlardı” ifadelerini kullandı.
 
‘DEVLET ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRILIYOR’
 
Keskin, 90’lardaki fiziki saldırılar ile bugün ki saldırılar arasındaki tek farkın ise “failler” olduğunu vurguladı.
 
Bugün saldırılar gerçekleştirenlerin olayları kabul eden ve inkar etmeyen bir anlayışla savunduklarına dikkat çeken Keskin, “Eskiden insanlar kaybedildiğinde muhatap aradığımızda herkes ‘biz yapmadık’ diyordu ama bugün ‘biz yaptık’ diyorlar, ‘yaparız’ diyorlar. Bakın bugün jandarma ve polis istihbaratları çeşitli isimlerle sosyal medyada sayfalar açıp, insanlara izlettiriyorlar. Şiddet bugün devlet tarafından meşrulaştırıldı. Devlet her yerde bütün kurumlarda bunları yayınlıyor. Bugün televizyon ve dizilerde çok net bir şekilde gösteriyorlar.  90’larda kaybeden öldüren devlet, bugün gözaltına alıp tutukluyor” dedi.
 
 
 

Diğer başlıklar

09/08/2020
23:10 Bulgaristan’daki yangın Türkiye sınırına vardı
23:02 CHP Kadın Kolları Başkanı Nazlıaka oldu
22:25 Hesekê’de 14 bin kişinin yaşadığı kampta yangın çıktı
21:46 Türkiye’de bin 182 yeni vaka
21:25 Gabar’da yangın kontrol altına alındı
21:16 Aileler arasındaki kavgaya askerden silahlı müdahale: 2 yaralı
20:30 Mardin'de sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
20:16 Beyrut’ta halk yeniden sokaklarda
19:47 Sağlık Bakanı: Temaslı kişilerde pozitif oranı arttı
19:30 Lübnan'da bir bakan daha istifa etti
18:49 Beyrut’ta kayıp 21 kişi için umutlar tükendi
18:34 Erdoğan: Türkiye'yi yüzyılın lider ülkelerinden biri yapmanın hayalini kuruyoruz
18:04 100 gündür iç bulaş görülmedi
17:55 Grup Yorum’a polis müdahalesi
17:32 Güney Kore’de aşırı yağışlar can alıyor: En az 30 ölü
17:11 Davutoğlu Diyarbakır’da konuştu: Kürt sorunu eşit vatandaşlıkla çözülebilir
16:51 Kızılırmak’a giren 2 çocuk boğuldu, baba kayıp
16:26 Aram Tigran ezgileriyle anıldı
16:02 Karakoçan’da orman yangını
15:46 Yüzde 80 engelli baba ile oğluna polis şiddeti iddiası
15:20 Kuran Kursu hocası boşanma aşamasındaki kadını ve ailesini ağır yaraladı
15:15 Amedspor kongresini gerçekleştiremedi
15:02 Yakılan mezarlık ağıtlar eşliğinde temizlendi
14:24 Karabük’te bir köy karantinaya alındı
14:05 DBP kongresinde tecride tepki
13:54 HDP Gençlik Meclisi üyeleri 3 gündür gözaltında
13:53 Munzur Gözleri için imza kampanyası
13:52 İnce: Önümüzdeki hafta her şeyi açıklayacağım
13:15 Lübnan Enformasyon Bakanı istifa etti
12:47 Xwebûn’un 34’üncü sayısı çıktı
11:29 Eyüpsultan’da üst geçit çöktü
10:22 Mardin'de çatışmalar sürüyor
10:21 Beyrut’ta ‘patlama’ protestosu: 1 ölü, 490 yaralı
10:00 Feqiyê Teyran’ın seveni çok sahip çıkanı yok
09:30 Yürekli: CPT artık gözlem ve tespit dışında adım atmalı
09:11 Ekonomistler: ‘Yarına Allah kerim’ politikası uygulanıyor
09:09 Rojava'da ‘birlik’ neden ağır ilerliyor?
09:08 'Doku’nun kaybedilme, kaçırılma ve öldürülme ihtimalleri üzerinde durulmalı'
09:06 Mısır Çarşısı’nda turist ve dolar durgunluğu
09:05 Mardin esnafı: Artık çorba bile kaynamıyor
09:03 Çavuşlu tesislerin istilası altında
09:00 09 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
08:47 İstanbul'da yolcu otobüsü yoldan çıktı: 5 ölü, 25 yaralı
08/08/2020
23:53 Mazıdağı kırsalında çatışma ve sokağa çıkma yasağı
23:51 Kurt taziyeleri karıştırdı
23:44 Hindistan’daki uçak kazasında ölü sayısı 18’e yükseldi
23:14 Adana'da bir genç daha serbest bırakıldı
21:51 MSB: Bir asker hayatını kaybetti
21:38 Şırnak ve Mardin'de orman yangınları
21:22 Can kaybı 5 bin 829’a yükseldi
20:21 Lübnan'da halk Dışişleri Bakanlığı'nı bastı
19:16 Zaynal Abarakov'un polis babası açığa alındı
18:55 ‘Düş Yolcuları Adalet Plaketleri’ töreni bir kez daha engellendi
18:42 Sakarya’da erkek şiddeti: 2 ölü, 4 yaralı
17:56 İşçilerden Dardanel ürünlerini boykot çağrısı
17:22 Hafriyat kamyonunun çarptığı diğer çocuk da yaşamını yitirdi
16:12 Bitlis’te yangın bir köyde kontrol altına alındı, bir köyde sürüyor
16:09 Demirtaş'ın buzdolabı talebi reddedildi
15:57 Gençler Zilan için pedal çevirdi
15:56 İzmir'de konser ve açık alan etkinliklerine yasak
15:52 Munzur Özgür Aksın Meclisi: İzin vermeyeceğiz
15:45 Jandarma Kürtçe mevlidi kesti: Ya Türkçe ya Arapça oku
15:36 Valiliğe Kaz Dağı başvurusu
15:06 ‘Gazeteci Tepe'nin failleri yargılansın’
14:57 Adana'da bir genç daha gözaltına alındı
14:55 Adana’da gözaltılara tepki
14:42 Eğitim Sen’den araştırma: 18 milyon öğrenci, 1 milyon eğitimci hedefte
14:34 İskenderun’da ‘tedbirlere uyalım’ çağrısı
14:27 Darp var rapor yok
14:02 Rapora rağmen bırakılmayan Bulut'un durumuna dikkat çekildi
13:37 Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Sosyete damadını görevden al
13:21 Sincan’da 4 kadın tutuklunun sağlık durumu kritik
13:17 Gazeteci Tepe'nin annesi 27 yıldır adalet bekliyor
13:10 Paylan’dan Albayrak’a tek soruluk önerge: İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?
12:07 DEVA’dan 10 çözüm önerisi
12:05 DFG ve MKGP 3 gazeteciyi andı: Kalemlerini yerde bırakmayacağız
11:50 Marmara cezaevleri hak ihlalleri raporu açıklandı
11:40 600’üncü hafta: Son kayıp bulunana kadar mücadeleye devam
11:35 4 yaşındaki Miraç’tan 9 gündür haber alınamıyor
11:30 Garzan Mezarlığı'nın bulunduğu köyde yangın
11:01 Tutuklandıktan sonra ismi ‘gri listeye’ alındı
10:42 28 yıl oldu: Hüseyin Deniz’i unutmadık, unutturmayacağız
10:26 İzmir’de polisten şiddet gören kadınlar: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz
10:11 Manisa'da mobilya fabrikasında yangın
10:05 Karlıova’da kavga: Bir kadın yaralandı
09:54 HDK Eş Sözcüleri: Demokrasinin anahtarı tecridi kırmaktır
09:35 ‘Düş Yolcuları Adalet Plaketleri’ töreni yasaklandı
09:27 Dolardaki artışın görünmeyen yüzü: Gelir ve servet dağılımındaki adaletsizlik
09:05 Diyarbakır’da korona ne aşamada?
09:04 Eğitim Sen Genel Eğitim Sekreteri: Okullar için hiçbir hazırlık yok
09:03 'Acil önlemler alınmazsa salgının kontrol edilemez noktaya gelecek'
09:03 ÇAYKUR'a karşı üreticinin yanında
09:00 Yangınlarla hafıza yok ediliyor
09:00 08 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
07/08/2020
23:10 Diyarbakır’da 346 sağlık çalışanı enfekte oldu
22:43 Bitlis'te 4.6 büyüklüğünde deprem
22:34 Kuzey ve Doğu Suriye’de Kovid-19’dan 3’üncü ölüm
22:16 Rakkalı aşiret: QSD etrafında kenetlenelim
21:13 7 gardiyan tarafından darp edilen tutuklu 2 gündür açlık grevinde
20:33 Son 24 saatte 1185 yeni tanı