Operasyona tepkiler: Her koşulda savaşa hayır

img

İSTANBUL – Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı operasyonu değerlendiren TİHV ESP ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, “Hep birlikte bu savaşa hayır demek ve her koşulda tepki göstermek zorundayız” dedi. 

 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırısına tepkiler artarak devam ediyor. Şimdiye kadar en az 11 sivilin yaşamını yitirdiği operasyonda çok sayıda sivil de yaralandı. Operasyona tepki gösteren Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve Yeşiller ve Sol Gelecek Parti Eşsözcüsü Eylem Tuncaelli, barış gereksinimine dikkati çekti.  
 
‘SAVAŞA OLUMLU BAKMIYORUZ’ 
 
TİHV Başkanı Fincancı, yürütülen her türlü savaşa karşı olduğunu söyledi. Hem bir hekim olarak hem de İnsan Hakları Mücadelesi yürüten bir kurum olan TİHV olarak savaşa hiçbir şekilde olumlu yaklaşmayacaklarını dile getiren Fincancı, “Kaldı ki bölgede zaten emperyalist güçlerin işgal etme davranışının yaygın olduğunu Suriye’yi ve Ortadoğu’yu bir çatışma ortamına sürüklediğini biliyoruz. Onun ötesinde burada yürütülen bu kirli savaşın sonuçları hepinizin malumudur. Bugün 10 Ekim Ankara patlamasının dördüncü yılı. Burada yürütülen o kirli savaş sürecinde özellikle radikal İslamcı grupların beslenmesiyle birlikte ortaya çıkan tabloyu da hep birlikte yaşadık. Radikal İslamcı grupların eliyle defalarca Türkiye’nin değişik kentlerinde yine Avrupa’da saldırılar, patlamalar gerçekleşti. Üstelik Türkiye buna göz yumdu. Şimdi de var olan durum yenilgiye uğratılmış bu radikal İslamcı grupların yeniden desteklenmesi ve yeniden Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bize yönelik saldırgan tutumları görmek anlamına gelecektir” dedi. 
 
‘ŞİDDETİ KUTSAYAN BİR TUTUMDUR’
 
İktidarın bu süreci yalanlar üzerinde yürütmeye çalıştığını belirten Fincancı, “Tehdit olarak tanımlanan gruplar aslında bizim yüz yıllardır birlikte yaşadığımız insanlar” dedi. Saldırıların temel olarak sivilleri özelliklede kadın ve çocukları hedef aldığını vurgulayan Fincancı, “Böyle bir süreci 7 yıldır sürdüren, çocukların, kadınların bu saldırılarda ciddi bir şekilde terör görmesinin sorumlusu bir yanıyla Türkiye’dir. Şimdi Türkiye’deki egemen siyasi iradenin bu yaklaşımı ve kendini muhalefet olarak tarif eden gruplarında buna destek olması utanç verici. Bu aslında ölümü, şiddeti kutsayan bir tutumdur” diye belirtti. 
 
‘SAVAŞA HAYUR DEMEK ZORUNDAYIZ’ 
 
Saldırıların halklara değil tümüyle emperyalist çok uluslu şirketlere yarayan bir süreç olduğunu ifade eden Fincancı, “Zaten ilk adımı da Kaz Dağları ile ilgili mitingin iptali ile görüldüğünü de söyleyebiliriz. Hepsi birbiri ile yakından etkili. Çok uluslu şirketleri daha da zenginleştirmek ve dünya üzerindeki baskısını arttırmak amaçlı bir süreçtir. Savaş Türkiye’deki krize, Türkiye’de yaşanan tüm ahlaksızlıkları, hırsızlıkları da ört bas etmenin bir aracı. O yüzden hep birlikte bu savaşa hayır demek ve her koşulda tepki göstermek zorundayız” diye konuştu.
 
‘SAVAŞ İÇİNE ÇEKİLMESİNE KARŞI ÇIKACAĞIZ’ 
 
ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Türkiye’nin uzun süredir hayalini güttüğü bir askeri saldırı yaptığını, AKP-MHP bloğunun sarsılan toplumsal meşruiyetini ve kendi iç krizini savaşla çözmeye çalıştığını söyledi. Operasyonun çok ciddi risklerinin olduğunu vurgulayan Gümüştaş, operasyonun bütün sahası itibariyle bölgedeki halkların bütün kazanımlarını yerle bir etmeyi, bölgenin bütün yapısını değiştirmeyi hedeflediğinin altını çizdi. Bu yapı karşısında diğer güçlerle de ortak bir proje yürütüldüğüne değinen Gümüştaş, “Biz bunun karşısında bölgenin kazanımlarını, Rojava Devriminin kazanımlarını savunacağız. Aynı zamanda siyasi iktidarın Türkiye toplumunun yeniden bir savaş içerisine çekilmesine de karşı çıkacağız” dedi. 
 
‘SAVAŞA HAYIR DİYECEĞİZ’
 
10 Ekim ve Suruç katliamında yakınlarını yitiren, yaşayanlar olarak Suriye’ye dönük bu saldırının DAİŞ’i Türkiye sınırında komşu yapma ve memleketin iç sorunu haline getirme operasyonu olduğunun farkında olduklarını dile getiren Gümüştaş, “İŞİD’den cihatçı çetelerden oluşturulmuş bir Milli Suriye ordusunun bu ülke için yeniden katliamlar ve kıyım demek olduğunun farkındayız. Buna da karşı duracağız. Bunun karşısında da adalet mücadelesini sürdürdüğümüz gibi aynı zamanda bölgesel savaşa, Kürtlerle birlikte savaşa hayır diyeceğiz” diye ifade etti. “Türkiye muhalefeti AKP’yi geriletme ya da AKP’nin içinden çıkacak yeni bir parti ile yarılmasına odaklanmakla bu sorunu çözmez” diyen Gümüştaş,  “Esas siyasi çıkış noktası AKP’nin yarılmasından ya da bu bloğun gerilemesinden çok Kürt özgürlük mücadelesi, Kürt sorunu karşısında memleketin demokrasi güçlerinin birleşmesinden geçiyor. Eğer bu halka yakalanamaz, bu halka pratik mücadele sahasına dönüştürülemezse bir kazanım elde etmemiz söz konusu değil. Şuan da hükümetin savaş tezkeresini uzatması ve yeni başlattığı harekat karşısında oluşan durumda budur” diye konuştu.  Meclisten geçen teskereye değinen Gümüştaş, “Kürt özgürlük mücadelesi, Kürt halkının temel yaşamsal talepleri olunca mevcut devlet aklı yeniden devreye girmiş oluyor” dedi. 
 
 ‘AİLELER CHP’Lİ VEKİLLERİ YUHALADI’
 
10 Ekim katliamına anmaya katıldığını dile getiren Gümüştaş, anmada ailelerine duruşuna dikkati çekti: “10 Ekim aileleri anmaya katılan CHP’li vekillerini yuhaladı.  CHP’li vekiller protesto ile karşı karşıya kaldılar. Elbette alanda, anma içerisinde bulunan o acıları bizlerle anan vekillerin duruşundan ve orada bulunma gerekçelerinden bir kuşkumuz yok. Fakat halkımız katliamları da yaşayarak, bu sürecin bedellerini ödeyerek deneyimlemiş. Halkımız savaş tezkeresinin onaylanmasının yeni katliamlara davetiye çıkarmak olduğunu çok iyi biliyor. Ve anmanın dışında yeni katliamlar yaşanmaması için yeni bir mücadele gerektiğinin altını çiziyor. Bu doğru okunmalı. Bundan dönmek mümkün. Bu savaşa karşı bir duruş sergilemek hala mümkün. Bununda bütün yollarını geliştirmek bizler bakımından da temel bir görevi.”
 
‘SAVAŞA KARŞI DURMAK GEREKİYOR’ 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Parti Eşsözcüsü Eylem Tuncaelli ise, iktidara seslenerek bir çatışma bataklığına girilmeden hemen geri dönülmesi gerektiğini belirtti. Yeşil Sol Partisi olarak kendileri için asıl olanın barış olduğunu vurgulayan Tuncaelli, dünya tarihi boyunca savaşın hiçbir faydasının olmadığının görüldüğünü belirtti. Suriye’deki halkların can güvenliğinin sağlandığı bir ortam yaratılmasının kendileri için esas olduğunu dile getiren Tuncaelli, şunları ifade etti: “İlla barış inadına barış diyoruz. Buradaki kaynakların, bu ülkede yaşayan tüm insanların refahı için kullanılması gerekiyor. Bir savaşın için kullanılmasını istemiyorum. İç politikada da ciddi etkileri olacak bir savaştır. Özellikle kendi oylarını konsolide etmek için ve giden oyları geri çevirmek üzere Kürt halkını karşısına alarak yapılan bu hamleyi doğru bulmuyoruz. Asıl olan yaşamdır. İnsanların hem sınırların dışında hem de kendi sınırlarımızın içinde barış içinde yaşamasını istiyoruz. Bu iktidarın kayıp ettiği oyları tekrar konsolize edebilmek için yaptığı bir hamle olarak görüyorum. Düşmanlık savaş bize hiçbir fayda getirmeyecek. Barış ve birlikte yaşamı savunmak içinde bu savaşa karşı durmak gerekiyor.” 
 
Barışın sesisin çok daha güçlü çıkması gerektiğini sözlerine ekleyen Tuncaelli, “İlk hamle aslında meclisten bu tezkerenin uzatılmaması yönünde bir hamle olmalıydı. Sadece HDP ret oyu verdi. Doğruyu tek başımıza savunsak bile, doğru kendi doğruluğundan hiçbir şey eksiltmeyecektir. İnadına barış savunulmalı. Toplumsal muhalefet bu anlamıyla aynı saflarda durmalı” diye konuştu. 

Diğer başlıklar

09:50 Kadın derneğinin ‘gayri resmi üyesi’ iddiasıyla tutuklandılar
09:10 Üstün: Erdoğan, AK Parti’nin dağılmasını önlemek için Bahçeli’ye sarıldı
09:09 Musa Anter için kitap çalışması
09:08 Kadınlara yine kadınlar ses verdi
09:06 Doğan: Kurtuluş kültürel devrimle mümkün
09:04 Kadifekale’de tandırlar söndü!
09:04 ‘Tutuklamalar kadın mücadelesine müdahaledir’
09:04 Güney Amerika’da Kovid-19: Eşitsizlik, kriz ve sindemi
09:03 Kaldırıma gömülen cenazeler BM ve AİHM’e taşınıyor
09:01 Karadeniz'den 'birlikte durdurabiliriz' çağrısı
09:01 Gezi 7 yaşında: Ruhu asla tükenmez
09:01 25 yıldır tek talep: Kayıplar bulunsun, failler yargılansın
09:00 'Birlik olalım, mezarlara sahip çıkalım’
09:00 Sermaye kontrolleri krizi derinleştiriyor
09:00 27 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
00:02 4 günlük yasak sona erdi
26/05/2020
22:41 Polis şiddetinin yeni adresi Zeytinburnu
20:27 Urfa’da 8 bina daha karantinaya alındı
20:24 Özerk Yönetim yasakları 5 Haziran’a kadar uzattı
20:12 Türkiye’de can kaybı 4 bin 397’e yükseldi
19:38 Bir doktor daha koronadan hayatını kaybetti
19:30 Baraja düşen işçinin cenazesine ulaşıldı
17:53 Siirt'te traktör devrildi: 5 yaralı
17:25 Sağlıkçılardan dilekçe kampanyası
17:04 Silahla vurulan çocuk taburcu edildi
16:34 Karakoldan Gabar’a havan atışları
16:13 SOHR: Türkiye ve Rusya silahlı grupları Libya'ya taşıyor
15:57 Çorlu'da polisin darp ettiği aile o anları anlattı
15:36 Karantinadaki mahallede bir ölüm
15:34 Diyarbakır’dan ortak tepki: Sivil toplumu susturamazsınız
15:21 Kılıçdaroğlu’ndan Akşener’e bayram ziyareti
14:46 Dünyada Kovid-19: Salgında ikinci zirve uyarısı
13:58 Tıp öğrencileri koronavirüse yakalandı
13:51 Zrîng kaldırıma gömülen cenazeleri çizdi
12:35 Şüpheli asker ölümü Meclis gündeminde
11:56 Öcalan ‘çözüm’den hiç vazgeçmedi
10:35 Kadınlar: Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz
10:24 Polis ve bekçi şiddeti bu kez Sultanbeyli'de
10:15 Vali AKP’li başkandan ‘umre’ istedi
10:00 Van’da 18 bin kişi karantinada
09:59 Öldürülmeden önce emniyete başvurmuş
09:44 Siya Avê filmi erişime açıldı
09:19 800 yıllık çınara gözleri gibi bakıyorlar
09:18 ‘20 yıl dağlara, taşlara ağıtlar yaktım’
09:17 İhraçtan sonra solucan gübresi üretmeye başladı
09:17 Şeyh Said’in torunu: Saldırılara karşı bir olalım
09:14 Bir yıl geçti: Tecrit ortak mücadeleyle yıkılır
09:12 Gezen’in annesi: Tutuklulara sahip çıkalım
09:11 Tarım nefes alamaz hale getirildi
09:10 HES’lerle yaşam tutsak ediliyor
09:01 Hayvan pazarı açılsa da satış yok
09:01 Köyüne dönüp tavuk yetiştiriciliği yapıyor
09:01 Kilyos tepkisi: Bu utanca ortak olmamalıyız
09:01 Bülbül: Zulmü mezara kadar ulaştıysa o iktidar bitmiştir
09:00 26 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
07:44 Van'da yol kavgası: 13 yaralı
25/05/2020
22:28 Taziye çadırının kurulduğu mahallede koronadan ölüm
22:17 Polis şiddeti tavan yaptı
21:44 Sıtma ilacının klinik araştırmaları durduruldu
21:24 AKP’li meclis üyesinden tepki çeken paylaşım
21:10 Tutuklanan kadınlar: Mücadelemizin önünde durabilecek tek bir güç yoktur
20:57 987 kişiye korona tanısı
20:33 Efrîn’de 2 ayrı patlama
20:06 Rüzgâr çatıları uçurdu, evleri su bastı
19:57 Babacan: AKP’de nemalanma kavgası var
19:40 16 yaşındaki çocuk silahla vuruldu
19:31 HDP: Polis saldırısının takipçisi olacağız
18:51 Erdoğan: Gönül bağımızı güçlendirmek için 3 yıllık vakit var
18:28 Almanya’da önlemler 5 Temmuz’a kadar uzatıldı
16:40 Siyasi partiler video konferansla bayramlaştı
16:39 Urfa Barosu: Hukuk değil polis devleti var
16:03 Böbrek hastası Dilgeş ilaçlarını alamıyor
15:52 40 mahalle 11 gündür elektriksiz ve susuz
15:42 Van'da bir mahalle karantinaya alındı
15:41 Ahmet Türk: Ellerini sıkacak kimse kalmaz
15:26 Buldan kadınların bayramını kutladı
15:20 Bünyan’da tutuklulara: Türk’ün gücünü göreceksiniz
15:18 Ölüm orucundaki avukatlar için çağrı
15:15 Türkiye, Libya’ya Kenya uçağıyla asker taşıyor
14:38 Tepkiler üzerine polisler açığa alındı
14:18 Fırtına çatıları uçurdu
14:17 The Royal Society: Diğer salgın için hazırlıklı olalım
13:32 Bakanlık Rosa soruşturmasında müdahilliği değerlendirecek
13:26 İsrail uçağı 13 yıl sonra İstanbul’a indi
12:26 Aile hekimlerine dayanışma ziyareti
11:59 Yeneroğlu: Çocuklarımın yüzüne bakabilmek için AKP’den ayrıldım
11:43 Çığ altında kalan araçlar gün yüzüne çıktı
11:42 Van'da bir ev kundaklandı
11:20 Türbe ve mezarları tahrip edip bayrak astılar
09:21 Apê Musa 100 Yaşında!
09:09 Yaban mantarı toplanmaya başlandı
09:08 Aile içi istismarın engellenmesi için emsal karar
09:07 Hatimoğulları: Kürdün ölüsüne bunu yapan, dirisine neler yapmaz?
09:07 Destek alamayan çiftçi üretimi borçla yapıyor
09:06 Siyanürlü Atık Barajı felaketlere yol açacak
09:05 Hasta tutuklular ölüme terk edildi
09:05 Kadınlar: Bu yanlıştan dönün
09:03 Sanatçı Erkan Benli Nusaybin'i anlattı
09:03 6 bin yıllık rölyef yerinden sökülmeye çalışıldı
09:03 'Zulmün doruğa çıktığı yer'