Operasyona tepkiler: Her koşulda savaşa hayır

img

İSTANBUL – Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı operasyonu değerlendiren TİHV ESP ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, “Hep birlikte bu savaşa hayır demek ve her koşulda tepki göstermek zorundayız” dedi. 

 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırısına tepkiler artarak devam ediyor. Şimdiye kadar en az 11 sivilin yaşamını yitirdiği operasyonda çok sayıda sivil de yaralandı. Operasyona tepki gösteren Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve Yeşiller ve Sol Gelecek Parti Eşsözcüsü Eylem Tuncaelli, barış gereksinimine dikkati çekti.  
 
‘SAVAŞA OLUMLU BAKMIYORUZ’ 
 
TİHV Başkanı Fincancı, yürütülen her türlü savaşa karşı olduğunu söyledi. Hem bir hekim olarak hem de İnsan Hakları Mücadelesi yürüten bir kurum olan TİHV olarak savaşa hiçbir şekilde olumlu yaklaşmayacaklarını dile getiren Fincancı, “Kaldı ki bölgede zaten emperyalist güçlerin işgal etme davranışının yaygın olduğunu Suriye’yi ve Ortadoğu’yu bir çatışma ortamına sürüklediğini biliyoruz. Onun ötesinde burada yürütülen bu kirli savaşın sonuçları hepinizin malumudur. Bugün 10 Ekim Ankara patlamasının dördüncü yılı. Burada yürütülen o kirli savaş sürecinde özellikle radikal İslamcı grupların beslenmesiyle birlikte ortaya çıkan tabloyu da hep birlikte yaşadık. Radikal İslamcı grupların eliyle defalarca Türkiye’nin değişik kentlerinde yine Avrupa’da saldırılar, patlamalar gerçekleşti. Üstelik Türkiye buna göz yumdu. Şimdi de var olan durum yenilgiye uğratılmış bu radikal İslamcı grupların yeniden desteklenmesi ve yeniden Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bize yönelik saldırgan tutumları görmek anlamına gelecektir” dedi. 
 
‘ŞİDDETİ KUTSAYAN BİR TUTUMDUR’
 
İktidarın bu süreci yalanlar üzerinde yürütmeye çalıştığını belirten Fincancı, “Tehdit olarak tanımlanan gruplar aslında bizim yüz yıllardır birlikte yaşadığımız insanlar” dedi. Saldırıların temel olarak sivilleri özelliklede kadın ve çocukları hedef aldığını vurgulayan Fincancı, “Böyle bir süreci 7 yıldır sürdüren, çocukların, kadınların bu saldırılarda ciddi bir şekilde terör görmesinin sorumlusu bir yanıyla Türkiye’dir. Şimdi Türkiye’deki egemen siyasi iradenin bu yaklaşımı ve kendini muhalefet olarak tarif eden gruplarında buna destek olması utanç verici. Bu aslında ölümü, şiddeti kutsayan bir tutumdur” diye belirtti. 
 
‘SAVAŞA HAYUR DEMEK ZORUNDAYIZ’ 
 
Saldırıların halklara değil tümüyle emperyalist çok uluslu şirketlere yarayan bir süreç olduğunu ifade eden Fincancı, “Zaten ilk adımı da Kaz Dağları ile ilgili mitingin iptali ile görüldüğünü de söyleyebiliriz. Hepsi birbiri ile yakından etkili. Çok uluslu şirketleri daha da zenginleştirmek ve dünya üzerindeki baskısını arttırmak amaçlı bir süreçtir. Savaş Türkiye’deki krize, Türkiye’de yaşanan tüm ahlaksızlıkları, hırsızlıkları da ört bas etmenin bir aracı. O yüzden hep birlikte bu savaşa hayır demek ve her koşulda tepki göstermek zorundayız” diye konuştu.
 
‘SAVAŞ İÇİNE ÇEKİLMESİNE KARŞI ÇIKACAĞIZ’ 
 
ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Türkiye’nin uzun süredir hayalini güttüğü bir askeri saldırı yaptığını, AKP-MHP bloğunun sarsılan toplumsal meşruiyetini ve kendi iç krizini savaşla çözmeye çalıştığını söyledi. Operasyonun çok ciddi risklerinin olduğunu vurgulayan Gümüştaş, operasyonun bütün sahası itibariyle bölgedeki halkların bütün kazanımlarını yerle bir etmeyi, bölgenin bütün yapısını değiştirmeyi hedeflediğinin altını çizdi. Bu yapı karşısında diğer güçlerle de ortak bir proje yürütüldüğüne değinen Gümüştaş, “Biz bunun karşısında bölgenin kazanımlarını, Rojava Devriminin kazanımlarını savunacağız. Aynı zamanda siyasi iktidarın Türkiye toplumunun yeniden bir savaş içerisine çekilmesine de karşı çıkacağız” dedi. 
 
‘SAVAŞA HAYIR DİYECEĞİZ’
 
10 Ekim ve Suruç katliamında yakınlarını yitiren, yaşayanlar olarak Suriye’ye dönük bu saldırının DAİŞ’i Türkiye sınırında komşu yapma ve memleketin iç sorunu haline getirme operasyonu olduğunun farkında olduklarını dile getiren Gümüştaş, “İŞİD’den cihatçı çetelerden oluşturulmuş bir Milli Suriye ordusunun bu ülke için yeniden katliamlar ve kıyım demek olduğunun farkındayız. Buna da karşı duracağız. Bunun karşısında da adalet mücadelesini sürdürdüğümüz gibi aynı zamanda bölgesel savaşa, Kürtlerle birlikte savaşa hayır diyeceğiz” diye ifade etti. “Türkiye muhalefeti AKP’yi geriletme ya da AKP’nin içinden çıkacak yeni bir parti ile yarılmasına odaklanmakla bu sorunu çözmez” diyen Gümüştaş,  “Esas siyasi çıkış noktası AKP’nin yarılmasından ya da bu bloğun gerilemesinden çok Kürt özgürlük mücadelesi, Kürt sorunu karşısında memleketin demokrasi güçlerinin birleşmesinden geçiyor. Eğer bu halka yakalanamaz, bu halka pratik mücadele sahasına dönüştürülemezse bir kazanım elde etmemiz söz konusu değil. Şuan da hükümetin savaş tezkeresini uzatması ve yeni başlattığı harekat karşısında oluşan durumda budur” diye konuştu.  Meclisten geçen teskereye değinen Gümüştaş, “Kürt özgürlük mücadelesi, Kürt halkının temel yaşamsal talepleri olunca mevcut devlet aklı yeniden devreye girmiş oluyor” dedi. 
 
 ‘AİLELER CHP’Lİ VEKİLLERİ YUHALADI’
 
10 Ekim katliamına anmaya katıldığını dile getiren Gümüştaş, anmada ailelerine duruşuna dikkati çekti: “10 Ekim aileleri anmaya katılan CHP’li vekillerini yuhaladı.  CHP’li vekiller protesto ile karşı karşıya kaldılar. Elbette alanda, anma içerisinde bulunan o acıları bizlerle anan vekillerin duruşundan ve orada bulunma gerekçelerinden bir kuşkumuz yok. Fakat halkımız katliamları da yaşayarak, bu sürecin bedellerini ödeyerek deneyimlemiş. Halkımız savaş tezkeresinin onaylanmasının yeni katliamlara davetiye çıkarmak olduğunu çok iyi biliyor. Ve anmanın dışında yeni katliamlar yaşanmaması için yeni bir mücadele gerektiğinin altını çiziyor. Bu doğru okunmalı. Bundan dönmek mümkün. Bu savaşa karşı bir duruş sergilemek hala mümkün. Bununda bütün yollarını geliştirmek bizler bakımından da temel bir görevi.”
 
‘SAVAŞA KARŞI DURMAK GEREKİYOR’ 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Parti Eşsözcüsü Eylem Tuncaelli ise, iktidara seslenerek bir çatışma bataklığına girilmeden hemen geri dönülmesi gerektiğini belirtti. Yeşil Sol Partisi olarak kendileri için asıl olanın barış olduğunu vurgulayan Tuncaelli, dünya tarihi boyunca savaşın hiçbir faydasının olmadığının görüldüğünü belirtti. Suriye’deki halkların can güvenliğinin sağlandığı bir ortam yaratılmasının kendileri için esas olduğunu dile getiren Tuncaelli, şunları ifade etti: “İlla barış inadına barış diyoruz. Buradaki kaynakların, bu ülkede yaşayan tüm insanların refahı için kullanılması gerekiyor. Bir savaşın için kullanılmasını istemiyorum. İç politikada da ciddi etkileri olacak bir savaştır. Özellikle kendi oylarını konsolide etmek için ve giden oyları geri çevirmek üzere Kürt halkını karşısına alarak yapılan bu hamleyi doğru bulmuyoruz. Asıl olan yaşamdır. İnsanların hem sınırların dışında hem de kendi sınırlarımızın içinde barış içinde yaşamasını istiyoruz. Bu iktidarın kayıp ettiği oyları tekrar konsolize edebilmek için yaptığı bir hamle olarak görüyorum. Düşmanlık savaş bize hiçbir fayda getirmeyecek. Barış ve birlikte yaşamı savunmak içinde bu savaşa karşı durmak gerekiyor.” 
 
Barışın sesisin çok daha güçlü çıkması gerektiğini sözlerine ekleyen Tuncaelli, “İlk hamle aslında meclisten bu tezkerenin uzatılmaması yönünde bir hamle olmalıydı. Sadece HDP ret oyu verdi. Doğruyu tek başımıza savunsak bile, doğru kendi doğruluğundan hiçbir şey eksiltmeyecektir. İnadına barış savunulmalı. Toplumsal muhalefet bu anlamıyla aynı saflarda durmalı” diye konuştu. 

Diğer başlıklar

12:12 Diyarbakır’daki işveren örgütlerinden ‘savaşsız’ ekonomik kriz uyarısı
12:09 Suriye savaşının arka cephesi Urfa askeri bölgeye dönüştü
11:56 ‘Türkiye yaralılara müdahaleyi engelliyor’
11:55 KKP: Baskılara boyun eğmeyeceğiz
11:44 Medeni Yıldırım davasında ilerleme kaydedilmedi
11:41 HDP’den Perinçek’in gazetesine tekzip: Aydınlık yalanlarına bir yenisini ekledi
11:30 Bütçe açığı tahmini 138,9 milyar olarak belirlendi
11:16 İzmir’de toplu ulaşıma yüzde 13 zam
11:08 Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğrayan Yaşlı yaşadıklarını anlattı
11:07 Moodys: ABD'nin yaptırımları ekonomideki riskleri artırdı
11:06 Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: 300 binden fazla kişi evlerini terk etti
11:00 Davut Ecer'in cenazesi 4 ay sonra verildi
10:59 DAİŞ saldırısında kızını kaybeden Çevik: 5 yıl önce yaşanan acıların eşiğindeyiz
10:57 Kuzey ve Doğu Suriye direnişi dengeleri değiştiriyor
10:53 Gözaltındaki eşbaşkanlar savcılığa çıkarıldı
10:45 Urfalı kadınlar: Bugüne kadar Suriye'den Türkiye'ye saldırı olmadı
10:36 Gözaltındaki belediye eşbaşkanlarına kayyum protestoları soruldu
10:22 ‘Zılgıt çalarak onlarla savaştık’
10:18 Adana'da 13 gözaltı
10:15 KKP Genel Başkanı Çiftyürek’in adliyeye sevk edilmesi bekleniyor
10:08 Altan: IŞİD daha önce giremediği yerlere Türkiye eliyle girmeye çalışıyor
10:03 QSD Genel Komutanı Ebdî: Suriye ile önceliğimiz toprağımızı korumaktır
09:50 ‘Kürtler uzayda bile hak arasa Erdoğan engellemeye çalışacak’
09:41 Eğitim Sen Kadın Sekreteri: Çocuklara savaşı değil barışı öğretmek zorundayız
09:31 Paylan: Savaş yoksulların üzerinden finanse ediliyor
09:07 Çocuklar hikayeleri ve çizimleriyle haklarını anlattı
09:06 'Güvercinlerimiz bile gitti ama biz gitmeyeceğiz'
09:06 Van’daki STÖ’lerden çağrı: Bu savaşı bitirin
09:05 Deneyimli gazeteciler: Her yalan eninde sonunda iflas eder
09:04 Hasankeyf’te yıkım ve arkeolojik kazı bir arada
09:02 'Savaş canlıları ve yaşam alanları yok ediliyor'
09:00 Erdoğmuş: Kürtlerin üzerine basarak değil diyalogla bataklıktan çıkılabilir
09:00 17 EKİM 2019 GÜNDEMİ
02:11 Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketi yasalaştı
01:10 Hulusi Akar ABD heyeti ile görüştü
00:46 Beyaz Saray’daki ‘Suriye’ konulu toplantıda kavga çıktı
00:19 Merkel: DAİŞ yeniden canlanabilir
00:04 Meclis Başkanvekili Sancar hastaneye kaldırıldı
16/10/2019
23:56 Trump'ın Erdoğan’a gönderdiği mektup sızdırıldı
23:24 Burcu Çelik Özkan tahliye oldu
23:11 Kadın Deklarasyonu: İşgal saldırılarını derhal durdurun
23:01 Şık: Ekosistem çöküşe doğru gidiyor
22:49 Erdoğan 22 Ekim’de Soçi’ye gidecek
22:20 Şırnak'ın 53 köyünde eğitime 2 gün ara verildi
21:36 Adana'da bir çocuk tanık beyanlarıyla tutuklandı
21:32 Van halkı Suriye'ye yönelik saldırıları protesto etti
20:45 Erdoğan ve Türk yetkililere yönelik yaptırım tasarısı kabul edildi
20:32 Rusya ve Suriye rejim güçleri Kobanê’ye ulaştı
20:21 İHA muhabirinin gözaltına aldırdığı kişiler serbest bırakıldı
20:17 DİP toplantısı kaymakamlık kararıyla yasaklandı
19:56 Esad'ın Danışmanı: Kürtlere memnuniyetle yardım ederiz
19:52 Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 13 yaralı
19:38 Aldar Xelîl: Türkiye yasaklı silahlar kullanıyor
19:36 İHD İstanbul Şubesi’nden uluslararası kuruluşlara çağrı
19:16 Nusaybin Davası'nda yine ceza yağdı: Halk mahkemelerinde yargılanacaksınız
19:12 Eyn Îsa'daki DAİŞ kampı ateşe verildi
18:40 Bursa’da 5 kişi tutuklandı
18:28 HDP’lilerin savaş karşıtı eylemi engellendi
18:21 Urfa sınırında eğitime 2 gün ara
18:11 Trump: İhtilaf Türkiye ile Suriye arasında
18:06 Mersin'de 3 üniversite öğrencisi tutuklandı
18:00 İzmit’te kadın cinayeti
17:58 O’Brien ile Çavuşoğlu'nun görüşmesi iptal oldu
17:39 Eşbaşkanlar soruşturmasına gizlilik kararı
17:37 7 yaşından beri gözaltına alınan Amara Yürek tutuklandı
17:33 ‘Engelsiz Filmler Festivali’ Ankara'da başladı
17:10 Türkiye’ye silah satışını durduran ülkelere İsveç de eklendi
17:03 Oluç: Artık dünyanın bir Kürt sorunu var
17:02 IŞİD önergesi ‘kaba ve yaralayıcı’ denilerek iade edildi
17:02 Göç Platformu’ndan Nusaybin raporu
17:00 Federe Kürdistan'da Türk mallarına dönük boykot büyüyor
16:48 Nusaybin’de eğitime 2 gün daha ara verildi
16:47 HDP Genlik Meclisi üyelerinin gözaltına alınması protesto edildi
16:43 ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Erdoğan bu istilayı durdurmalı
16:37 İsviçre Federal Konsey’den Türkiye’ye kınama
16:28 Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Pircan gözaltına alındı
16:25 Viranşehir ve Urfa'da ambulans ve cenaze aracı hareketliliği
16:25 Adana Valiliği’nden yasak gerekçesi: Kamu düzenini bozacak
16:20 Cizre’deki sınır köyüne havan düştü: 3 yaralı
16:18 Arap köyü bombalandı: Çok sayıda ölü ve yaralı var
16:06 TBB’nin genel kurula gitmesi için yeterli sayıya ulaşıldı
16:05 Erdoğan bugün görüşmeyeceğini söylemiş!
15:59 BM’den Türkiye'ye ateşkes çağrısı
15:55 DTCF’deki gerginlik bugün de sürdü
15:37 Temelli Nusaybin'den seslendi: Türkiye Suriye'den elini çekmeli
15:13 Çavuşoğlu: Sahadaki kazanımlarımız için masada mücadele edeceğiz
15:13 Türk Hava Kurumu yönetimine kayyum atandı
15:10 Uber’in faaliyetleri durduruldu
14:57 Zel Dağı’nda başlayan yangın yayılıyor
14:53 HDP Erzincan eski il eşbaşkan gözaltına alındı
14:47 Kanser hastası 8 gündür gözaltında
14:35 Birecik’te sınır karakolu vuruldu
14:24 QSD katyuşa füzeleriyle yanıt verdi
14:16 Erdoğan ateşkes çağrılarına şart koştu: Güvenli bölgeden çıksınlar
14:01 Şule Çet davasında sanıkların tüm beyanları çürütüldü
13:51 Havalimanı çalışanına hakaret davasında karar çıktı
13:34 'Nüfusun yüzde 11'i açlık çekiyor'
13:28 Polis savaş karşıtı açıklamayı engelledi: Açıklama pencereden yapıldı
13:19 'İktidar savaşı topluma krizi unutturmak için kullanıyor'
13:18 Hastane çalışanları uyarıldı: Paylaşım yapmayın, bilgi vermeyin!