Çağlar Demirel 3 yıldır mahkeme yüzü görmüyor!

img

DİYARBAKIR - Kocaeli 1 No'lu F Tipi Cezaevinde tutuklu HDP eski milletvekili Çağlar Demirel,  yargılandığı davaya 3 yıldır SEGBİS ile bağlandığını belirtti. Savunmasını duruşma salonunda yapmak isteyen Demirel'in talebi bir kez daha mahkeme tarafından ret edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır eski Milletvekili Çağlar Demirel hakkında “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla yargılandığı davada, yerel mahkemenin verdiği 7 yıl 6 ay hapis cezası Antep İstinaf Mahkemesi’nce esastan bozuldu. Bunun üzerine Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dosyanın 4'üncü duruşması görüldü. Demirel tutuklu bulunduğu Kocaeli 1 No'lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden katıldığı duruşmada, avukatları Reyhan Yalçındağ, Mesut Beştaş ve Şeyhmus Bayhan hazır bulundu. Duruşmayı Demirel'in ailesi ve HDP Diyarbakır Milletvekilleri Saliha Aydeniz ve İmam Taşçıer de takip etti.

Saat 10.00'da başlaması beklenen duruşma SEGBİS bağlantısında yaşanan sorunlar nedeniyle öğleden sonra 16.00'da başladı. Bozma gerekçesi olan iddianamelerin dava dosyasıyla birleştirildiği ve Demirel'e tebliğ edildiğine dair gelen belgeleri dosya arasına koyan mahkeme, Demirel'in yüz yüze ilkesi gereği duruşmalarda bizzat bulunma istediğine ilişkin dilekçe sunduğunu belirtti.

SEGBİS bozuk olduğu için Demirel, cezaevinde bulunan başka bir SEGBİS odasına götürülse de SEGBİS'te sorunlar çözülemedi. Demirel birçok kez mahkeme başkanının sesini duyamadığını dile getirdi.

BOZUK SEGBİS YÜZ YÜZE İLKESİNİ SAĞLIYORMUŞ!

Birleşen iddianamelerin kabul kararının okunmasının ardından söz alan Demirel, duruşmaya bizzat katılma talebinde bulunduğunu hatırlatarak, yüz yüze ilkesi gereği mahkemenin talebini tekrar değerlendirmesini istedi. Demirel'in talebini değerlendiren mahkeme, SEGBİS sistemiyle de yüz yüze ilkesinin sağlanmış olduğunu ileri sürerek talebi reddetti.

'BİR CAMA KONUŞUYORUM'

Talebinin reddedilmesinin hukuka uygun olmadığını belirten Demirel, 3 yıldır bizzat duruşmada savunma yapmadığını hatırlatarak, savunma hakkının ihlal edildiğini söyledi. "Şuanda bir cama konuşuyorum ,sesinizi bile duyamıyorum" diyen Demirel, "Bu durumda nasıl sağlıklı savunma yapılabilir anlamış değilim. Mahkeme salonuna gelmek, söyleyeceklerimi bizzat size söylemek istiyorum. Avukatlarımla dahi görüşme imkanım yok. Savcının hazırladığı iddianameleri reddediyorum. Bu iddianamenin ne şekilde hazırlandığını size kanıtlarla sunmak istiyorum. İsmi geçen tanıklarla mahkeme huzurunda yüzleşmek istiyorum, beyanları tamamen yalandır" ifadelerini kullandı.

'SABIRLA 3 YILDIR BEKLİYORUM'

Yargılandığı dosyaya ve yeni birleşen iddianamelere ilişkin savunmalarını bizzat duruşma salonunda mahkemeyle paylaşmak istediğinin altını çizen Demirel, "Savunma yapmaktan kaçınmıyorum. 3 yıldır sabırla bekliyorum. Konuşmak istiyorum, orada konuşmak istiyorum. Diyarbakır'ın yüzde 78'inin oy verdiği partinin temsilcisi olarak konuşmak istiyorum" diye konuştu.

Savunma hakkını saklı tutarak hakkındaki bir kaç iddiaya yanıt veren Demirel, "Kürt, kadın ve siyasetçiyim. Şu anda bu kimliklerimle yargılanıyorum.  HDP tüm baskılara rağmen çözüldü mü diye bir sorun" dedi.

'YARGITAY SEGBİS DAYATMASINA KARŞI!'

Demirel'in avukatlarından Mesut Beştaş, bir sanığın SEGBİS'le dinlenilebileceğini, ancak ısrarla duruşma salonunda savunma yapmak isteyen birine SEGBİS dayatmanın  Yargıtay tarafından onaylanmadığını söyledi. Mahkemece 20 dakika boyunca okunan iddianamenin Demirel tarafından duyulmadığını belirten Beştaş, "Yüz yüze ilkesi yerine getirilmiş mi oluyor? Bir karar verildi ancak karar bozulduğu için yeni bir yargılama yapılmaktadır. Eğer şahıs kendisi adil yargılanmadığını kanaat getiriyor ve objektif nedenlere dayanıyorsa, siz adil yargılama yapmıyorsunuzdur. Bu müvekkilin talebi kabul edilmelidir. Talebinin kabul edilmesini talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Aynı cezaevinde bulunan HDP'li eski milletvekili Selma Irmak'a da SEGBİS dayatmasının olduğunu aktaran avukat Reyhan Yalçındağ ise, SEGBİS bağlantısında yaşanan sıkıntılar ve Demirel'in ısrarla duruşma salonunda savunma yapma talebinin tekrardan gözden geçirilmesini talep etti.

SAVCI MÜTALAASINI TEKRARLADI

Mütalaasını açıklayan iddia makamı, eksikliklerinin giderilmesini isteyerek, suçun CMK 100/3 maddesinde yer alan katalog suçlardan olması, kuvvetli suç şüphesi, ön görülen ceza miktarı ve adli kontrol tedbirinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle tutukluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

'BİR AN ÖNCE TAHLİYE EDİLMELİ'

Savcının mütalaasına karşı savunma yapan avukat Reyhan Yalçındağ, "Emniyet istediği için müvekkilim meclisten çıkar çıkmaz gözaltına alındı. 12 Aralık'ta yapılan ilk duruşmada ne müvekkilin ne de avukatların haberi oluyor. O gün müvekkil 11 fezleke için beyan veriyor. 11 fezlekenin tamamı müvekkilin mecliste ve dışarıda yaptığı konuşmalardır. Çağlar Demirel'e ilişkin tüm tutukluluk devam kararları hem kendi yasamıza hem de büyük dairenin kararına da aykırıdır. Biran önce tahliye edilmesini talep ediyoruz" dedi.

Diğer avukatlar Mesut Beştaş ve Şeyhmus Bayhan da Demirel'in tahliye edilmesi talebinde bulundu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Verilen kısa aranın ardından mahkeme heyeti, dosyayı esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak için savcılığa gönderilmesini ve suçun mahiyeti, mevcut delil durumu, kuvvetli suç şüphesi ve adli kontrol tedbirinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle Demirel'in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı Ekim'e erteledi.

Diğer başlıklar

21:19 Fed faiz indirimine gitti
20:50 İstanbul Valiliği: 315 kaçak yapı yıkıldı
20:40 KESK’liler: Kayyum politikasına son verin
20:34 Köylülerden taş ocağına karşı eylem
20:15 Cudi Dağı’nda yangın
20:08 Ankara’da kadınlar sokağa çıktı: Ölmek İstemiyoruz
19:48 Valilik Mardin’de yasağı uzattı
19:19 Küçükçekmece Belediyesi’nden TİS kararı
19:07 Engelli gazeteci Duran tahliye edildi
18:50 Çelik: Erken seçim diye birşey yok
18:40 Mikdat Örde’nin cenazesi 43 gün sonra teslim edildi
18:04 Ankara’da bir kadın bıçaklandı
17:45 Liberya’da yangın: 30 çocuk yaşamını yitirdi
17:34 HDP önünde oturan ailelerin ‘sitem’i!
17:13 HDP’nin ‘eşbaşkanlık sistemine’ dünyadaki kadınlardan destek
17:04 Trump Bolton yerine geçecek ismi belirledi
16:57 Ahmet Şık: Pelikan çetesinin yeni hedefi Adalet Bakanı Gül
16:42 HDP Van'da kongre çalışmasının startını verdi
16:42 Suruç ailelerinden Dersimli çocuklara kıyafet bağışı
15:46 ABD görevlisi Topuz tahliye edilmedi
15:39 AKP önünde bekleyen anne: Oğlumu devlete verdim ve devletten istiyorum
15:32 ‘Riskli Kişi Listesi’ Meclis’e taşındı
15:05 'Barış için gittik, sürüklenerek gözaltına alındık'
14:50 Yeni parti için tarih verdi
14:50 Temelli: Yargı sistemine karşı adalet arayışı sürüyor
14:36 HDP birçok kentten seslendi: Boyun eğmeyeceğiz
14:23 Sarısaç’tan AKP’ye diktatör Ceauşescu hatırlatması
14:03 Hatay'da 2 aile arasında kavga: 3 ölü, 3 yaralı
14:02 Erdoğan’dan ‘güvenli bölge’ açıklaması
14:01 Savur’da çocuklar kültür sanata doyacak
13:58 SES : İş kolları ayrılamaz
13:56 Hatay'daki orman yangını kontrol altına alındı
13:47 Kızıltepe JİTEM Davası gerekçeli kararı: İddialar soyut, kesin delil yok!
13:47 Cizre’de iki aile arasında kavga: En az 4 yaralı
13:33 İHD: Grup Yorum üyelerinin talepleri kabul edilsin
13:24 Yargıtay’dan KCK Ana Davası’nda 2 onama
13:22 Koğuşlara 15 günde 9 kez baskın yapıldı
13:11 AKP il binaları önünde eylemler yayılıyor
13:11 HDP Cizre binasına ‘kayyum’ ablukası
13:02 Tuzla'da deri fabrikasında yangın:Yaralılar var
12:58 İstanbul ormanlarında kaçak yapı yıkımı başladı
12:55 Isparta'da minibüs ile tarım aracı çarpıştı: 1 ölü
12:40 Kayıp oto galericinin cenazesi bulundu
12:10 Sanatçı Tunç hakkında bir yakalama kararı daha
12:08 ‘Soylu’nun geldiği gün kayyum planı yapıldı’
12:00 Türkiye'de borçlu oranı yüzde 70,4'e yükseldi
11:43 Fehim Işık: Suriye’de göstermelik bir anayasa sorunları çözmez
11:38 Demirtaş'ın avukatları: Yargı aracılığıyla muhalefet cezalandırılıyor
11:29 Ceylan: Derin bir senaryo ile ailelerin duyguları istismar ediliyor
11:10 HDP önündeki asker ailesi: Bizi kullanarak kahramanlık yapıyorlar