39 yıl oğlunu arayan Cumartesi Annesi Elmas Eren yaşamını yitirdi

img
İSTANBUL - Cumartesi Annesi Elmas Eren Avcılar’da bulunan evinde yaşamını yitirdi. Eren, 39 yıldır gözaltında kaybedilen oğlu Hayrettin Eren’in kemiklerine kavuşmak için mücadele ediyordu. 
 
Kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 751 haftadır Galatasaray Meydanı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde yaptıkları eylemle mücadele eden Cumartesi Anneleri’nden Elmas Eren de evladının kemiklerine kavuşmadan hayata veda etti. 
 
20 Kasım 1980’de İstanbul Haşim İşcan Geçidi’nde gözaltında kaybedilen oğlu Hayrettin Eren’in akıbetinin açıklanması için 39 yıldır mücadele eden Elmas Eren, Avcılar’da bulunan evinde yaşadığı rahatsızlık nedeniyle yaşamını yitirdi. 
 
39 YILLIK MÜCADELE 
 
Oğlu bir an olsun aklından çıkmayan anne Elmas Eren’in hikayesi her ne kadar 1933 yılında Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Emirorman köyünde dünyaya gözlerini açmasıyla başlasa da, oğlunun gözaltında kaybedilmesiyle bambaşka bir hale bürünüyor. 3 çocuklu bir ailenin evladı olan Eren, 1950 yılına geldiğinde Kemalettin Eren ile evlenir ve ilk çocukları Cemile 1951’de dünyaya gelir.  Eşi köyde yaşamak istemediği için İstanbul'a göç eden Eren ailesinin burada, hasreti burunlarında tutan ve son nefesine kadar onun özlemi ile yaşayacakları oğulları Hayrettin Eren (1954) dünyaya gelir. Takvim yaprakları 1957’yi ve 1964’ü gösterdiğinde ise çocukları İkbal ve Faruk Eren dünyaya gelir. 
 
Daha önce yaptığımız bir röportajda eşi Kemalettin’in emekli olduktan sonra oğulları Hayrettin'in çok istediği arabayı aldığını ifade eden Eren, oğlunun 21 Kasım 1980’de babasının aldığı arabayla Haşim İşcan Geçidi'ne arkadaşı Ahmet Öztürk ile buluşmak için gittiğini söyledi. Ancak, Öztürk’ün öncesinden yakalandığı için polislerin oraya karakol kurduğunu belirtti. Oğullarını arabası ile Karagümrük karakoluna götürüldüğünü söyleyen anne Eren, o günden sonra Hayrettin Eren’den bir daha haber alamadığını dile getirdi. 
 
 GİTMEDİĞİ YER KALMADI 
 
Tam da burada mücadelesi daha da anlam kazanır anne Elmas Eren’in. Oğullarından haber alamayan Eren ailesi başvurmadıkları yer bırakmıyor. Oğlundan iki gün haber alamayınca ve çocuklarının Haşim İşcan Geçidi'nde Ahmet Öztürk ve 6 arkadaşıyla gözaltına alınarak Karagümrük Polis Karakolu’na götürüldüğünü öğrenince eşi ile birlikte Karagümrük Karakolu'na giden anne Eren, burada oğullarının Gayrettepe 1'inci Şubede olduklarını öğrenir. Bunun üzerine Gayrettepe Karakolu’na giden aile, çocuklarının burada olmadığına dönük cevap alır. Tekrar Karagümrük Karakolu'na gittiklerinde ise oğlu Hayrettin Eren’in isminin olduğu sayfanın yırtılmış olduğunu görür. Anne Elmas Eren o günler için, “O günden beri koşuşturuyoruz. Gitmediğimiz yer kalmadı” dedi.
 
OĞULLARI FARUK DA GÖZALTINA ALINIR 
 
Anne Elmas Eren’in kayıp oğlu Hayrettin için koşturması sürerken, bu kez tarih 1982 olduğunda oğlu Faruk Eren gözaltına alınır. Anne Eren de bildirileri yakıp dışarıdaki çöp kutusuna attığı için oğlu ile birlikte gözaltına alınır. Eren, götürüldüğü karakolda Mehmet Ağar ile karşılaşır. Oğlu Hayrettin’in kaybedilmesinden sorumlu tuttuğu Ağar, anne Eren’in ifadesini alır. Burada Ağar tarafından kendisine oğlu Hayrettin Eren alaycı bir şekilde sorulur. Anne Eren, “Mehmet Ağar oğlumun yerini biliyor. Nerdeyse yerini söylesin” diyor. Anne Eren ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılırken oğlu Faruk Eren tutuklanır. Faruk’un tutuklanması ailenin daha zor günler geçirmesine neden olurken, aile ne oğulları Hayrettin’i aramaktan vazgeçer ne de cezaevinde olan oğullarını yalnız bırakmaktan. 
 
EVREN: SİZ BİLİYORSANIZ YERİNİ BİZE SÖYLEYİN 
 
Yağmur, çamur, yaz, kış demeden oğlu Hayrettin Eren'i arayan anne Eren, darbeci Kenan Evren’in 1983’ün Kurban Bayramı’nda Balıkesir’in Erdek ilçesini ziyaret edeceğini öğrenince, bir grup anne ile buraya gider. Kenan Evren kendileriyle görüşmeyi kabul etmeyince hazırladıkları dilekçeyi ismini hatırlamadığı bir emniyet amirine verir. Emniyet amiri ise, ailelere dilekçelerini Kenan Evren’e ileteceğine dair kendilerine söz verir. Bunun üzerine kalkıp döndüklerini belirten anne Elmas Eren, daha sonra kendilerine 3 nüsha Kenan Evren imzalı belgenin geldiğini ve bu belgede “Biz de arıyoruz.  Size geldiyse, siz biliyorsanız yerini bize bildirin. Biz size yardımcı olacağız" dendiğini söyledi. Eren, "Ben zaten oğlumun nerede olduğunu bilsem neden oraya gideyim. Kendimden zorum ne ki arayıp durayım” dedi. 
 
Daha sonra İstanbul Cumhuriyet Savcısı Enver Özdemir’e başvuruda bulunduklarını dile getiren Anne Eren, “Savcılık eşim Kemalettin Eren'e ‘Sen bu çocuğu niye arıyorsun. Sen bu çocuğu ararsan, bu çocuğun üstüne düşersen, 3 tane çocuğunu mahvedersin. Onları da yok edersin’ dedi. Eşim ise ‘Ben canımı da feda ederim yeter ki yerini bileyim’ diye cevap verdi. Ama konuşmasına fırsat verilmedi” dedi. 
 
‘KARANFİL KOYACAK MEZAR ARIYORUM’
 
Tarih 1985’e geldiğinde ise cezaevi kapılarını terk edemedikleri oğulları Faruk Eren cezaevinden çıkar; ailenin Hayrettin’i arama mücadelesi ise hiç durmadan devam eder. Bunun yanı sıra 1986’da kurulan Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) ve İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) kuruluşunda yerini alan anne Eren, kayınvalidesi yatalak olduğu için sık sık oturma eylemlerine katılamaz. Daha sonra kayınvalidesi vefat eden anne Eren, her ne kadar çok gitmek istese de kendi sağlık sorunları el vermediği için Cumartesi Meydanı'na ara ara gider. Ama oğlu Faruk ya da kızı İkbal muhakkak her hafta bu alanda yerlerini alarak annelerinin “Karanfil koyacak bir mezar arıyorum” arayışının devamcıları olur.
 
KAYIP OĞUL İÇİN HER SENE 'ASKERE GELSİN' DENİLDİ
 
Bir yandan ailenin Hayrettin’i arama mücadelesi sürerken, diğer yandan her sene askerlik zamanında Hayrettin Eren’in "asker kaçağı" olduğu gerekçesiyle evlerine polis gider ve askere gitmesi gerektiği söylenir. Oğul Eren’in gözaltına alındığını ve kayıp olduğunu anne her ne kadar anlatsa da Anne Eren’i dinlemeyen polisler, karakolda imza ve ifade verilmesini ister. Devletin tacizleri bununla da kalmaz ve bu kez annenin imzası ve ifadeye çok geldiğini belirten polis, hasta babanın imza vermesini ister. 2011 yılına kadar her sene Eren ailesinin kapısı bu gerekçeyle çalınarak acıları tazelenir.
 
DOLMA BAHÇEDE ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜ
 
Anne Elmas Eren, en son 12 Haziran 2011 genel seçimleri öncesi Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi'nde dönemin Başbakanı Erdoğan ile Cumartesi Anneleri ile birlikte görüşerek bu görüşmede Erdoğan’a “Oğlumun bir kemiğine razıyım” diyor.  Anne Eren bu görüşmeye dair ise şunları anlattı: “Şimdiki Cumhurbaşkanı'na gittim. 'Sen bu işin içinde değildin o zaman, sonra geldin; ama bu memleketi düzeltme iddiasıyla geldin. Şimdi biz senden çocuklarımızı istiyoruz' dedim. O da bize '6 Haziran geçsin hal edeceğiz' dedi. Ama halaoğlumun yerini söylemiyor." Eren, bu görüşmede ayrıca oğlu Hayrettin için askerlik zamanı polislerin kapısını çaldığını da Erdoğan’a söylediğini ve görüşmeden sonra askerlik için kapısının çalınmadığını söyledi. 
 
‘ACABA BENİM ÇOCUĞUM MU?’
 
Anne Eren, tarih 24 Ocak 2012’yi gösterdiğinde ise oğlu için günden güne eriyen eşi Kemalettin’i kaybeder. Hala taze kalan acılar bir yerden çıkan kemik parçası ya da uzun zamandır kimsenin haberi olmadığı birisiyle ilgili çıkan haberlerde anne Eren’in umutları yeşerip durur. Bu arada izlediği bir televizyon programında 37 senedir cezaevinde olan birinden bahsedildiğini ve bu kişiyi kimsenin sormadığı haberi ile karşılaşan anne Eren’in yüreği bir başka atmaya başlardı, “Allah’ım acaba benimki mi” diye. Bu tür panik atakları olduğunu kaydeden anne Eren, aslında alışmanın ne kadar zor olduğunu bir kez daha gösterecek şu cümleleri sarf ederdi yüreği acıyarak, “Alışmam lazım; ama alışamıyorum. Çok zor durumdayım bilmiyorum sonum ne olacak.”
 
HALA SAĞ GELECEK UMUDU TAŞIYORDU
 
 Oğlu Hayrettin için, “Keşke kavuşsam. Burnumun direği sızlıyor aklıma gelince” diyen anne Eren, “Yerini bilen kişi bana getirsin onu. Yavrum gelsin ve onu görmek istiyorum. Kim biliyorsa yerini söylesin, göndersin bana.  Adresini versinler ben bu halim ile giderim. Ne yapacağımı şaşırdım kaldım. Kolay mı 37 senedir bu acıyı çekiyorum. Allah kimsenin başına böyle bir şey getirmesin. Başına gelenlere de Allah sabır versin. Başka diyecek bir şey yok” sözleriyle yaşadığı acıyı özetlemişti.

Diğer başlıklar

09:02 Güneşin doğuşuyla Erek Dağı'nın yolunu tutuyor
09:01 Kayyımın mağdur ettiği işçiler: Bu işkence artık bitsin
09:00 Barış Annesi'ne 106 soruşturma
09:00 Bit Pazarı da evin önü de yasak
09:00 Prof. Tolunay: Doğaya müdahale bumerang gibidir
09:00 02 HAZİRAN 2020 GÜNDEMİ
08:40 Yaralanan askerlerden 2’si yaşamını yitirdi
01/06/2020
23:40 Gezi'de yaşamını yitiren Atakan anıldı
23:30 Siirt’te zırhlı araç devrildi
22:27 Kalın ve O’Brien telefonda görüştü
21:46 Bahçeli’den erken seçim açıklaması
21:42 Washington’da 2 günlük sokağa çıkma yasağı
21:08 'Sağlıklı bir yaşam için doğa talanına son verin'
21:03 Mardin'de şüpheli kadın ölümü
20:50 Emek ve Demokrasi Güçleri’nden Gezi anması
20:30 Gabar Dağı’na havan atışları
20:21 Taksim Dayanışması: Gezi özgürlük ve adalet umududur
20:04 Barış Annesi Tekin hayatını kaybetti
20:00 Türkiye’de can kaybı 4 bin 563’e yükseldi
19:54 ÖHD’den tahrip edilen Sisê Mezarlığı raporu
19:36 Ölüm orucundaki avukatların dosyası incelemeye alındı
19:09 Polis müdahalesine rağmen Sarısülük anıldı
19:04 Grup Yorum’dan konser duyurusu
18:44 Barış Çakan'ı öldüren 3 kişi tutuklandı
18:26 Fahrettin Altun’dan Barış Çakan açıklaması
18:21 Efrin’de şiddetli patlama
18:09 Kaçmaz: Çakan’ın ailesine baskı kuruluyor, gerçek örtbas ediliyor
17:47 Kayyım mahkeme kararına rağmen inşaatı durdurmadı
17:28 Ankara’da Ethem Sarısülük anmasına müdahale
17:18 TCDD'den ‘yürüyüşe izin vermeyin’ talebi
17:16 Mayıs ayında 21 kadın katledildi
17:10 EBSO'dan ‘meslek hastalığı' telaşı
17:03 Yasak kalktı otogar taştı
17:00 Suya kapılan çocuk yaşamını yitirdi
16:56 DBP: İşkence yasallaştırılıyor
16:30 İHD: Deliller Minnesota Sözleşmesi'ne aykırı toplandı
16:29 Barış Çakan’ın dedesi ve kuzenleri: Kürtçe müzik yüzünden öldürüldü
16:14 DTK: Kürtler ve siyahlar faşizme karşı susmadı
16:12 Barış Çakan toprağa verildi
15:31 Nurcan Polat’ı öldüren eşi tutuklandı
15:27 Barış Çakan'ın öldürülmesine Hakkari'den tepki
14:37 ‘Adana Afet Bölgesi ilan edilsin’ talebi
14:34 Kürt Ulusal Birliği Partileri: Türkiye çözüme engel
14:28 Hrant Dink Vakfı’na 209 isimden destek mesajı
14:20 Çay ocakları dolup taştı
14:19 Karaman’ın annesi adalet talebiyle adliye önünde
14:17 Kartal ailesi: Hasta tutuklular bırakılsın
14:02 Köy ziyaretinde 56 kişiye virüs bulaştırdı
13:55 Emek örgütlerinden sınavları erteleme çağrısı
13:53 'Gizli' soruşturmanın detayları iktidar medyasında
13:40 Meslek örgütleri: Muhalefetin sesi kısılmak isteniyor
13:39 Diyarbakır'da 'normalleşme': Salgın bitmeden olmaz
13:13 HDP tutum belgesini açıkladı: Hep birlikte mücadele
12:59 Rosa Kadın Derneği: Faaliyetlerimizin arkasındayız
12:55 Valilikten Barış Çakan açıklaması
12:54 On binlerce müzisyen Öcalan kampanyasına katıldı
12:39 M.E.C. coplu tecavüze mi uğradı?
12:31 Aynı işkence aynı fotoğraf!
12:31 Toplu mezarın araştırılması talebi
12:11 Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na Kilyos çağrısı
11:21 Beyin ameliyatına rağmen cezaevine geri gönderildi
11:20 Demirtaş: İktidar Gezi ruhundan korkuyor
11:19 Emniyetten bu kareye ilişkin açıklama: Orantılı güç
11:08 82 günde 83 kişi şiddete uğradı
10:49 Vefa Kartal’ın ölümünde sorumlular kimler?
10:43 Beyaz Saray çevresinde gazlı polis müdahalesi
10:33 Müslim: Birlik için ikinci aşamaya geçiyoruz
10:20 Polis hasta tutuklu Kartal’ın cenazesini kaçırarak defnetti
10:12 Çoklu baro uyarısı: Türkiye dünyaya rezil olur
09:56 HDP’li Koç: AKP ülkeyi şiddet sarmalına sürüklüyor
09:46 Psychology Kurdî'den korona sayısı
09:24 Şırnak'ta maske takma zorunlu oldu
09:11 Keskin: Mezarlıklara saldırı Cenevre Sözleşmesi ihlalidir
09:11 ATO Başkanı Bulut: Vaka artacak, filyasyon aksayacak
09:09 2 ay önce açık kalp ameliyatı olan kişi tutuklandı
09:09 Reçeller elde kaldı
09:08 Diyarbakır en yüksek hasta sayısıyla normalleşme sürecine girdi
09:07 ‘Ölü’ bir lehçeye nefes oldular
09:06 ‘1990’lı yıllarda cenazeleri şimdi de mezarları parçalıyorlar’
09:04 Cezaevi koşulları çocukları nasıl etkiliyor?
09:03 Muhsin Melik'in faili belli, yargı meçhul
09:02 Danıştay’a Akkuyu başvurusu
09:02 Gözaltındaki gence: TEM’den çıkamazsınız
09:00 01 HAZİRAN 2020 GÜNDEMİ
00:16 Kürtçe müzik dinleyen genç öldürüldü
00:07 Sokağa çıkma yasağı sona erdi
31/05/2020
23:39 Emniyetteki işkence fotoğraflarına tepki
22:16 Urfa’da bir mezra ile 7 bina karantinada
22:00 Avukat Şeyhmus İnal kazada yaşamını yitirdi
21:39 Dink Vakfı’nı tehdit eden kişi tutuklandı
21:32 Bursa’da silahlı çatışma: 1 polis hayatını kaybetti
20:55 Kızıltepe’de bir bina karantinaya alındı
20:51 Bir ayda 4 gazeteci saldırıya uğradı, 1’i tutuklandı
20:42 Koronavirüsten ölenlerin sayısı 4 bin 540’a yükseldi
19:28 Gezi Parkı direnişi çeşitli etkinliklerle kutlandı
18:29 MHP'li vekilin danışmanından emniyette işkence fotoğrafları
17:13 Gezi Parkı kapatıldı
16:56 Şiddete karşı sokağa çıktılar
16:26 Savcılıktan rap sanatçısı Rota açıklaması
15:13 Batman’da vaka sayısı artıyor