İlk kez gittiği İmralı’yı anlattı: Kuş uçmaz kervan geçmez

img

DİYABRAKIR - İmralı’da ağabeyi Veysi Aktaş’la görüşen Salihe Saltık, ilk kez gittiği adayı anlattı. İmralı için “Kuş uçmaz, kervan geçmez” diyen Saltık, haftanın 5 günü 6 saat diğer tutuklularla bir araya gelen Aktaş’ın beklemediği görüşme için “Devlete göre olumlu bir adım” dediğini söyledi. 

 
İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Veysi Aktaş ve Ömer Hayri Konar, Ramazan Bayramı’ndan sonra Kurban Bayramı dolaysıyla 12 Ağustos’ta yakınlarıyla görüştürüldü. “Çözüm süreci” döneminde tutuklu bulundukları farklı cezaevlerinden “Sekreterya” olarak İmralı Adası’na götürülen isimlerden Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım, İmralı’da aileleriyle ikinci kez görüşme sağlayabildi. 
 
5 Haziran’daki görüşmeye Veysi Aktaş’ın kardeşi Sabiha Aslan giderken, 12 Ağustos’taki ikinci görüşmeye giden kardeşi Salihe Saltık, 5 yıl aradan sonra ağabeyiyle yaptığı görüşmeyi Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. 
 
Yıllardır farklı cezaevlerine görüş için gittiğini ancak İmralı Adası’nda farklı uygulamalarla karşılaştığını ifade eden Saltık, sıra dışı arama ve kontrollerin Gemlik Jandarma Karakolu’nda başladığını söyledi. Daha sonra Gemport Limanı’nda bindikleri vapurda 3 saat süren yolculuk ardından İmralı Adası’na ulaştıklarını belirtti.
 
‘KUŞ UÇMAZ KERVAN GEÇMEZ’
 
İlk kez gittiği İmralı Adası’nı “Kuş uçmaz kervan geçmez” olarak değerlendiren Saltık, “Hiçbir şey yoktu. Küçük bir adanın üstünde bir cezaevi ve bir sürü asker. 4 kişi için o kadar asker fazla değil mi?” diye sordu.
 
45 DAKİKALIK GÖRÜŞME
 
Vardıkları İmralı Adası’nda arama ve kontrollerin yeniden başladığını söyleyen Saltık, “Cezaevinde 3 ayrı aramadan geçtik. Elbiselerimizin içine dahi bakıyorlardı. Oraya girmek gerçekten çok zor. Birçok kağıda imza atılıyor. Kaç imza attığımı bile hatırlamıyorum. Kitap kadar kalın defterlere imza atıyorduk. Yanımızda hiçbir şey götüremedik. Adresimizi tekrar tekrar soruyorlardı. Kimliğim ellerinde olmasına rağmen TC numaramı bana soruyorlardı. Önce Mehmet Öcalan ve Polat Yıldırım yaklaşık 45 dakikalık görüşme gerçekleştirdi. Tabi görüşmeye askerler eşliğinde gidilip geliniyor” şeklinde anlattı.
 
SES KAYIT CİHAZI KONULDU
 
Öcalan ve Yıldırım’ın görüşmesi ardından kendisinin görüş odasına alındığını ve ağabeyinin görüşmeden habersiz olduğunu aktaran Saltık, “‘Kürtçe mi, Türkçe mi konuşacaksınız’ diye soruldu. Kürtçe konuşacağımızı söyledim. ‘Kürtçe konuşursanız yanınıza bir dinleme cihazı bırakacağız’ dediler ve bıraktılar. Ayrıca bir asker duruyordu başucumuzda, mesafe bayağı yakındı. Biz içeriye girdiğimizde Veysi abimin sesi geldi. Kim gelmiş diye sordu. Sesini duyduğum an çok heyecanlandım. Kimin geldiğini bilmediğini anladım. Görüşmeden haberleri yoktu” dedi. 
 
5 YIL ARADAN SONRA GÖREBİLDİ
 
5 yıl aradan sonra ağabeyini görmesiyle yaşadığı heyecanı anlatan Saltık, görüşme anını şöyle anlattı: “Geldi içeri, birbirimize sarıldık. ‘Seni gördüğüme çok sevindim’ dedi. Sesini duyduğum zaman çok heyecanlandım. 5 yıl sonra görebildim. Onu gördüğüm zaman çok şaşırdım, çok değişmişti. Yaşı geçmişti demek istemiyorum. Konduramıyorum. Baktığımda üzülürüm, ağlarım diye düşündüm, bakmadım. Yaşının büyüdüğünü görmek istemedim.”
 
ÇOCUKLARI SORDU
 
İlk sohbetlerini anlatan Saltık, “Annemi, babamı, kardeşlerimi ve çocuklarımı sordu. Onları çok özlediğini söyledi. Çocukları özellikle sordu, Zilan’ı, Nazya’yı, Sarya’yı ve Eylem’i sordu. Hepsinden söz ettikten sonra kim yaşıyor, kim öldü diye sordu. Babaannemin öldüğünü söylediğim, çok üzüldüğünü söyledi. Babaannemin en düşkün olduğu torunuydu” diye konuştu.
 
SADECE CUMHURİYET GAZETESİ VERİLİYOR
 
Saltık, ağabeyinin İmralı Cezaevi şartlarına ilişkin aktardıklarını şöyle paylaştı: “Oranın suyu içilmiyormuş. Ayda 80 lira suya harcıyorlarmış. Ayda 75 lira Cumhuriyet Gazetesi alıyorlar. Evrensel ve Yeni Yaşam gazetesi için de başvuru yapmışlar ancak henüz verilmemiş. CNN Türk kanalının dışında Kanal D, NTV, TRT 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 yeni bağlanmış izin verilmiş. Kantinden aldıkları ihtiyaçlarının fiyatının çok yüksek olduğunu söyledi. Bazen söylediklerini unutuyordu. ‘Bak işte yaşımız büyümüş unutkan olmuşuz’ dedi. Spora başlayacağını söyledi.” 
 
BASKI ALTINDA GÖRÜŞME
 
Görüş odasında asker ve ses kayıt cihazının bulunmasından dolayı görüşmenin psikolojik baskı altında gerçekleştirdiklerini söyleyen Saltık, bölgede yaşanan gelişmelere ve askeri operasyonlarla ilgili yayınlanan haberlerin doğruluğunu, yine 1 Ağustos günü Hakkari'nin Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde askerlerin açtığı ateş sonucu öldürülen Vedat Ekinici’yi sorduğunu aktardı. 
 
5 GÜNDE 6 SAAT BİR ARAYA GELİYORLAR
 
Saltık, Öcalan ile “Sekretarya” olarak adada bulunan aralarında ağabeyi Aktaş’ın da bulunduğu Yıldırım ve Konar ile haftanın 5 günü toplam 6 saat bir araya geldiklerini belirterek, şunları söyledi: “Veysi, ‘Görüştüğümüz odada başkan Abdullah Öcalan en başta, bizlerde etrafında oturacak şekilde görüşüyoruz’ dedi. Sadece bir saat birbirlerini görüyorlar. Havalandırmaları görüştüğümüz oda kadar yokmuş. Hiç toprak yok. Beton havalandırmada bir saat duruyorlarmış.”  
 
‘DEVLETE GÖRE GÖRÜŞME OLUMLU BİR ADIM’
 
Ağabeyi Aktaş’ın, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunda” yer alan “Hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamaları” kararını hatırlatarak, görüşmenin yapılmaması gerektiğini aktaran Saltık, “Görüşmeden haberi yokmuş. Biz gittiğimiz zaman görüşten haberleri oldu. Devlete göre görüşmenin olumlu bir adım gibi olduğunu söyledi. ‘Tabi bu bizi en doğal hakkımız ama bunu bir adım olarak görüyorlar. Bir dahaki görüş ne zaman olur, nasıl olur bilemiyorum. Burada adalet yok, kimse kural dinlemiyor, yasaları kimse takmıyor’ dedi” şeklinde anlattı. 
 
‘MEKTUP GÖNDERMEKTEN VAZGEÇMESİNLER’
 
Aktaş’ın cezaevlerinden gönderilen mektupların kendilerine ulaştığını belirttiğini dile getiren Saltık, “Cemal Tekin mektup gönderiyor. Arkadaşlarının kendisine mektup gönderdiğini ancak yasak olduğu için kendisinin gönderemediğini söyledi. Mektup gönderen arkadaşların mektup göndermekten vazgeçmemelerini istedi. ‘Biz gönderemesek de onlar göndermeye devam etsin’ dedi. Ona selam söyleyen bütün arkadaşların bol bol kitap okumasını ve kitap okumayı bırakmamalarını istedi. Üstüne basa basa söyledi, ‘Bol bol kitap okusunlar. Mektup yazmaktan, göndermekten vazgeçmesinler, muhakkak yazsınlar’ dedi” şekliden taleplerini iletti.
 
KİTAP İSTEDİ
 
Görüşmenin 45 dakika sürdüğünü ifade eden Saltık, “Birden ‘Görüş bitti’ dediler. Veysi hemen ayaklandı. Daha önceki cezaevlerinde böyle değildi. Süreyi uzatabiliyordu ve müsaade ediyorlardı. Ancak bu sefer ‘Görüş bitti’ denilir denilmez, ayağa kalktı birbirimize sarıldık. Uzaklaştı iki tane kitap istedi benden. Türk Ceza Kanunu ve Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Rehberi kitaplarını istedi. ‘Onları bana acil gönderin’ dedi” şeklinde aktardı.
 
‘LEYLA GÜVEN’İN DEĞİŞTİRECEĞİNİ BİLİYORDUM’
 
İmralı Adası’nda görüşme yapabileceğini beklemediğini söyleyen Saltık, son olarak “Bir daha görüşmeyeceğimi düşünüyordum. Ama Leyla Güven’in açlık grevine girmesi bir şeyleri değiştireceğini biliyordum. Çok bir şey değişmez ama görüş olacağını hissediyordum. Ben onun bu konuda etkili olduğunu düşünüyorum” dedi. 
 
MA / Özgür Paksoy - Aydın Atay

Diğer başlıklar

20:09 İdlib gündemli görüşmenin ikinci turu sona erdi
20:02 Engelli gence istismarda bulunan sanığın avukatı:Türkiye’de daha ağır cinsel istismar davaları var, onlara bakın
19:52 Hakkari’de gösteri ve eylem yasağı 15 gün daha uzatıldı
19:49 Halkevlerinin 88'inci yıldönümü kutlandı
19:32 Sur davasında yargılanan Çoreşoğlu’na ağırlaştırılmış müebbet cezası
19:11 Özerk Yönetim Sêmalka Sınır Kapısı’nı kapattı
19:08 Kılıçdaroğlu’ndan Yalova Belediye Başkanı’nın görevden alınmasına tepki
18:34 Marmaris açıklarında iki deprem
18:26 Yalova Belediye Başkanı görevden uzaklaştırıldı
18:18 Zonguldak Valiliği’nden koronavirüs açıklaması
18:04 Diyarbakır’da 8 Mart etkinlikleri başladı
18:01 HDP kongresi sonrası gözaltında olan iki kişi de serbest
17:58 SES’li kadınların aracı kaza yaptı
17:43 Mardin’de HDP'li Meclis üyesi gözaltına alındı
17:38 ‘Öcalan’dan haber alınmadıkça endişe daha artıyor’
17:23 Kadın şölenine ‘Koronavirüs’ gerekçeli engel Meclis gündemine taşındı
17:19 Akar: Hava sahası için Rusya ile görüştük
17:12 RAWEST: Kürt gençlerinin en önemli sorunu anadil
17:09 İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı'nda koronavirüs tespit edildi
16:25 Valiliğin yasak savunması: Bireyin değil kamunun güvenliği
16:10 İdlib'de 3 asker yaşamını yitirdi
15:52 Bursa Valiliği’nden İmralı açıklaması: Yangın kontrol altına alındı
15:39 Savunma engellendi, avukatlar salondan çıkarıldı
15:32 8 Mart’ın startı Gülistan Doku’nun arandığı köprüde verildi
15:17 Yüksekdağ teknik sorunlar nedeniyle duruşmaya katılamadı
15:13 Barış Anneleri’nden İmralı açıklaması: Öcalan ile görüşme sağlansın
14:58 Depremde yaralanan Emirhan toprağa verildi
14:54 Asrın Hukuk Bürosu’ndan yeni açıklama
14:52 DTK Eşbaşkanı Güven: Öcalan ve diğer tutsaklar başka yere nakledilmeli
14:21 Van’da cadde ve sokaklar ıssızlaştı
14:20 Galata Köprüsü'nde bir yurttaş darp edilerek gözaltına alındı
14:18 Öcalan'ın avukatlarından Adalet Bakanlığı'na İmralı başvurusu
14:12 Çevrecilerden tersane tepkisi: Kentimizi cehenneme çevirmeyin
13:58 DBP: Aile ve avukatlar acilen İmralı’ya gitmeli
13:38 TJA: Tuğluk’a verilen ceza eşbaşkanlığa saldırıdır
13:37 Kapıköy Gümrük Kapısı’nda sahra hastanesi kuruldu
13:36 KESK: Kadınların yüzde 92’si şiddete maruz kalıyor
13:34 İbrahim Gökçek’e elektronik kelepçe ısrarı
13:26 İskenderun'da 8 Mart'a davet
13:24 Başaran: İmralı'ya ilişkin hükümetten açıklama bekliyoruz
13:22 Vanlı depremzedelerin talebi çadır değil konteyner
13:19 Sağlık örgütlerinden Koronavirüs'ten korunma reçetesi
12:59 Rusya: Serakib rejim kontrolünde
12:50 Kadın şölenine ‘Koronavirüs’ gerekçeli engel
12:44 Asrın Hukuk Bürosu: Derhal İmralı'ya gitmeliyiz!
12:37 Şansal’ın sözleri bilirkişilere sorulacak
12:37 20 yıllık direniş ve değişmeyen talep: Barış
12:14 BM Yüksek Komiseri: Türkiye TMK’yi muhalifleri bastırmak için kullanıyor
11:46 Seid Yusuf Qamişlo’ya uğurlanacak
11:34 Depremin üzerinden 5 gün geçti ama...
11:29 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
11:21 İmralı Adası’nda yangın
11:17 Albayrak'ın şikayetçi olduğu gazeteciler yargılandı
11:10 Depremin vurduğu Gelenler’de hayvanlar soğuktan ölüyor
11:01 Diyarbakır’da ‘Leylan’ için imza günü
10:37 'Yargı politik dengelere göre hareket ediyor'
10:25 Depremin vurduğu mahalleler diken üstünde
10:19 Milli Eğitim Müdürlüğü’nde öğretmen sorgulamasına suç duyurusu
10:16 Polisten çaldığı silahla polisi vurdu
10:14 ETHA çalışanlarının duruşması ertelendi
10:12 HTŞ Türkiye desteğiyle Serakib'i geri aldı
09:53 Gazeteci Boltan: Daha önce ifade verdiğim suçlamalarla gözaltına alındım
09:50 ‘Helin’in ölmesini istemiyoruz’
09:39 DEDAŞ 5 köyü elektriksiz ve susuz bıraktı
09:38 11 yaşındaki Mete’nin dosyası ‘faili meçhule’ bırakıldı
09:37 HDP Kadın Meclisi kent kent 8 Mart'a hazırlanıyor
09:06 Lübnanlı Araştırmacı: Erdoğan ya antlaşma ya da zor yoluyla Suriye'den çıkarılacak
09:06 Ekonomist Önder: İktidarın söylemi ve ekonomi intiharı tetikliyor
09:05 Hayvanlar ölmesin diye sokak sokak geziyorlar
09:05 'Tecrit devam ettikçe anneler ağlıyor'
09:04 Yan yana defnedilen doktor ve avukatın failleri 27 yıldır bulunmadı
09:04 Dr. Sîpan: Önlem alınmazsa virüs her yere yayılır
09:03 Maddi yardım vaadiyle noter onaylı dolandırıcılık
09:02 '28 Şubat'ın amacı AKP gibi bir iktidar yaratmaktı'
09:02 Dolmabahçe Mutabakatı'nın reddi Türkiye'yi 'darbe' gündemine soktu
09:00 27 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
08:45 'Hasankeyf mücadelesine destek olmalıyız'
00:33 Hakkari’de 5 bölge yasaklandı
00:02 İdlib’de 2 asker hayatını kaybetti
26/02/2020
23:51 İzmir’de lise öğrencisi genç intihar etti
23:16 Menzil tarikatına bağlı Semerkand Üniversitesi’ne 100 milyon TL aile şirketinden vakfedilmiş
22:18 Koronavirüs Gürcistan ve Yunanistan'a da sıçradı
21:51 Ankara’da İdlib görüşmelerinin ilk turu sona erdi
20:47 Metin-Kemal Kahraman kardeşlerden konser
20:28 Meteoroloji'den İstanbul için lodos uyarısı
20:23 ‘Vergide adalet barış ile olur’
20:13 Zonguldak’ta Koronavirüs alarmı: 13 İranlı gözetim altında
19:45 Temel: Kürtçe’ye sahip çıkmak kendi başına politik bir eylem
19:37 Osman Kavala için mektup kampanyası
19:13 NESKO Madencilik işçileri kendilerini ocağa kapattı
18:59 137’nci hafta eylemi: Hukuk AKP’nin çizdiği sınırlara hapsoldu
18:49 Sağlık Bakanı Koca: Tahran'dan gelen yolcuların koronavirüs testleri negatif
18:33 HDP ve DBP'nin depremden etkilenen ilçelere ziyareti sürüyor
18:29 Şirket yetkilisinden İnşaat-İş temsilcisine saldırı
18:13 Akdeniz’de 4.7 büyüklüğünde deprem
17:41 Mardin'de gözaltına alınan HDP ve DBP'liler serbest
17:27 Depremde ağır yaralanan 14 yaşındaki Ercan hayatını kaybetti
17:03 'Bağımsız yargı’ için imza kampanyası
16:34 'Sanat da sanatçı da özgür olmalı'
16:30 Kadınlardan 8 Mart için ücretsiz toplu taşıma talebi