İlk kez gittiği İmralı’yı anlattı: Kuş uçmaz kervan geçmez

img

DİYABRAKIR - İmralı’da ağabeyi Veysi Aktaş’la görüşen Salihe Saltık, ilk kez gittiği adayı anlattı. İmralı için “Kuş uçmaz, kervan geçmez” diyen Saltık, haftanın 5 günü 6 saat diğer tutuklularla bir araya gelen Aktaş’ın beklemediği görüşme için “Devlete göre olumlu bir adım” dediğini söyledi. 

 
İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Veysi Aktaş ve Ömer Hayri Konar, Ramazan Bayramı’ndan sonra Kurban Bayramı dolaysıyla 12 Ağustos’ta yakınlarıyla görüştürüldü. “Çözüm süreci” döneminde tutuklu bulundukları farklı cezaevlerinden “Sekreterya” olarak İmralı Adası’na götürülen isimlerden Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım, İmralı’da aileleriyle ikinci kez görüşme sağlayabildi. 
 
5 Haziran’daki görüşmeye Veysi Aktaş’ın kardeşi Sabiha Aslan giderken, 12 Ağustos’taki ikinci görüşmeye giden kardeşi Salihe Saltık, 5 yıl aradan sonra ağabeyiyle yaptığı görüşmeyi Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. 
 
Yıllardır farklı cezaevlerine görüş için gittiğini ancak İmralı Adası’nda farklı uygulamalarla karşılaştığını ifade eden Saltık, sıra dışı arama ve kontrollerin Gemlik Jandarma Karakolu’nda başladığını söyledi. Daha sonra Gemport Limanı’nda bindikleri vapurda 3 saat süren yolculuk ardından İmralı Adası’na ulaştıklarını belirtti.
 
‘KUŞ UÇMAZ KERVAN GEÇMEZ’
 
İlk kez gittiği İmralı Adası’nı “Kuş uçmaz kervan geçmez” olarak değerlendiren Saltık, “Hiçbir şey yoktu. Küçük bir adanın üstünde bir cezaevi ve bir sürü asker. 4 kişi için o kadar asker fazla değil mi?” diye sordu.
 
45 DAKİKALIK GÖRÜŞME
 
Vardıkları İmralı Adası’nda arama ve kontrollerin yeniden başladığını söyleyen Saltık, “Cezaevinde 3 ayrı aramadan geçtik. Elbiselerimizin içine dahi bakıyorlardı. Oraya girmek gerçekten çok zor. Birçok kağıda imza atılıyor. Kaç imza attığımı bile hatırlamıyorum. Kitap kadar kalın defterlere imza atıyorduk. Yanımızda hiçbir şey götüremedik. Adresimizi tekrar tekrar soruyorlardı. Kimliğim ellerinde olmasına rağmen TC numaramı bana soruyorlardı. Önce Mehmet Öcalan ve Polat Yıldırım yaklaşık 45 dakikalık görüşme gerçekleştirdi. Tabi görüşmeye askerler eşliğinde gidilip geliniyor” şeklinde anlattı.
 
SES KAYIT CİHAZI KONULDU
 
Öcalan ve Yıldırım’ın görüşmesi ardından kendisinin görüş odasına alındığını ve ağabeyinin görüşmeden habersiz olduğunu aktaran Saltık, “‘Kürtçe mi, Türkçe mi konuşacaksınız’ diye soruldu. Kürtçe konuşacağımızı söyledim. ‘Kürtçe konuşursanız yanınıza bir dinleme cihazı bırakacağız’ dediler ve bıraktılar. Ayrıca bir asker duruyordu başucumuzda, mesafe bayağı yakındı. Biz içeriye girdiğimizde Veysi abimin sesi geldi. Kim gelmiş diye sordu. Sesini duyduğum an çok heyecanlandım. Kimin geldiğini bilmediğini anladım. Görüşmeden haberleri yoktu” dedi. 
 
5 YIL ARADAN SONRA GÖREBİLDİ
 
5 yıl aradan sonra ağabeyini görmesiyle yaşadığı heyecanı anlatan Saltık, görüşme anını şöyle anlattı: “Geldi içeri, birbirimize sarıldık. ‘Seni gördüğüme çok sevindim’ dedi. Sesini duyduğum zaman çok heyecanlandım. 5 yıl sonra görebildim. Onu gördüğüm zaman çok şaşırdım, çok değişmişti. Yaşı geçmişti demek istemiyorum. Konduramıyorum. Baktığımda üzülürüm, ağlarım diye düşündüm, bakmadım. Yaşının büyüdüğünü görmek istemedim.”
 
ÇOCUKLARI SORDU
 
İlk sohbetlerini anlatan Saltık, “Annemi, babamı, kardeşlerimi ve çocuklarımı sordu. Onları çok özlediğini söyledi. Çocukları özellikle sordu, Zilan’ı, Nazya’yı, Sarya’yı ve Eylem’i sordu. Hepsinden söz ettikten sonra kim yaşıyor, kim öldü diye sordu. Babaannemin öldüğünü söylediğim, çok üzüldüğünü söyledi. Babaannemin en düşkün olduğu torunuydu” diye konuştu.
 
SADECE CUMHURİYET GAZETESİ VERİLİYOR
 
Saltık, ağabeyinin İmralı Cezaevi şartlarına ilişkin aktardıklarını şöyle paylaştı: “Oranın suyu içilmiyormuş. Ayda 80 lira suya harcıyorlarmış. Ayda 75 lira Cumhuriyet Gazetesi alıyorlar. Evrensel ve Yeni Yaşam gazetesi için de başvuru yapmışlar ancak henüz verilmemiş. CNN Türk kanalının dışında Kanal D, NTV, TRT 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 yeni bağlanmış izin verilmiş. Kantinden aldıkları ihtiyaçlarının fiyatının çok yüksek olduğunu söyledi. Bazen söylediklerini unutuyordu. ‘Bak işte yaşımız büyümüş unutkan olmuşuz’ dedi. Spora başlayacağını söyledi.” 
 
BASKI ALTINDA GÖRÜŞME
 
Görüş odasında asker ve ses kayıt cihazının bulunmasından dolayı görüşmenin psikolojik baskı altında gerçekleştirdiklerini söyleyen Saltık, bölgede yaşanan gelişmelere ve askeri operasyonlarla ilgili yayınlanan haberlerin doğruluğunu, yine 1 Ağustos günü Hakkari'nin Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde askerlerin açtığı ateş sonucu öldürülen Vedat Ekinici’yi sorduğunu aktardı. 
 
5 GÜNDE 6 SAAT BİR ARAYA GELİYORLAR
 
Saltık, Öcalan ile “Sekretarya” olarak adada bulunan aralarında ağabeyi Aktaş’ın da bulunduğu Yıldırım ve Konar ile haftanın 5 günü toplam 6 saat bir araya geldiklerini belirterek, şunları söyledi: “Veysi, ‘Görüştüğümüz odada başkan Abdullah Öcalan en başta, bizlerde etrafında oturacak şekilde görüşüyoruz’ dedi. Sadece bir saat birbirlerini görüyorlar. Havalandırmaları görüştüğümüz oda kadar yokmuş. Hiç toprak yok. Beton havalandırmada bir saat duruyorlarmış.”  
 
‘DEVLETE GÖRE GÖRÜŞME OLUMLU BİR ADIM’
 
Ağabeyi Aktaş’ın, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunda” yer alan “Hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamaları” kararını hatırlatarak, görüşmenin yapılmaması gerektiğini aktaran Saltık, “Görüşmeden haberi yokmuş. Biz gittiğimiz zaman görüşten haberleri oldu. Devlete göre görüşmenin olumlu bir adım gibi olduğunu söyledi. ‘Tabi bu bizi en doğal hakkımız ama bunu bir adım olarak görüyorlar. Bir dahaki görüş ne zaman olur, nasıl olur bilemiyorum. Burada adalet yok, kimse kural dinlemiyor, yasaları kimse takmıyor’ dedi” şeklinde anlattı. 
 
‘MEKTUP GÖNDERMEKTEN VAZGEÇMESİNLER’
 
Aktaş’ın cezaevlerinden gönderilen mektupların kendilerine ulaştığını belirttiğini dile getiren Saltık, “Cemal Tekin mektup gönderiyor. Arkadaşlarının kendisine mektup gönderdiğini ancak yasak olduğu için kendisinin gönderemediğini söyledi. Mektup gönderen arkadaşların mektup göndermekten vazgeçmemelerini istedi. ‘Biz gönderemesek de onlar göndermeye devam etsin’ dedi. Ona selam söyleyen bütün arkadaşların bol bol kitap okumasını ve kitap okumayı bırakmamalarını istedi. Üstüne basa basa söyledi, ‘Bol bol kitap okusunlar. Mektup yazmaktan, göndermekten vazgeçmesinler, muhakkak yazsınlar’ dedi” şekliden taleplerini iletti.
 
KİTAP İSTEDİ
 
Görüşmenin 45 dakika sürdüğünü ifade eden Saltık, “Birden ‘Görüş bitti’ dediler. Veysi hemen ayaklandı. Daha önceki cezaevlerinde böyle değildi. Süreyi uzatabiliyordu ve müsaade ediyorlardı. Ancak bu sefer ‘Görüş bitti’ denilir denilmez, ayağa kalktı birbirimize sarıldık. Uzaklaştı iki tane kitap istedi benden. Türk Ceza Kanunu ve Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Rehberi kitaplarını istedi. ‘Onları bana acil gönderin’ dedi” şeklinde aktardı.
 
‘LEYLA GÜVEN’İN DEĞİŞTİRECEĞİNİ BİLİYORDUM’
 
İmralı Adası’nda görüşme yapabileceğini beklemediğini söyleyen Saltık, son olarak “Bir daha görüşmeyeceğimi düşünüyordum. Ama Leyla Güven’in açlık grevine girmesi bir şeyleri değiştireceğini biliyordum. Çok bir şey değişmez ama görüş olacağını hissediyordum. Ben onun bu konuda etkili olduğunu düşünüyorum” dedi. 
 
MA / Özgür Paksoy - Aydın Atay

Diğer başlıklar

22:52 AKP'li Akdeniz Belediyesi'nde grev kararı alan işçilere tehdit
22:44 ABD'den Aramco saldırısı yorumu: Savaş nedeni
22:06 Tecavüz, darp ve cinsel istismar suçu işleyen erkeğe tutuklama yok!
21:58 Eynez Maden Ocağı’nda göçük: Bir işçi yaşamını yitirdi
21:19 Fed faiz indirimine gitti
20:50 İstanbul Valiliği: 315 kaçak yapı yıkıldı
20:40 KESK’liler: Kayyum politikasına son verin
20:34 Köylülerden taş ocağına karşı eylem
20:15 Cudi Dağı’nda yangın
20:08 Ankara’da kadınlar sokağa çıktı: Ölmek İstemiyoruz
19:48 Valilik Mardin’de yasağı uzattı
19:19 Küçükçekmece Belediyesi’nden TİS kararı
19:07 Engelli gazeteci Duran tahliye edildi
18:50 Çelik: Erken seçim diye birşey yok
18:40 Mikdat Örde’nin cenazesi 43 gün sonra teslim edildi
18:04 Ankara’da bir kadın bıçaklandı
17:45 Liberya’da yangın: 30 çocuk yaşamını yitirdi
17:34 HDP önünde oturan ailelerin ‘sitem’i!
17:13 HDP’nin ‘eşbaşkanlık sistemine’ dünyadaki kadınlardan destek
17:04 Trump Bolton yerine geçecek ismi belirledi
16:57 Ahmet Şık: Pelikan çetesinin yeni hedefi Adalet Bakanı Gül
16:42 HDP Van'da kongre çalışmasının startını verdi
16:42 Suruç ailelerinden Dersimli çocuklara kıyafet bağışı
15:46 ABD görevlisi Topuz tahliye edilmedi
15:39 AKP önünde bekleyen anne: Oğlumu devlete verdim ve devletten istiyorum
15:32 ‘Riskli Kişi Listesi’ Meclis’e taşındı
15:05 'Barış için gittik, sürüklenerek gözaltına alındık'
14:50 Yeni parti için tarih verdi
14:50 Temelli: Yargı sistemine karşı adalet arayışı sürüyor
14:36 HDP birçok kentten seslendi: Boyun eğmeyeceğiz
14:23 Sarısaç’tan AKP’ye diktatör Ceauşescu hatırlatması
14:03 Hatay'da 2 aile arasında kavga: 3 ölü, 3 yaralı
14:02 Erdoğan’dan ‘güvenli bölge’ açıklaması
14:01 Savur’da çocuklar kültür sanata doyacak
13:58 SES : İş kolları ayrılamaz
13:56 Hatay'daki orman yangını kontrol altına alındı
13:47 Kızıltepe JİTEM Davası gerekçeli kararı: İddialar soyut, kesin delil yok!
13:47 Cizre’de iki aile arasında kavga: En az 4 yaralı
13:33 İHD: Grup Yorum üyelerinin talepleri kabul edilsin
13:24 Yargıtay’dan KCK Ana Davası’nda 2 onama
13:22 Koğuşlara 15 günde 9 kez baskın yapıldı
13:11 AKP il binaları önünde eylemler yayılıyor
13:11 HDP Cizre binasına ‘kayyum’ ablukası
13:02 Tuzla'da deri fabrikasında yangın:Yaralılar var
12:58 İstanbul ormanlarında kaçak yapı yıkımı başladı
12:55 Isparta'da minibüs ile tarım aracı çarpıştı: 1 ölü
12:40 Kayıp oto galericinin cenazesi bulundu
12:10 Sanatçı Tunç hakkında bir yakalama kararı daha
12:08 ‘Soylu’nun geldiği gün kayyum planı yapıldı’
12:00 Türkiye'de borçlu oranı yüzde 70,4'e yükseldi