Gençlik Örgütleri: 33 düş yolcusunun mücadelesini her yerde yükselteceğiz

img
İSTANBUL - Kadıköy'de Suruç anmasına yapılan polis saldırısına tepki gösteren Gençlik Örgütleri, “33 düş yolcusunun bizlere bıraktığı özgür dünya düşünü eylemek için sokaklardayız. Bıraktıkları bayrağı elimize alıp mücadeleyi yaşamın her alanında yükselteceğiz” dedi.
 
Gençlik Örgütleri, dün Kadıköy’de Suruç anmasında yapılan polis saldırısına tepki gösterdi. İnsan Hakları Derneği (İHD) binasında düzenlenen basın toplantısına, Hakların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Eşsözcüsü Mevlüt Aykoç ve çok sayıda genç katıldı. 
 
“Baskılar bizi yıldıramaz. Suruç’u unutma, unutturma” pankartının asıldığı salonda konuşan Suruç katliamının tanığı Çağla Seven, demokratik ülkelerde bu tarz eylemlerde devletin kolaylaştırıcı rol aldığını belirterek, “Nasıl bir ülkede yaşamadığımızı bir kez daha görmüş olduk” dedi.
 
‘IŞİD ZİHNİYETİ DEVAM EDİYOR’
 
Katliamda yaşamını yitirenlerin anılarını yaşatmak için iki gün önce Suruç aileleriyle birlikte bir kez daha Amara Kültür Merkezi'ne gittiklerini söyleyen Seven, “Tüm kentte eylem yasağının getirildiğine tanık olduk. İki gün boyunca da bu kararın ne kadar hukuksuzca bir karar olduğunu açıklamaya çalıştık. Ancak eylem niteliğinde olmayan bir anma yapmamıza izin verdiler. Biz tüm bunlara direnerek Amara Kültür Merkezinde sözümüzü söyledik. Dün yapılan Kadıköy anmasında da devletin güvenlik güçlerinin tavrı bundan farkı yoktu” diye belirtti. 
 
Kadıköy’de yaşananların anti-demokratik bir uygulama olduğunu belirten Seven, “Gençler, birlikte gezdikleri sokaklarda arkadaşlarını anmak istiyor. Elbette ki bunun anmasını yapacağız. Bir daha bunun gibi şeyler yaşanmasın diye bu anmaları yapıyoruz. IŞİD yenildi ama IŞİD’in zihniyeti halen devam ediyor. Özellikle bu devlet eliyle yapılıyor” dedi.
 
MÜCADELEYE DEVAM
 
Polis müdahalesinden sonra Kadıköy’ün bütün sokaklarına eylemin yayıldığını hatırlatan gözaltına alınanlardan Ece Uzun, yaşananları şöyle aktardı: “Polis müdahalesinden sonra Kalkedon Meydanı'na gelerek bir açıklama yapmak istedik. Ama polis burada bizlere saldırdı. İşkence ederek gözaltına aldı. Polisin tutumu her zaman ki gibiydi. Polis aracında saatlerce bizleri ters kelepçeyle beklettiler. Tüm olanlara rağmen bugün buradayız. Bizi saat 03.00’te serbest bıraktıklarında hep bir ağızdan şunu söyledik: ‘Mücadeleye ve sokaklarda olmaya devam ediyoruz.’” diye belirti.
 
‘DİRENİŞİ SOKAKLARA YAYDIK’
 
Ardından Gençlik Örgütleri adına hazırlanan ortak açıklamayı Azad Aksoy okudu. 33 düş yolcusunun Kobanê’deki karanlığa karşı yola çıktığını ifade eden Azad, Kobanê’ye çocuklara oyuncak götüren, özgür bir dünya hayallerini yanlarına alıp savaştan yıkılan şehri elleriyle inşa etmeye giden 33 düş yolcusuna yönelik Saray Rejimi ve IŞİD işbirliğiyle bir katliamın gerçekleştirildiğini vurguladı. Katliamın dördüncü yılında 33 devrimcinin yüreklerinde taşıdıkları adalet ve özgürlük dünyasını gerçekleştirmek için sokakları bir kez daha doldurduklarını vurgulayan Aksoy, “Yoldaşlarımızı katledenler, karşımıza coplarıyla, plastik mermileriyle, gazlarıyla çıktılar. Suruç için adalet dememizi, onların kavgasını büyütmemizi engelleyebileceklerini sandılar. Karşılarında direniş vardı.  Direnişimiz bütün sokaklara yayıldı. Bu sokakların, katliamcıların değil özgürlük için kavga edenlerin, devrimcilerin olduğunu bir kez daha hatırlattık. Yürüyüşümüzü ve dördüncü yıl anmamızı engellemeye çalışan çürümüş bu düzenin polisine karşı, nerede yürüyeceğimizi, nerede anma yapacağımızı bizim belirleyeceğimizi haykırdık” ifadelerini kullandı.
 
SUÇ DUYURUSU
 
Suruç için adalet isteyen ailelerin, Suruç yaralılarının, mücadeleyle bir araya gelen yoldaşlarının baskılarla, gözaltılarla, tutuklamalarla sindirilmeye çalışıldığını belirten Aksoy, şunları kaydetti: “Onlar nasıl yılmadıysa biz de katil devlete karşı adalet mücadelemizde yılmadık, yılmayacağız. Adalet ve özgürlük mücadelemiz sürecek. Bu saldırganlık yalnızca Suruç için adalet isteyenlere değil; bu çürümüş düzende ezilen, boyunduruk altına alınmaya çalışılan herkese karşıdır. Bugün buradan köhnemiş bu sistemin polisine, yargısına, parlamentosuna sesleniyoruz. Yetmez bu saldırganlıklarınız, baskılarınız. Daha fazlası daha fazlası gerekir size. Ancak unutmayın yazıyoruz her döktüğünüz kanı, tecavüz ettiğiniz her çocuğu, öldürdüğünüz her kadını, hakkını arayan öğrencilere attığınız her copu, hesabımız var sorulacak. Adalet ve özgürlük için, yaşamlarımız için, 33 düş yolcusunun bizlere bıraktığı özgür dünya düşünü eylemek için sokaklardayız. Bıraktıkları bayrağı elimize alıp, mücadeleyi yaşamın her alanına yayacak; karanlıkla boğmaya çalıştıkları adalet ve özgürlük talebimizi örgütlü gücümüzle yükselteceğiz, adaleti sokaklarda verdiğimiz mücadelemizle sağlayacağız.” 
 
Son olarak gözaltına alınan gençler, gözaltına alınırken ve gözaltında işkenceye maruz kaldıkların belirterek, polisler hakkında suç duyurusunda bulacaklarını söyledi.

Diğer başlıklar

20/08/2019
22:49 Buldan'dan CHP'li Gök'e: Evet tam bir demokrasi ayıbı
22:40 Sabah sokakta akşam evde protesto
22:31 Temelli: Kayyum kararından derhal dönülmeli
21:56 Cudi Dağı toplarla vuruldu
21:48 Gözaltındaki gazeteciler: Protestolar kamuoyuna yansımasın diye gözaltındayız
21:11 Alevilerden mücadele çağrısı
20:50 Bu kez Bayraklı’da orman yangını
20:35 GBT’nin hızlı yapılmasını isteyen yurttaşa: Seni 24 saat tutarız
20:16 Memur-Sen’den 'boş cüzdan' eylemi
20:14 Kadıköy’de protesto üstüne protesto: Çok sayıda gözaltı var
20:01 DP’den kayyuma bildirili tepki
19:32 İzmir'de ağaçlandırma kampanyası
19:26 Van'da 14 kişi gözaltına alındı
19:15 İzmir’deki orman yangını kontrol altına alındı
19:12 Çanakkale ve Manisa’da kayyumlara tepki
18:27 MEH: Şark Islahat Planı kayyumla sürüyor
18:23 Cizre’den tepki: İstediklerini elde edemeyecekler
18:20 Cumartesi Annesi Elmas Eren sonsuzluğa uğurlandı: Unutmadın, unutmayacağız!
18:02 Agonya'da kömür ocağına tepki
17:52 Darp edilen vekiller taburcu edildi
17:43 Türkiye Yazarlar Sendikası'ndan kayyum tepkisi: Vicdanlar susturulamaz
17:31 İşveren örgütleri: Kayyum demokratik teamüllerle izah edilemez
17:21 İtalya Başbakanı istifa edeceğini açıkladı
17:15 Ankara’da darp edilenler suç duyurusunda bulunacak
17:08 ‘Kayyumlar Hasankeyf mücadelesini olumsuz etkileyecek’
17:02 AKP Sözcüsü Çelik’ten parti kapatma mesajı
16:50 Diyarbakır’daki STÖ’lerden kayyum tepkisi
16:47 Diyarbakır’da ‘İradene sahip çık’ yürüyüşü
16:23 Van’da protestolar gün boyu dinmedi
16:10 İmamoğlu’ndan kayyum tepkisi: Herkes haddini bilecek
16:09 Hem protestolara katılıyor hem şarkılarla moral veriyor
15:58 İstanbul’daki STÖ’lerden ‘demokratik direniş’ çağrısı
15:52 ‘Dijital dünyaya artık ayak uydurmalıyız’
15:47 Beybahçe’de yaşamını yitirenler güllerle anıldı
15:31 70 yaşındaki erkek, çocuğa cinsel istismardan tutuklandı
15:18 Lavrov: Türkiye’yi İdlib konusunda bilgilendirdik
15:11 Bursa Tabip Odası: Kayyum halkın iradesine karşıdır
15:10 Polis milletvekillerini hastanelik etti
14:39 Milletvekilleri ve avukatlara polis şiddeti
14:36 Kayyum protestolarını takip eden 6 gazeteci gözaltına alındı
14:32 Kayyuma karşı dayanışmayı büyütme çağrısı
14:30 Çavuşoğlu’ndan İdlib açıklaması: Rejim ateşle oynamamalı
14:04 Vicdani reddini açıklayan Yalçın: Askerlik bir şiddettir
13:56 Avrupa Konseyi'nden kayyum tepkisi
13:50 Temelli ve Mızraklı halkı selamladı
13:39 Van'da kayyum protestosuna müdahale
13:31 Buldan’dan Kılıçdaroğlu’na çağrı: Sessizliğinizi bozun
13:21 Halk sokakları terk etmiyor
13:11 Alevi örgütlerinden kayyuma karşı dayanışma çağrısı
13:07 CHP’li Beko: Kayyumlar bir utanç tablosudur