Temelli: İlk çözeceğimiz sorun Erdoğan sorunudur

img
MUĞLA - Milas’ta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, AKP-MHP ittifakı için “Bunlar birbirini döver” dedi. “Barajı omuz omuza yıkma zamanı” diyen Temelli, “İlk çözeceğimiz sorun Erdoğan sorunudur” diye konuştu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Muğla’nın Milas ilçesinde seçim bürosu açılışına katıldı. Çok sayıda yurttaşın katılımıyla gerçekleştirilen açılışta Temelli gündeme dair açıklamalarda bulundu. 
 
Türkiye’de herkesin savaş, şiddet ve zulümden beslendiğini belirten Temelli, barış isteyenlerin bu karanlığa 24 Haziran’da son vereceklerini dile getirdi. AKP’nin 7 Haziran ve 1 Kasım’a giderken ne kadar kirli iş varsa şu anda yine devreye koyduğunu belirten Temeli, “24 Haziran’da HDP’yi baraj altında bırakamayacaklarını anladılar ve şimdi yine savaş tamtamlarını çalmaya başladılar. Buna asla izin vermeyeceğiz. Kandil’miş, yok oymuş, yok buymuş, tüm bunların bir seçim siyaseti, seçim yatırımı, seçim hilesi olduğunu herkes biliyor. Biz de oylarımızla bu oyuna son vereceğiz” diye konuştu. 
 
BARAJI YIKMA ZAMANI
 
Farklılıklarından güç aldıklarını belirten Temelli, tüm etnik kesimler ve inanç kesimleriyle birlikte hareket ettiklerini ve güç aldıklarını söyledi. Türkiye’yi var edenin farklılıklar olduğunu belirten Temelli, “Bu ülkenin eşit yurttaşları olduğumuz zaman bu savaş iktidarından o zaman kurtulabiliriz. Şimdi hepimizin hepimize sahip çıkma zamanıdır” dedi. Halkları ayrıştıranlara karşı yan yana gelinmesi gerektiğini belirten Temelli, “HDP’nin önündeki barajı, demokrasinin önündeki barajı, barışın önündeki barajı yıkma zamanıdır. Omuz omuza verme zamanıdır” diye konuştu. 
 
KÜRT SORUNUNU ÇÖZMEDEN…
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu ülkede Kürt sorunu yoktur” sözlerine de cevap veren Temelli, şunları söyledi: “Bu ülkede Kürt sorunu var. Bu ülkede Kürt sorunu olduğu için demokrasi sorunu var. Bu ülkede Kürt sorunu olduğu için işsizlik sorunu var. Yoksulluk sorunu var. Yolsuzluk sorunu var. Kürt sorunu bir turnusol kağıdıdır. Kürt sorununu çözmeden diğer sorunları çözemiyorsun. Bu ülkede demokrasi sorununu çözerseniz Kürt sorununu da çözersiniz. Bu ülkede kadın sorunlarını çözerseniz Kürt sorununu çözersiniz. Bu ülkenin sorunları birbirine bağlıdır. Bu sorunların çözülmesini kim istiyor kim istemiyor. İşte turnusol kağıdı buradadır. Biz bu ülkenin bütün sorunlarına sahip çıkıyoruz. Bütün sorunlarını birlikte çözeceğiz diyoruz. Onlar ise bu sorunları çözmeden, bu sorunlardan iktidar elde etmek istiyorlar. İktidarlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Saraylarını korumaya çalışıyorlar. İşte 24 Haziran’da bizler HDP olarak parlamentoya döndüğümüzde, Sevgili Demirtaş Cumhurbaşkanı olduğunda o sarayı boşaltacağız. Bu ülkenin önündeki en büyük sorununu kaldıracağız. O da Erdoğan sorunudur. İlk çözeceğimiz sorun Erdoğan sorunudur. Öyle büyük bir sorun haline gelmiş ki; hiçbir zaman çözülmesin ve iktidarını ve çevresindekilerle beraber bu yolsuzluk çarkını devam ettirmek istiyor.” 
 
‘BUNLAR BİRBİRİNİ DÖVER’
 
AKP-MHP ittifakının saldırmaya alıştığını belirten Temelli, “O kadar alışmışlar ki kavgaya şimdi de birbirleri ile kavgaya tutuştular. Yok sen benim vekilimi çalıyorsun, yok ben senin vekilini. Ben daha önce de demiştim. Bunlar birbirini döver. Evet, yakındır bunlar birbirini döver. Çünkü bunlar alışmışlar duramazlar. Nasıl HDP’nin 80 vekiline göz diktiler birbirlerinin de vekillerine göz dikmişler. Biz de diyoruz ki bize hangi zorluğu çıkarırsan çıkar değil 80 bu defa 180 vekille geri geleceğiz” dedi. 
 
DANIŞTAY ÜYESİNE: SUÇ İŞLEMEYİN
 
“Bütün kamu görevlileri seferber olmuş” diyen Temelli, Danıştay üyesi Aysel Demirel’in CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye sosyal medya hesabından sarf ettiği sözleri hatırlatarak, şöyle devam etti: “Bütün valiler AKP propagandası yapmakla görevli sanki ilçe ilçe dolaşıp halkı tehdit ediyorlar. 19 Vali YSK’ye başvuruyor sandıkları taşıtmak için. HDP’liler sandığa ulaşamasın diye. YSK artık bağımsız bir kuruluş olma özelliğini kaybetti. Bugün Danıştay Başkanı konuşuyor. Danıştay Başkanı değil sanki AKP’nin Kadın Kolları Başkanı. Böyle bir hukuk tanımazlık, böyle bir düzen, böyle bir huzur bozuculuk olabilir mi. Bütün insanlar birbirine karşı getirilebilir mi? Sizler bağımsız yargısınız. Sizler kamu görevlilerisiniz. Sizlerin görevi hukuku yerine getirmek. Sizlerin görevi hukuku korumak. Sanıyorlar ki; bu iktidar hep böyle kalacak. Buradan sesleniyoruz; sizler bu halkın vergileri ile halka hizmet için varsınız. Suç işlemeyin. Suç barındıran talimatları yerine getirmeyin. 24 Haziran’dan sonra bu iktidar gittiğinde bütün bu suçların hesabını soracağız. Bunu da böyle bilin.”
 
ÖĞRENCİLERE YAPILAN İŞKENCEYE TEPKİ
 
“Karneler sizin gelecek bizim” dedikleri için işkenceye maruz kalan lise öğrencilerine dönük saldırıyı hatırlatan Temelli, “Öğrencileri dövdüler, hırpaladılar, işkence yaptılar. Otobüsün içinde. Neden bunu yapıyorsunuz. Öğrenciler en demokratik hakkını kullanıyorlar. Karneler sizin gelecek bizim diyorlar. Eğitim sistemini eleştiriyor. Çünkü öğrenciler de veliler de yani bahsettiğimiz 18 milyon insandan bahsediyoruz. Herkes çocuğunun geleceğinden kaygılı. Eğitim sisteminden hiçbir beklentisi kalmamış. Bu ufacık protestoyu bu denli şiddetle bastırmaya kalkıyorlar. Çünkü eğitim sistemini bu hale getirenler suçlu olduklarını biliyorlar. O suçu gixlemenin yolu savaştan geçiyor. Tıpkı Kürde yaptıkları düşmanlık gibi öğrenciye şiddet uyguluyorlar. Tıpkı Kürde yaptıkları gibi kadına aynı şiddeti uyguluyorlar. Herkesin yaşam alanına, geleceğine saldırıyorlar. Neden? Çünkü Saray’ın giderlerine bu yolsuzluk ekonomisine, bu savaş siyasetine kaynak yetmiyor. İnsan yetmiyor. O yüzden bunlar insana da düşman, bunlar güzelliği, doğaya düşman, şimdi bu düşmanlığa son vermenin yolu 24 Haziran’dan geçiyor. 24 Haziran’da öğrencilerimize, doğamıza, geleceğimize sahip çıkacağız. Sandığımıza sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı. 
 
‘ENKAZI KALDIRACAK GÜÇ HDP’DE VAR’
 
Temelli, sadece oy kullanmanın yeterli olmadığını dile getirerek, “Sandıklara da sahip çıkacağız. Bu sayede bu iktidardan kurtulacağız. Çocuklar demokrasi istiyor. Barış istiyor. Çocuklar geleceklerine sahip çıkılsın istiyor. Bize düşen çocuklarımızın geleceklerine sahip çıkmaktır. O nedenle bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye diyoruz” dedi. Yurtdışı seçmenlerine de seslenen Temelli, yurtdışında oy kullanmanın başladığını belirterek, sandıklara gidilip oy kullanılmasını istedi. Yurtdışı seçmenlerinin oy kullanmasının önemli olduğunu ifade eden Temelli, en kritik oyların yurtdışı oyları olduğunu söyledi.  Temelli, “Diyorlar ki; ‘Türkiye’de bir enkaz var.’ Olsun o enkazı kaldıracak güç HDP’de var. Bu ülke bir daha İMF’lerden borç almayacak. Hep birlikte demokratik siyaseti ve demokratik ekonomik modeli inşa edeceğiz” dedi. 
 
 

Diğer başlıklar

10:50 Suriye sınırına yığınak: ABD gerilimi canlı tutup çizgisini dayatıyor
09:31 ODTÜ Geliştirme Vakfı’dan açıklama
09:29 Aknehir'e yeni 2 bin RES yapılacak!
09:28 Baro başkanları: Hasankeyf için açılacak davalara destek vereceğiz
09:27 Cizre'de sivil ölümlerin dosyaları bir bir kapatılıyor: Eşref Erdin dosyasına zamanaşımı
09:10 Gözaltına alınan lise öğrencisi: Polis şiddet uyguladı
09:09 Boğulma vakaların yaşandığı Urfa'da sadece 8 yüzme havuzu bulunuyor
09:09 İki şairin can verdiği şiir: Xazil dîsa zar bûma
09:08 İnsan hakları savunucuları: Muhalefet devleti hukuka uymaya çağırmalı
09:01 Kimlikleri ‘tespit edilemeyen’ cenazelerden 7’si defnedildi 10’u morgda
09:00 GSF’nin yıkımına itiraz: ‘Yaptım oldu’ dayatması kentin değerlerine zarar verir
09:00 Toprağa gömülü 1 milyondan fazla mayın var
09:00 20 TEMMUZ 2019 GÜNDEMİ
09:00 Gezici Kadın Film Günleri sona erdi
19/07/2019
22:56 Eksik bir şey var: Adalet
22:30 HDP: 17 mültecinin acısını yüreğimizde hissediyoruz
22:17 Davutoğlu'nu konuk almaları sonrası programları yayından kaldırıldı
21:57 Suruç Katliamı anmaları Muş'ta da yasaklandı
21:30 İran Devrim Muhafızları İngiliz petrol tankerine el koydu
20:58 Yasak kararı üzerine Kültürpark’ta kamp kurdular
20:39 Xerabê Bava'da gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
19:02 Cezaevinden izinli çıkan erkek, eşini yaraladı
18:42 Silopi’de bir gencin ‘intihar ettiği' iddiası
18:28 Van Büyükşehir Belediyesi TİS imzaladı
18:22 DTSO: Trabzon’da saldırıya uğrayan Kürtlerden özür dilenmeli
18:12 Adnan Oktar iddianamesi kabul edildi
17:32 Hakan Atilla tahliye edildi
16:44 KESK'ten mitinge katılım çağrısı
16:40 Bitlis Jandarma Komutanı saldırıda yaşamını yitirdi
16:25 Adalet Nöbeti Van’da: Alternatif yargı reformu paketi sunalım
16:08 ‘Datça’daki orman yangınına ilişkin bir GSM firmasına tazminat davası açıldı’
15:36 AKP MYK Üyesi Parlak’tan Hizbullah'a destek
15:35 HDP: Rojava Devrimi başka bir yolun olduğunu mümkün gösteriyor
15:21 HDP’nin Diyarbakır mitingine çağrı
15:06 Aydın, akademisyen ve gazetecilerden çağrı: Hüseyin Aykol'u serbest bırakın
14:54 TJA 5 aylık eylem planını açıkladı: Özgürlük için sen de ayağa kalk
14:47 Ekrem İmamoğlu: İştiraklerin yöneticileri istifa etti
14:46 Düzce'de bir kişinin cesedi bulundu
14:43 Kayyumun söktüğü Kürtçe afişler yeniden asıldı
14:30 Lice’de bombardıman: insanların can güvenliği yok
14:20 Akaryakıt istasyonunda zam tepkisi: 150 TL'ye dolan depo şimdi 400 TL'ye doluyor
14:14 İHD: Son 10 yılda zırhlı araç çarpmasıyla 36 yurttaş yaşamını yitirdi
13:58 Kışanak ve Tuncel hakkındaki karar bozuldu
13:55 HDP: Erbil’deki saldırı bir an önce aydınlatılmalı
13:54 Mızraklı ve Yılmaz ‘Cami yıkıyorlar’ yalanına cevap verdi: Cami alanlarını ticarileştirenler yeşil alana beton döktü
13:40 KHK mağdurları: İhraç edilenler görevlerine iade edilmeli
12:58 Ailelerin İmralı başvurusuna ret
12:27 Gazeteci Bilen: Paylaşımım hakaret değil, eleştiridir
11:42 Mimarlardan Verşan Kök ve Melih Gökçek'e suç duyurusu
11:22 Koşuyolu Parkı Açık Hava etkinlikleri başlıyor