Temelli: İlk çözeceğimiz sorun Erdoğan sorunudur

img
MUĞLA - Milas’ta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, AKP-MHP ittifakı için “Bunlar birbirini döver” dedi. “Barajı omuz omuza yıkma zamanı” diyen Temelli, “İlk çözeceğimiz sorun Erdoğan sorunudur” diye konuştu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Muğla’nın Milas ilçesinde seçim bürosu açılışına katıldı. Çok sayıda yurttaşın katılımıyla gerçekleştirilen açılışta Temelli gündeme dair açıklamalarda bulundu. 
 
Türkiye’de herkesin savaş, şiddet ve zulümden beslendiğini belirten Temelli, barış isteyenlerin bu karanlığa 24 Haziran’da son vereceklerini dile getirdi. AKP’nin 7 Haziran ve 1 Kasım’a giderken ne kadar kirli iş varsa şu anda yine devreye koyduğunu belirten Temeli, “24 Haziran’da HDP’yi baraj altında bırakamayacaklarını anladılar ve şimdi yine savaş tamtamlarını çalmaya başladılar. Buna asla izin vermeyeceğiz. Kandil’miş, yok oymuş, yok buymuş, tüm bunların bir seçim siyaseti, seçim yatırımı, seçim hilesi olduğunu herkes biliyor. Biz de oylarımızla bu oyuna son vereceğiz” diye konuştu. 
 
BARAJI YIKMA ZAMANI
 
Farklılıklarından güç aldıklarını belirten Temelli, tüm etnik kesimler ve inanç kesimleriyle birlikte hareket ettiklerini ve güç aldıklarını söyledi. Türkiye’yi var edenin farklılıklar olduğunu belirten Temelli, “Bu ülkenin eşit yurttaşları olduğumuz zaman bu savaş iktidarından o zaman kurtulabiliriz. Şimdi hepimizin hepimize sahip çıkma zamanıdır” dedi. Halkları ayrıştıranlara karşı yan yana gelinmesi gerektiğini belirten Temelli, “HDP’nin önündeki barajı, demokrasinin önündeki barajı, barışın önündeki barajı yıkma zamanıdır. Omuz omuza verme zamanıdır” diye konuştu. 
 
KÜRT SORUNUNU ÇÖZMEDEN…
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu ülkede Kürt sorunu yoktur” sözlerine de cevap veren Temelli, şunları söyledi: “Bu ülkede Kürt sorunu var. Bu ülkede Kürt sorunu olduğu için demokrasi sorunu var. Bu ülkede Kürt sorunu olduğu için işsizlik sorunu var. Yoksulluk sorunu var. Yolsuzluk sorunu var. Kürt sorunu bir turnusol kağıdıdır. Kürt sorununu çözmeden diğer sorunları çözemiyorsun. Bu ülkede demokrasi sorununu çözerseniz Kürt sorununu da çözersiniz. Bu ülkede kadın sorunlarını çözerseniz Kürt sorununu çözersiniz. Bu ülkenin sorunları birbirine bağlıdır. Bu sorunların çözülmesini kim istiyor kim istemiyor. İşte turnusol kağıdı buradadır. Biz bu ülkenin bütün sorunlarına sahip çıkıyoruz. Bütün sorunlarını birlikte çözeceğiz diyoruz. Onlar ise bu sorunları çözmeden, bu sorunlardan iktidar elde etmek istiyorlar. İktidarlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Saraylarını korumaya çalışıyorlar. İşte 24 Haziran’da bizler HDP olarak parlamentoya döndüğümüzde, Sevgili Demirtaş Cumhurbaşkanı olduğunda o sarayı boşaltacağız. Bu ülkenin önündeki en büyük sorununu kaldıracağız. O da Erdoğan sorunudur. İlk çözeceğimiz sorun Erdoğan sorunudur. Öyle büyük bir sorun haline gelmiş ki; hiçbir zaman çözülmesin ve iktidarını ve çevresindekilerle beraber bu yolsuzluk çarkını devam ettirmek istiyor.” 
 
‘BUNLAR BİRBİRİNİ DÖVER’
 
AKP-MHP ittifakının saldırmaya alıştığını belirten Temelli, “O kadar alışmışlar ki kavgaya şimdi de birbirleri ile kavgaya tutuştular. Yok sen benim vekilimi çalıyorsun, yok ben senin vekilini. Ben daha önce de demiştim. Bunlar birbirini döver. Evet, yakındır bunlar birbirini döver. Çünkü bunlar alışmışlar duramazlar. Nasıl HDP’nin 80 vekiline göz diktiler birbirlerinin de vekillerine göz dikmişler. Biz de diyoruz ki bize hangi zorluğu çıkarırsan çıkar değil 80 bu defa 180 vekille geri geleceğiz” dedi. 
 
DANIŞTAY ÜYESİNE: SUÇ İŞLEMEYİN
 
“Bütün kamu görevlileri seferber olmuş” diyen Temelli, Danıştay üyesi Aysel Demirel’in CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye sosyal medya hesabından sarf ettiği sözleri hatırlatarak, şöyle devam etti: “Bütün valiler AKP propagandası yapmakla görevli sanki ilçe ilçe dolaşıp halkı tehdit ediyorlar. 19 Vali YSK’ye başvuruyor sandıkları taşıtmak için. HDP’liler sandığa ulaşamasın diye. YSK artık bağımsız bir kuruluş olma özelliğini kaybetti. Bugün Danıştay Başkanı konuşuyor. Danıştay Başkanı değil sanki AKP’nin Kadın Kolları Başkanı. Böyle bir hukuk tanımazlık, böyle bir düzen, böyle bir huzur bozuculuk olabilir mi. Bütün insanlar birbirine karşı getirilebilir mi? Sizler bağımsız yargısınız. Sizler kamu görevlilerisiniz. Sizlerin görevi hukuku yerine getirmek. Sizlerin görevi hukuku korumak. Sanıyorlar ki; bu iktidar hep böyle kalacak. Buradan sesleniyoruz; sizler bu halkın vergileri ile halka hizmet için varsınız. Suç işlemeyin. Suç barındıran talimatları yerine getirmeyin. 24 Haziran’dan sonra bu iktidar gittiğinde bütün bu suçların hesabını soracağız. Bunu da böyle bilin.”
 
ÖĞRENCİLERE YAPILAN İŞKENCEYE TEPKİ
 
“Karneler sizin gelecek bizim” dedikleri için işkenceye maruz kalan lise öğrencilerine dönük saldırıyı hatırlatan Temelli, “Öğrencileri dövdüler, hırpaladılar, işkence yaptılar. Otobüsün içinde. Neden bunu yapıyorsunuz. Öğrenciler en demokratik hakkını kullanıyorlar. Karneler sizin gelecek bizim diyorlar. Eğitim sistemini eleştiriyor. Çünkü öğrenciler de veliler de yani bahsettiğimiz 18 milyon insandan bahsediyoruz. Herkes çocuğunun geleceğinden kaygılı. Eğitim sisteminden hiçbir beklentisi kalmamış. Bu ufacık protestoyu bu denli şiddetle bastırmaya kalkıyorlar. Çünkü eğitim sistemini bu hale getirenler suçlu olduklarını biliyorlar. O suçu gixlemenin yolu savaştan geçiyor. Tıpkı Kürde yaptıkları düşmanlık gibi öğrenciye şiddet uyguluyorlar. Tıpkı Kürde yaptıkları gibi kadına aynı şiddeti uyguluyorlar. Herkesin yaşam alanına, geleceğine saldırıyorlar. Neden? Çünkü Saray’ın giderlerine bu yolsuzluk ekonomisine, bu savaş siyasetine kaynak yetmiyor. İnsan yetmiyor. O yüzden bunlar insana da düşman, bunlar güzelliği, doğaya düşman, şimdi bu düşmanlığa son vermenin yolu 24 Haziran’dan geçiyor. 24 Haziran’da öğrencilerimize, doğamıza, geleceğimize sahip çıkacağız. Sandığımıza sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı. 
 
‘ENKAZI KALDIRACAK GÜÇ HDP’DE VAR’
 
Temelli, sadece oy kullanmanın yeterli olmadığını dile getirerek, “Sandıklara da sahip çıkacağız. Bu sayede bu iktidardan kurtulacağız. Çocuklar demokrasi istiyor. Barış istiyor. Çocuklar geleceklerine sahip çıkılsın istiyor. Bize düşen çocuklarımızın geleceklerine sahip çıkmaktır. O nedenle bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye diyoruz” dedi. Yurtdışı seçmenlerine de seslenen Temelli, yurtdışında oy kullanmanın başladığını belirterek, sandıklara gidilip oy kullanılmasını istedi. Yurtdışı seçmenlerinin oy kullanmasının önemli olduğunu ifade eden Temelli, en kritik oyların yurtdışı oyları olduğunu söyledi.  Temelli, “Diyorlar ki; ‘Türkiye’de bir enkaz var.’ Olsun o enkazı kaldıracak güç HDP’de var. Bu ülke bir daha İMF’lerden borç almayacak. Hep birlikte demokratik siyaseti ve demokratik ekonomik modeli inşa edeceğiz” dedi. 
 
 

Diğer başlıklar

23:25 Festivali sonlandıran sanatçılar: Siz de savaşa karşı repliğinizi söyleyin
23:13 Gönderilen insani yardımlar Qamişlo’ya ulaştı
23:01 ÇHD davasında 6 avukatın cezası kesinleşti
22:48 ABD ateşkes heyeti Perşembe günü Türkiye’ye geliyor
21:28 Cizre’de mahallelere ev baskınları
21:22 ‘Türk askerlerin Suriye topraklarında daimi varlığına karşıyız’
20:56 'Savaşa karşı barış kazanacak'
20:34 ABD'li askerler bir üslerini daha terk etti
20:11 İstanbul’un kuleleri meme kanserine karşı pembeye büründü
20:09 Hoşyar Zebari: Türkiye ‘etnik temizlik’ yapıyor
20:05 IMF’nin tahmini Albayrak’ın tahmini ile uyuşmadı
19:56 74 yaşındaki Yaşlı'ya Kürtçe konuştuğu için ırkçı saldırı
19:51 IPU Türkiye’nin operasyonunu kınadı
19:37 HDP Muş eski Milletvekili Özkan için tahliye kararı
19:26 Dêrazor Sivil Meclisi: Anlaşma Dêrazor’u kapsamıyor
19:14 Temelli, polis engeline rağmen halkla bir araya geldi: Savaş geleceğimizi çalıyor
19:11 Kobanê’de siviller kaçırıldı
19:07 DTCF öğrencileri ülkücü saldırısını protesto etti
18:58 İngiltere ve NATO hemfikir: Türkiye operasyonu durdurmalı
18:44 Erdoğan'dan Baydemir hakkında suç duyurusu
18:42 ‘Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'da oynanmasın’
18:36 HDP MYK’den gözaltı ve tutuklamalara tepki
18:30 Fransa Başbakanı: Türkiye operasyonu DAİŞ’in canlanmasına yol açar
18:29 HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan Feyzioğlu hakkında suç duyurusu
18:20 Hakkari’de KESK binasına yapılan baskına tepki
18:13 Gever ve Erciş'te eşbaşkanların gözaltına alınması protesto edildi
18:02 Toğrul: AKP IŞİD’e hayat öpücüğü veriyor
17:56 Kızıltepe'de yaşamını yitirenlerin sayısı 3’e çıktı
17:52 PCP’den Türkiye’ye kınama: DAİŞ yeni isimlerle geri dönecek
17:47 BM Güvenlik Konseyi yeniden toplanıyor
17:23 Cenaze taşıdığı gerekçesiyle 9 yıl hapis cezası verildi
17:16 Girê Spî savunmasında olan Zagros Kobanê: Tüm dünya direnişimize tanıklık edecek
16:51 Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılan 262 cenaze 2 yıl sonra kimsesizler mezarlığına defin edildi
16:49 Genç’te 7 bölgeye 15 günlük yasak
16:33 Tacize karşı güvenlik önlemleri arttırıldı
16:29 Uluslararası Koalisyon: Minbic’den çıktık
16:27 DTCF'de provokasyon girişimi
16:18 ABD Savunma Bakanı Esper: Erdoğan’ın işgal emri yıkıma yol açtı
16:04 Gazeteci Doğru'ya uygulanan adli tedbir kontrolü kaldırıldı
16:02 HDP Gençlik Meclisleri’nden ‘direnişi büyütme’ çağrısı
16:00 Serêkaniyê’de yaralananlar Viranşehir’e getiriliyor
15:50 İzmir Valiliği'nden HDP buluşmasına yasaklama
15:41 Kılıçdaroğlu: Dünyanın tamamını düşman edindik
15:36 Yazar Demirer’in davası görüldü
15:35 Malatya'da gözaltı operasyonuna tepki
15:32 'Savaşa karşı çıkmak suç mu?'
15:20 Belediye hoparlörlerinden Mehter Marşı çalınıyor
15:19 Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi: Şam ile Kürtler arasında arabuluculuk yaptık
14:48 İngiltere de Türkiye'ye silah satışını askıya aldı
14:43 Barış Anneleri: Kıyamete kadar direniriz!
14:28 Nizamettin Toğuç’a 1 yıl sonra tahliye
14:15 Minbic’ta 1’i teğmen 2 asker yaşamını yitirdi
14:14 Rusya Savunma Bakanlığı: Rus askeri Minbic’te
14:12 Boğaziçi öğrencilerine 5 yıla kadar ceza istendi
14:05 Hakkari ve Yüksekova'da gözaltılara tepki
13:59 Polis ev baskınında kafaya silah dayadı: Sıkayım mı, sıkayım mı
13:50 Halk buluşmasına çağrı
13:31 Savaşı koordine eden alay komutanı Albay Yaşar Kaya yaralandı
13:24 Urfa'da ambulanslar hiç durmuyor!
13:24 Buldan: Yanlış hesap Rojava’dan döner
13:20 Erdoğan: Münbiç’ten Irak sınırına kadar sürecek
13:15 Sınır hattındaki mahalleye havan düştü: 2 ölü, 12 yaralı
12:48 AKP'li başkan operasyona destek için meclisi olağanüstü toplayacak
12:44 Volkswagen'den Türkiye kararı
12:36 Eliaçık: Türkiye bölgeyi Kürtlerden arındırmak istiyor
12:33 BM’den Türkiye’ye uyarı
12:07 İzmir'de kadın cinayeti
11:58 Bingöl’de 3 kişi tutuklandı
11:58 'Savaşı Durdurun' çağrısı büyüyor
11:53 Kürdistan Parlamentosu toplandı: Saldırılara karşı ortak savunma çağrısı
11:36 Eyn Îsa’da sivil araca saldırı: 2 kişi yaşamını yitirdi
11:35 Polis HDP milletvekilini darp etti
11:35 Federe Kürdistan'daki parti ve STK'ler: Hava sahası uçuşa yasaklansın
11:28 Federe Kürdistan Bölgesi’nde Türk mallarına boykot
11:27 Akşener’den Erdoğan’a: Milletimizi yaptırımlara karşı nasıl koruyacaksınız?
11:20 Gayıp ve Şahin'in duruşması ertelendi
11:12 ABD Minbic’den çekiliyor
11:10 Urfa sınırı ‘savaş’ sahası: Koruculara ‘hazır olun’ talimatı
11:09 ETHA çalışan Demirci'nin davası ertelendi
11:08 İşçi ve emekçiler: Savaşın faturasını ödemek istemiyoruz
11:04 Çin'den Türkiye'ye savaşı durdurma çağrısı
11:04 Oğlunu defneden baba mezarlıkta gözaltına alındı
10:58 Perakende satış hacminde düşüş
10:57 NYTimes: ABD İncirlik'teki nükleer silahları taşıma planlarını gözden geçirdi
10:56 Avukatlar İmralı’ya gitmek için yeniden başvuru yaptı
10:49 Doktor Gül: Barışı savunmaya devam edeceğiz
10:34 İşsizlik bir yılda 1 milyon 65 bin kişi arttı
10:20 Suriye savaşında film başa sardı!
10:17 Hastanede elleri kelepçeli 3 gün kaldı, bir doktor bile gitmedi
10:07 Bursa ve Malatya’da ev baskınları
09:59 Dersimliler: Başlatılan savaşta ölüm filizleniyor
09:58 Mağdurlar operasyonların DAİŞ’e 'hayat suyu' olacağı kaygısında
09:57 Bağdu cinayeti: DAİŞ'li isim verdi, sadece ifadeleri alındı
09:54 Kemal Can: CHP’nin tezkereye ‘evet’ demesi sorunlu bir savunma
09:32 Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu’ndan DAİŞ uyarısı
09:32 Nusaybin'de bir haftada neler oldu?
09:11 Bulut: Anlaşma savaşın seyrini değiştirebilecek bir gelişme
09:08 'Dünya kadınlarını Rojavalı kadınlarla dayanışmaya çağırıyoruz'
09:07 17 yıl hapis cezası verilen erin annesi: Adalet istiyorum
09:06 'DAİŞ'in katliamlarını nasıl yaptığına hepimiz tanık olduk'