Temelli: İlk çözeceğimiz sorun Erdoğan sorunudur

img
MUĞLA - Milas’ta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, AKP-MHP ittifakı için “Bunlar birbirini döver” dedi. “Barajı omuz omuza yıkma zamanı” diyen Temelli, “İlk çözeceğimiz sorun Erdoğan sorunudur” diye konuştu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Muğla’nın Milas ilçesinde seçim bürosu açılışına katıldı. Çok sayıda yurttaşın katılımıyla gerçekleştirilen açılışta Temelli gündeme dair açıklamalarda bulundu. 
 
Türkiye’de herkesin savaş, şiddet ve zulümden beslendiğini belirten Temelli, barış isteyenlerin bu karanlığa 24 Haziran’da son vereceklerini dile getirdi. AKP’nin 7 Haziran ve 1 Kasım’a giderken ne kadar kirli iş varsa şu anda yine devreye koyduğunu belirten Temeli, “24 Haziran’da HDP’yi baraj altında bırakamayacaklarını anladılar ve şimdi yine savaş tamtamlarını çalmaya başladılar. Buna asla izin vermeyeceğiz. Kandil’miş, yok oymuş, yok buymuş, tüm bunların bir seçim siyaseti, seçim yatırımı, seçim hilesi olduğunu herkes biliyor. Biz de oylarımızla bu oyuna son vereceğiz” diye konuştu. 
 
BARAJI YIKMA ZAMANI
 
Farklılıklarından güç aldıklarını belirten Temelli, tüm etnik kesimler ve inanç kesimleriyle birlikte hareket ettiklerini ve güç aldıklarını söyledi. Türkiye’yi var edenin farklılıklar olduğunu belirten Temelli, “Bu ülkenin eşit yurttaşları olduğumuz zaman bu savaş iktidarından o zaman kurtulabiliriz. Şimdi hepimizin hepimize sahip çıkma zamanıdır” dedi. Halkları ayrıştıranlara karşı yan yana gelinmesi gerektiğini belirten Temelli, “HDP’nin önündeki barajı, demokrasinin önündeki barajı, barışın önündeki barajı yıkma zamanıdır. Omuz omuza verme zamanıdır” diye konuştu. 
 
KÜRT SORUNUNU ÇÖZMEDEN…
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu ülkede Kürt sorunu yoktur” sözlerine de cevap veren Temelli, şunları söyledi: “Bu ülkede Kürt sorunu var. Bu ülkede Kürt sorunu olduğu için demokrasi sorunu var. Bu ülkede Kürt sorunu olduğu için işsizlik sorunu var. Yoksulluk sorunu var. Yolsuzluk sorunu var. Kürt sorunu bir turnusol kağıdıdır. Kürt sorununu çözmeden diğer sorunları çözemiyorsun. Bu ülkede demokrasi sorununu çözerseniz Kürt sorununu da çözersiniz. Bu ülkede kadın sorunlarını çözerseniz Kürt sorununu çözersiniz. Bu ülkenin sorunları birbirine bağlıdır. Bu sorunların çözülmesini kim istiyor kim istemiyor. İşte turnusol kağıdı buradadır. Biz bu ülkenin bütün sorunlarına sahip çıkıyoruz. Bütün sorunlarını birlikte çözeceğiz diyoruz. Onlar ise bu sorunları çözmeden, bu sorunlardan iktidar elde etmek istiyorlar. İktidarlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Saraylarını korumaya çalışıyorlar. İşte 24 Haziran’da bizler HDP olarak parlamentoya döndüğümüzde, Sevgili Demirtaş Cumhurbaşkanı olduğunda o sarayı boşaltacağız. Bu ülkenin önündeki en büyük sorununu kaldıracağız. O da Erdoğan sorunudur. İlk çözeceğimiz sorun Erdoğan sorunudur. Öyle büyük bir sorun haline gelmiş ki; hiçbir zaman çözülmesin ve iktidarını ve çevresindekilerle beraber bu yolsuzluk çarkını devam ettirmek istiyor.” 
 
‘BUNLAR BİRBİRİNİ DÖVER’
 
AKP-MHP ittifakının saldırmaya alıştığını belirten Temelli, “O kadar alışmışlar ki kavgaya şimdi de birbirleri ile kavgaya tutuştular. Yok sen benim vekilimi çalıyorsun, yok ben senin vekilini. Ben daha önce de demiştim. Bunlar birbirini döver. Evet, yakındır bunlar birbirini döver. Çünkü bunlar alışmışlar duramazlar. Nasıl HDP’nin 80 vekiline göz diktiler birbirlerinin de vekillerine göz dikmişler. Biz de diyoruz ki bize hangi zorluğu çıkarırsan çıkar değil 80 bu defa 180 vekille geri geleceğiz” dedi. 
 
DANIŞTAY ÜYESİNE: SUÇ İŞLEMEYİN
 
“Bütün kamu görevlileri seferber olmuş” diyen Temelli, Danıştay üyesi Aysel Demirel’in CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye sosyal medya hesabından sarf ettiği sözleri hatırlatarak, şöyle devam etti: “Bütün valiler AKP propagandası yapmakla görevli sanki ilçe ilçe dolaşıp halkı tehdit ediyorlar. 19 Vali YSK’ye başvuruyor sandıkları taşıtmak için. HDP’liler sandığa ulaşamasın diye. YSK artık bağımsız bir kuruluş olma özelliğini kaybetti. Bugün Danıştay Başkanı konuşuyor. Danıştay Başkanı değil sanki AKP’nin Kadın Kolları Başkanı. Böyle bir hukuk tanımazlık, böyle bir düzen, böyle bir huzur bozuculuk olabilir mi. Bütün insanlar birbirine karşı getirilebilir mi? Sizler bağımsız yargısınız. Sizler kamu görevlilerisiniz. Sizlerin görevi hukuku yerine getirmek. Sizlerin görevi hukuku korumak. Sanıyorlar ki; bu iktidar hep böyle kalacak. Buradan sesleniyoruz; sizler bu halkın vergileri ile halka hizmet için varsınız. Suç işlemeyin. Suç barındıran talimatları yerine getirmeyin. 24 Haziran’dan sonra bu iktidar gittiğinde bütün bu suçların hesabını soracağız. Bunu da böyle bilin.”
 
ÖĞRENCİLERE YAPILAN İŞKENCEYE TEPKİ
 
“Karneler sizin gelecek bizim” dedikleri için işkenceye maruz kalan lise öğrencilerine dönük saldırıyı hatırlatan Temelli, “Öğrencileri dövdüler, hırpaladılar, işkence yaptılar. Otobüsün içinde. Neden bunu yapıyorsunuz. Öğrenciler en demokratik hakkını kullanıyorlar. Karneler sizin gelecek bizim diyorlar. Eğitim sistemini eleştiriyor. Çünkü öğrenciler de veliler de yani bahsettiğimiz 18 milyon insandan bahsediyoruz. Herkes çocuğunun geleceğinden kaygılı. Eğitim sisteminden hiçbir beklentisi kalmamış. Bu ufacık protestoyu bu denli şiddetle bastırmaya kalkıyorlar. Çünkü eğitim sistemini bu hale getirenler suçlu olduklarını biliyorlar. O suçu gixlemenin yolu savaştan geçiyor. Tıpkı Kürde yaptıkları düşmanlık gibi öğrenciye şiddet uyguluyorlar. Tıpkı Kürde yaptıkları gibi kadına aynı şiddeti uyguluyorlar. Herkesin yaşam alanına, geleceğine saldırıyorlar. Neden? Çünkü Saray’ın giderlerine bu yolsuzluk ekonomisine, bu savaş siyasetine kaynak yetmiyor. İnsan yetmiyor. O yüzden bunlar insana da düşman, bunlar güzelliği, doğaya düşman, şimdi bu düşmanlığa son vermenin yolu 24 Haziran’dan geçiyor. 24 Haziran’da öğrencilerimize, doğamıza, geleceğimize sahip çıkacağız. Sandığımıza sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı. 
 
‘ENKAZI KALDIRACAK GÜÇ HDP’DE VAR’
 
Temelli, sadece oy kullanmanın yeterli olmadığını dile getirerek, “Sandıklara da sahip çıkacağız. Bu sayede bu iktidardan kurtulacağız. Çocuklar demokrasi istiyor. Barış istiyor. Çocuklar geleceklerine sahip çıkılsın istiyor. Bize düşen çocuklarımızın geleceklerine sahip çıkmaktır. O nedenle bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye diyoruz” dedi. Yurtdışı seçmenlerine de seslenen Temelli, yurtdışında oy kullanmanın başladığını belirterek, sandıklara gidilip oy kullanılmasını istedi. Yurtdışı seçmenlerinin oy kullanmasının önemli olduğunu ifade eden Temelli, en kritik oyların yurtdışı oyları olduğunu söyledi.  Temelli, “Diyorlar ki; ‘Türkiye’de bir enkaz var.’ Olsun o enkazı kaldıracak güç HDP’de var. Bu ülke bir daha İMF’lerden borç almayacak. Hep birlikte demokratik siyaseti ve demokratik ekonomik modeli inşa edeceğiz” dedi. 
 
 

Diğer başlıklar

16:15 Van'da müdahaleye rağmen anneler eylemden vazgeçmedi
15:50 Çukurova’daki üç cezaevinde son durum
15:41 Görevlerinden uzaklaştırılan meclis üyeleri: Hukuksuzluğa ses çıkarmalı
15:40 Bahçeli’den Dersim tehdidi: Kimse aldığı oya güvenmemeli
15:34 Lice’de oturma eylemi
15:33 Cinsel saldırıda bulunan polise kamu davası açıldı
15:11 Kaya: Annelerin mücadelesi bütün Türkiye için
15:04 Gazeteci Alağaş davasında adres için 20 günlük süre verildi
14:52 Ankara’da eylemde olan anneler: Çocuklarımızdan direnişi öğreniyoruz
14:43 Emine Erdoğan'a seslendiler: Senin yüreğin yanmıyor mu?
14:42 Gazeteci Demir'e ceza talebi
14:42 Gebze’deki aileler: Çocuklarımız içeride biz dışarda tecritteyiz
14:30 Cezaevi önüne gitmeleri engellenen aileler E-5 kenarında yürüdü
14:24 TUAD ve ÖHD davasında klasörler 150'yi buldu
14:08 Akademisyenlere destek verenlerin yargılanmasına başlandı
14:02 Eğitim-Sen öğrenci istismara ilişkin Cizre Milli Eğitim Müdürlüğüyle görüştü
14:01 Tecrit son buluncaya kadar eylemleri sürecek
13:57 SES’ten ‘OHAL Komisyonu’ verileri
13:37 'Çocuğa istismar' zanlılarının tahliyesine kadınlardan suç duyurusu
13:17 CHP'Lİ Erkek'ten YSK gerekçeli kararına tepki: Hiçbir şeye cevap verememişler
12:50 Diyarbakır’da ‘Güney Afrika deneyimi’ konuşulacak
12:24 Lösemi hastası Rojin ve ailesi destek bekliyor
12:18 Diyarbakır'da AKP'lilerin Davutoğlu korkusu!
12:15 HDP ve DBP il eşbaşkanları tahliye edilmedi
12:05 Bölge barolarından Halfeti açıklaması: İşkence yapanlar yargı önünde hesap verecek
11:46 Boylu’nun avukatı Tanrıkulu: Issı cinayeti planlayarak işledi
11:33 ‘Yeni Askerlik Kanun Teklifi’ Meclis Başkanlığı'na sunuldu
11:26 Avrupa Parlamentosu seçimleri başladı
10:57 Leyla Güven’in ablası: Leylê cesur bir kadın
10:52 Canan Kaftancıoğlu'na 11 yıl hapis istemi
10:51 Eruh'ta gözaltına alınan 2 kişi serbest bırakıldı
10:35 Kayyum rejimi altında HDP belediyeleri ne yapmalı?
10:31 Mersin'de gözaltı sayısı arttı
10:30 Yurttaşlar: Konuşursak başımıza neyin geleceğini bilmiyoruz
10:23 İzmir’de bir kadın oğlu tarafından öldürüldü
10:16 Nevin Yıldırım'a verilen ceza Yargıtay tarafından onandı
10:01 Türkiye İdlib üzerinden pazarlıklar sürdürüyor!
09:42 Açlık grevindeki tutukluların kitap ve radyolarına el konuldu
09:33 ‘Eşimin neden öldürüldüğü sorusuna cevap bulamadık’
09:12 Van'da 31 Mart’ta seçilen 2 muhtar görevden alındı
09:10 KESK ‘Güvenceli iş’ talebiyle bakanlık önünde olacak
09:09 HDP'lilerin tespit ettiği kayıp milyonlara AKP'li Başkan'dan cevap: Açıklama yapamıyoruz
09:08 Baş: İmamoğlu’na geniş kesimlerin oy vermesi konusunda çalışma yürüteceğiz
09:04 Atay tweet attı Baş’a fezleke hazırlandı
09:04 HDP'li Barış: Demokrasiye yakın aday kimse ona oy vereceğiz
09:03 Açlık grevindeki Fidan’ın annesi: Polisin tehdidine rağmen alanda olacağım
09:03 Açlık grevindeki Muratoğlu kardeşler: Tecrit direnişle kırılacak
09:03 KHK’li Uysal’ın kızı ihraç edildi eşi kansere yakalandı
09:02 Adalet mücadelelerini ANYAKAY-DER çatısı altında sürdürecekler
09:02 Kadifekale’de yıkım sürüyor: Küçük Mardin’i bırakmak istemiyoruz