Temelli: İlk çözeceğimiz sorun Erdoğan sorunudur

img
MUĞLA - Milas’ta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, AKP-MHP ittifakı için “Bunlar birbirini döver” dedi. “Barajı omuz omuza yıkma zamanı” diyen Temelli, “İlk çözeceğimiz sorun Erdoğan sorunudur” diye konuştu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Muğla’nın Milas ilçesinde seçim bürosu açılışına katıldı. Çok sayıda yurttaşın katılımıyla gerçekleştirilen açılışta Temelli gündeme dair açıklamalarda bulundu. 
 
Türkiye’de herkesin savaş, şiddet ve zulümden beslendiğini belirten Temelli, barış isteyenlerin bu karanlığa 24 Haziran’da son vereceklerini dile getirdi. AKP’nin 7 Haziran ve 1 Kasım’a giderken ne kadar kirli iş varsa şu anda yine devreye koyduğunu belirten Temeli, “24 Haziran’da HDP’yi baraj altında bırakamayacaklarını anladılar ve şimdi yine savaş tamtamlarını çalmaya başladılar. Buna asla izin vermeyeceğiz. Kandil’miş, yok oymuş, yok buymuş, tüm bunların bir seçim siyaseti, seçim yatırımı, seçim hilesi olduğunu herkes biliyor. Biz de oylarımızla bu oyuna son vereceğiz” diye konuştu. 
 
BARAJI YIKMA ZAMANI
 
Farklılıklarından güç aldıklarını belirten Temelli, tüm etnik kesimler ve inanç kesimleriyle birlikte hareket ettiklerini ve güç aldıklarını söyledi. Türkiye’yi var edenin farklılıklar olduğunu belirten Temelli, “Bu ülkenin eşit yurttaşları olduğumuz zaman bu savaş iktidarından o zaman kurtulabiliriz. Şimdi hepimizin hepimize sahip çıkma zamanıdır” dedi. Halkları ayrıştıranlara karşı yan yana gelinmesi gerektiğini belirten Temelli, “HDP’nin önündeki barajı, demokrasinin önündeki barajı, barışın önündeki barajı yıkma zamanıdır. Omuz omuza verme zamanıdır” diye konuştu. 
 
KÜRT SORUNUNU ÇÖZMEDEN…
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu ülkede Kürt sorunu yoktur” sözlerine de cevap veren Temelli, şunları söyledi: “Bu ülkede Kürt sorunu var. Bu ülkede Kürt sorunu olduğu için demokrasi sorunu var. Bu ülkede Kürt sorunu olduğu için işsizlik sorunu var. Yoksulluk sorunu var. Yolsuzluk sorunu var. Kürt sorunu bir turnusol kağıdıdır. Kürt sorununu çözmeden diğer sorunları çözemiyorsun. Bu ülkede demokrasi sorununu çözerseniz Kürt sorununu da çözersiniz. Bu ülkede kadın sorunlarını çözerseniz Kürt sorununu çözersiniz. Bu ülkenin sorunları birbirine bağlıdır. Bu sorunların çözülmesini kim istiyor kim istemiyor. İşte turnusol kağıdı buradadır. Biz bu ülkenin bütün sorunlarına sahip çıkıyoruz. Bütün sorunlarını birlikte çözeceğiz diyoruz. Onlar ise bu sorunları çözmeden, bu sorunlardan iktidar elde etmek istiyorlar. İktidarlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Saraylarını korumaya çalışıyorlar. İşte 24 Haziran’da bizler HDP olarak parlamentoya döndüğümüzde, Sevgili Demirtaş Cumhurbaşkanı olduğunda o sarayı boşaltacağız. Bu ülkenin önündeki en büyük sorununu kaldıracağız. O da Erdoğan sorunudur. İlk çözeceğimiz sorun Erdoğan sorunudur. Öyle büyük bir sorun haline gelmiş ki; hiçbir zaman çözülmesin ve iktidarını ve çevresindekilerle beraber bu yolsuzluk çarkını devam ettirmek istiyor.” 
 
‘BUNLAR BİRBİRİNİ DÖVER’
 
AKP-MHP ittifakının saldırmaya alıştığını belirten Temelli, “O kadar alışmışlar ki kavgaya şimdi de birbirleri ile kavgaya tutuştular. Yok sen benim vekilimi çalıyorsun, yok ben senin vekilini. Ben daha önce de demiştim. Bunlar birbirini döver. Evet, yakındır bunlar birbirini döver. Çünkü bunlar alışmışlar duramazlar. Nasıl HDP’nin 80 vekiline göz diktiler birbirlerinin de vekillerine göz dikmişler. Biz de diyoruz ki bize hangi zorluğu çıkarırsan çıkar değil 80 bu defa 180 vekille geri geleceğiz” dedi. 
 
DANIŞTAY ÜYESİNE: SUÇ İŞLEMEYİN
 
“Bütün kamu görevlileri seferber olmuş” diyen Temelli, Danıştay üyesi Aysel Demirel’in CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye sosyal medya hesabından sarf ettiği sözleri hatırlatarak, şöyle devam etti: “Bütün valiler AKP propagandası yapmakla görevli sanki ilçe ilçe dolaşıp halkı tehdit ediyorlar. 19 Vali YSK’ye başvuruyor sandıkları taşıtmak için. HDP’liler sandığa ulaşamasın diye. YSK artık bağımsız bir kuruluş olma özelliğini kaybetti. Bugün Danıştay Başkanı konuşuyor. Danıştay Başkanı değil sanki AKP’nin Kadın Kolları Başkanı. Böyle bir hukuk tanımazlık, böyle bir düzen, böyle bir huzur bozuculuk olabilir mi. Bütün insanlar birbirine karşı getirilebilir mi? Sizler bağımsız yargısınız. Sizler kamu görevlilerisiniz. Sizlerin görevi hukuku yerine getirmek. Sizlerin görevi hukuku korumak. Sanıyorlar ki; bu iktidar hep böyle kalacak. Buradan sesleniyoruz; sizler bu halkın vergileri ile halka hizmet için varsınız. Suç işlemeyin. Suç barındıran talimatları yerine getirmeyin. 24 Haziran’dan sonra bu iktidar gittiğinde bütün bu suçların hesabını soracağız. Bunu da böyle bilin.”
 
ÖĞRENCİLERE YAPILAN İŞKENCEYE TEPKİ
 
“Karneler sizin gelecek bizim” dedikleri için işkenceye maruz kalan lise öğrencilerine dönük saldırıyı hatırlatan Temelli, “Öğrencileri dövdüler, hırpaladılar, işkence yaptılar. Otobüsün içinde. Neden bunu yapıyorsunuz. Öğrenciler en demokratik hakkını kullanıyorlar. Karneler sizin gelecek bizim diyorlar. Eğitim sistemini eleştiriyor. Çünkü öğrenciler de veliler de yani bahsettiğimiz 18 milyon insandan bahsediyoruz. Herkes çocuğunun geleceğinden kaygılı. Eğitim sisteminden hiçbir beklentisi kalmamış. Bu ufacık protestoyu bu denli şiddetle bastırmaya kalkıyorlar. Çünkü eğitim sistemini bu hale getirenler suçlu olduklarını biliyorlar. O suçu gixlemenin yolu savaştan geçiyor. Tıpkı Kürde yaptıkları düşmanlık gibi öğrenciye şiddet uyguluyorlar. Tıpkı Kürde yaptıkları gibi kadına aynı şiddeti uyguluyorlar. Herkesin yaşam alanına, geleceğine saldırıyorlar. Neden? Çünkü Saray’ın giderlerine bu yolsuzluk ekonomisine, bu savaş siyasetine kaynak yetmiyor. İnsan yetmiyor. O yüzden bunlar insana da düşman, bunlar güzelliği, doğaya düşman, şimdi bu düşmanlığa son vermenin yolu 24 Haziran’dan geçiyor. 24 Haziran’da öğrencilerimize, doğamıza, geleceğimize sahip çıkacağız. Sandığımıza sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı. 
 
‘ENKAZI KALDIRACAK GÜÇ HDP’DE VAR’
 
Temelli, sadece oy kullanmanın yeterli olmadığını dile getirerek, “Sandıklara da sahip çıkacağız. Bu sayede bu iktidardan kurtulacağız. Çocuklar demokrasi istiyor. Barış istiyor. Çocuklar geleceklerine sahip çıkılsın istiyor. Bize düşen çocuklarımızın geleceklerine sahip çıkmaktır. O nedenle bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye diyoruz” dedi. Yurtdışı seçmenlerine de seslenen Temelli, yurtdışında oy kullanmanın başladığını belirterek, sandıklara gidilip oy kullanılmasını istedi. Yurtdışı seçmenlerinin oy kullanmasının önemli olduğunu ifade eden Temelli, en kritik oyların yurtdışı oyları olduğunu söyledi.  Temelli, “Diyorlar ki; ‘Türkiye’de bir enkaz var.’ Olsun o enkazı kaldıracak güç HDP’de var. Bu ülke bir daha İMF’lerden borç almayacak. Hep birlikte demokratik siyaseti ve demokratik ekonomik modeli inşa edeceğiz” dedi. 
 
 

Diğer başlıklar

17:32 Bingöl ve Karakoçan’da binler Newrozu kutladı
17:07 Botan’da muhteşem son: Burası Hacı Birlik’in yurdudur
16:43 Urfa'da 3 tutuklama
16:42 Çukurova'da Newroz alanlarını dolduran halk tecridin kaldırılmasını istedi
16:37 ‘Ölümler yaşanmadan herkes mücadele etsin’
16:33 Van'da son yılların en görkemli Newroz'u kutlandı
16:13 Kemal Kurkut mezarı başında anıldı
16:03 'Leyla Güven'e Antep'ten bin selam olsun'
16:03 Onbinler Cizre Newrozunda Zülküf Gezen ve Leyla Güven'i selamladı
16:02 Demirer hakim karşısına çıktı
15:54 Ahmet Türk: Hileleriyle baş edeceğiz
15:39 Hakkari'de Newroz'a davet, Iğdır'da Newroz kutlaması
15:39 HDK Eş Sözcüsü Şenoğlu: Bu meydanlar Öcalan’ın sesiyle yankılanacak
15:39 Antep’te 68 tutuklu açlık grevinde
15:37 Yüzbinler Newrozla Leyla oldu!
15:29 Ağrı Newrozu'nda bir araya gelen on binler tecridi protesto etti
15:27 Konya'da Newroz ateşi yakıldı
15:16 Buldan: Amed meydanı bir gün mutlaka çözüme tanıklık edecektir
15:11 AKP'li belediye YSK'nin kararını dinlemedi
15:00 Urfa'da tüm engellemelere rağmen Newroz kutlandı
Ömer Öcalan: Ailesiyiz, her tutuklunun iletişim hakkı var
14:59 Tatvan Newrozu'ndan açlık grevi eylemcilerine selam
14:59 Cudi eteklerinde Newroz coşkusu: Direne direne kazanacağız
14:53 Temelli Van’dan seslendi: Tecride isyan ediyoruz
14:48 Manisa ve Aydın Newroz ateşiyle ısındı
14:37 İstanbul Newroz’unun programı netleşti
14:31 Arslan: Öcalan’ın sesine ses verin
Gökkan: Bugün tecridi kırma günüdür
14:26 Başkaya ‘Asıl terör devlet terörüdür’ başlıklı yazısından yargılandı
14:26 Kürt partilerinin temsilcileri: İşte Kürdistan, işte Kürdistan halkı
14:13 Cizre ablukayı aşa aşa Newroz’a akıyor
13:50 Akın'dan Batman Newroz’una mesaj: Newroz karanlığa karşı aydınlıktır
13:45 Newroz ateşini Zülküf Gezen’in ailesi yaktı
13:36 Leyla Güven’den Diyarbakır Newroz’una mesaj: Tecridi kıracağız, halkımızı özgürleştireceğiz
13:26 Toğrul: Herkes kendisi olarak yaşasın
13:26 Tanrıkulu: Artan gerilime bugün bir Newroz arası vermek hepimize iyi gelecektir
13:14 Bingöl Newrozu engellemeyle başladı
13:12 Öcalan’ın avukatlarından 800’ncü başvuru
12:58 Batman’da Newroz alanı doldu taştı
12:56 Diyarbakır Newroz'unun onur konuğu Güven ve Gezen aileleri
12:42 Hak savunucularının davasında mütalaa istendi
12:34 Van Kalesi tarihi bir Newroz'a tanıklık ediyor
12:32 Polis sahne alacak sanatçıdan Kürt kıyafetlerini çıkarmasını istedi
12:30 YPJ Baxoz'a bayrak dikti: Dünya kadınlarına Newroz armağanı olsun
12:24 Gezen’in cenazesinde ‘Direne direne kazanacağız’ diyen anne de Newroz’da
12:23 Antep'te işsiz genç intihara kalkıştı
12:18 Botan’da 3 yıl sonra binler Newroz’a durdu
12:15 Van Newroz alanında tek mesaj: Tecrit kırılacak
12:13 Aryen Yayınları’ndan 2 yeni kitap
12:08 DTK Eşbaşkanı Öztürk: Bu direniş zafere ulaşacaktır
12:05 Ankara Newroz’una çağrı: Dehaklara karşı alana davet ediyoruz
11:59 Diyarbakır’da yüzbinler Newroz’da: Bu özgürlük yürüyüşüdür