Ankara Barosu Başkanı: Silahlı köyde sivil vatandaş nasıl oy kullanacak?

img

ANKARA - Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Kürt illerindeki sandıkların taşınması ve birleştirilmesi için, “Silahlı bir köye diğer vatandaş nasıl gidebilir ya da tersine diğer köye konulsa bu sandık. O köye silahlı adamlarla mı gelerek oy kullanacak?” diye sordu.

Ankara Barosu ve Sensiz Olmaz Hareketi işbirliğiyle 24 Haziran baskın seçimlerinde, “Her okula bir avukat” projesi kapsamında ilk toplantının Ankara’da yapılması ardından ikinci toplantı Diyarbakır’da bölge barolarıyla geçtiğimiz günlerde yapıldı. Taşımalı sandık ve birleştirilmiş sandıklarda neler yapılacağı, nasıl bir sandık ve seçim güvenliğinin oluşturulması gerektiği tartışmaları yürütüldü. Projenin yürütücülerinden Ankara Baro Başkanı Hakan Canduran, çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
‘BÖLGEDE GÜVEN HİSSİYATI KALMAMIŞ’
 
Canduran, İstanbul, Adana, Bursa, Ankara, Antalya, Şırnak, Batman, Urfa, Bingöl, Van, Adıyaman, Muş, Aydın, İzmir ve Kocaeli barolarıyla gerçekleştirdikleri toplantının temel gündemi olarak bölge ile batıdaki seçim sistemi arasındaki farklılıklar ve nasıl bir sistem oluşturulacağı olduğunu vurguladı. Canduran, “Ne seçim sistemine, ne seçimi yapanlara, ne de devlete güvenin olmadığını öğrendik. Toplumda avukatlar ve barolar hukukun temsilcisi olduğu için bir güven arz ediyor. Amacımız vatandaşın sandığa gelmesini sağlamak. Bu ne ile olur güvenle olur.  İkinci amaç oyunu verdikten sonra en son Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) çıkan oyların değişmemesidir” dedi.
 
‘144 BİN İLE SINIRLANDI DAHA FAZLA OLMAYACAK DENMİYOR’
 
Bölge illerinde sandık birleştirilmelerinin başladığı hatırlatmasında bulunan Canduran, “Bölgede birleştirilmiş sandıklar ve taşımalı sandıklar sistemi batıda uygulanmıyor. Her ne kadar YSK Başkanı 144 bin kişiyi ilgilendirdi dese de bu bugünkü karar böyle. Belki seçim günü taşımalı sandık ve birleştirmeli sandık seçmenini bir buçuk milyona çıkartacak. 144 bin ile sınırlandı ‘tamam daha fazla olmayacak’ denmiyor. Bütün bir bölgeyi kapsayan taşımalı ya da birleştirmeli sandık söz konusu olabilir” tespitlerinde bulundu.
 
‘BATI BAROLARI BÖLGENİN YANINDA’
 
Aldıkları toplantının bölge halkı ve meslektaşları için önemli bir mesaj taşıdığına dikkat çeken Canduran, “Batı baroları seçim güvenliği konusunda bölgenin yanında. Bu güveni vermemiz lazım ki vatandaşımız evinden korkmadan çıkıp, oy kullanmaya gidebilsin” dedi.
 
‘KORUCU KÖYÜNE HALK NASIL GİDECEK’
 
Birleştirilmiş sandıklarda özellikle sıkıntılı durumlar söz konusu olduğunun altını çizen Canduran, yaşanacak sıkıntıları şöyle anlattı: “Birleştirilmiş sandıklarda 3 köyün sandıkları bir köyde toplanacak. O köy bir korucu köyü ise ya da tersi ise diğer köylerdeki insanlar nasıl oy kullanmaya gidecek? Görüş farklılığı var. Bunlar bölgede önem arz ediyor. Silahlı bir köye diğer vatandaş nasıl gidebilir ya da tersine diğer köye konulsa bu sandık. O köye silahlı adamlarla mı gelerek oy kullanacak?”
 
‘TAŞIMALI SANDIKLAR TESLİM EDİLENE KADAR AVUKATLAR BAŞINDA OLACAK’
 
Tüm bunlar göz önüne alındığında toplantıda bazı kararların da ortaya çıktığını kaydeden Canduran, “Taşımalı sandıklarda avukatların da mutlaka başında olması gerekiyor. Çünkü bu sandıkların zamanı yok. Seçim saat 17.00’de biter. Bu sandık taşıma işlemi de 17.00’de biter diye bir şey yok. Bitene kadar devam edilecek deniliyor. O yüzden o dönem boyunca avukatların sandıkla birlikte hareket etme zorunluluğu var. Bu yüzden sandıklar teslim edilene kadar avukatlar da sandıkların başında olacak” ifadelerinde bulundu.
 
‘HDP VE CHP’YE BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR’
 
Bir diğer önemli noktanın seçim günü batı bölgelerinde milletvekili olan ve seçilmeleri kesin olanların kendi seçim bölgelerinden ziyade bölge illerinde bulunmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Canduran, “Bölgede oy kullanmalılar. Seçim sandıkları ve okulları dolaşarak, oy kullanmaları ve hareket halinde bulunmaları önemli. Burada HDP, CHP ve İyi Parti’ye büyük sorumluluk düşüyor. Proje ortağımız Sensiz Olmaz Hareketi partilerle bu konuda gerekli bilgileri iletecek” dedi.
 
‘URFA’DA KESİNLİKLE HER OKULDA AVUKAT ŞART’
 
Urfa bölgesinde yapılan şaibelerin toplantıda dile geldiğini belirten Canduran, “Sistemin orada farklı uygulandığı yönde bilgiler olduğu ve bunu önlemenin tek yolunun da okullarda mutlaka bir avukatın bulunması görüşü ortaya çıktı” diye konuştu.
 
Tüm baroların kendi bünyesinde seçim ve sandık güvenliğinin sağlanması için kriz masası oluşturacağını ve merkezi kriz masasının Ankara Barosu’nda olacağını ifade eden Canduran, “Ankara’daki ortak bir kriz masası bütün Türkiye’ye hitap eden ve bizimle çalışmak isteyen tüm partilere açık olacak. Diyarbakır’da bir okulda sıkıntı çıktı. Oraya gönderilecek avukatın mobilize olması buradan sağlanabilecek. Ankara Barosu ve Sensiz Olmaz Hareketi bünyesinde oluşan havuzda görev almak isteyen avukatların başvuru akışı yapılıyor. Bilgiler toplanıyor. Yoğun bir talep olduğu bilgisi var elimizde” şeklinde konuştu.
 
‘AVUKATLAR TÜM GÜN BİLGİLENDİRİLECEK’
 
Canduran, bunların yanı sıra seçim günü oluşturdukları sistem ile avukatların uyandırılmasından yanlarına alması gereken evraklara kadar gün içerisinde uyarılar halinde telefonlarına mesaj gönderilecek bir sistemin oluşturulduğu bilgisini verdi. Canduran, “Her okula bir avukat götürülemese bile birbirine yakın okullar için mobil avukatlar görevlendirilecek. Bir avukat 4 okula gönderilebilecek. Yarından itibaren eğitimler başlayacak. Her ilin ihtiyacı kapsamında eğitimler verilecek. Taşımalı sistem, birleştirme sistemi olan illerde buna göre eğitimler verilecek” şeklinde konuştu.
 
“Her okula bir avukat” projesinin Türkiye’ye yayıldığını söyleyen Canduran, son olarak “Özellikle bölgede ve Karadeniz’de seçim güvenliğinin sağlanmasına ihtiyaç vardı ve Ankara Barosu buna öncülük etti. Şuan 29 Baro bu işin içinde. Bu katkıyla seçim olabildiğince güvenli hale gelecek. Gönül isterdi ki Türkiye Barolar Birliği de bu sistemin içerisine girsin ama girmedi. Ülkenin geleceği için bu önlemler çok önemli” ifadelerini kullandı.
 
MA / Berivan Altan

Diğer başlıklar

00:13 İmamoğlu ve Yıldırım canlı yayında İstanbul için vaatlerini anlattı
16/06/2019
22:47 ‘Saklı Haç’ belgeselinin galası yapıldı
21:40 HDP gençliği Beşiktaş'ta buluştu: Aklımızla alay edenlere en güzel yanıtı verelim
21:15 İmamoğlu ve Yıldırım ortak yayında
20:05 HDP Dersim Gençlik Meclisi ilan edildi
19:43 Sınava giren öğrencileri propaganda hedefine koyan AKP’ye tepki
19:31 Temelli: Bitlis İstanbul'dur, İstanbul Bitlis’tir
19:11 Gabar'da çatışma: Bir teğmen yaşamını yitirdi
18:58 Çiftyürek: Türkiye’nin izlediği dış politika ekonomik krizi derinleştiriyor
18:33 HDP’li erkekler kadına yönelik şiddeti protesto etti
18:18 Ev işçileri: Yasal güvence istiyoruz
17:17 İzmirliler şiir kürsüsünde buluştu
14:50 ÖGİ: Özgür basın asla susmadı susmayacak
14:20 TJA: Kadının özgürlüğü için sonuna kadar mücadele
14:19 Temelli: Faşist bloğu yıkmanın yolu mücadeleyi ortaklaştırmaktan geçiyor
13:59 Gazeteci örgütleri: Gazeteciler derhal serbest bırakılmalı
13:46 Çınar'da 70 dönümlük buğday tarlası kül oldu
13:34 HDP: Gözaltındaki gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır
12:18 Hasankeyf'te yapılmak istenen açıklamaya kaymakam engeli
11:34 Gazeteci Kanbal'a belediye yasağının talimatı kayyumdan
11:14 Mehabad ve Qadî Mihemed: Ne zaman urgan izinde güller bitecek!
11:12 Gabar'da askeri operasyon
10:50 Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu: Gözaltına alınan gazeteciler serbest bırakılsın
10:19 Kürtçe tabelayı söken AKP'li belediye sahili temizlemiyor
10:05 Esenyurt 23 Haziran’a hazır: Ben olsam onları içeri alırdım!
09:12 Küçükbalaban: Çocuk hakları temel yasası olmalı
09:10 Tarlalarda hasat geç, endişe erken başladı
09:08 Cihangir İslam: AKP’de daha derin bir kopuş yaşanıyor
09:06 Öcalan’la görüşmek için yapılan 828 başvurunun sadece 3'ü kabul edildi
09:04 Kadına yönelik şiddet etkinliğine katılan 17 kadın hakkında 5 yıl sonra dava
09:03 Boşaltılmak istenen 450 yıllık Yörük köyü RES’lere direniyor
09:01 Ekonomist Başer: Güvensizlik ortamı ekonomide büyük çalkantılar yaratıyor
09:00 16 HAZİRAN 2019 GÜNDEMİ
15/06/2019
23:01 Kurtulmuş'a yanıt Bekaroğlu'ndan geldi: Hangi terör örgütüyle konuştuğunuzu açıklarım
22:44 ETHA baskınında 7 isim gözaltına alındı
22:07 Hakkari'de 5 bölge giriş çıkışlara yasaklandı
21:44 HDK Halklar ve İnançlar Komisyonu: Süryani soykırımı ile yüzleşin
21:21 Buldan Esenyurt’tan seslendi: Kürtler bırakın oyu, size günahını bile vermez!
21:01 Hasankeyf polis ve jandarma ablukasında
20:41 Özgür Gelecek Gazetesi’nin üç muhabiri gözaltında
20:30 Dersim'de hayvanlarını otlatmaya götüren kişiye ulaşılamıyor
20:09 HDP seçim çalışmalarına hız verdi
19:48 Tutuklu Şair Çomak’ın kitabını okurları için imzaladılar
19:30 Hatay'da 3 hektarlık ormanlık alan küle döndü
19:19 Seyfo'nun 104'üncü yılında Süryaniler özür ve mallarının iadesini istedi
18:17 ETHA’ya polis baskını
18:05 Buldan ve Temelli tahliye olan Encu’yü ziyaret etti
17:47 Tutuklu gazeteci Kaplanoğlu serbest bırakıldı
17:23 HDP'den Süryani soykırımının 104’üncü yıl dönümü mesajı
17:03 CHP Parti Okulu seçmen testi hazırladı