Ankara Barosu Başkanı: Silahlı köyde sivil vatandaş nasıl oy kullanacak?

img

ANKARA - Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Kürt illerindeki sandıkların taşınması ve birleştirilmesi için, “Silahlı bir köye diğer vatandaş nasıl gidebilir ya da tersine diğer köye konulsa bu sandık. O köye silahlı adamlarla mı gelerek oy kullanacak?” diye sordu.

Ankara Barosu ve Sensiz Olmaz Hareketi işbirliğiyle 24 Haziran baskın seçimlerinde, “Her okula bir avukat” projesi kapsamında ilk toplantının Ankara’da yapılması ardından ikinci toplantı Diyarbakır’da bölge barolarıyla geçtiğimiz günlerde yapıldı. Taşımalı sandık ve birleştirilmiş sandıklarda neler yapılacağı, nasıl bir sandık ve seçim güvenliğinin oluşturulması gerektiği tartışmaları yürütüldü. Projenin yürütücülerinden Ankara Baro Başkanı Hakan Canduran, çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
‘BÖLGEDE GÜVEN HİSSİYATI KALMAMIŞ’
 
Canduran, İstanbul, Adana, Bursa, Ankara, Antalya, Şırnak, Batman, Urfa, Bingöl, Van, Adıyaman, Muş, Aydın, İzmir ve Kocaeli barolarıyla gerçekleştirdikleri toplantının temel gündemi olarak bölge ile batıdaki seçim sistemi arasındaki farklılıklar ve nasıl bir sistem oluşturulacağı olduğunu vurguladı. Canduran, “Ne seçim sistemine, ne seçimi yapanlara, ne de devlete güvenin olmadığını öğrendik. Toplumda avukatlar ve barolar hukukun temsilcisi olduğu için bir güven arz ediyor. Amacımız vatandaşın sandığa gelmesini sağlamak. Bu ne ile olur güvenle olur.  İkinci amaç oyunu verdikten sonra en son Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) çıkan oyların değişmemesidir” dedi.
 
‘144 BİN İLE SINIRLANDI DAHA FAZLA OLMAYACAK DENMİYOR’
 
Bölge illerinde sandık birleştirilmelerinin başladığı hatırlatmasında bulunan Canduran, “Bölgede birleştirilmiş sandıklar ve taşımalı sandıklar sistemi batıda uygulanmıyor. Her ne kadar YSK Başkanı 144 bin kişiyi ilgilendirdi dese de bu bugünkü karar böyle. Belki seçim günü taşımalı sandık ve birleştirmeli sandık seçmenini bir buçuk milyona çıkartacak. 144 bin ile sınırlandı ‘tamam daha fazla olmayacak’ denmiyor. Bütün bir bölgeyi kapsayan taşımalı ya da birleştirmeli sandık söz konusu olabilir” tespitlerinde bulundu.
 
‘BATI BAROLARI BÖLGENİN YANINDA’
 
Aldıkları toplantının bölge halkı ve meslektaşları için önemli bir mesaj taşıdığına dikkat çeken Canduran, “Batı baroları seçim güvenliği konusunda bölgenin yanında. Bu güveni vermemiz lazım ki vatandaşımız evinden korkmadan çıkıp, oy kullanmaya gidebilsin” dedi.
 
‘KORUCU KÖYÜNE HALK NASIL GİDECEK’
 
Birleştirilmiş sandıklarda özellikle sıkıntılı durumlar söz konusu olduğunun altını çizen Canduran, yaşanacak sıkıntıları şöyle anlattı: “Birleştirilmiş sandıklarda 3 köyün sandıkları bir köyde toplanacak. O köy bir korucu köyü ise ya da tersi ise diğer köylerdeki insanlar nasıl oy kullanmaya gidecek? Görüş farklılığı var. Bunlar bölgede önem arz ediyor. Silahlı bir köye diğer vatandaş nasıl gidebilir ya da tersine diğer köye konulsa bu sandık. O köye silahlı adamlarla mı gelerek oy kullanacak?”
 
‘TAŞIMALI SANDIKLAR TESLİM EDİLENE KADAR AVUKATLAR BAŞINDA OLACAK’
 
Tüm bunlar göz önüne alındığında toplantıda bazı kararların da ortaya çıktığını kaydeden Canduran, “Taşımalı sandıklarda avukatların da mutlaka başında olması gerekiyor. Çünkü bu sandıkların zamanı yok. Seçim saat 17.00’de biter. Bu sandık taşıma işlemi de 17.00’de biter diye bir şey yok. Bitene kadar devam edilecek deniliyor. O yüzden o dönem boyunca avukatların sandıkla birlikte hareket etme zorunluluğu var. Bu yüzden sandıklar teslim edilene kadar avukatlar da sandıkların başında olacak” ifadelerinde bulundu.
 
‘HDP VE CHP’YE BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR’
 
Bir diğer önemli noktanın seçim günü batı bölgelerinde milletvekili olan ve seçilmeleri kesin olanların kendi seçim bölgelerinden ziyade bölge illerinde bulunmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Canduran, “Bölgede oy kullanmalılar. Seçim sandıkları ve okulları dolaşarak, oy kullanmaları ve hareket halinde bulunmaları önemli. Burada HDP, CHP ve İyi Parti’ye büyük sorumluluk düşüyor. Proje ortağımız Sensiz Olmaz Hareketi partilerle bu konuda gerekli bilgileri iletecek” dedi.
 
‘URFA’DA KESİNLİKLE HER OKULDA AVUKAT ŞART’
 
Urfa bölgesinde yapılan şaibelerin toplantıda dile geldiğini belirten Canduran, “Sistemin orada farklı uygulandığı yönde bilgiler olduğu ve bunu önlemenin tek yolunun da okullarda mutlaka bir avukatın bulunması görüşü ortaya çıktı” diye konuştu.
 
Tüm baroların kendi bünyesinde seçim ve sandık güvenliğinin sağlanması için kriz masası oluşturacağını ve merkezi kriz masasının Ankara Barosu’nda olacağını ifade eden Canduran, “Ankara’daki ortak bir kriz masası bütün Türkiye’ye hitap eden ve bizimle çalışmak isteyen tüm partilere açık olacak. Diyarbakır’da bir okulda sıkıntı çıktı. Oraya gönderilecek avukatın mobilize olması buradan sağlanabilecek. Ankara Barosu ve Sensiz Olmaz Hareketi bünyesinde oluşan havuzda görev almak isteyen avukatların başvuru akışı yapılıyor. Bilgiler toplanıyor. Yoğun bir talep olduğu bilgisi var elimizde” şeklinde konuştu.
 
‘AVUKATLAR TÜM GÜN BİLGİLENDİRİLECEK’
 
Canduran, bunların yanı sıra seçim günü oluşturdukları sistem ile avukatların uyandırılmasından yanlarına alması gereken evraklara kadar gün içerisinde uyarılar halinde telefonlarına mesaj gönderilecek bir sistemin oluşturulduğu bilgisini verdi. Canduran, “Her okula bir avukat götürülemese bile birbirine yakın okullar için mobil avukatlar görevlendirilecek. Bir avukat 4 okula gönderilebilecek. Yarından itibaren eğitimler başlayacak. Her ilin ihtiyacı kapsamında eğitimler verilecek. Taşımalı sistem, birleştirme sistemi olan illerde buna göre eğitimler verilecek” şeklinde konuştu.
 
“Her okula bir avukat” projesinin Türkiye’ye yayıldığını söyleyen Canduran, son olarak “Özellikle bölgede ve Karadeniz’de seçim güvenliğinin sağlanmasına ihtiyaç vardı ve Ankara Barosu buna öncülük etti. Şuan 29 Baro bu işin içinde. Bu katkıyla seçim olabildiğince güvenli hale gelecek. Gönül isterdi ki Türkiye Barolar Birliği de bu sistemin içerisine girsin ama girmedi. Ülkenin geleceği için bu önlemler çok önemli” ifadelerini kullandı.
 
MA / Berivan Altan

Diğer başlıklar

25/08/2019
22:12 Van'da oturma eylemi gözaltılar bırakılıncaya kadar devam edecek
22:00 Kayyumlara karşı ses çıkardılar
21:06 Van'da 8 meclis üyesi görevden alındı
21:01 Uçak ve helikopter çarpıştı: 7 ölü
20:53 İmamoğlu: 25 yılı bana yüklemeleri şaşırtıcı
20:37 İdlib'ten sorumlu tümen komutanı istifa etti
20:28 Polis kalkanına vurarak gürültü eylemi yaptılar
18:54 CHP'den Mızraklı'ya ziyaret: Demokrasiye sahip çıkmak için geldik
18:40 Muhtarlar whatsap'tan duyurdu: Cudi’deki Kelhê bombalanacak
18:35 'Dağa kaçırıldı' denilen gencin annesiyle konuşan HDP'lilere gözaltı
18:19 Erdoğan'dan İstanbul tehdidi: Örgüt destekçilerine peşkeş çekilmesine mani olacağız
17:46 'Eşbaşkanlık mor çizgimizdir'
17:06 'Ne yaparlarsa yapsınlar halkımızın iradesine sahip çıkacağız'
17:04 Ahmet Türk'ü ziyaret eden CHP heyeti: Sandık gaspına direnmek herkesin boynunun borcudur
17:02 ‘Haber yapmasınlar’ diye 6 gündür gözaltındalar
15:43 Üç ilden eşzamanlı çağrı yapılacak: Davutoğlu açıkla, biz neden öldük?
15:40 ‘Demokrasi İttifakı’ ziyaretleri başlıyor
15:31 Van’da vekillere biber gazı sıktılar, darp ettiler
15:15 Oğluna 28 yıl sonra kavuşan Semiha Tuğan hayatını kaybetti
14:45 ‘İsyanımızı büyüteceğiz’
14:19 İstanbul’dan kayyum tepkisi: 23 Haziran’daki gibi birlikte mücadele edelim
14:15 Halkevleri Eş Genel Başkanı Diyarbakır'dan seslendi: Umudumuzu yok edemezsiniz
13:42 Mardin'de müdahale: Vekiller önce çembere alındı sonra iteklendi
13:33 İBB’den Esenler Otogarı yönetimine ihtarname
13:32 CHP araştırılmasını istedi: 7 Haziran-1 Kasım dönemi AKP’nin en karanlık dönemidir
12:29 Diyarbakır’da 7’nci gün: Direne direne kazanacağız
11:40 ‘Kürde ve diline düşmanlık yapmayı bırakın’
11:32 Beşiktaş’ta gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
11:11 HDP Gençlik Meclisi üyeleri: Dün olduğu gibi bugün de yeneceğiz
10:19 Yoleri: Cezasızlık politikası hak ihlallerini arttırıyor
09:42 Mızraklı'dan Erdoğan'a ‘Kandil’ yanıtı: Bir kuruş yanlış işlem yapmadık, iftira atmayınız
09:11 'İktidardakiler konuştukça kadın cinayetleri artıyor, artık sussunlar'
09:09 'Topraklarımızı torunlarımıza miras bırakmak için mücadele edeceğiz'
09:07 Özgökçe: AKP-MHP'yi gönderme vakti geldi
09:05 Bir üniversitelinin öyküsü
09:02 Hasta tutuklu ailesini tanıyamıyor!
09:00 25 AĞUSTOS 2019 GÜNDEMİ
24/08/2019
23:53 Forumlarda kayyumlar ve demokratik anayasa tartışıldı
23:25 Diyarbakır'da '1’inci Folklor Günü' etkinliği
23:13 Kayyumları savunup eski AKP'lileri hedef aldı
22:51 İstanbul’da binlerce kadın 'Artık ölmek istemiyoruz' diyerek yürüdü
22:23 Hakkari’de ‘özel güvenlik bölgesi’ ilanı
22:08 İrade gaspına karşı ses çıkarma eylemleri devam etti
21:34 ‘Şehirler, isimler, gerekçeler değişse de, gerçekliğimiz değişmiyor'
21:02 Malatya’da 39 Afgan kaçak göçmen yakalandı
20:46 Türkiye ve ABD'den 'güvenli bölge'de ilk ortak helikopter uçuşu
20:22 Tartıştığı eşi ve kızını öldürdü
20:07 Mezopotamya Yazarlar Derneği: Kayyuma karşı ses çıkarın
19:47 HDP MYK üyesi gözaltına alındı
19:33 Çalışanları işten atan kayyuma tepki