QSD, Bağdadi'nin saklandığı belirtilen Hecîn'i kuşattı

img

HABER MERKEZİ - TSK ve himayesindeki ÖSO'nun Efrîn saldırısı ile QSD tarafından durdurulan ve 1 Mayıs’ta yeniden başlatılan "Cizre Fırtınası" operasyonu 17'nci gününde Irak sınırına ulaştı. DAİŞ Lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin saklandığı yer olarak basına yansıyan Hecîn kasabası kuşatıldı.

Suriye topraklarının yüzde 17'lik kısmı ile Humus'tan sonraki en büyük ili olan Dêra Zor, iç savaştan önce yaklaşık bir milyon insana ev sahipliği yapıyordu. Tarihi kültürü ile nam salan Dêra Zor'u Fırat nehri doğu ve batı diye ikiye ayırmış.
 
Suriye'nin doğu kapısı olarak bilinen kent, birçok yerleşim yerini birbirine bağlayan bir köprü. Kentin Elbu Kemal kasabası Fırat'ın ülkeyi terk ettiği Irak sınırında. Rejim, Tenef'in kuzey doğusuna düşen Elbu Kemal'in Zekef bölgesinde karargah kurmuş. Tenef'te ise ABD öncülüğündeki koalisyonun karargahı var.
 
Kentin 10 kilometre doğusunda ise, askeri bir havaalanı var ve bu havaalanı rejim muhalefetine karşı kullanıldı. 
 
Dêra Zor yüz petrol ve doğalgaz kuyusu ile büyük bir yer altı zenginliğine sahip. Suriye'nin en büyük kuyuları burada iken, doğal gazın yanında günlük 30 bin varil petrol çıkarılıyor. 
 
Dêra Zor, DAİŞ için de Suriye'deki son nokta oldu. Rakka'nın Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından özgürleştirilmesi ile DAİŞ'in üst düzey komutanları Dêra Zor'a kaçtı. 
 
'CİZRE FIRTANASI' OPERASYONU
 
Dêra Zor, Baas Rejimine ilk isyan eden kentlerden oldu. İsyan, 2011 yılının Mart ayında başladı. Rejim sivillere saldırmaya başladı. Buna rağmen baş eğmeyen Dêra Zor'luların feodal yapısı yabancı grupların alan bulmasına ve örgütlenmelerine sebep oldu. DAİŞ 2014 Nisan'ında büyük bir saldırı düzenledi ve ÖSO gruplarını yenilgiye uğratarak bölgeye hakim olup, sivil katliamlar gerçekleştirdi. 
 
Bölgede yayılan, gittiği yerlerde mayın ve uyuyan hücreleri ile katliam yapan DAİŞ, Cizre bölgesi için de tehdit oluşturunca QSD harekete geçti. Kent insanlarının da çağrısı ile QSD "Cizre Fırtınası" operasyonunu başlattı.
 
QSD, 10 Eylül 2017’de başlattığı operasyonla Fırat'ın doğusunda yer alan Dêra Zor kırsalını özgürleştireceğini açıkladı. Rakka'yı özgürleştirme operasyonun sürdüğü bir dönemde Dêra Zor operasyonu da başladı.  
 
Özelikle bölge güçlerinin de katılımıyla 33 grubun QSD çatısında başlattığı operasyonun öncülüğünü ise Dêra Zor Askeri Meclisi ile YPG/YPJ güçleri yapıyor. Operasyona ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de hava desteği veriyor.
 
OPERASYONUN KAZANIMLARI
 
QSD, Rakka tarafından hızlı başlangıç yapıp 6'ncı gününde Fırat kıyılarına yetişince, Rejim destekleyicisi Rusya, Fırat'ın doğusundaki Dêra Zor Askeri Meclisi ve QSD’nin karargahlarını bombaladı. Bombardımanda 6 QSD savaşçısı yaralandı. Sina'ya yakın Dêra Zor kırsalında Fırat'ın doğusundaki karargahlar 16 Eylül 2017 tarihinde bombalanınca, YPG Genel Komutanı Sipan Hemo açıklama yaptı. Hemo, saldırının DAİŞ'e destek olduğunu, saldırıların ilerleyişlerini durduramadığını 23 Eylül tarihi itibarı ile büyük kazanımlar elde ettiklerini ifade etti. Askeri Meclis savaşçılarının Ezbe ve Konîko petrol kuyularını özgürleştirdiği açıklandı. 
 
Bu kuyuların alınması ardından Rus savaş uçakları ve havan ile katyuşa kullanılarak 25 Eylül 2017 tarihinde QSD'nin Konîko'daki karargahı bombalandı. QSD'nin sözcülüğünün yaptığı açıklama ile saldırılara karşı meşru savunma hakkının kullanılacağı belirtildi.
 
TÜRKİYE OPERASYONU DURDURDU
 
TSK'nin himayesindeki ÖSO grupları ile Efrîn'e 20 Ocak 2018 tarihinde başlattığı saldırı üzerine QSD 3 Mart 2018'de "Cizre Fırtınası" operasyonunu durdurduğunu ve Fırat kıyısındaki güçlerini aşamalı olarak Efrîn'e kaydıracağını açıkladı. Hamlenin resmi sözcüsü Lîlwa Ebdelah, Efrîn saldırısının DAİŞ'i yaşatma operasyonu olduğunu söyledi. 
 
Süreli durdurulan operasyon 1 Mayıs 2018 tarihinde hamlenin sözcüsü Lîlwa Ebdelah ve Dêra Zor Askeri Meclisi Komutanı Ehmed Ebû Xwele tarafından yapılan açıklama ile yeniden başladı. Irak sınırına konumlanan DAİŞ'in yayılma ve eylemler düzenlemesi operasyonun yeniden başlamasına gerekçe gösterildi. Operasyona Irak ordusu ve koalisyon güçleri de destek veriyor.
 
Operasyon 17'nci güne girerken büyük kazanımlar elde edildi. Fırat kıyısını büyük oranda kurtaran savaşçılar, Irak sınırında. 
 
QSD Güçleri Irak ordusu güçleri ile son 2 günde sınırdaki Aşağı Bahoz köyünü kurtardı. Köyün özgürleşmesi ile sınırdaki DAİŞ güçleri 2 parçaya ayrılıp, kuşatmaya alındı.
 
QSD komutanlarından Şêrgo Hesekê, 23 kilometre Irak sınırına doğru ilerlediklerini ifade etti. Hesekê, Bahoz'un özgürleşmesi ile bu alanın 30 kilometreyi bulduğunu kaydetti. Irak ordusu ile koordineli yürüttükleri operasyonda sınırın Suriye hattının QSD kontrolünde kalacağı bilgisi veren Hesekê, Bahoz'un düşmesi sonrası sıranın Hecîn kasabasına geldiğini, bu kasabada ise DAİŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi ile yetkililerin saklandıklarının basına yansıdığını ifade etti. Hesekê, hamle kapsamında Dêra Zor'da Konîko, Elcefra ve El Azba petrol kuyularının bulunduğu alanı kontrollerine aldıklarını belirtti.
 
MA / Erdoğan Altan
 

Diğer başlıklar

10:52 Minbic Askeri Meclisi: İnşa sürecine hazırız
10:42 İzmir’de çok sayıda gözaltı
10:19 '12 yıldır Hrant için adalet talep ediyoruz'
10:18 Özgür Gündem dağıtımcısı Karaağar'ın ardından 26 yıl
09:36 Celalettin Can gözaltına alındı
09:36 Sinemaya sansür yasalaştı
09:02 Haftanın filmleri
09:01 Tahliye olan hasta tutuklu Macit: Tecrit kalkarsa halklar nefes alır
09:01 Koç’un ölümünde kullanılan silah Efrin’e gönderildi: Savcı takipsizlik kararı verdi
09:00 İhraçlara karşı ortak tutum geliştirilecek
09:00 18 OCAK 2019 GÜNDEMİ
08:42 Nihat Hatipoğlu rektörlüğe atandı
17/01/2019
22:04 Macron: ABD çekilse de Suriye'de savaşmaya devam edeceğiz
21:56 Beytüşşebap’ta bazı seçmen kayıtları geri çekildi: Bini aşkın asker kaydı duruyor
20:47 Adana'da dengbêjlerin kilamları yankılanıyor
19:17 Davutpaşa patlamasında karar: 2 sanığa 10 ay ceza
18:27 Muhabirimiz Seda Taşkın tahliye edildi
18:09 İHD: Hatay'da tutuklular tedavi edilmiyor
17:51 Kartal’da iş cinayeti
17:46 Avukatların İmralı başvurusu 782'nci kez reddedildi
17:24 Batman'da kar yağışı
17:10 AKP adayı 300 işçisini Hani’ye kaydırmaya çalışıyor
16:31 Hakkari'de 8 bin 199 hayali seçmen tespit edildi
16:22 Yoğun göç Antep'te eğitimi olumsuz etkiledi
16:22 Diyarbakır mitingi için Muş’ta bildiri dağıtıldı
16:19 HDP Kayapınar Gençlik Meclisi kuruluşunu ilan etti
15:44 CHP Antep İl Örgütü'nde İYİ Parti tartışması devam ediyor
15:27 Hasankeyf’te AKP adayı açıklandı, kayıtlar silindi!
15:23 Avukatlar Güven ile koğuşta görüşmek için savcılığa başvurdu
15:00 ‘Dicle Üniversitesi’ndeki personel açığı kapatılmalı’
14:51 Muş, Iğdır, Kars ve Bitlis'te binlerce seçmene itiraz
14:45 Bir avuç gökyüzü için 123 gündür ölüm orucundalar
14:23 Diyarbakır mitingine çağrı: Cezaevlerinde yükselen çığlığa ses olalım
14:22 Diyarbakır’da kar yağışı
14:21 Polisin HDP’li genci şehir dışına çıkarıp işkence ettiği iddiası
14:12 Bahçeli’den AKP’ye 'Güvenli Bölge' uyarısı
14:11 Gazeteci Karakaş ve 9 kişi için ceza istendi
14:03 Asrın Hukuk Bürosu: Görüşme mutlak tecridin kalktığı anlamına gelmez
14:02 Şırnak'ta boşaltılmış karakolda 205 ‘yabancı’ seçmen
14:00 ‘Doğalgaza yapılan zamlar geri alınmalı’
13:45 Aladağ yurt faciasında: 'Belediye delilleri karartıyor’
13:38 HRW: OHAL bitti ama baskılar bitmedi
13:37 DTK eski Divan Üyesi Bazancir tahliye edildi
13:15 Hollandalı gazeteci Türkiye’den sınır dışı edildi
13:10 Aydınlar Meclis'te HDP Grubunu ziyaret etti
13:05 HDP Efrin zeytinlerini Meclis’e taşıdı
12:57 Hasankeyf'te seçmen kayıtları silindi iddiası
12:55 Kayyum, Antik Kent Dara'nın kapısına kilit vurdu
12:50 HDP çalışanı sınır dışı edildi
12:26 Seçmen kayıtları bugün askıdan indirilecek