QSD, Bağdadi'nin saklandığı belirtilen Hecîn'i kuşattı

img

HABER MERKEZİ - TSK ve himayesindeki ÖSO'nun Efrîn saldırısı ile QSD tarafından durdurulan ve 1 Mayıs’ta yeniden başlatılan "Cizre Fırtınası" operasyonu 17'nci gününde Irak sınırına ulaştı. DAİŞ Lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin saklandığı yer olarak basına yansıyan Hecîn kasabası kuşatıldı.

Suriye topraklarının yüzde 17'lik kısmı ile Humus'tan sonraki en büyük ili olan Dêra Zor, iç savaştan önce yaklaşık bir milyon insana ev sahipliği yapıyordu. Tarihi kültürü ile nam salan Dêra Zor'u Fırat nehri doğu ve batı diye ikiye ayırmış.
 
Suriye'nin doğu kapısı olarak bilinen kent, birçok yerleşim yerini birbirine bağlayan bir köprü. Kentin Elbu Kemal kasabası Fırat'ın ülkeyi terk ettiği Irak sınırında. Rejim, Tenef'in kuzey doğusuna düşen Elbu Kemal'in Zekef bölgesinde karargah kurmuş. Tenef'te ise ABD öncülüğündeki koalisyonun karargahı var.
 
Kentin 10 kilometre doğusunda ise, askeri bir havaalanı var ve bu havaalanı rejim muhalefetine karşı kullanıldı. 
 
Dêra Zor yüz petrol ve doğalgaz kuyusu ile büyük bir yer altı zenginliğine sahip. Suriye'nin en büyük kuyuları burada iken, doğal gazın yanında günlük 30 bin varil petrol çıkarılıyor. 
 
Dêra Zor, DAİŞ için de Suriye'deki son nokta oldu. Rakka'nın Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından özgürleştirilmesi ile DAİŞ'in üst düzey komutanları Dêra Zor'a kaçtı. 
 
'CİZRE FIRTANASI' OPERASYONU
 
Dêra Zor, Baas Rejimine ilk isyan eden kentlerden oldu. İsyan, 2011 yılının Mart ayında başladı. Rejim sivillere saldırmaya başladı. Buna rağmen baş eğmeyen Dêra Zor'luların feodal yapısı yabancı grupların alan bulmasına ve örgütlenmelerine sebep oldu. DAİŞ 2014 Nisan'ında büyük bir saldırı düzenledi ve ÖSO gruplarını yenilgiye uğratarak bölgeye hakim olup, sivil katliamlar gerçekleştirdi. 
 
Bölgede yayılan, gittiği yerlerde mayın ve uyuyan hücreleri ile katliam yapan DAİŞ, Cizre bölgesi için de tehdit oluşturunca QSD harekete geçti. Kent insanlarının da çağrısı ile QSD "Cizre Fırtınası" operasyonunu başlattı.
 
QSD, 10 Eylül 2017’de başlattığı operasyonla Fırat'ın doğusunda yer alan Dêra Zor kırsalını özgürleştireceğini açıkladı. Rakka'yı özgürleştirme operasyonun sürdüğü bir dönemde Dêra Zor operasyonu da başladı.  
 
Özelikle bölge güçlerinin de katılımıyla 33 grubun QSD çatısında başlattığı operasyonun öncülüğünü ise Dêra Zor Askeri Meclisi ile YPG/YPJ güçleri yapıyor. Operasyona ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de hava desteği veriyor.
 
OPERASYONUN KAZANIMLARI
 
QSD, Rakka tarafından hızlı başlangıç yapıp 6'ncı gününde Fırat kıyılarına yetişince, Rejim destekleyicisi Rusya, Fırat'ın doğusundaki Dêra Zor Askeri Meclisi ve QSD’nin karargahlarını bombaladı. Bombardımanda 6 QSD savaşçısı yaralandı. Sina'ya yakın Dêra Zor kırsalında Fırat'ın doğusundaki karargahlar 16 Eylül 2017 tarihinde bombalanınca, YPG Genel Komutanı Sipan Hemo açıklama yaptı. Hemo, saldırının DAİŞ'e destek olduğunu, saldırıların ilerleyişlerini durduramadığını 23 Eylül tarihi itibarı ile büyük kazanımlar elde ettiklerini ifade etti. Askeri Meclis savaşçılarının Ezbe ve Konîko petrol kuyularını özgürleştirdiği açıklandı. 
 
Bu kuyuların alınması ardından Rus savaş uçakları ve havan ile katyuşa kullanılarak 25 Eylül 2017 tarihinde QSD'nin Konîko'daki karargahı bombalandı. QSD'nin sözcülüğünün yaptığı açıklama ile saldırılara karşı meşru savunma hakkının kullanılacağı belirtildi.
 
TÜRKİYE OPERASYONU DURDURDU
 
TSK'nin himayesindeki ÖSO grupları ile Efrîn'e 20 Ocak 2018 tarihinde başlattığı saldırı üzerine QSD 3 Mart 2018'de "Cizre Fırtınası" operasyonunu durdurduğunu ve Fırat kıyısındaki güçlerini aşamalı olarak Efrîn'e kaydıracağını açıkladı. Hamlenin resmi sözcüsü Lîlwa Ebdelah, Efrîn saldırısının DAİŞ'i yaşatma operasyonu olduğunu söyledi. 
 
Süreli durdurulan operasyon 1 Mayıs 2018 tarihinde hamlenin sözcüsü Lîlwa Ebdelah ve Dêra Zor Askeri Meclisi Komutanı Ehmed Ebû Xwele tarafından yapılan açıklama ile yeniden başladı. Irak sınırına konumlanan DAİŞ'in yayılma ve eylemler düzenlemesi operasyonun yeniden başlamasına gerekçe gösterildi. Operasyona Irak ordusu ve koalisyon güçleri de destek veriyor.
 
Operasyon 17'nci güne girerken büyük kazanımlar elde edildi. Fırat kıyısını büyük oranda kurtaran savaşçılar, Irak sınırında. 
 
QSD Güçleri Irak ordusu güçleri ile son 2 günde sınırdaki Aşağı Bahoz köyünü kurtardı. Köyün özgürleşmesi ile sınırdaki DAİŞ güçleri 2 parçaya ayrılıp, kuşatmaya alındı.
 
QSD komutanlarından Şêrgo Hesekê, 23 kilometre Irak sınırına doğru ilerlediklerini ifade etti. Hesekê, Bahoz'un özgürleşmesi ile bu alanın 30 kilometreyi bulduğunu kaydetti. Irak ordusu ile koordineli yürüttükleri operasyonda sınırın Suriye hattının QSD kontrolünde kalacağı bilgisi veren Hesekê, Bahoz'un düşmesi sonrası sıranın Hecîn kasabasına geldiğini, bu kasabada ise DAİŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi ile yetkililerin saklandıklarının basına yansıdığını ifade etti. Hesekê, hamle kapsamında Dêra Zor'da Konîko, Elcefra ve El Azba petrol kuyularının bulunduğu alanı kontrollerine aldıklarını belirtti.
 
MA / Erdoğan Altan
 

Diğer başlıklar

14/08/2018
23:11 Beyaz Saray Yetkilisi: Brunson bırakılmazsa yeni adımlar atılabilir
22:59 ‘AKP bugün yarattığı politikaların iktisadi sonuçlarını yaşıyor’
21:17 Dersim’de çatışma
20:03 ABD’li emekli generaller: Türkiye yıl sonunda NATO’dan çıkabilir
19:38 Edirne'de tutuklanan Yunan askerler serbest bırakıldı
19:12 DBP'li Yüksel tutuklandı
18:31 Antep’te ev baskınları: 6 gözaltı
18:25 Batman'da patlama: 4 çocuk yaralandı
18:24 BDDK'dan kredi kartlarına düzenleme
17:59 Bombardıman sonrası yangın
17:02 Bakan Albayrak: Dolar güvenilirliğini yitiriyor
16:44 Erdoğan ile İbadi: Güvenlik ve ekonomi konularını görüştük
16:44 HDP Kadın Meclisi'nden gözaltılara tepki: Dayanışmayla çıkacağız
15:00 HDP’lilerden Çoban'ın ailesine taziye ziyareti
14:50 Brunson'un avukatı: Atılması gereken en doğru adım...
14:36 İtalya'da köprü çöktü: Onlarca kişi yaşamını yitirdi
14:28 Tutuklu gazeteci Güleş: Kürtçe mektup da kitap da yasak!
14:09 Çavuşoğlu ve Lavrov'dan ortak İdlib açıklaması
14:06 ‘Krizin faturasının emekçilere ödettirilmesine izin vermeyeceğiz’
13:57 Kurban Bayramında et tüketimi uyarısı
13:48 Binlerce hektarlık alan kül oldu ama yetkililer seyrediyor
13:06 Brunson'un ev hapsine itiraz
13:06 İlbaş Van’a atandı, Çitil terfi etti
12:30 Hozat’ın dağları bombalanıyor
12:14 KDP’den HDP’lilere ‘eylem ve etkinliklere katılmama’ baskısı
12:05 TMMOB Başkanı Koramaz: Krizin sorumlusu AKP
11:58 Erdoğan’dan ABD’nin elektronik ürünlerine boykot kararı
11:25 Bursa’da ev baskınları
11:24 ‘Ekmek parası bulamıyoruz bozduracak Dolar’ı nereden bulalım?’
11:03 ‘Ekonomik krizin çözümü savaşın son bulmasından geçer’
10:41 Yıldırım: Dalgalanmaların temelinde ekonomi değil, siyaset var
10:31 Albayrak yatırımcılarla telekonferans ile görüşecek
10:20 Sanayicilere 1,2 milyar TL'lik destek
10:17 Yalçınkaya Kürt tiyatrosunun gelişmesinde önemli rol oynadı
10:03 TOBB ve TÜSİAD’dan hükümete destek
09:46 Hafızasını yitirdi ama hastaneye sevk dahi edilmiyor
09:18 HDP’ye operasyon
09:18 6 evin kapısını koçbaşıyla kırıp sanatçı Arzu’yu sordular
09:10 Minbic Askeri Meclisi: Halklarımızı savunmaya devam edeceğiz
09:09 Cezaevindeki Arin bebeğin durumu kötüleşti
09:07 'Kaosun sona ermesi için Öcalan ile görüşülmeli'
09:06 10 yıllık esnaf: Dükkanımı siftahsız kapatıyorum
09:05 HDP’li Piroğlu: Ne aynı acıları yaşadık ne de aynı gemide kaldık
09:05 Ekonomist Müftüoğlu: Her şeye zam gelecek
09:04 Dışişleri eski Bakanı Yakış: Dış kriz ile ekonomik kriz örtülmeye çalışılıyor
09:03 Av. Süren: 6284 sayılı yasadan vazgeçmek mümkün değil
09:01 Hakkari’de kuzu kırpma zamanı
09:00 14 AĞUSTOS 2018 GÜNDEMİ
08:39 Adana'da ev baskınları: 4’ü çocuk 14 gözaltı
13/08/2018
22:46 Trump F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatını geçici olarak durdurdu