QSD, Bağdadi'nin saklandığı belirtilen Hecîn'i kuşattı

img

HABER MERKEZİ - TSK ve himayesindeki ÖSO'nun Efrîn saldırısı ile QSD tarafından durdurulan ve 1 Mayıs’ta yeniden başlatılan "Cizre Fırtınası" operasyonu 17'nci gününde Irak sınırına ulaştı. DAİŞ Lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin saklandığı yer olarak basına yansıyan Hecîn kasabası kuşatıldı.

Suriye topraklarının yüzde 17'lik kısmı ile Humus'tan sonraki en büyük ili olan Dêra Zor, iç savaştan önce yaklaşık bir milyon insana ev sahipliği yapıyordu. Tarihi kültürü ile nam salan Dêra Zor'u Fırat nehri doğu ve batı diye ikiye ayırmış.
 
Suriye'nin doğu kapısı olarak bilinen kent, birçok yerleşim yerini birbirine bağlayan bir köprü. Kentin Elbu Kemal kasabası Fırat'ın ülkeyi terk ettiği Irak sınırında. Rejim, Tenef'in kuzey doğusuna düşen Elbu Kemal'in Zekef bölgesinde karargah kurmuş. Tenef'te ise ABD öncülüğündeki koalisyonun karargahı var.
 
Kentin 10 kilometre doğusunda ise, askeri bir havaalanı var ve bu havaalanı rejim muhalefetine karşı kullanıldı. 
 
Dêra Zor yüz petrol ve doğalgaz kuyusu ile büyük bir yer altı zenginliğine sahip. Suriye'nin en büyük kuyuları burada iken, doğal gazın yanında günlük 30 bin varil petrol çıkarılıyor. 
 
Dêra Zor, DAİŞ için de Suriye'deki son nokta oldu. Rakka'nın Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından özgürleştirilmesi ile DAİŞ'in üst düzey komutanları Dêra Zor'a kaçtı. 
 
'CİZRE FIRTANASI' OPERASYONU
 
Dêra Zor, Baas Rejimine ilk isyan eden kentlerden oldu. İsyan, 2011 yılının Mart ayında başladı. Rejim sivillere saldırmaya başladı. Buna rağmen baş eğmeyen Dêra Zor'luların feodal yapısı yabancı grupların alan bulmasına ve örgütlenmelerine sebep oldu. DAİŞ 2014 Nisan'ında büyük bir saldırı düzenledi ve ÖSO gruplarını yenilgiye uğratarak bölgeye hakim olup, sivil katliamlar gerçekleştirdi. 
 
Bölgede yayılan, gittiği yerlerde mayın ve uyuyan hücreleri ile katliam yapan DAİŞ, Cizre bölgesi için de tehdit oluşturunca QSD harekete geçti. Kent insanlarının da çağrısı ile QSD "Cizre Fırtınası" operasyonunu başlattı.
 
QSD, 10 Eylül 2017’de başlattığı operasyonla Fırat'ın doğusunda yer alan Dêra Zor kırsalını özgürleştireceğini açıkladı. Rakka'yı özgürleştirme operasyonun sürdüğü bir dönemde Dêra Zor operasyonu da başladı.  
 
Özelikle bölge güçlerinin de katılımıyla 33 grubun QSD çatısında başlattığı operasyonun öncülüğünü ise Dêra Zor Askeri Meclisi ile YPG/YPJ güçleri yapıyor. Operasyona ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de hava desteği veriyor.
 
OPERASYONUN KAZANIMLARI
 
QSD, Rakka tarafından hızlı başlangıç yapıp 6'ncı gününde Fırat kıyılarına yetişince, Rejim destekleyicisi Rusya, Fırat'ın doğusundaki Dêra Zor Askeri Meclisi ve QSD’nin karargahlarını bombaladı. Bombardımanda 6 QSD savaşçısı yaralandı. Sina'ya yakın Dêra Zor kırsalında Fırat'ın doğusundaki karargahlar 16 Eylül 2017 tarihinde bombalanınca, YPG Genel Komutanı Sipan Hemo açıklama yaptı. Hemo, saldırının DAİŞ'e destek olduğunu, saldırıların ilerleyişlerini durduramadığını 23 Eylül tarihi itibarı ile büyük kazanımlar elde ettiklerini ifade etti. Askeri Meclis savaşçılarının Ezbe ve Konîko petrol kuyularını özgürleştirdiği açıklandı. 
 
Bu kuyuların alınması ardından Rus savaş uçakları ve havan ile katyuşa kullanılarak 25 Eylül 2017 tarihinde QSD'nin Konîko'daki karargahı bombalandı. QSD'nin sözcülüğünün yaptığı açıklama ile saldırılara karşı meşru savunma hakkının kullanılacağı belirtildi.
 
TÜRKİYE OPERASYONU DURDURDU
 
TSK'nin himayesindeki ÖSO grupları ile Efrîn'e 20 Ocak 2018 tarihinde başlattığı saldırı üzerine QSD 3 Mart 2018'de "Cizre Fırtınası" operasyonunu durdurduğunu ve Fırat kıyısındaki güçlerini aşamalı olarak Efrîn'e kaydıracağını açıkladı. Hamlenin resmi sözcüsü Lîlwa Ebdelah, Efrîn saldırısının DAİŞ'i yaşatma operasyonu olduğunu söyledi. 
 
Süreli durdurulan operasyon 1 Mayıs 2018 tarihinde hamlenin sözcüsü Lîlwa Ebdelah ve Dêra Zor Askeri Meclisi Komutanı Ehmed Ebû Xwele tarafından yapılan açıklama ile yeniden başladı. Irak sınırına konumlanan DAİŞ'in yayılma ve eylemler düzenlemesi operasyonun yeniden başlamasına gerekçe gösterildi. Operasyona Irak ordusu ve koalisyon güçleri de destek veriyor.
 
Operasyon 17'nci güne girerken büyük kazanımlar elde edildi. Fırat kıyısını büyük oranda kurtaran savaşçılar, Irak sınırında. 
 
QSD Güçleri Irak ordusu güçleri ile son 2 günde sınırdaki Aşağı Bahoz köyünü kurtardı. Köyün özgürleşmesi ile sınırdaki DAİŞ güçleri 2 parçaya ayrılıp, kuşatmaya alındı.
 
QSD komutanlarından Şêrgo Hesekê, 23 kilometre Irak sınırına doğru ilerlediklerini ifade etti. Hesekê, Bahoz'un özgürleşmesi ile bu alanın 30 kilometreyi bulduğunu kaydetti. Irak ordusu ile koordineli yürüttükleri operasyonda sınırın Suriye hattının QSD kontrolünde kalacağı bilgisi veren Hesekê, Bahoz'un düşmesi sonrası sıranın Hecîn kasabasına geldiğini, bu kasabada ise DAİŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi ile yetkililerin saklandıklarının basına yansıdığını ifade etti. Hesekê, hamle kapsamında Dêra Zor'da Konîko, Elcefra ve El Azba petrol kuyularının bulunduğu alanı kontrollerine aldıklarını belirtti.
 
MA / Erdoğan Altan
 

Diğer başlıklar

16:43 Çukurova adayları coşkuyla karşılandı
16:15 Buldan: 7 Haziran’da başardık, şimdi sıra 24 Haziran’da
16:04 Amed Çocuk Festivali başladı
16:03 Kılıçdaroğlu: 17’nci yüzyılın kavramlarıyla 21’inci yüzyılın sorunları çözülemez
16:03 Akşener: Lüks arabalardan indireceğim onları
15:33 Suriye Kadın Meclisi: Efrin’de en az 119 kadın kaçırıldı
14:50 SP'den Kürt sorununa ilişkin çözüm vurgusu: İnsanlar eşit doğar
14:47 Adana’da erbane atölyesi düzenlendi
14:26 Temelli: 80 değil 180 vekille Meclis’e gireceğiz
14:15 İnce’den Erdoğan’a: Cahil, çünkü matematik bilmiyor
13:43 Ayvalık’ta balıkçı teknesi battı, kayıp 4 kişi aranıyor
11:47 Malatya: 7 Haziran'dan daha fazla geliyoruz
11:06 ABF’nin yeni başkanı Hüseyin Güzelgün oldu
11:06 Urfa'da AKP için çanlar çalıyor
09:27 Batman kararını verdi: Beş beş beş
09:26 Dolara değil mazota bak
09:25 'Sen köprü vaat ediyorsun HDP özgürlük'
09:25 Basın dünyasında ‘Yeni Yaşam’ın adımını atıyoruz
09:22 ‘Esnafın zor durumu seçimlere yansıyacak’
09:20 'Savaş, kriz ve seçim psikolojik çöküntüye neden oluyor'
09:16 Önlü: Biz kaybedersek tüm Türkiye kaybeder
09:13 Cumartesi Annesi Taşkaya: 25 yıldır haber bekliyorum
09:11 HDP’nin İstanbul adayları farklılıklarıyla bir arada
09:10 Baba Palandöken: Bir Helin daha ölmesin diye oyum HDP’ye
09:08 Eğitimciler: AKP’nin performans notunu sandıkta vereceğiz
09:07 'Et ve tırnak olan Azeri ve Kürt halkı sandıkta yanıt verecek'
09:05 Evi yakıldı göçe zorlandı bugün aday olarak döndü
09:04 HDP’nin en genç adayı: Gençlerin geleceği için HDP önemli
09:02 Kemalbay: HDP yeni bir yaşam seçeneğidir
09:00 27 MAYIS 2018 GÜNDEMİ
08:41 HDP seçim çalışmalarını gece de sürdürdü
26/05/2018
23:59 HDP’nin Diyarbakır adayları 17 ilçede halkla bir araya geldi
23:59 Cizre’de yüzlerce kişi 'Selo başkan' sloganları ile yürüyüş düzenledi
21:47 TJA yeryüzü sofrasında kadınlara bir araya geldi
21:41 Temelli'den Erdoğan'a: Ülkenin itibarını yerlere düşürdünüz
21:23 HDP gençliğinden şölen: Genç başladık genç başaracağız
21:06 Efrin ve Şehbalılar: Saldırılarla halkın iradesi kırılamaz
20:29 SP'den saldırı açıklaması: Üyelerimizin telefonları gasp edildi
19:54 Doktor ağır hasta tutukluyu 2 metreden ‘muayene’ etti!
19:38 AKP'nin Ağrı ve Diyarbakır’daki aday tanıtımında kavga
18:53 HDP Van’da 24 Haziran’ın provasını yaptı
18:19 HDP’nin seçim çalışmaları sürüyor: 'Sarayda panik var'
17:59 Yeni havalimanında yurt dışına çıkacak herkesten 20 Euro alınacak
16:52 Otelde iş cinayeti
16:30 Temelli’den Alevilere: Gelin hakkımızı birlikte arayalım
15:52 HDP Kocaeli adaylarını tanıttı
15:37 Keskin: Muhalefet hak ihlallerine 24 Haziran’da güçlü cevap vermeli
15:13 HDP adayı Ağaoğlu’na özgürlük talebi
15:12 Hasta tutuklu Güneş için adalet istendi
15:09 Yaralanan SP adayı Öztürk hakkında gözaltı kararı