Mahkemeden TV ve radyo başvurusuna ilişkin karar: Öcalan'ın şikayeti yok!

img

İSTANBUL - Mahkeme, PKK Lideri Öcalan’ın odasında TV ve radyosunun alındığı, faaliyetlerinin kısıtlandığı iddiaları üzerine avukatların yaptığı başvuruyu, “hükümlülerin şikayetleri olmaksızın vekillerin talebi ile ilgili bilgi verilmesi yönünde yasal bir düzenleme bulunmamaktadır” diyerek reddetti. 

KCK yetkilileri daha önce yaptığı açıklamada İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın televizyon ve radyosunun elinden alındığı bilgisine ulaştıklarını açıklamıştı. Öcalan’ın avukatları da Bursa 1’inci İnfaz Hakimliğine başvuruda bulundu. Yapılan başvuruda avukatlar Öcalan’ın kullanabileceği TV ve radyosunun odasında bulunup bulunmadığı konusunda taraflarına bilgi verilmesini, TV, radyo gibi iletişim araçlarını takip etme hakkı elinden alınmış ise hangi tarih ve karara dayandığını, söz konusu kararların bir örneğinin taraflarına verilmesini istedi. Yapılan başvuruda ayrıca Öcalan’ın cezaevindeki faaliyetlerinin kısıtlandığı iddiasını, hangi faaliyetlere katılımı hangi tarihten beri kısıtlandığını ve kısıtlamanın hangi karara dayandığı ve kararının bir örneğinin taraflarına tebliğ edilmesini istedi.
 
HAKİMLİK: ÖCALAN’IN İTİRAZI YOK
 
Bursa 1’inci İnfaz Hakimliği, avukatların taleplerine dair Bursa Cumhuriyet Başsavcısı’ndan mütalaa istedi. Savcılık mütalaasında, dilekçe içeriğindeki hususların İnfaz Hakimliğinin görevleri kapsamında olmadığı yönünde görüş bildirdi. Hakimlik ise verdiği kararında,  İnfaz Hakimliği Kanunu’nun “İnfaz Hakimliklerinin Görevleri” başlıklı 4’üncü maddesinde yer alan infaz hakimliklerinin görevlerine atıfta bulundu. Kararda, “Hükümlülerin barındırılmaları ile ilgili işlem veya faaliyetler ve ceza infaz kurumu tarafından verilen disiplin cezaları hakkında hakimliğimizce inceleme yapılabilmesi için söz konusu işlemlere karşı şikayet başvurusunun yapılması gerekmektedir. İnfaz Hakimliğinin görevlerini tanımlayan maddede ve diğer yasal mevzuatta hükümlülerin şikayetleri olmaksızın vekillerin talebi ile ilgili bilgi verilmesi yönünde yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle hükümlü vekili talebi doğrultusunda hakimliğimizin bilgi verme görevi bulunmadığından talebin reddine karar vermek gerekmiştir” ifadelerine yer verildi. 
 
Hakimlik tarafından taleplerin reddedilmesi üzerine  avukatlar Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunacak. 
 
AVUKATI DEĞERLENDİRDİ 
 
Hakimliğin verdiği kararı Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Rezan Sarıca değerlendirdi. “Müvekkilimiz Sayın Abdullah Öcalan’ın dışarısı ile ilişkisi, avukatları ile görüşme, haberleşmesi, aile ziyaretleri ile ilgili bir yasaklama sürecinin devam ettiğini zaten bilmekteyiz” diyen Sarıca, “Ancak sadece dışarısı ile ilişkisi değil İmralı Hapishanesi’nde kısıtlamaya maruz kalıp kalmadığı, örneğin radyo ve televizyonu kullanıp kullanmadığını buna dair disiplin soruşturması ve bir yaptırımın olup olmadığına dair İnfaz Hakimliği’ne bir başvuruda bulunmuştuk. Bu başvuruyla varsa müvekkilimize dair bir kısıtlama kararı bunların taraflarımıza tebliğ edilmesi ve bunun karşısında da başvuru ve itiraz haklarımızı kullanmamız için böyle bir başvuruda bulunmuştuk. Ancak İnfaz Hakimliği verdiği kararda talebimizi ret etti. Kararın gerekçesinde de hükümlülerin bizzat başvuru yapmadan, itiraz etmeden avukatların itirazları ile veya talebiyle ‘böyle bir cevap verme görevinin olmadığını, kanundan kaynaklı böyle bir görevinin olmadığına’ dair bir karar verdi” diye konuştu. 
 
‘GÖREVLİ OLDUĞUNU AÇIKÇA ORTAYA KOYUYOR’
 
Hakimliğin kararının aksine, “İnfaz Hakimliği’nin gerekçe olarak gösterdiği kanun maddesinde bizzat infaz hakimliğinin görevli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır” diyen Sarıca, İnfaz süreci ve disiplin soruşturmalarıyla ilgili her türlü başvuru karşısında infaz hakimliğinin görevli olduğu gösterilen kanun maddesiyle açıkça ortaya koyuyordu. Sonuç itibariyle bir ret kararı verdi” ifadesinde bulundu. 
 
Hakimliğin bu kararını bir çok açıdan değerlendirmenin mümkün olduğunu vurgulayan Sarıca, “Avukatları olarak yaptığımız başvuru karşısında böyle bir kararla karşılaştık. Bizim Sayın Öcalan adına başvuru yapma hakkımız bulunmaktadır. Bu Anayasa’dan kaynaklanmaktadır. Ve hiçbir makamın Anayasa’dan kaynaklanan bir başvuru hakkını görmezden gelemeyeceğini hak arama özgürlüğünü ortadan kaldıramayacağına dair Anayasal hüküm var. Kaldı ki İnsan Hakları Sözleşmesi’nde adil yargılanma hakkı ve etkili başvuru hakkı kapsamında da herkesin başvuru hakkı söz konusu. Keza yakın zamanda Anayasa Mahkemesi disiplin soruşturmaları ile ilgili İnfaz Hakimliği’nin görevli olduğuna tereddüt olmadığına dair karar verdi. 
 
Yine Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 2016 tarihli hapishanelerle ilgili tavsiye kararında hükümlülerin hukuki danışmanlık konusunda ve dış dünya ile ilişkileri konusunda çok önemle yaklaşılması gerektiğini ve bu konuda avukatları ile olan ilişkilerinin had safhada sıkı tutulmasına dair her türlü engellemenin ortadan kaldırılmasına dair tavsiye kararları vardı. Dolayısıyla böylesine bir hak arama özgürlüğü hem ulusal hem de uluslararası mevzuatta bunca yer edinmiş bir başvuru hakkını karşısında İnfaz Hakimliği bunların hiçbirini görmedi ve ret etti” diye konuştu. 
 
‘TECRİT KARŞISINDA YARGININ GELDİĞİ DÜZEYİ TEMSİL EDİYOR’
 
Verilen kararla hukukun tamamen hiçe sayıldığını dile getiren Sarıca, “Bir karar olarak değerlendirmek de mümkün değil aslında. Çünkü ‘böyle bir görevim yoktur’ deniliyor. Bir görevden kaçma hali var. Görevi yapmaktan imtina etme hali söz konusu. Yani İmralı süreci ile ilgili bir kararsızlık hali. İmralı tecrit sisteminin açıklanamamasını ifade etmektedir bu karar çünkü.  Talebimize karşı olumlu olumsuz bir cevap verilmedi. Bu hukuken İmralı tecrit sistemi karşısında yargının geldiği düzeyi de temsil ediyor. Adalete olan güveni sarsılan bir toplum var ve böyle bir dönemden geçmekteyiz. Ancak karar, bu durumu aşan bir durumu ifade etmektedir. 
 
İnfaz hakimliğinin vermiş olduğu kararla avukatlık mesleğinin görev ve yetkilerinin de ortadan kaldırılmış ve görmezden gelmiş durumdadır. Çünkü bizler resmi vekalet çerçevesi içerisinde bir başvuruda bulunmuş durumdayız. Avukatı olarak başvuruya yetkili kişileriz. Çünkü müvekkilimiz hükümlü statüsünde ve hakları kısıtlanmış durumda. Bunun karşısında kendi haklarını kullanması açısından mahkemeler eliyle kendisine vasi atanmıştır. Vasi bu anlamda her türlü başvuru hakkını kullanabilme yetkisine sahiptir. Aynı şekilde vasi tarafından avukatlar görevlendirilmekte ve vekalet ilişkisiyle müvekkil sayın Abdullah Öcalan arasında bir vekillik ilişkisi noterler aracılığıyla ve mahkemelerin kararları üzerine bir resmi ilişki kurulmuş oluyor dolayısıyla bu yetkilerle ve vekaletlerle yapılan her türlü başvuruya da yargı makamlarının hiçbirinin bundan kaçmaması ve buna dair kararını vermesi gerekiyorken bizim başvuru hakkımızın olmadığını demeye getiriyor. 
 
Bu anlamıyla her türlü yasağı resmi mevzuatı da ortadan kaldıran bir karar. Aynı şekilde Cumhuriyet Başsavcılığı’nın mütalaası alınmış bir karar. Oysaki böylesi bir süreç bir disiplin soruşturması babında idareye, cumhuriyet başsavcılığına ve hakimliğe ayrı ayrı başvuru hakkımız ve yetkimiz var. Ayrıca hakimlik savcılığın da mütalaasını alarak bir karara gitti. Yani tek elden bir karar mekanizmasını İmralı Adası ve Sayın Öcalan için karşımıza çıktığını görüyoruz. Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapacağımız başvuru da engellenmiş veya anlamsız bir hale gelmiş oluyor. Diğer makamlara başvuru hakkımızın da önüne geçilmiş olduğu gibi tek elden bir yargı mekanizması avukat-vekalet ilişkisini de ortadan kaldıran ve denetim görevinin imtina edildiği bir karar olduğunu ifade edebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer başlıklar

16/10/2018
22:36 CNN International: Cemal Kaşıkçı öldürüldü
22:23 Ermenistan Başbakanı Paşinyan istifa etti
20:53 Erdoğan, pankart açan ODTÜ'lü öğrencilerle görüştü
20:41 'Sağlıkta şiddet yasası istiyoruz' nöbeti sona erdi
20:01 Patlamanın ardından gözaltına alınan 12 kişi serbest 1 kişi tutuklandı
19:47 JES'e tepki: Sesimiz duyulmazsa çadırları TBMM önüne kurarız
19:43 İBB Başkanı Uysal ‘konforlu yolculuk’ dedi ama gerçek bambaşka
19:07 Halkevleri: Operasyonlarla gerçeğin üstünü örtemezsiniz
18:38 HDP'li heyet operasyon bölgesindeki yurttaşları ziyaret etti
17:34 Temelli Yüksekova'da: Öcalan'ın sesi barışın sesidir
17:14 DEDAŞ muhtarlıkların elektriğini kesti
17:10 Avukatların 755'inci başvurusu reddedildi
17:09 AP: Kaşıkçı’nın öldürülmesine dair kanıt bulundu
17:07 Güven’in tahliye talebi reddedildi
17:06 ‘Toplumsal Cinsiyet ve Feminist Pedagoji Konferansı’ düzenlenecek
16:02 AP Raportörü Piri’den HDP’ye ziyaret
15:58 Erdoğan'dan MHP’nin af teklifine onay: Vicdana uygun talimatı verdim
15:44 Hani kırsalında operasyon: Mahalle yolları kapatıldı
15:42 Meşale Tolu davası: ESP’nin siyasi parti olup olmadığı sorulacak
15:41 Kılıçdaroğlu: Brunson’ın serbest bırakılacağını Amerika'dan duyduk
15:14 Siyasetçilerin tutuklanmasına tepkiler sürüyor
15:09 Kocaeli Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan işçiler grevde
15:08 Nusaybin Davası 2’nci gününde: Tecridi protesto eden tutuklular savunma yapmadı
14:58 40 gündür Zürih Havalimanı'nda bekletiliyorlar
14:54 Durgun'un cenazesi toprağa verildi
14:53 HDP: Kar ve ranta dayalı ekonomiden vazgeçilmezse işsizliğe son verilmez
14:37 KA.DER ‘Yerel Yönetimler Akademisi’ başlatıyor
14:36 Buldan: HDP uçsuz bucaksız bir halk deryasıdır
14:02 Aydın Belediyesi'nin işten attığı işçiler 100 gündür eylemde
13:54 Temelli Hakkari'de: Bu tabloyu değiştireceğiz
13:17 İHD: 696 sayılı KHK iptal edilsin
13:14 Erdoğan: Fırat’ın doğusunda gerekeni yaparız
13:02 Sivil polisin aldığı H.K: Emniyet yerine sahilde sorgulandım
13:01 Cemal Kaşıkçı için BM’den çağrı: Dokunulmazlıklar kaldırılsın
12:59 Karaburun’da batan teknede kurtulan kadın: 5 çocuğumu ve eşimi kaybettim
12:39 HDP heyeti Birlik Mahallesi’ne gitti
12:32 İnsan Hakları Anıtı yanına tuvalet kazısı
12:25 Bahçeli: Papaz Brunson kararı milletimizi üzmüştür
12:25 Karanlıktan aydınlığa yürüyen kent: Rakka
12:06 Lice’de mahalle muhtarı gözaltına alındı
11:48 Öcalan’ın avukatlarından 755’inci başvuru
11:27 Silvan’da silahlı kavga: 2 ölü, 1 yaralı
11:05 Akşener: Erdoğan yargının başına çuval geçirdi
11:03 Hilmi Nar’ın ‘İsyanım Zamana’ albümü Kom müzikten çıktı
10:52 İbrahim Durgun'un cenazesi 3 ay sonra ailesine verildi
10:51 Köse Malatya’da toprağa verildi
10:30 Meclis önünde durmayan traktöre ateş açıldı
10:25 ‘Dil ve edebiyatta çocuklarla başlamalıyız’
10:20 Temelli: Yerel seçimlerde rehberimiz halk olacak
09:58 Halkevleri’ne baskın: 4 şube başkanı gözaltında