Mahkemeden TV ve radyo başvurusuna ilişkin karar: Öcalan'ın şikayeti yok!

img

İSTANBUL - Mahkeme, PKK Lideri Öcalan’ın odasında TV ve radyosunun alındığı, faaliyetlerinin kısıtlandığı iddiaları üzerine avukatların yaptığı başvuruyu, “hükümlülerin şikayetleri olmaksızın vekillerin talebi ile ilgili bilgi verilmesi yönünde yasal bir düzenleme bulunmamaktadır” diyerek reddetti. 

KCK yetkilileri daha önce yaptığı açıklamada İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın televizyon ve radyosunun elinden alındığı bilgisine ulaştıklarını açıklamıştı. Öcalan’ın avukatları da Bursa 1’inci İnfaz Hakimliğine başvuruda bulundu. Yapılan başvuruda avukatlar Öcalan’ın kullanabileceği TV ve radyosunun odasında bulunup bulunmadığı konusunda taraflarına bilgi verilmesini, TV, radyo gibi iletişim araçlarını takip etme hakkı elinden alınmış ise hangi tarih ve karara dayandığını, söz konusu kararların bir örneğinin taraflarına verilmesini istedi. Yapılan başvuruda ayrıca Öcalan’ın cezaevindeki faaliyetlerinin kısıtlandığı iddiasını, hangi faaliyetlere katılımı hangi tarihten beri kısıtlandığını ve kısıtlamanın hangi karara dayandığı ve kararının bir örneğinin taraflarına tebliğ edilmesini istedi.
 
HAKİMLİK: ÖCALAN’IN İTİRAZI YOK
 
Bursa 1’inci İnfaz Hakimliği, avukatların taleplerine dair Bursa Cumhuriyet Başsavcısı’ndan mütalaa istedi. Savcılık mütalaasında, dilekçe içeriğindeki hususların İnfaz Hakimliğinin görevleri kapsamında olmadığı yönünde görüş bildirdi. Hakimlik ise verdiği kararında,  İnfaz Hakimliği Kanunu’nun “İnfaz Hakimliklerinin Görevleri” başlıklı 4’üncü maddesinde yer alan infaz hakimliklerinin görevlerine atıfta bulundu. Kararda, “Hükümlülerin barındırılmaları ile ilgili işlem veya faaliyetler ve ceza infaz kurumu tarafından verilen disiplin cezaları hakkında hakimliğimizce inceleme yapılabilmesi için söz konusu işlemlere karşı şikayet başvurusunun yapılması gerekmektedir. İnfaz Hakimliğinin görevlerini tanımlayan maddede ve diğer yasal mevzuatta hükümlülerin şikayetleri olmaksızın vekillerin talebi ile ilgili bilgi verilmesi yönünde yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle hükümlü vekili talebi doğrultusunda hakimliğimizin bilgi verme görevi bulunmadığından talebin reddine karar vermek gerekmiştir” ifadelerine yer verildi. 
 
Hakimlik tarafından taleplerin reddedilmesi üzerine  avukatlar Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunacak. 
 
AVUKATI DEĞERLENDİRDİ 
 
Hakimliğin verdiği kararı Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Rezan Sarıca değerlendirdi. “Müvekkilimiz Sayın Abdullah Öcalan’ın dışarısı ile ilişkisi, avukatları ile görüşme, haberleşmesi, aile ziyaretleri ile ilgili bir yasaklama sürecinin devam ettiğini zaten bilmekteyiz” diyen Sarıca, “Ancak sadece dışarısı ile ilişkisi değil İmralı Hapishanesi’nde kısıtlamaya maruz kalıp kalmadığı, örneğin radyo ve televizyonu kullanıp kullanmadığını buna dair disiplin soruşturması ve bir yaptırımın olup olmadığına dair İnfaz Hakimliği’ne bir başvuruda bulunmuştuk. Bu başvuruyla varsa müvekkilimize dair bir kısıtlama kararı bunların taraflarımıza tebliğ edilmesi ve bunun karşısında da başvuru ve itiraz haklarımızı kullanmamız için böyle bir başvuruda bulunmuştuk. Ancak İnfaz Hakimliği verdiği kararda talebimizi ret etti. Kararın gerekçesinde de hükümlülerin bizzat başvuru yapmadan, itiraz etmeden avukatların itirazları ile veya talebiyle ‘böyle bir cevap verme görevinin olmadığını, kanundan kaynaklı böyle bir görevinin olmadığına’ dair bir karar verdi” diye konuştu. 
 
‘GÖREVLİ OLDUĞUNU AÇIKÇA ORTAYA KOYUYOR’
 
Hakimliğin kararının aksine, “İnfaz Hakimliği’nin gerekçe olarak gösterdiği kanun maddesinde bizzat infaz hakimliğinin görevli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır” diyen Sarıca, İnfaz süreci ve disiplin soruşturmalarıyla ilgili her türlü başvuru karşısında infaz hakimliğinin görevli olduğu gösterilen kanun maddesiyle açıkça ortaya koyuyordu. Sonuç itibariyle bir ret kararı verdi” ifadesinde bulundu. 
 
Hakimliğin bu kararını bir çok açıdan değerlendirmenin mümkün olduğunu vurgulayan Sarıca, “Avukatları olarak yaptığımız başvuru karşısında böyle bir kararla karşılaştık. Bizim Sayın Öcalan adına başvuru yapma hakkımız bulunmaktadır. Bu Anayasa’dan kaynaklanmaktadır. Ve hiçbir makamın Anayasa’dan kaynaklanan bir başvuru hakkını görmezden gelemeyeceğini hak arama özgürlüğünü ortadan kaldıramayacağına dair Anayasal hüküm var. Kaldı ki İnsan Hakları Sözleşmesi’nde adil yargılanma hakkı ve etkili başvuru hakkı kapsamında da herkesin başvuru hakkı söz konusu. Keza yakın zamanda Anayasa Mahkemesi disiplin soruşturmaları ile ilgili İnfaz Hakimliği’nin görevli olduğuna tereddüt olmadığına dair karar verdi. 
 
Yine Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 2016 tarihli hapishanelerle ilgili tavsiye kararında hükümlülerin hukuki danışmanlık konusunda ve dış dünya ile ilişkileri konusunda çok önemle yaklaşılması gerektiğini ve bu konuda avukatları ile olan ilişkilerinin had safhada sıkı tutulmasına dair her türlü engellemenin ortadan kaldırılmasına dair tavsiye kararları vardı. Dolayısıyla böylesine bir hak arama özgürlüğü hem ulusal hem de uluslararası mevzuatta bunca yer edinmiş bir başvuru hakkını karşısında İnfaz Hakimliği bunların hiçbirini görmedi ve ret etti” diye konuştu. 
 
‘TECRİT KARŞISINDA YARGININ GELDİĞİ DÜZEYİ TEMSİL EDİYOR’
 
Verilen kararla hukukun tamamen hiçe sayıldığını dile getiren Sarıca, “Bir karar olarak değerlendirmek de mümkün değil aslında. Çünkü ‘böyle bir görevim yoktur’ deniliyor. Bir görevden kaçma hali var. Görevi yapmaktan imtina etme hali söz konusu. Yani İmralı süreci ile ilgili bir kararsızlık hali. İmralı tecrit sisteminin açıklanamamasını ifade etmektedir bu karar çünkü.  Talebimize karşı olumlu olumsuz bir cevap verilmedi. Bu hukuken İmralı tecrit sistemi karşısında yargının geldiği düzeyi de temsil ediyor. Adalete olan güveni sarsılan bir toplum var ve böyle bir dönemden geçmekteyiz. Ancak karar, bu durumu aşan bir durumu ifade etmektedir. 
 
İnfaz hakimliğinin vermiş olduğu kararla avukatlık mesleğinin görev ve yetkilerinin de ortadan kaldırılmış ve görmezden gelmiş durumdadır. Çünkü bizler resmi vekalet çerçevesi içerisinde bir başvuruda bulunmuş durumdayız. Avukatı olarak başvuruya yetkili kişileriz. Çünkü müvekkilimiz hükümlü statüsünde ve hakları kısıtlanmış durumda. Bunun karşısında kendi haklarını kullanması açısından mahkemeler eliyle kendisine vasi atanmıştır. Vasi bu anlamda her türlü başvuru hakkını kullanabilme yetkisine sahiptir. Aynı şekilde vasi tarafından avukatlar görevlendirilmekte ve vekalet ilişkisiyle müvekkil sayın Abdullah Öcalan arasında bir vekillik ilişkisi noterler aracılığıyla ve mahkemelerin kararları üzerine bir resmi ilişki kurulmuş oluyor dolayısıyla bu yetkilerle ve vekaletlerle yapılan her türlü başvuruya da yargı makamlarının hiçbirinin bundan kaçmaması ve buna dair kararını vermesi gerekiyorken bizim başvuru hakkımızın olmadığını demeye getiriyor. 
 
Bu anlamıyla her türlü yasağı resmi mevzuatı da ortadan kaldıran bir karar. Aynı şekilde Cumhuriyet Başsavcılığı’nın mütalaası alınmış bir karar. Oysaki böylesi bir süreç bir disiplin soruşturması babında idareye, cumhuriyet başsavcılığına ve hakimliğe ayrı ayrı başvuru hakkımız ve yetkimiz var. Ayrıca hakimlik savcılığın da mütalaasını alarak bir karara gitti. Yani tek elden bir karar mekanizmasını İmralı Adası ve Sayın Öcalan için karşımıza çıktığını görüyoruz. Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapacağımız başvuru da engellenmiş veya anlamsız bir hale gelmiş oluyor. Diğer makamlara başvuru hakkımızın da önüne geçilmiş olduğu gibi tek elden bir yargı mekanizması avukat-vekalet ilişkisini de ortadan kaldıran ve denetim görevinin imtina edildiği bir karar olduğunu ifade edebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer başlıklar

10:52 Minbic Askeri Meclisi: İnşa sürecine hazırız
10:42 İzmir’de çok sayıda gözaltı
10:19 '12 yıldır Hrant için adalet talep ediyoruz'
10:18 Özgür Gündem dağıtımcısı Karaağar'ın ardından 26 yıl
09:36 Celalettin Can gözaltına alındı
09:36 Sinemaya sansür yasalaştı
09:02 Haftanın filmleri
09:01 Tahliye olan hasta tutuklu Macit: Tecrit kalkarsa halklar nefes alır
09:01 Koç’un ölümünde kullanılan silah Efrin’e gönderildi: Savcı takipsizlik kararı verdi
09:00 İhraçlara karşı ortak tutum geliştirilecek
09:00 18 OCAK 2019 GÜNDEMİ
08:42 Nihat Hatipoğlu rektörlüğe atandı
17/01/2019
22:04 Macron: ABD çekilse de Suriye'de savaşmaya devam edeceğiz
21:56 Beytüşşebap’ta bazı seçmen kayıtları geri çekildi: Bini aşkın asker kaydı duruyor
20:47 Adana'da dengbêjlerin kilamları yankılanıyor
19:17 Davutpaşa patlamasında karar: 2 sanığa 10 ay ceza
18:27 Muhabirimiz Seda Taşkın tahliye edildi
18:09 İHD: Hatay'da tutuklular tedavi edilmiyor
17:51 Kartal’da iş cinayeti
17:46 Avukatların İmralı başvurusu 782'nci kez reddedildi
17:24 Batman'da kar yağışı
17:10 AKP adayı 300 işçisini Hani’ye kaydırmaya çalışıyor
16:31 Hakkari'de 8 bin 199 hayali seçmen tespit edildi
16:22 Yoğun göç Antep'te eğitimi olumsuz etkiledi
16:22 Diyarbakır mitingi için Muş’ta bildiri dağıtıldı
16:19 HDP Kayapınar Gençlik Meclisi kuruluşunu ilan etti
15:44 CHP Antep İl Örgütü'nde İYİ Parti tartışması devam ediyor
15:27 Hasankeyf’te AKP adayı açıklandı, kayıtlar silindi!
15:23 Avukatlar Güven ile koğuşta görüşmek için savcılığa başvurdu
15:00 ‘Dicle Üniversitesi’ndeki personel açığı kapatılmalı’
14:51 Muş, Iğdır, Kars ve Bitlis'te binlerce seçmene itiraz
14:45 Bir avuç gökyüzü için 123 gündür ölüm orucundalar
14:23 Diyarbakır mitingine çağrı: Cezaevlerinde yükselen çığlığa ses olalım
14:22 Diyarbakır’da kar yağışı
14:21 Polisin HDP’li genci şehir dışına çıkarıp işkence ettiği iddiası
14:12 Bahçeli’den AKP’ye 'Güvenli Bölge' uyarısı
14:11 Gazeteci Karakaş ve 9 kişi için ceza istendi
14:03 Asrın Hukuk Bürosu: Görüşme mutlak tecridin kalktığı anlamına gelmez
14:02 Şırnak'ta boşaltılmış karakolda 205 ‘yabancı’ seçmen
14:00 ‘Doğalgaza yapılan zamlar geri alınmalı’
13:45 Aladağ yurt faciasında: 'Belediye delilleri karartıyor’
13:38 HRW: OHAL bitti ama baskılar bitmedi
13:37 DTK eski Divan Üyesi Bazancir tahliye edildi
13:15 Hollandalı gazeteci Türkiye’den sınır dışı edildi
13:10 Aydınlar Meclis'te HDP Grubunu ziyaret etti
13:05 HDP Efrin zeytinlerini Meclis’e taşıdı
12:57 Hasankeyf'te seçmen kayıtları silindi iddiası
12:55 Kayyum, Antik Kent Dara'nın kapısına kilit vurdu
12:50 HDP çalışanı sınır dışı edildi
12:26 Seçmen kayıtları bugün askıdan indirilecek