Gazeteci Karadaş: Türkiye-İran, İsrail-İran gerilimleri yaşanacak

img

İZMİR - Rusya’nın Suriye’den askerlerini çekeceği yönündeki iddiaların temelsiz olmadığını söyleyen Ortadoğu uzmanı Yusuf Karadaş, Rusya’nın boşalttığı alanlara İran’ın yerleşmesi durumunda ciddi Türkiye-İran ve İran-İsrail gerilimlerinin yaşanacağına işaret etti. 

Suriye'de 12 yılını geride bırakan savaşta emperyalist güçlerin bölgeye yönelik stratejileri sık sık değişiyor. Rusya, Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonların da ikinci safhaya geçerken, Suriye’deki askeri varlığını azaltacağına yönelik iddialar ortaya atıldı. Ukrayna’da karadan daha fazla askerle kentleri ele geçirmeyi planlayan Rusya, Suriye’deki askerlerini azaltmayı planlıyor. İlk olarak “DEBKAfile” internet sitesinde yayınlanan habere göre Rusya, Suriye’deki yaklaşık 6 bin askerinin bir kısmını Ukrayna cephesine kaydırmaya başladı. 
 
SURİYE İRAN GÖRÜŞMESİ
 
Yine ortaya atılan iddialardan bir diğeri de Rusya’nın boşaltacağı bölgelerin İran’a devredileceği yönündeydi. 10 Mayıs'ta Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın İran’a giderek dini lider Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yaptığı görüşmeler de bu iddiaları güçlendirdi. Görüşmede İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani de hazır bulunmuştu. 
 
Tüm bu gelişmelerin yanı sıra Türkiye’nin bölgede oluşturmaya çalıştığı “Arap Kemeri” ve elinde bulundurduğu bölgelerde yapmak istediği demografik değişiklik çalışmaları devam ediyor. 
 
Gazeteci-yazar Yusuf Karadaş, Rusya’nın Suriye’ye dair aldığı son kararların Türkiye ve bölgeye yansımalarını değerlendirdi. 
 
‘İDDİALAR TEMELSİZ DEĞİL’
 
Rusya’nın, İdlip ve Kuneytra gibi hem İsrail hem de Türkiye ile alakalı noktalarından çekilmesine dair ciddi iddialar olduğunu vurgulayan Karadaş, ancak Lazkiye’deki hava üssü, Tartus’daki deniz üssü gibi Doğu Akdeniz’deki egemenlik mücadelesi için en kritik noktaları terk etme gibi bir durumun olmadığını söyledi. Rusya’nın Suriye’de belirleyici güç olma konumunu korumak istediğini aktaran Karadaş, “Ukrayna savaşı ile birlikte daha zorlayıcı gözüken bazı noktalardan askerlerini çekmek istiyor. Belki onları Ukrayna savaşına yönlendirmek ve ekonomik anlamda yükünü biraz düşürmek istiyor olabilir. Bu nedenle Rusya’nın güçlerinin bir kısmını Suriye’den çekeceği ve bu bölgelere İran’ın yerleşeceğine dair haberlerin temelsiz olmadığını düşünüyorum” dedi. 
 
TÜRKİYE-İRAN GERİLİMİ 
 
Rusya’nın terk edeceği noktaların İran ya da Lübnan Hizbullahı tarafından doldurulmasının Rusya’nın Türkiye’ye karşı elini güçlendireceğine işaret eden Karadaş, “Rusya her şeye rağmen Türkiye’yi kaybetmemeye yönelik bir dengeleyici siyaset yürütüyordu. Bunu sürdürürken doğrudan muhatabın İran ya da Lübnan Hizbullahı’nın olması Türkiye’ye karşı baskı uygulamasına ya da gerilimin tırmandığı noktada Türkiye’ye bazı taleplerini kabul ettirme bakımından eli rahatlayacaktır. İran bölgesel egemenlik mücadelesinde son birkaç yıldır Rusya’ya bağlı olarak Türkiye ile bazı uzlaşmalara girmiş olsa da aslında Türkiye’yle rekabet halinde. Bu rekabeti Irak’ta da görmek mümkün. En son Şengal’de de görüldüğü gibi bu ülkelerin destekledikleri güçler birçok noktada karşı karşıya geliyor. Dolayısıyla Türkiye ile İran’ı daha fazla karşı karşıya getiren bir tablo yaratabilir” diye belirtti. 
 
TÜRKİYE'NİN TEHLİKELİ PLANLARI
 
Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu ile birlikte elinde işgal altında tuttuğu bölgelerde kalıcı hale gelebilecekleri bir demografik yapı oluşturulmaya çalıştığını dile getiren Karadaş, Hatay, Antep ya da Kilis valilikleri tarafından yönetilen bu bölgelerin Türkiye’ye dahil edilmesine yönelik tehlikeli bir planın da olduğunu aktardı. Bu plana ne Suriye ne de İran yönetiminin göz yummayacağını belirten Karadaş, “Rusya daha büyük planlar çerçevesinde bu hamleleri çok kritik görmeyebilir. Mesela Rusya, Suriye konusunda geçen dönem İsrail ve ABD ile vardığı anlaşmaya bağlı olarak İran’ın Suriye’deki varlığının sınırlanması noktasında sorun görmüyordu. Dolayısıyla bugün bu demografik yapıya yönelik müdahalenin Suriye’nin yanı sıra İran’ın başını çektiği bölgesel güçler bakımından da daha ciddi bir rahatsızlık yaratacağını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı. 
 
MÜLTECİ POLİTİKASI
 
Yaşanan bu gelişmelerin Türkiye’nin Suriye politikasını da etkileyeceğine dikkati çeken Karadaş, Erdoğan’ın mülteci meselesinde yaşadığı gelgitlerin buna örnek olduğunu söyledi. Muhalefetin baskısına bağlı olarak iktidarın mültecilerin geri gönderilmesi için girişimleri olduğunu belirten Karadaş, “Hatta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban örneğini vererek resmen muhatap almadan fiilen böyle bir sürecin işletilebileceğini söyledi. ‘Taliban’ı nasıl resmen tanımıyor ama bir ilişkimiz varsa. Suriye yönetimini de resmen tanımadan böyle bir mekanizma işletebiliriz’ demişti. Ama Suriye yönetiminin buna razı olmayacağı ortada. Çünkü Suriye yönetimi bir Taliban değil ve onlar da Türkiye’ye ‘işgal altında bulundurduğunuz bölgelerden çekilmeden sizinle muhatap olmamız söz konusu değil’ diye net bir yanıt vermiş durumdalar” diye aktardı.
 
UKRAYNA SAVAŞININ ETKİSİ
 
Ukrayna savaşının bölgesel egemenlik mücadelesinde etkili olduğunu söyleyen Karadaş, Suriye’deki yeni durumun Ukrayna savaşından bağımsız düşünülemeyeceğini vurguladı. Türkiye’nin Suriye siyasetinin de Ukrayna savaşındaki dengelere bağlı olduğunu belirten Karadaş, şöyle devam etti: “Erdoğan iktidarı batılı emperyalistlere yedeklendiği oranda Suriye’de Rusya ile daha fazla karşı karşıya gelebilir. Bütün bu denklem içinde şimdiden bu gelişmelerin nereye evrileceğini öngörmek zor ama Ukrayna savaşının Suriye’ye daha çatışmalı biçimde yansıması mümkün. Bu gelişmelerden Rojava da etkilenecektir. ABD ve Rusya’nın uzlaşması, Rojava özerk yönetimi ile Suriye yönetimi arasındaki görüşme süreci için kolaylaştırıcı bir rol oynayabilirdi. Ama bugün o konuda da daha belirsiz bir tablodan bahsedebiliriz.”
 
SURİYE’YE AMBARGO
 
“Rusya Ukrayna’da hemen geri çekilecek gibi durmuyor” diyen Karadaş, şunları söyledi: “Batılı emperyalistlerin sözcüsü durumuna düşen Zelenksy yönetiminin de savaşı sürdürme noktasında bir niyeti olduğu görülüyor. ABD ve İngiltere bu savaşı sürdürme noktasında Ukrayna’ya her türlü desteği veriyor ve diğer müttefikleri de savaşın sürmesi noktasında baskılıyor. Savaşın Rusya için bir bataklığa dönüşmesini ve Asya-Pasifik, Ortadoğu’da ve özellikle Doğu Avrupa’daki egemenliğini güçlendirmek istiyor. Yine NATO Genel Sekreteri’nin açıklamalarında Rusya’yı eleştirirken Çin’i de hedefe koyması gibi bir durum da var. Özellikle ABD, hem NATO ittifakını yeniden kendi etrafında şekillendirmek hem de Çin ve Rusya’yı kuşatmak için böyle bir savaşı istiyor. ABD’nin Suriye’ye dair yeniden ambargo kararı uygulaması da bunun yansımaları arasında görülebilir. ABD’nin bugün Suriye’de yeniden ambargo kararı alması, Rusya ile önceki uzlaşının bozulması sonucu gündeme geldi.”
 
KALICI ÇÖZÜM
 
Tüm tartışmaların Suriye’de kalıcı çözüm getirmeyeceğini sözlerine ekleyen Karadaş, “Suriye’deki kalıcı çözümün bu güçlerin tümünün bölgeden çekilmesi ve bölge halklarının kendi geleceklerini kendi belirlemesi şeklinde olacağını düşünüyorum. Mevcut durum içindeki dengelerde bu mümkün olmasa da Suriye ve Bölge için başka çıkış yolu da yok gibi görünüyor” diye konuştu.  
 
MA / Tolga Güney

Diğer başlıklar

24/06/2022
23:26 Dengbej Şakiro’yu anma gecesine yoğun ilgi
19:50 İstinaf'tan emsal karar: Berû oyununun yasaklanması hukuka aykırı
19:15 Avukat, katil Avcı'nın itirafını 'lütuf' olarak savundu
18:48 İzmir Barosu: Valilik açıklaması gerçeği yansıtmıyor
18:39 Mardin'de intihar iddiası
18:36 Harmandalı GGM’ye giden HDP’li Çepni’ye bilgi verilmedi
18:24 ABD kürtajı anayasal hak olmaktan çıkardı
18:15 Adana’da HDP’nin kongresine çağrı
17:35 TTB Kongresi: Tek adamı göndereceğiz!
17:28 ‘Yanan alanlar yine hangi çevreler için heba ediliyor?’
17:13 Harmandalı GGM boşaltıldı: Mülteciler sınır dışı edilebilir
17:04 Ankara JİTEM Davası görüldü
16:56 DİSK-AR: Yoksulluk arttı, asgari ücret düştü
16:50 Polis otobüslerinde kamera yokmuş!
16:49 TTB’nin Büyük Kongresi: Emek bizim, söz bizim
16:33 ‘Yangın saraya yaklaşınca müdahale edildi’
16:13 Diyarbakır’da kuyumcu kayıplara karıştı
16:00 Üniversite akaryakıt zamlarının faturasını öğrencilere kesti
15:14 22 kadın yargılandı: Katilleri aklayanlar eylemimizi yargılıyor
14:45 Gazeteci İmrek’i darp eden polisler için yargı yolu açıldı
14:40 Kazimi’nin sessizliğine karşı imza kampanyası
14:30 TMMOB: ‘Kral çıplak’ demeye devam edeceğiz
14:26 Diyarbakır Barosu’na Ermeni Soykırımı soruşturması
13:54 Afyon’da talepleri kabul edilen tutuklular açlık grevini sonlandırdı
13:21 Darp edilen tutuklular sevk edildi
13:08 Madımak Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı
12:53 'Türk devleti Kürdistan topraklarından çıkarılmalı'
12:51 DEDAŞ trafoları söktü
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:25 Onur kırıcı davranışta bulunan hakim hakkında suç duyurusu
12:20 HDP’de cumhurbaşkanı adayı için isim konuşuluyor
12:01 Marmaris’teki yangın sürüyor
11:37 29’uncu İstanbul Caz Festivali başlıyor
11:30 Ferit Şenyaşar: Zulme ortak olanlar nasıl tatil yapacak?
11:07 Muş’ta bir kadın katledildi
10:35 DFG Eşbaşkanı Altan: Yargılanmak istenen gazetecilik faaliyetlerimizdir
10:16 Tutuklu çocuğunun 37 yılını fotoğraf albümüne sığdırdı
09:57 Gazeteci Alagaş: Zulmün, kadının kalemini kırmaya gücü yetmeyecek
09:49 Gazeteci Tara: AKP-MHP seçim öncesi başarı hikayesi yaratmaya çalışıyor
09:29 ‘Cezaevinde teslim olmayanların ölmesini istiyorlar’
09:29 Hastane kuyrukları, ‘sanal kuyruğa’ dönüştü!
09:23 Marmaris’te rant kaygısı
09:19 Gazeteci Koçuk: Onların yerine de yazacağız
09:18 Öcalan için ‘Özgürlük Nöbeti’ 11’inci yılında
09:08 Şakran Kadın Cezaevi’nde tecrit içinde tecrit
09:05 Kadınların gündemi adalet: Yaşam hakkı için mücadeleye devam
09:04 ‘Türkiye Irak'ı ele geçirmeyi amaçlıyor'
09:02 Kürkçüler’de ihlaller arttı: 5 kişilik koğuşa bir tabak yemek
09:00 Bilirkişi raporu: Kayyım resmi belgede sahtecilik yaptı
09:00 24 HAZİRAN 2022 GÜNDEMİ
23/06/2022
23:59 Erdoğan’ın imzasıyla getirilen ek bütçe kabul edildi
23:48 AKP’nin getirdiği 6’ncı yargı paketi kabul edildi
22:09 Bülbül: DTK'yi yargılıyorsanız Cemil Çiçek'i de yargılayacaksınız
21:50 Kurtulan: Meclis, Kürt sorununun demokratik çözümünü önüne koymak zorunda
21:41 Gözaltına alınan tutuklu yakınları serbest bırakıldı
21:38 Kadınlar Danıştay önünden seslendi: Biz kazandık!
21:27 Sefalet ücretine karşı 7 partiden mücadele çağrısı
21:21 Altınörs’ün ‘İmkansız Sermaye’ kitabı imzalandı
21:16 İpekyüz: Adalet sorunu varsa ne yapsanız da bütçe düzelmez
21:03 ‘Hak savunucuları değil, failler tutuklansın’
20:50 Kadınlardan ‘cezasızlık’ politikalarına tepki
20:43 Günay: Yargıda yapılacak en büyük değişim iktidarın talimat vermekten vazgeçmesidir
20:30 İstanbul Sözleşmesi: Savcı feshin iptalini istedi
19:45 FIDH ve OMCT: Gazetecilerin tutuklanmasını kınıyoruz
19:38 Pen International: 16 gazeteci derhal serbest bırakılsın
19:33 Tiryaki: Kolluk kuvvetleri Saliha Aydeniz’i yere serdi, tek biriniz tepki gösterdi mi?
19:20 Özsavunmasını kullanan Akgün'e ATK engeli
19:10 Aydeniz’e 4 Temmuz’a kadar yazılı savunma için süre
18:23 Ağbaba: Milletin parasını Arap müziği eşliğinde yiyorlar, zıkkım olsun!
18:17 Lice Kulp Silvan üçgeninde çatışmalar sürüyor
18:05 13 Kürt siyasetçinin cezaları Yargıtay tarafından onandı
18:03 Yoğun bakıma kaldırılan 84 yaşındaki Aksu'nun tek isteği tutuklu oğlunu görmek
17:55 Oluç’tan iktidara: Maaş ödeyemeyecek duruma geldiniz
17:32 AKP’de dokunulmazlık kaldırma hızı: Hazırlık Komisyonu toplanıyor
17:25 Ek bütçe görüşmeleri: İşçiler, emekçiler, yoksullar yok
17:21 Kadınlar Danıştay’dan seslendi: Adaleti bize geri verin!
16:58 Aydeniz’in dokunulmazlığının görüşülmesi için Hazırlık Komisyonu oluşturuldu
16:10 Irak’ta 64 yeni parlamenter seçildi
16:07 Hazna Sü’yü öldüren zırhlı araç sürücüsüne ‘iyi hal’ ödülü!
15:53 'Adaletsizliğe karşı tutuklulara ses olalım'
15:30 Korucubaşı mahkemede aileyi tehdit etti
15:09 Aydeniz’in dokunulmazlığı görüşülüyor: 12 Eylül Anayasası’nı bile uygulamaz hale geldiniz
14:41 BES: Kamu emekçilerinin vergileri savaşa aktarılıyor
14:36 HDP’li vekilller: Tutukluların sesi olmaya devam edeceğiz
14:33 Mimarlara Jin TV'ye ödül davası ertelendi
14:32 'Sözleşme uygulansaydı Pınar’ın katiline indirim uygulanmayacaktı'
14:01 Emeklilerden insanca yaşanacak ücret eylemi
13:51 Tutukluların darp edilmesi: Soruşturma başlatılsın
13:41 Erdoğan’a açılan 5 kuruşluk dava reddedildi
13:09 Abdulillah Poyraz beraat etti
13:02 Mahkeme çocuğa yönelik tecavüzde 'rıza' aradı
12:59 HDP’yi hedef gösteren Şener hakkında suç duyurusu
12:42 Ek bütçe görüşmeleri gergin başladı
12:40 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:39 Günay: Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması halkın iradesine darbedir
12:31 ‘Adli yıl Şenyaşar ailesine adalet borcunu ödemeden kapanıyor’
12:30 Aliağa'da amosit tespit edildi
12:08 Tutuklanan gazeteciler raporu: Mesleki faaliyetler suçlama konusu yapıldı
11:52 Adalet Nöbeti: Hukuksuzluk son bulsun
11:41 Kadınlar yine Danıştay önünde: Hayatlarımızı savunmaya geldik