Buldan: Zulümlerinizle sonuç alamayacaksınız

ANKARA - Kürt kadın siyasetçi Aysel Doğan’ın cenazesine yönelik saldırıya tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Kürt düşmanı iktidar bilmelidir ki, zulümlerinizle asla sonuç alamayacaksınız” dedi. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
Buldan, konuşmasına annesini kaybeden Mithat Sancar’a ve ailesine başsağlığı dileyerek, başladı. Buldan, Mayıs şehitlerini anarak, “17 ve 18 Mayıs vesilesiyle ölüm yıldönümlerinde devrimci önderlerden İbrahim Kaypakkaya ve 4’ler şahsında zulme, işkenceye karşı direnen, halkların özgürlük ve eşitlik mücadelesine ışık olan tüm devrimcileri saygıyla anıyorum” dedi. 
 
KAYIPLAR HAFTASI
 
Uluslararası Kayıplar Haftası olan 17-31 Mayıs’a dair de Cumartesi Annelerini selamlayan Buldan, “Kayıpların akıbetini ve hesabını her gün sormaya, adaleti aramaya devam edeceğiz. Ta ki hakikatle yüzleşene ve gerçek adaleti sağlayana dek. Toplumsal hafıza ve vicdanlar, kayıpların üzerinin kapatılmasına, sorumluların unutulmasına asla izin vermeyecek. Unutturmayacağız” diye belirtti. 
 
‘AYSEL BARIŞ ELÇİSİYDİ’
 
Buldan, yaşamını yitiren Aysel Doğan’ı da hatırlatarak şunları söyledi:“Geçtiğimiz hafta aramızdan ayrılan Sevgili Aysel Doğan’a Allah’tan rahmet, bütün sevenlerine, ailesine, dostlarına ve yoldaşlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Aysel Doğal ömrü cezaevlerinde, sürgünde mücadeleyle geçen bir barış savunucusuydu. 1999 yılında Türkiye’ye gelen Barış Grubu içerisinde yer aldı. Tutuklandı. Cezaevi koşullarında kanser oldu. Hastalığının ağırlaşması üzerine kamuoyunun baskısı sonucu tahliye edildi. Tedavi olmak üzere Avrupa’ya gitti ve sürgünde hayatını kaybetti. Geçen Cumartesi günü Dersim’de ailesi, akrabaları, arkadaşları defin törenine katılmak üzere bir araya geldi. Ancak kolluk güçleri, cenazenin aile evine götürülmesini, aile ocağında helallik alınmasını engelledi. Yetinmediler, Aysel Doğan’ın cenazesini kaçırdılar. Mezarlık alanına zırhlı araçları yığdılar. Mezarlığa gelmek isteyen halka gaz ve su sıktılar. 
 
ÖLÜYE SAYGIYI TESİS EDECEĞİZ
 
Bu eziyeti yapanları, emri verenleri ve arkasındaki siyasi sorumluları şiddetle kınıyorum. AKP iktidarının iki yüzlü politikası, Kürt düşmanlığı, kadın düşmanlığı bu saldırıda bir kez daha ama en açık ve aleni şekilde ortaya çıkmıştır. Cenazeye işkence yaptıran, ölüye saygısı olmayan bir zihniyet olarak bir kez daha tarihin karanlık sayfasındaki yerlerini aldılar. Bizler ölüye saygıyı ve adaleti bu kadim topraklarda mutlaka tesis edeceğiz. AKP’ye rağmen bunu yapacağız, başaracağız. 
 
BARIŞ RÜYASI YAŞAM BULACAK
 
Aysel Doğan’ın ölü, Aysel Tuğluk’un ise hasta bedenine savaş açan, Kürt düşmanı iktidar bilmelidir ki, bu düşmanlıklarınızla, zulümlerinizle asla sonuç alamayacaksınız. Ne bize, ne de halkımıza bir milim geri adım attıramayacaksınız!  Sizin kötülük düzeniniz değil, sevgili Ayseller’in barış rüyası bu ülkede yaşam bulacaktır. Bu da Ayseller’e sözümüzdür!
 
AKP’NİN SİYASAL PSİKOLOJİSİNİ GÖSTERMEKTEDİR
 
Bir cenazede tanık olduğumuz bu saldırganlık ve ölü bedenden duyulan korku, kaybetmekte olan iktidarın siyasal psikolojisini ortaya koymaktadır. Evet, halkı ikna edecek bir hikâyeleri ve halkın karşısına çıkacak bir yüzleri kalmadı. Yol açtıkları ekonomik yıkımı, geçim derdini, ekmek krizini örtmek için her gün yeni bir hukuksuzlukla, yeni bir kumpasla, yeni bir kötülükle toplumun karşısına çıkıyorlar. Bunların gündemlerinde ülke sorunları asla yoktur. Tek dertleri kendi koltuklarıdır, rantlarıdır. Bir bakıyorsunuz, bir muhalif siyasetçiye ceza veriliyor. Bir bakıyorsunuz, sosyal medyayı engelleme yasasını toplumun gündemine yerleştirmeye çalışıyorlar. 
 
KÜRT DÜŞMANLIĞINDA YARIŞIYORLAR
 
Bakıyorlar, bunlar yetmiyor bu kez en iyi bildikleri şeyi, yapıyorlar, Kürt ve Kürtçe düşmanlığına her gün yeni bir halka ekliyorlar. Kürt düşmanlığında adeta yarış yapıyorlar!
15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’ydı. Diyarbakır ve İstanbul’da yapılmak istenen etkinlikleri engellemeye çalıştılar. Yetinmediler; AKP’nin Kocaeli Derince Belediyesi eliyle Kürt sanatçı Sevgili Aynur Doğan’ın konserini yasaklattılar. Yasağa doymadılar, AKP’li Kocaeli Çayırova Belediyesi Amed Şehir Tiyatrosu’nun 'Don Kixot' oyununu, Muş Valisi de Sevgili Metin Kemal Kahraman’ın konserini engelledi. Konser yasak, tiyatro yasak, sanat yasak, miting yasak. Adeta fiili OHAL uyguluyorlar. Yasaklarla mücadele yalanıyla yola çıktılar, tarihin en yasakçı iktidarı oldular. Yasakçı, asimilasyoncu, inkârcı iktidara diyorum ki; Kürt halkı dün sizin zihniyetinizdekilere karşı nasıl ki diline şarkısına, stranına, dengbêjine sahip çıktıysa bugün de diline ve kültürüne daha fazla sahip çıkmaya devam edecektir.”
 
KÜRTÇE YAŞAYACAK SİZ YOK OLACAKSINIZ
 
Kürtçe ezgiler geçmişte Evdalê Zeynikê’nin sesinden çağıldayıp bugün Aynur’un çığlığına ulaştı, katliamlar, yasaklar, sürgünler, savaşlar bu sesi bu dili yok edemedi siz de yok edemeyeceksiniz. Kürtçe yaşayacak, Kürtçe ezgiler daha gür çıkacak ama siz yok olacaksınız, siz silineceksiniz! Dilimizi de, yaşamımızı da, bu ülkeyi de mutlaka biz özgürleştireceğiz! Siz de yasaklar çukurunuza, çöplüğünüze gideceksiniz. Daha fazla terfi ve koltuk için Kürtçe konserleri, tiyatroları yasaklama yarışına giren Saray emrindeki valilere, kaymakamlara, belediye başkanlarına, mülki idarecilere diyorum ki, sizi besleyen o iktidarınız koltuğunda kalmayacak ki siz koltuk kapasınız! Yarın bu iktidar gittiğinde hepiniz o koltuklardan birer birer düşeceksiniz ve sudan çıkmış balığa döneceksiniz. Aha da buraya yazıyorum. 
 
NEWROZ’DA BİR MİLYONA SIFIR YENİLDİNİZ
 
Futbol topuna dahi savaş açan bu şizofrenik anlayış dün de Diyarbakır’da Amedspor - Tarsus İdman Yurdu maçı öncesi, Amedli taraftarlara gazla tazyikli suyla saldırdılar. Stadyumun hınca hınç dolu olmasına tahammül edemediklerini bir kez daha gördük. Halen Newroz’un sancısını yaşadıklarını da biliyoruz elbette. Buradan diyorum ki, eğer amacınız halkla, Amedlilerle maç yapmaksa, Newroz’da bir maç yapmaya kalkıştınız ve 1 milyona sıfır yenildiniz. Daha neyin peşinde olduğunuzu sormak isteriz? Doymadınız mı yenilgiye? Evet, tabi bunların Kürt düşmanlığı sadece içeride değil, uluslararası alanda da tam sürat devam ediyor. Diplomasilerini de Kürt karşıtlığı üzerinden yaptıklarını görüyor ve tanıklık ediyoruz.
 
SİYASİ KARARLAR
 
Dış politikada bunları yaparken içeride de bir yandan sığınmacılar üzerinden nefret iklimini körüklüyorlar, diğer taraftan da toplumsal talepleri bastırmak için her gün korku ve sindirme siyaseti, yargı kumpasları üretmeye devam ediyorlar. Sarayın siyasi ajandasına göre karar veren bir partili yargı sistemi kurdular, bu yargı düzeniyle seçim kampanyası yürütüyorlar. Kendileri halkın içine inemeyince, partili hâkim ve savcılarını sahaya sürdüler. İşte en son Sevgili Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza da aynı mantığın bir sonucudur. Kaybettikleri İstanbul seçimlerinin intikamını yargı eliyle almak için Kobani davasını ve kapatma davasını açtılar. Gezi davasında hukuksuzca insanlara ceza yağdırdılar. Yenilgiyi bir türlü hazmedemediler çünkü. Yargı süsü verilmiş siyasi kararları bir de hukuk diye halka yutturmaya kalkışıyorlar.
 
SADAT’LARINIZ SİZİ KURTARAMAYACAK
 
AKP Genel Başkanı geçenlerde Gezi davasıyla ilgili olarak ‘Kusura bakmasınlar bizde yargı bağımsız’ dedi bunu hepimiz duyduk. Sanki ortada gerçekten bağımsız bir yargı, işleyen bir hukuk varmış gibi AKP genel başkanının bu yargıya sahip çıktığını bir kez daha duyduk. Bağımsız dediğiniz yargının elindeki Cemal Kaşıkçı dosyasını bir balya dolar için satan siz değil misiniz? Arap Emirliklerinden döviz gelsin diye kendi içinizde kaç gündür birbirinizi yediğinizi görüyoruz. Hukukun üstünlüğü endeksinde Türkiye’yi 139 ülke arasından 117’nci sıraya yerleştiren sizin hukuksuzluklarınız değil mi? Geçin bu lafları diyoruz. Çünkü, sizdeki; bağımsız yargı ve hukukun üstünlüğü asla değildir. Sizdeki, yalanın, hukuksuzluğun ve kumpasların üstünlüğüdür. Kararlar, o mahkemelerde değil Saray’da verilmektedir. Asıl duruşmalar da Saray’da yapılmaktadır. Siyaseten yaşadığınız erimeyi, yargı gücüyle durdurma gayreti içinde olduğunuzu gayet net görüyor ve biliyoruz. İtiraz eden herkesten, uçan kuştan, esen yelden korktuğunuzu da biliyoruz. Ama nafile, ne yaparsanız yapın gidecekseniz, gideceksiniz, gideceksiniz! Ne siyasi mahkemeleriniz, ne kumpaslarınız, ne SADAT’larınız, ne de hileleriniz sizi kurtarmaya asla yetmeyecektir. 
 
KARANLIK BİRLİKTE MÜCADELEDEN GEÇER
 
Burada özellikle şunun altını çizmek istiyorum. Tüm toplumu ve demokrasiyi hedef alan bu karanlığı durdurmanın yolu birlikte mücadeleden geçer. Özellikle siyasal muhalefet tam bir yol ayrımındadır. HDP ve demokrasi güçleri saldırıya uğrarken, HDP’li belediyelere kayyımlar atanırken, çekingen davrananlar, söz kuramayanlar, ‘ama fakat’ diyenler bugün bu saldırı dalgasının bizzat muhatabıdır. Sessizlik, karanlığı büyütür. Ortak ve güçlü refleks ise aydınlığı arttırır. İktidarın kendi bekası için yürüttüğü savaş politikasına karşı sessizlik, bu baskı ve zulüm rejiminin devamına hizmettir. Bu hakikatin de net bir biçimde görülmesi gerekir. 
 
BÜYÜK YÜRÜME ZAMANI
 
Sürekli güç toplama arayışında olan iktidarın ülke yararına olmayan iç ve dış politikasına bir bütün olarak karşı çıkılması tüm muhalefetin ortak sorumluluğudur, ortak görevidir. O yüzden iktidarın her gün çoğalttığı adaletsizliklerin ve zulümlerin karşısında barışın sesini, cesareti ve mücadeleyi daha fazla büyütmemiz gereken en önemli dönemlerden ve süreçlerden geçiyoruz. İşte HDP tam da bunun mücadelesini, demokrasiyi, hukuku ve adaleti ayağa kaldırma mücadelesini yürütüyor, yürütmeye devam edecek. Zaman, cesarette, ortak demokrasi hedefinde ve ilkelerde buluşma zamanıdır, büyük değişimi başarmak için büyük yürüme zamanıdır. Halka her alanda dibi yaşatan bu organize kötülük düzenine karşı ortak mücadelenin zirvesini gösterme zamanıdır! HDP bunun sözü ve gücü olmaya devam edecektir.
 
KÜLTÜR’Ü KATLEDEN ‘İYİ ÇOCUKLARDAN BİRİ’
 
Sevgili kadın arkadaşlarım, işte ortak mücadelenin en güzel örneği kadınların mücadelesidir. Kadınların ittifakıdır. Bakın geçen hafta, mecliste kadına yönelik şiddetin önlenmesiyle ilgili bir yasa çıkardılar. Bu yasayı hazırlarken, kadınların, kadın kurumlarının, örgütlerinin görüşlerini almadılar. Her zaman olduğu gibi oldu bittiye getirdiler. Her zaman söylüyoruz; kadına yönelik şiddetle mücadelede tek çözüm, yalnızca cezalandırma değildir. Cezalandırma ancak önleme ve destek politikaları, etkin soruşturma ve kovuşturma süreçleri ile birlikte anlam kazanır. İstanbul Sözleşmesini fesheden, gözünü 6284 sayılı Kanun ile yoksulluk nafakasına diken bir iktidarın kadına yönelik şiddetle mücadele etmesi elbette mümkün değildir. Bunun örneklerini her gün görüyoruz ve yaşamaya devam ediyoruz. Daha birkaç gün önce Silopi’de vahşice katledilen Sakine Kültür’ün yakılmış cesedi bulundu. Katil elbette ki tanıdık biri! Şırnak Özel Harekât Başkanı çıktı. Özel savaş elemanı. Yani ‘İyi çocuklardan’ biri. Bu yapının iktidarla, SADAT’la, güvenlik mekanizmalarıyla ilişkisi sabit olduğunu bizler yaptığımız araştırmalarda öğrendik.  Bu katiller, cesareti, cezasızlıktan, iktidarın kadın düşmanı politikalarından alıyor, bunu çok iyi biliyoruz. 
 
HEPSİ İŞBİRLİĞİ İÇİNDE
 
Bir başka örnek. Erkek yargı, Pınar Gültekin’in katillerinden çok, adil bir yargılama için mücadele eden yaslı annesiyle uğraşıyor. Anne hakkında dava açtılar. İşte AKP yargısının ibretlik fotoğrafı daha ortaya çıktı. Biliyorsunuz Ankara’nın göbeğinde, genel merkezimizin önünde Kürt ve kadın düşmanı bir kolluk görevlisi Kadın Meclisi Sözcümüz Sevgili Ayşe Acar’ı açıkça tehdit etti. Ortada bir soruşturma başlatacak bir savcı yok! Bulunamıyor. Bulunamaz da. Çünkü hepsi işbirliği içindeler. Sevgili kadın yoldaşlarım, kadına yönelik şiddete bütünlüklü bakmazsak bu şiddete son veremeyiz. Kadına yönelik şiddetin hepsi birbirinden güç almaktadır. Pınar Gültekin’e yönelen şiddetle, Pınar’ın annesine yönelen şiddet arasında bir bağ vardır. Tıpkı Ayşe Acar Başaran’a yönelen şiddet ile Canan Kaftancıoğlu’na yönelen yargı şiddeti arasında bağ olduğu gibi. Ayşe Acar’a yönelen şiddetten cesaret alan erkek yargı Canan Kaftancıoğlu’na çok kolay yönelebilmektedir. Bunu herkes, özellikle bu tarafından görmeli ve iyi anlamalıdır. 
 
MEYDANLARI KATİLLERE BIRAKMAYACAĞIZ
 
O nedenle kadınların ortak mücadelesi bizler için hayatidir ve hatta kadınlar için bir ölüm kalım meselesidir. Ne pahasına olursa olsun bu mücadeleyi mutlaka kazanacağız! Meydanı bu erkek düzene de erkek yargıya da erkek katillere de asla bırakmayacağız. Sizden asla korkmuyoruz. Sizden asla korkmayacağız. Erkek devletin gücüne dayanarak kadınları katledenler ve arkasındakiler bilsin ki, kadınların da büyük bir mücadele gücü vardır. Direniş gücü vardır. Hesap sorma gücü vardır! Ve bu güç karşısında kesinlikle yenileceksiniz. Az kaldı; Kadınlara hesap vereceğiniz günler çok yakındır. Kadın mücadelesini bir kez daha buradan selamlıyorum.
 
ÇİFTÇİ BORCU 200 MİLYAR TL’Yİ AŞTI
 
14 Mayıs, Dünya Çiftçiler Günü’ydü. Ancak ülkemizdeki çiftçiler için bugün bir bayram değil yas günüdür. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında kayıtlı çiftçi sayısı yaklaşık 2,5 milyon iken, 2022 yılında bu sayı 500 binin altına düşmüştür. 2002 yılında yaklaşık 2,5 milyar TL olan çiftçi borcu, 2022 yılında 200 milyar TL’yi aşmıştır. Çiftçiyi tasfiye eden politika, iktidarın bu ülkeyi babasının çiftliği gibi yönetme anlayışından kaynaklanmaktadır. İlkokul kitaplarında çocuklara tahıl ambarı olarak anlatılan bu ülke AKP’nin organize ettiği bu büyük kötülük politikaları ile koca bir moloz alanına dönmüştür. Bu kara tablonun sebebi; AKP’nin tarlaları, tohum ekilecek toprak yerine; beton dikilecek, talan edilecek, rant sağlanacak boş arazi olarak görmesidir. Çiftçiye verilmeyen kaynakların nerelere gittiğini bilmeyen kalmadı bu ülkede. İşçilere şükredin, halka sabredin diyen iktidar, Ahlat’taki Sarayın yanına şimdi de bakanlık konutları yaptırmaya başladı. Yani yandaş müteahhitlere yeni bir rant tesis ettiklerinin farkındayız. Halk kirasını ödeyemiyor, bunlar halkın vergileriyle kendilerine konfor binaları dikmeye devam ediyor.
 
TL’Yİ AKP HURDAYA ÇEVİRDİ
 
İçi boş tostla, deposu boş traktörle, kaynamayan tencereyle, ödenemeyen kiralarla bir sefalet ülkesi yaratan bu gaspçı, bu utanmaz zihniyetin Türkiye’yi getirdiği nokta kaçınılmaz olan bir gıda krizidir, kısacası açlıktır. Bu düzeni durduramazsak eğer, ekmek bulamayacak hale gelecek, büyük bir açlık ve yoksulluk halini hep birlikte yaşayacağız. Vatandaşın biri, demir 1 liraları toplamış ve hurdacıya kiloyla satmış. TL’ye hakaret ettiği gerekçesiyle anında vatandaşa ceza kestiler. TL’yi değerini düşürerek, asıl hurdaya çevirenin AKP olduğu gerçeğini hiç kimsenin unutmaması gerektiğinin altını bir kez daha çiziyorum.  Ama vatandaşı suçluyorlar. Merkez Bankasını, hazineyi hurdalığa çevirenlerin kendileri olduğunu unutuyorlar ve inkar ediyorlar. En büyük hurdacı da bu iktidardır. İlk seçimde toplum sandığa gidecek ‘Artık yeter, Edî bese’ diyecek.
 
BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ
 
Bu iktidarın soygunlarından, yalanlarından kurtulmanın yolu mutlaka vardır. Diyoruz ki; Tarlasını ekemeyen çiftçi, ay ortasını getiremeyen işçi, emekçi, ekmek parası için her gün sokaklarda iş arayan işsiz, yarına dair umudu kalmayan gençler, sefalete mahkûm edilen emekli, kirasını, faturasını ödeyemeyen, market raflarına bakıp ama ihtiyacını alamayan insanlar, hep birlikte sesimizi de, itirazımızı da büyütmeliyiz. Çarşıyı, pazarı, meydanları, fabrikaları, sokakları, tarlaları ‘yeter artık’ seslerinin yükseldiği itiraz alanlarına hep birlikte dönüştürmeliyiz. ‘Birlikte mücadeleyle, birlikte değiştireceğiz’ seslerini her yerde mutlaka ama mutlaka buluşturmalıyız!
 
MÜCADELE VE DİRENİŞ VAR
 
Yan yana olursak, söz ve mücadele birliği yaparsak bu düzeni değiştirir ve birlikte büyük kazanımlar elde ederiz. Evet, halk olarak alım gücümüz kalmadı, geçim gücümüz kalmadı, ama önemli ve büyük bir gücümüz var, o da mücadele gücümüzdür. Direnme gücümüzdür. Değişim gücümüzdür. Yarınlarımızı kazanabiliriz. Adaletli ve onurlu bir yaşamı kazanabiliriz. Gasp edilen tüm haklarımızı elbette ki tekrardan kazanabiliriz. Ve kazanacağız da! Yılgınlık yok, umutsuzluk hiç olmamalıdır. Mücadele var, Direniş var. Dayanışma var. Sorunları da, iktidarı da çözecek toplumsal irademiz var. Gücümüze inanalım, güvenelim.
 
3 TEMMUZ’DA KONGREMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ
 
İşte HDP, yarınların daha fazla çalınmaması, onurlu, eşit bir yaşamın kurulması için mücadele etmekte, tüm saldırıları göğüslemektedir. Daha fazla büyümek, mücadelemizi tüm toplumsal kesimlere ulaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Türkiye’nin yükselen umudu ve değişim gücü olma yolunda kararlı, emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Önümüzde büyük kongremiz var. 3 Temmuz’da gerçekleştireceğimiz Olağan Büyük Kongremizden önce yedi ayrı bölgeyi kapsayan Bölge Konferanslarımızı tamamladık. Hem Kadın hem de karma konferanslarımızı yaptık. Amed, Çukurova’da son konferanslarımız gerçekleşiyor. 6-7 Haziran tarihlerinde Büyük Konferansımızı gerçekleştireceğiz. Bütün konferanslarımızda toplumun ezilenlerinin aynı demokratik ittifak zemininde buluşması, statükocu yaklaşımların tamamıyla dışında üçüncü yolda birleşerek demokratik cumhuriyetin yaşama geçmesi için demokratik mücadelemizin daha fazla büyütüleceği ve kesintisiz sürdürüleceği bir kez daha ilan edilmiştir
 
SİZ YASAKLARSANIZ BİZ DİRENİRİZ
 
HDP’nin yükselişine tahammülü olmayan iktidarın kolluk güçleri bugün Diyarbakır’da yapacağımız konferansı engellemek için büyük bir saldırı organize etti. Şu anda Diyarbakır'da arkadaşlarımız konferansı yapacakları yerin dışında bir meydanda konferanslarını yapıyorlar. İşte HDP budur. Siz bize içeriyi yasaklarsanız bir dışarıda mücadele ederiz ve direniriz. Biz konferanslarımızı ve toplantılarımızı kapalı alanlarda yasaklarsanız dışarıda yapmaya devam ederiz. Bu saldırıyı yapanları ve emir verenleri, şiddetle kınıyorum, lanetliyorum. HDP’nin siyasetinden, halklaşmasından korkan iktidara diyorum ki, sizin hukuksuzluklarınız, saldırılarınız bizi ve halkımızı asla durduramayacaktır. Her bir saldırınız HDP’yi daha da büyütecektir.
 
HDP YARINLARIN SÖZÜDÜR
 
HDP’nin fikriyatı bu ülkenin her tarafına, toplumun tüm kesimlerine yayılmaya devam edecek. HDP değil, ceberrut iktidarınız mutlaka ama mutlaka kaybedecek bunu da böyle bilin. Evet, bu zorlu ve uzun yürüyüşün ne olursa olsun sürdürüleceğini bir kez daha açıkça ilan ediyoruz! HDP, yeni ve onurlu bir yaşamın kurucu gücüdür, halkların ortak umududur. Yarınların sözüdür. Karamsarlığa inat, herkesin yüzündeki gülüş, adımlarındaki cesarettir. Faşizme kaybettirmeye, Türkiye halklarına kazandırmaya HDP devam edecek. Yolunuz ve yolumuz açık olsun.”

Diğer başlıklar

24/06/2022
23:26 Dengbej Şakiro’yu anma gecesine yoğun ilgi
19:50 İstinaf'tan emsal karar: Berû oyununun yasaklanması hukuka aykırı
19:15 Avukat, katil Avcı'nın itirafını 'lütuf' olarak savundu
18:48 İzmir Barosu: Valilik açıklaması gerçeği yansıtmıyor
18:39 Mardin'de intihar iddiası
18:36 Harmandalı GGM’ye giden HDP’li Çepni’ye bilgi verilmedi
18:24 ABD kürtajı anayasal hak olmaktan çıkardı
18:15 Adana’da HDP’nin kongresine çağrı
17:35 TTB Kongresi: Tek adamı göndereceğiz!
17:28 ‘Yanan alanlar yine hangi çevreler için heba ediliyor?’
17:13 Harmandalı GGM boşaltıldı: Mülteciler sınır dışı edilebilir
17:04 Ankara JİTEM Davası görüldü
16:56 DİSK-AR: Yoksulluk arttı, asgari ücret düştü
16:50 Polis otobüslerinde kamera yokmuş!
16:49 TTB’nin Büyük Kongresi: Emek bizim, söz bizim
16:33 ‘Yangın saraya yaklaşınca müdahale edildi’
16:13 Diyarbakır’da kuyumcu kayıplara karıştı
16:00 Üniversite akaryakıt zamlarının faturasını öğrencilere kesti
15:14 22 kadın yargılandı: Katilleri aklayanlar eylemimizi yargılıyor
14:45 Gazeteci İmrek’i darp eden polisler için yargı yolu açıldı
14:40 Kazimi’nin sessizliğine karşı imza kampanyası
14:30 TMMOB: ‘Kral çıplak’ demeye devam edeceğiz
14:26 Diyarbakır Barosu’na Ermeni Soykırımı soruşturması
13:54 Afyon’da talepleri kabul edilen tutuklular açlık grevini sonlandırdı
13:21 Darp edilen tutuklular sevk edildi
13:08 Madımak Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı
12:53 'Türk devleti Kürdistan topraklarından çıkarılmalı'
12:51 DEDAŞ trafoları söktü
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:25 Onur kırıcı davranışta bulunan hakim hakkında suç duyurusu
12:20 HDP’de cumhurbaşkanı adayı için isim konuşuluyor
12:01 Marmaris’teki yangın sürüyor
11:37 29’uncu İstanbul Caz Festivali başlıyor
11:30 Ferit Şenyaşar: Zulme ortak olanlar nasıl tatil yapacak?
11:07 Muş’ta bir kadın katledildi
10:35 DFG Eşbaşkanı Altan: Yargılanmak istenen gazetecilik faaliyetlerimizdir
10:16 Tutuklu çocuğunun 37 yılını fotoğraf albümüne sığdırdı
09:57 Gazeteci Alagaş: Zulmün, kadının kalemini kırmaya gücü yetmeyecek
09:49 Gazeteci Tara: AKP-MHP seçim öncesi başarı hikayesi yaratmaya çalışıyor
09:29 ‘Cezaevinde teslim olmayanların ölmesini istiyorlar’
09:29 Hastane kuyrukları, ‘sanal kuyruğa’ dönüştü!
09:23 Marmaris’te rant kaygısı
09:19 Gazeteci Koçuk: Onların yerine de yazacağız
09:18 Öcalan için ‘Özgürlük Nöbeti’ 11’inci yılında
09:08 Şakran Kadın Cezaevi’nde tecrit içinde tecrit
09:05 Kadınların gündemi adalet: Yaşam hakkı için mücadeleye devam
09:04 ‘Türkiye Irak'ı ele geçirmeyi amaçlıyor'
09:02 Kürkçüler’de ihlaller arttı: 5 kişilik koğuşa bir tabak yemek
09:00 Bilirkişi raporu: Kayyım resmi belgede sahtecilik yaptı
09:00 24 HAZİRAN 2022 GÜNDEMİ
23/06/2022
23:59 Erdoğan’ın imzasıyla getirilen ek bütçe kabul edildi
23:48 AKP’nin getirdiği 6’ncı yargı paketi kabul edildi
22:09 Bülbül: DTK'yi yargılıyorsanız Cemil Çiçek'i de yargılayacaksınız
21:50 Kurtulan: Meclis, Kürt sorununun demokratik çözümünü önüne koymak zorunda
21:41 Gözaltına alınan tutuklu yakınları serbest bırakıldı
21:38 Kadınlar Danıştay önünden seslendi: Biz kazandık!
21:27 Sefalet ücretine karşı 7 partiden mücadele çağrısı
21:21 Altınörs’ün ‘İmkansız Sermaye’ kitabı imzalandı
21:16 İpekyüz: Adalet sorunu varsa ne yapsanız da bütçe düzelmez
21:03 ‘Hak savunucuları değil, failler tutuklansın’
20:50 Kadınlardan ‘cezasızlık’ politikalarına tepki
20:43 Günay: Yargıda yapılacak en büyük değişim iktidarın talimat vermekten vazgeçmesidir
20:30 İstanbul Sözleşmesi: Savcı feshin iptalini istedi
19:45 FIDH ve OMCT: Gazetecilerin tutuklanmasını kınıyoruz
19:38 Pen International: 16 gazeteci derhal serbest bırakılsın
19:33 Tiryaki: Kolluk kuvvetleri Saliha Aydeniz’i yere serdi, tek biriniz tepki gösterdi mi?
19:20 Özsavunmasını kullanan Akgün'e ATK engeli
19:10 Aydeniz’e 4 Temmuz’a kadar yazılı savunma için süre
18:23 Ağbaba: Milletin parasını Arap müziği eşliğinde yiyorlar, zıkkım olsun!
18:17 Lice Kulp Silvan üçgeninde çatışmalar sürüyor
18:05 13 Kürt siyasetçinin cezaları Yargıtay tarafından onandı
18:03 Yoğun bakıma kaldırılan 84 yaşındaki Aksu'nun tek isteği tutuklu oğlunu görmek
17:55 Oluç’tan iktidara: Maaş ödeyemeyecek duruma geldiniz
17:32 AKP’de dokunulmazlık kaldırma hızı: Hazırlık Komisyonu toplanıyor
17:25 Ek bütçe görüşmeleri: İşçiler, emekçiler, yoksullar yok
17:21 Kadınlar Danıştay’dan seslendi: Adaleti bize geri verin!
16:58 Aydeniz’in dokunulmazlığının görüşülmesi için Hazırlık Komisyonu oluşturuldu
16:10 Irak’ta 64 yeni parlamenter seçildi
16:07 Hazna Sü’yü öldüren zırhlı araç sürücüsüne ‘iyi hal’ ödülü!
15:53 'Adaletsizliğe karşı tutuklulara ses olalım'
15:30 Korucubaşı mahkemede aileyi tehdit etti
15:09 Aydeniz’in dokunulmazlığı görüşülüyor: 12 Eylül Anayasası’nı bile uygulamaz hale geldiniz
14:41 BES: Kamu emekçilerinin vergileri savaşa aktarılıyor
14:36 HDP’li vekilller: Tutukluların sesi olmaya devam edeceğiz
14:33 Mimarlara Jin TV'ye ödül davası ertelendi
14:32 'Sözleşme uygulansaydı Pınar’ın katiline indirim uygulanmayacaktı'
14:01 Emeklilerden insanca yaşanacak ücret eylemi
13:51 Tutukluların darp edilmesi: Soruşturma başlatılsın
13:41 Erdoğan’a açılan 5 kuruşluk dava reddedildi
13:09 Abdulillah Poyraz beraat etti
13:02 Mahkeme çocuğa yönelik tecavüzde 'rıza' aradı
12:59 HDP’yi hedef gösteren Şener hakkında suç duyurusu
12:42 Ek bütçe görüşmeleri gergin başladı
12:40 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:39 Günay: Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması halkın iradesine darbedir
12:31 ‘Adli yıl Şenyaşar ailesine adalet borcunu ödemeden kapanıyor’
12:30 Aliağa'da amosit tespit edildi
12:08 Tutuklanan gazeteciler raporu: Mesleki faaliyetler suçlama konusu yapıldı
11:52 Adalet Nöbeti: Hukuksuzluk son bulsun
11:41 Kadınlar yine Danıştay önünde: Hayatlarımızı savunmaya geldik